Kreativ

ŠTÍTEK: Německo

Tesla chce v Německu postavit továrnu. Ministr Altmaier: Je to velký úspěch

Za velký úspěch pro Německo považuje ministr hospodářství Peter Altmaier záměr americké společnosti Tesla postavit v Německu továrnu. Plán v úterý oznámil zakladatel a šéf Tesly Elon Musk, který chce závod vybudovat v blízkosti Berlína. Němečtí představitelé podle listu Die Zeit očekávají, že ve spolkové zemi Braniborsko vznikne až 7000 nových pracovních míst, další stovky až tisíce pak v Berlíně.

Rokycany obsadí veteráni

Američtí váleční vysloužilci, dislokovaní zpravidla v sousedním Německu, se chystají opět do Rokycan.

Ošetřovatelky se v Německu neztratí

„Praxe, praxe, praxe – ale kde ji brát?“, povzdychnou si mnozí zájemci o práci nad otázkami firemního personalisty. Ne však ošetřovatelky ze Střední odborné školy v Novém Městě na Moravě. Škola jim totiž nabízí kvalitní praxi ve zdravotních a sociálních zařízeních a letos navíc poprvé také čtrnáctidenní odbornou praxi v německém Chemnitz.

Jak naši sousedé ztratili Venuši

Pasov - Venuše z Aufhausenu, jeden z nejvýznamnějších archeologických nálezů v Německu v posledních 25 letech, se ztratila, napsala PNP ze zprávy okresního úřadu Dingolfing-Landau.

Krach cestovky Thomas Cook: Německá pobočka ruší všechny zájezdy na příští rok

Šance na přežití německé dceřiné společnosti zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook se snížily. Společnost dnes oznámila, že ruší veškeré zájezdy s datem odjezdu od 1. ledna 2020, i když jsou částečně nebo úplně zaplacené. Doposud byly zrušeny pouze zájezdy s odjezdem do konce letošního roku. Firma to uvedla v dnešním sdělení.

Květ vlčího máku připomněl Den válečných veteránů

Jedenáctého listopadu 1918 bylo ve vlakovém voze v La Francport severofrancouzského města Compiegne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly ukončeny boje první světové války. Právě v tento den si lidé na celém světě připomínají Den válečných veteránů. Pietní shromáždění se uskutečnilo v pondělí 11. listopadu v 11 hodin také u busty Františka Rasche na stejnojmenném náměstí v Přerově.

Německá policie zhatila plány islamistům. Zadržela podezřelé z plánování útoku

Policie na západě Německa zatkla tři údajné příznivce teroristické organizace Islámský stát, které podezírá z plánování útoku s cílem zabít co nejvíce lidí. Oznámila to dnes prokuratura ve Frankfurtu nad Mohanem. Trojice mužů byla podle ní zadržena při ranní razii ve třech bytech ve městě Offenbach nad Mohanem. Akce se zúčastnilo 170 policistů.

Johannes Turi se po 75 letech vrátil do míst, kde prožil válečné útrapy

V pátek 8. listopadu navštívil Proboštov pan Johannes Turi, rodák z Maďarska německé národnosti. Johannes Turi v lednu 1945 jako dvanáctiletý válečný uprchlík našel na pár měsíců azyl v naší obci. Spolu s dalšími dětmi byl ubytovaný v přízemí domu na rohu ulice kpt. Jaroše a U Parku (č.p. 114).

Galerie Ikaros ve Slaném slaví v úterý 25 let výstavou grafiky Mariny Richterové

/FOTOGALERIE/ K oslavě svých pětadvacetin přivítá v úterý 12. listopadu Galerie Ikaros akademickou malířku, grafičku, ilustrátorku a autorku unikátních Českých i Vatikánských známek paní Marinu Richterovou. Návštěvníci si budou moci prohlédnout a třeba i koupit některou z dnes již „historických“, nebo současných grafik, převážně litografií, které vytvořila v průběhu let tvůrčího života.

Po čem toužili Češi za socialismu? Walkman zajistil obdiv, džíny závist

České země patřily na konci Rakouska Uherska a v době první republiky k ekonomicky nejrozvinutějším částem světa. Socialistické hospodaření dokázalo toto dědictví zplundrovat za několik let. Energie plánované ekonomiky se opřela do těžkého průmyslu. Spotřební skomíral, stejně jako služby. Lidé neměli z čeho vybírat.  

Prapor se jménem Josefa Valčíka

FOTOGALERIE/ Rota aktivních záloh Zlínského kraje převzala z rukou hejtmana Jiřího Čunka svůj prapor. Nese jméno Josefa Valčíka, československého vojáka, příslušníka protinacistického odboje během okupace Československa a příslušníka výsadkové skupiny Silver A. Josef Valčík spolupracoval také se členy výsadku Anthropoid Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem na přípravě atentátu na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha.

Mýtný systém? Na dálnicích kvůli němu hrozí kolaps

Motoristé se s příchodem prosince zřejmě setkají s obrázkem, na který už dávno zapomněli: dlouhými kolonami nákladních aut na vjezdu do republiky. Varuje před tím ministerstvo dopravy i nastupující provozovatel mýtného systému, společnost CzechToll.  

Zahrada snů. Architekt postaví v Praze hyperluxusní vily za víc než miliardu

Architekt a developer Jakub Masák založil v roce 1996 společnost Ateliér Masák & Partner. Její šéf má rád sny, nyní si jeden z nich hodlá splnit. A třeba potěšit i další bohaté snílky. Poté, co se Masák a jeho kolegové proslavili renovací a péčí o historické památky, postaví firma v Praze 6 dva rezidenční projekty v segmentu hyperluxusních staveb. V rámci dvou projektů vznikne šest unikátních vil v celkově hodnotě přesahující miliardu korun.

