Kreativ

ŠTÍTEK: Německo

Londýn přestane být bankovním srdcem EU

Obrovská britská koloniální říše, která dělala z Londýna hlavní město světa, je přes půl století minulostí. Jednou z posledních věcí, kterou si z té doby Velká Británie udržela, je nebo spíše bylo postavení Londýna jako klíčového bankovního centra planety a londýnské burzy jako zásadního světového akciového trhu.

Doubravka na domácí půdě přehrála Vejprnice

Plzeň – Fotbalisté Doubravky si v sobotu připsali první vítězství v rámci dlouhé přípravy na divizní jaro. Parta okolo trenéra Zbyňka Kočího porazila vejprnickou Slavii 3:0 a odčinila týden starou porážku s třetiligovým Královým Dvorem.

Deník pomohl: Na rychlý expres upozorní amplion

K nebezpečným situacím docházelo opakovaně v železniční zastávce Domažlice-město. Po ohlášení příjezdu lokálky se stanicí prohnal mezinárodní expres. Správa železnic slibuje v podobných případech zavést varování ze staničního rozhlasu.

Elektrárny jako cíl výletníků? Stále častěji!

Bezmála 16 tisíc návštěvníků projevilo loni zájem o podobu elektrárenských provozů ve středních Čechách a o to, jak fungují. Deník o tom informoval mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy Ota Schnepp s tím, že přesně na prohlídky zavítalo 15 943 osob.

Víkendové tipy pro 1. a 2. února

Vydat se za ptáky do mokřadů, podívat se u Hraničáře na film nebo si jít zabruslit. To vše a více můžete podniknout o víkendu 1. a 2. února

Škoda Transportation má práci na tři roky dopředu, říká viceprezident Majer

Uplynuly víc než dva roky od podpisu smlouvy, díky které se stala vlastníkem Škody Transportation skupina PPF. Kam nyní plzeňská strojírna směřuje, na co se zaměří, jaký bude osud lokomotiv a dalších produktů, co se s novým vlastníkem změnilo? V rozhovoru pro deník Zdopravy.cz odpovídá člen představenstva Škody a senior viceprezident pro obchod Zdeněk Majer.

Manu Lavin bude na Benediktu

„Jsem ďábel,“ chraptí Lanvin (1973) z pódia jako starý B. B. King a temperamentem přitom sálá jako mladý Elvis.  

Vznikne v Domě pážat expozice Institutu Paměti národa? Zájem by byl

Nezisková společnost Post Bellum požádala Radu hlavního města Prahy o pronájem Domu pážat na Hradčanech. V památkově chráněném domě by chtěla nejen sídlit a najít zázemí pro skoro sedmdesát stálých spolupracovníků, ale především v přízemí vybudovat projekční expozici, tzv. Institut Paměti národa.

Vznikne v Domě pážat expozice Institutu Paměti národa? Zájem by byl

Nezisková společnost Post Bellum požádala Radu hlavního města Prahy o pronájem Domu pážat na Hradčanech. V památkově chráněném domě by chtěla nejen sídlit a najít zázemí pro skoro sedmdesát stálých spolupracovníků, ale především v přízemí vybudovat projekční expozici, tzv. Institut Paměti národa.

Farmáři oprašují stánky, sezona trhů se rozjede už v únoru

/INFOGRAFIKA/ Celodenní mrazy komplikují prodej čerstvého ovoce, zeleniny nebo ryb. I přesto farmáři zahajují sezonu už v únoru, při chladném počasí nabídnou například pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a koření. Zákazníci se mohou zahřát při opékání špekáčků.

Skvělý úspěch. Judistka Zachová obsadila třetí místo na Grand Prix

Renata Zachová se stala první českou judistkou, která získala medaili na turnaji série Grand Prix. V Tel Avivu prohrála devatenáctiletá reprezentantka jediný z pěti zápasů a v kategorii do 63 kilogramů obsadila třetí místo. V konkurenci 35 soupeřek si bronz zajistila vítězstvím na ipon nad zkušenou Brazilkou Aléxií Castilhosovou.

Milan Štajer: Nejdůležitější jsou okamžiky, ve kterých se zdánlivě nic neděje

Odmalička jsem se pokoušel kreslit komiksy. Později jsem přešel k psaní povídek. Vše poháněla touha po vytvoření vlastních příběhů a postav. Ale samozřejmě mě fascinovaly filmy Karla Zemana. Díky panu Sojkovi, zakladateli Foto a video klubu ve Vráži, jsem se seznámil i s členy Pražského klubu kinoamatérů a tedy i s Jaroslavem Nyklem, amatérským animátorem, vytvářejícím ovšem pohádky na profesionální úrovni. Ten mi po krátkém rozhovoru poslal jednoduchý software pro vytváření animovaného filmu. Díky tomu jsme se sestrou vytvořili první ploškový film, nazvaný H.L.A.D. Dále jsem prošel kurzem animace v žižkovské Aeroškole, který vede Martin Kublák, dlouholetý spolupracovník Jana Švankmajera, a kurzem v Plzeňské Animánii.

Jindřich Smítka: K pěší cestě do Santiaga de Compostelo mě inspiroval dokument

Pochází z Příbrami a sám o sobě říká, že je cestovatel, publicista, překladatel a svobodný člověk tělem i duší. Svou první velkou cestu podnikl v roce 2016 do Santiaga de Compostelo, kam vyrazil pěšky a na tři tisíce kilometrů dlouhou pouť přes šest zemí potřeboval 115 dní. Žil také nějakou dobu ve Španělsku, na Novém Zélandu a ve Velké Británii. Všechny své cesty po světě podrobně mapuje na svém blogu.

Muž v Německu zastřelil šest svých příbuzných. Motiv činu zatím není jasný

Šest příbuzných zastřelil dnes ve městě Rot am See na jihozápadě Německa šestadvacetiletý Němec. Policisté jej na místě činu zadrželi. Jeho motiv zatím není jasný, vyšetřovatelé ale podle místního policejního prezidenta Reinera Möllera předpokládají, že šlo "o rodinné drama". Mladík použil poloautomatickou krátkou zbraň, ke které měl jako sportovní střelec zbrojní průkaz.

Domov ve Vejprtech mohli zapálit tři klienti. Převezli je na psychiatrii

Verdikt policie zní: požár založil někdo, kdo byl uvnitř. Manipuloval s ohněm na gauči ve společenské místnosti. Následkem toho v domově pro mentálně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku v neděli 19. ledna zahynulo osm klientů a další čtyři jsou stále v nemocnici. Ředitel Městské správy sociálních služeb nechal převézt tři klienty, které vnímá jako možné podezřelé, na psychiatrii.

Soud zprostil řidičku obžaloby, na vině je anémie

Obyčejná jízda do Německa a zpět skončila dopravní nehodou mezi Ohůčovem a Staňkovem. Způsobila ji Petra Šimková, která skončila před Okresním soudem Domažlice. Ten ji však zprostil obžaloby. Státní zástupce se ale vůči rozhodnutí soudu odvolal.

Horší než Titanic. Při zkáze lodi Wilhelm Gustloff zahynulo na 10 tisíc lidí

Koncem ledna se v oblasti východního Pruska na území dnešního západního Polska tísnilo přes milion německých běženců, vojáků i civilistů, kteří prchali před postupující Rudou armádou. Říšský admirál Karl Dönitz vyhlásil záchrannou operaci Hannibal. Ta vyvrcholila největší námořní katastrofou lidských dějin.

Zlínský házenkář Doležel: S Kopřivnicí chci medaili!

Dlouho bez vrcholové házené nevydržel. Půl roku po návratu z angažmá ve druhé bundeslize a výpomoci ve Zlíně se urostlá levoruká spojka Radek Doležel dohodl na spolupráci s ambiciózní Kopřivnicí. „Ještě se necítím tak starý, abych nemohl hrát na nejvyšší úrovni. Popravdě po půlroční aklimatizaci se mi po vrcholové házené zastesklo, a i proto jsem oslovil Kopřivnici,“ upřesnil 26letý kanonýr.

Sousedé stavějí supersněhuláka

Linec – U dolní stanice lyžařského areálu Riesneralm v hornoštýrském Donnersbachwaldu pracují od poloviny prosince na stavbě sněhuláka, který by měl dorůst do světového rekordu.

Radokova Daleká cesta jede na Berlinale. Díky digitánímu restaurování

Jestli někdo uměl vybudovat napětí na plátně, byl to Alfréd Radok. Dokládá to mimo jiné i drama Daleká cesta líčící osudy pražské židovské rodiny za druhé světové války. Díky digitálnímu restaurování se nyní Radokův celovečerní debut podívá na filmový festival Berlinale.

Do brexitu zbývá 9 dní: Mění vše, ale zatím vlastně nic

Miriam Lexmann z kandidátky slovenského Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) se po květnových volbách do Evropského parlamentu mohla radovat. Její KDH, které v současnosti není ani ve slovenském parlamentu, získalo 25. května v boji o křesla do Evropského parlamentu 9,7 procent hlasů a za sebou nechalo i parlamentní strany Svobodu a Solidaritu (9,6 procent) a Obyčejné lidi, kteří jen tak tak přelezli hranici pět procent hlasů. Jenže kvůli bizarní novele slovenského volebního zákona zatímco dvě méně úspěšné strany dostaly dva a jeden mandát, na Lexmann připadl takzvaný „čekatelský mandát“. Mandát, který vstoupí v platnost až brexitem.

Pamětnice holocaustu: Skrývala jsem se se zvířaty a spoustou knih

/ROZHOVOR OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU Z IZRAELE/ Když začala druhá světová válka, bylo Evě Grossmannová šest let. Protože byla po otci Židovka, museli ji její příbuzní před nacisty ukrýt, aby neskončila v koncentračním táboře. „Schovali mě u dědečka na zahradě, ale nesměla jsem k plotu,“ řekla novinářům na setkání v Jeruzalémě.