Kus zdi od sousedů Trumpovi?

Pasov - Ke 30. výročí pádu berlínské zdi dopravil spolek Initiative Offene Gesellschaft z Berlína do Washingtonu originál kus berlínské zdi o váze 2,7 tuny, píše PNP.

Budou se ve Vrchlabí vyrábět elektromotory pro hybridní auta?

Elektromotory nebo převodovky pro hybridní vozy by se mohly vyrábět v továrně Škoda Auto ve Vrchlabí. Automobilka usiluje o získání nového produktu od koncernu Volkswagen. Dnes tisícovka zaměstnanců ve Vrchlabí denně vyrobí 2200 automatických převodovek s přímým řazením DQ 200.

Žamberská Viola zpívala ve španělské Barceloně

V úterý 15. října 2019 se vydalo 30 zpěváků dětského pěveckého sboru Viola ze Základní školy 28. října 581 v Žambnerku na dalekou cestu do Barcelony, aby se od 17. do 20.10. zúčastnili sborového festivalu Cantate Catalunya 2019.

Opouštění pozic. Na Donbasu začalo další stahování vojsk

Z oblasti Petrivske na ukrajinském Donbasu dnes začalo oddělování bojujících stran, které bylo už několikrát odloženo. S odvoláním na ukrajinskou armádu o tom informovala agentura AFP. Stažení jednotek ukrajinské armády a proruských separatistů, které může trvat i několik dnů, je jedním z kroků nutných ke svolání dlouho očekávaného summitu představitelů Ruska a Ukrajiny za účasti dalších zemí.

Svatomartinský Mikulov: dospělí ochutnávají vína, dětí zajímá zahrádka hus a koz

Mikulov /REPORTÁŽ/ – Jen aby si ten Martin nepospíšil, říká žena stojící se sklenkou svatomartinského vína před pódiem na mikulovském náměstí a dívá se na uplakané nebe nad sebou. Přestože svatý Martin přijede do města na bílém koni až v pondělí dopoledne, Svatomartinský Mikulov mohou zažít návštěvníci města i místní už o víkendu.

V Olomouci vznikla „Berlínská zeď“. I ona půjde k zemi

Před 30 lety padla Berlínská zeď - jeden ze symbolů železné opony. Událost, která předznamenala sjednocení Německa a konec studené války, si připomněli lidé v Olomouci malováním obrázků, vzkazů a symbolů na betonové ohrazení mezi areálem Korunní pevnůstky a botanické zahrady. 

Z cestovního ruchu nejvíc profituje Praha. Číňanů i Němců ubylo

České hlavní město se pomalu stává „noclehárnou“ Evropy. V prvních devíti měsících roku 2019 přijelo do metropole téměř šest milionů návštěvníků, kteří zde v kempech, hotelech či penzionech strávili celkem 13 800 000 nocí. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ), který čísla v pátek zveřejnil, z cestovního ruchu nejvíce ze všech krajů profitu právě Praha.

Se jménem Bohumila Norka je telčský zámek spjatý už téměř šedesát let

Telč – Člověka, který lépe zná telčský zámek, památku na seznamu UNESCO, byste v Telči hledali opravdu těžko. Už téměř šedesát let je s ním totiž spojené jméno Bohumila Norka. Ten se na zámku pohyboval už od dětství, jeho otec Bohumil tam byl kastelánem přesně čtvrt století. Později Bohumil Norek mladší na svého otce navázal a před šestadvaceti lety se v den svých narozenin se i on stal kastelánem. I když to tak může na první pohled vypadat, nejednalo se o žádnou samozřejmost. Cesta Bohumila Norka k milované práci byla pěkně dlouhá.

Německo slaví pád berlínské zdi. Účastní se i prezident Zeman

Celé Německo si dnes připomíná 30. výročí pádu berlínské zdi. K přelomové události z 9. listopadu 1989 podle německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera výrazně přispěli i Češi a Slováci svou odvahou a letitým bojem za svobodu. Německá kancléřka Angela Merkelová konkrétně připomněla bývalého českého prezidenta Václava Havla. Ten současný - Miloš Zeman - se dnešních oslav v německé metropoli zúčastnil spolu s prezidenty Slovenska, Polska a Maďarska.

Pád Berlínské zdi v listopadu a prosinci 1989. Na snímku situace v blízkosti Brandenburské brány

Před 30 lety se začala hroutit Berlínská zeď. Její pád odstartoval omylem

Člen východoněmeckého politbyra a mluvčí vládnoucí Jednotné socialistické strany Německa (Sozialistische Einheitspartei Deutschlands, SED) Günter Schabowski si před tiskovou konferencí napsal na lístek, o čem všem chce mluvit. Na konci lístku stálo: „Přečíst text o ustanovení.“ Odstartovalo to změnu jedné dějinné epochy.

Komentář Luboše Palaty: Generace Berlínské zdi

Nenáviděli jsme ji, nesnášeli, snili jsme o tom, že zmizí nebo že se za ni aspoň dostaneme. Ale nedokázali jsme si představit, že za našich životů zmizí, že to může být jinak. Berlínská zeď byla sice dlouhá 165 kilometrů, ale i to byl jen zlomek z několika tisíc kilometrů zdi mezi námi a svobodným světem.

Bývalý kancléř Schröder: Německo je Čechům vděčné za jejich roli při pádu zdi

Německo je Čechům vděčné za roli, kterou sehráli při pádu berlínské zdi v roce 1989, řekl dnes ČTK bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. To, co se tehdy odehrálo na západoněmecké ambasádě v Praze, kde se po tisících shromaždovali východní Němci toužící vycestovat na Západ, bylo podle něj jedinečné a přispělo ke scelování Německa. Schröder to řekl v Berlíně po setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem.