Nový německý prezident Frank-Walter Steinmeier, který dnes na společném zasedání Spolkového sněmu a Spolkové rady slavnostně složil přísahu, v projevu vybídl Němce k obraně demokracie. Zároveň se obrátil na tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s výzvou, aby se vyvaroval dalších nacistických přirovnání na adresu Německa a aby propustil německo-tureckého novináře Denize Yücela.
Evropané se nebudou moci nikde ve světě bezpečně pohybovat po ulicích, pokud Evropa nezmění svůj postoj, řekl dnes podle agentury Reuters turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Evropu vyzval, aby dodržovala lidská práva a demokracii.
Sokolov – Pět nasazených choreografií v extralize, pět zlatých medailí. Úspěšně zahájil soutěžní sezonu taneční soubor Mirákl, z regionálního kola taneční tour Taneční skupina roku si zlato přivezly nejmladší tanečnice, děti i juniorky.
Berlín (Německo) - Reálné mzdy v Německu se loni zvýšily o 1,8 procenta. Růst tak zaznamenaly již třetím rokem za sebou, jeho tempo nicméně zpomalilo z předloňských 2,4 procenta.
Brná /ROZHOVOR/ - Ještě před půl rokem hrál ve 2. lize za ústeckou Armu, teď už kope v krajském přeboru za Brnou! Třicetiletý záložník Jan Králík, který byl v sedmnácti letech na zkoušce v Interu Milán a jenž později hrával za Viktorii Žižkov, Ružomberok, Slovan Bratislava či ukrajinskou Oleksandrii, si odbyl premiéru v dresu nováčka přeboru v souboji s Litoměřickem B (3:0).
Žáci kutnohorské průmyslovky se od 6.března do 10. března zúčastnili studentského výměnného pobytu s partnerskou školou – Lyceem Franklina Roosevelta v Remeši.
Náchod - Jedni se těší na nevšední podívanou, druzí lamentují a reagují nenávistně. Přes Náchod má v neděli projet konvoj amerických a britských vojáků. Těch by mělo být okolo 550 a poveze je celkem 125 vozidel. Potřebují se přesunout z Německa do Polska, kde mají působit v rámci snahy NATO o posílení svých východních členů, takzvané Enhanced Forward Presence (Posílené předsunuté přítomnosti).
Fotbalisté Krnova prožívali v zimní přestávce složité období. Z kádru jim odešlo několik zkušených fotbalistů základní sestavy, nedostávalo se jim hráčů, ale na start krajského přeboru se připravili dobře.
Březová - Velká kapacita, úspora města, ale také estetika a vzhled náměstí. To všechno jsou důvody, kvůli kterým Březová na Sokolovsku plánuje podzemní kontejnery.
Americký prezident Donald Trump se zúčastní schůzky nejvyšších představitelů členských států NATO 25. května v Bruselu. S odvoláním na Trumpova mluvčího o tom dnes informovala agentura AP. Má tak jít o první zahraniční cestu nové hlavy Spojených států.
Brno /VIDEO/– Zájemce o technologické novinky přivítal pětadvacátý ročník veletrhu Amper na brněnském výstavišti. Až do pátku se tam představí šest set vystavovatelů z dvaadvaceti zemí světa.
Hodonín - Ani bezproblémové pořadatelství nedává domácímu týmu jistotu postupu. O tom se o víkendu přesvědčily české juniorky. Vedení hodonínského házenkářského klubu jim připravilo skvělé podmínky, výsledky se však nedostavily. Výběr trenéra Václavka skončil v kvalifikační skupině, kterou od pátku do neděle hostila sportovní hala TEZA, poslední.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes oznámil, že přehodnotí vztahy své země s Evropskou unií po referendu, v němuž budou Turci v dubnu rozhodovat o posílení pravomocí hlavy státu. Současná Evropa je podle něj fašistická a krutá jako v období před druhou světovou válkou. Místopředseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Volker Bouffier v reakci na tyto výpady řekl, že Erdogan už není v Německu vítán, uvedla agentura Reuters. Kromě toho komisař EU pro rozšíření Johannes Hahn poznamenal, že členství Turecka v EU je stále méně reálné.
Jindřichův Hradec/OBRAZEM/ – České házenkářky čeká v červnu kvalifikace o postup na mistrovství světa v Německu a po celý minulý týden se reprezentantky připravovaly na jihu Čech. Vedení národního týmu si vybralo Jindřichův Hradec jako optimální místo pro uspořádaní přípravného kempu.
Čechy, Jihočeský kraj - Rekordní rok hlásí tuzemské záchranky. K pacientům jejich posádky loni chvátaly při 1 073 034 výjezdech. Denně tak pomáhaly třem tisícovkám zraněných či nemocných.
České Budějovice - Na univerzitním stadionu v Českých Budějovicích odehrály fotbalový přátelský zápas dívky Rudolfova s celkem z USA. Tým z Iowy a Winsconsinu vyhrál 3:2. Podívate se na hráčky klubu Cold Rush můžete na videu.
Srovnávání Německa s nacistickým režimem musí přestat, prohlásila dnes německá kancléřka Angela Merkelová v Hannoveru při návštěvě veletrhu výpočetní a digitální techniky CeBIT. Reagovala tak mimo jiné na nedělní prohlášení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který ji obvinil z nacistických praktik. Slova Erdogana kritizují další němečtí politici. Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş dnes podle agentury Reuters řekl, že turečtí politici používají termíny jako fašismus, protože jsou znepokojeni tím, jaká budoucnost čeká jejich evropské přátele, a doufají, že si Evropané vzpomenou na svou krvavou historii a nespadnou do pasti nacismu. Evropa by prý měla přijmout opatření proti rasismu.
Praha - Dobrý skutek, jenž je po zásluze odměněn. Zpackaným životem. To je ústřední téma pozoruhodného bulharského filmu Glory, jehož titul je třeba brát s ironickou rezervou.
Blanensko, Vyškovsko – Odchod zdravotních sester z jednotky intenzivní péče a také anesteziologicko-resuscitačního oddělení na mateřskou dovolenou nebo do důchodu trápí poslední měsíce boskovickou nemocnici. S podobnými problémy se potýkají i další nemocnice.
Odchod zdravotních sester z jednotky intenzivní péče a také anesteziologicko-resuscitačního oddělení na mateřskou dovolenou nebo do důchodu trápí poslední měsíce boskovickou nemocnici. S podobnými problémy se potýkají i další nemocnice.
Hannover (Německo) - V Hannoveru včera večer začal největší světový veletrh výpočetní a digitální techniky CeBIT. Důležitost akce umocnily zahajovací projevy japonského premiéra Šinzó Abeho a německé kancléřky Angely Merkelové.
Vůbec není snadné zjistit, jestli jsou vztahy USA a Německa výtečné, anebo napjaté. Napjaté asi nejsou, když si Trump pochvaluje, že měli s Merkelovou skvělou schůzku. Výtečné ale budou sotva, když si Trump dal záležet na tom, aby si před novináři s německou kancléřkou nepodal ruku.
Napjaté vztahy mezi Tureckem a Německem se dnes dále vyostřily poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nařkl kancléřku Angelu Merkelovou z nacistických praktik, na což reagoval popuzeně šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel. Ankara rovněž oznámila, že turečtí ministři, jimž Německo zakázalo agitovat před referendem o posílení Erdoganových pravomocí, se o to pokusí navzdory nesouhlasu Berlína.
Řetězce restaurací s rychlým občerstvením v Česku stále zvyšují počty provozoven. Prvenství si udržuje americký McDonald´s, který do Česka přišel jako první v roce 1992. V současnosti provozuje 95 restaurací přímo nebo prostřednictvím franšíz. O 16 restaurací méně má jeho hlavní konkurent KFC.
Rumburk – Až těsně před hranicí s Německem zastavili policisté prchajícího řidiče. Do pronásledování, které začalo u Krásné Lípy, se zapojilo nejméně pět policejních aut.
Teplicko - Na Teplicku v současné době probíhá jedna z větších letošních uzavírek silnic. Neprůjezdné jsou oba jízdní pruhy na silnici I/13 ve směru z Bíliny na Teplice.
Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na začátku dubna požádá vládu o zvýšení peněz na potírání ptačí chřipky. Řekne si o 70 milionů korun. Řekla to mluvčí ministerstva Markéta Ježková. Na náhrady měl pro letošní rok resort připravených 31,3 milionu korun. Celostátní veterinární opatření byla odvolána na začátku března, poslední nové ohnisko se objevilo před déle než týdnem.
Praha - Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na začátku dubna požádá vládu o zvýšení peněz na potírání ptačí chřipky. Řekne si o 70 milionů korun. V neděli to řekla mluvčí ministerstva Markéta Ježková. Na náhrady měl pro letošní rok resort připravených 31,3 milionu korun. Celostátní veterinární opatření byla odvolána na začátku března, poslední nové ohnisko se objevilo před déle než týdnem.
Biatlonistka Gabriela Koukalová byla druhá v dnešním závodě s hromadným startem na Světovém poháru v Oslu a získala malý křišťálový glóbus za tuto disciplínu. Celková vítězka Světového poháru Laura Dahlmeierová z Německa, která dílčí hodnocení vedla, totiž skončila až devátá. V závodě se před ni dostala i další česká reprezentantka Veronika Vítková, která obsadila čtvrtou příčku a zaznamenala nejlepší umístění v sezoně. Vyhrála Norka Tirill Eckhoffová, třetí byla Finka Kaisa Mäkäräinenová.
Psala se šedesátá léta a v hlavách švýcarských dovozců značky Škoda se zrodil plán. Na základech "obyčejné" škodovky postavit stylový roadster, který bude následně nabídnut zákazníkům v západní Evropě za příznivou cenu.
Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová se dnes ohradila proti tvrzení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Německo dluží Severoatlantické alianci ohromné množství peněz. Šéf Bílého domu to napsal v sobotu na twitteru v souvislosti s pátečním setkáním s kancléřkou Angelou Merkelovou v Bílém domě.
Pasov - Ve Weitnau v bavorském Allgäu, obci s 5000 obyvateli u Kemptenu, mají dvě desetiletí Josefský spolek, píše PNP. „Jeho členové od té doby mají ambiciózní cíl. Chtějí se postarat o to, že prastaré bavorské křestní jméno Josef nevymře." Josef Rist, předseda spolku s asi stovkou členů, říká: „Mnoho starých jmen jako Maximilian nebo Johannes jsou znovu moderní. My chceme nasadit všechno pro to, aby také Josef prožil renesanci."
Liberec - Zatímco před 25 lety měla Žitava zhruba 50 tisíc obyvatel, dnes je to asi polovic. Dramatický propad by měl zastavit nový strategický plán rozvoje Žitavy a jejího nejbližšího okolí, na němž se bude podílet také Liberec.
Německo zvýšilo pohotovost svých bezpečnostních sil proti počítačovým útokům. Německá vláda se tak rozhodla s cílem se připravit na možné podobné útoky v době nadcházejících parlamentních voleb. Uvedl to dnes německý list Welt am Sonntag.
Labská stezka – Labská stezka je nejoblíbenější cyklostezkou v Německu. Navíc tam stoupá i obliba jejího českého úseku. Potvrzuje to výzkum o cykloturistice v Německu, který byl minulý týden zveřejněn na největším veletrhu cestovního ruchu světa ITB Berlín 2017.
Litoměřice - Přípravy třetí Litoměřické letní filharmonie nabírají na intenzitě. Už příští měsíc čeká mladé hudebníky pětidenní soustředění v německém Colditzu.
Ústí nad Labem - Toho, kdo se začetl do sobotního Ústeckého deníku (z 11. března), mohlo potěšit, že na stránky vašich novin se vrací čtenářské příspěvky. Méně potěšující už je, co jsme si tu (také) mohli přečíst; jaká slova byla pod titulkem "Napsali nám: Dálnice tunelem by byla levnější" otištěna.
Snowboardistka Ester Ledecká obhájila velký křišťálový glóbus za celkový triumf ve Světovém poháru v alpských disciplínách. V německém Winterbergu byla v posledním závodu sezony druhá v paralelním slalomu a stejné místo jí patří i v celkovém hodnocení disciplíny.
Pasov – Od čtvrtka je zrušena všeobecná povinnost držet drůbež v Bavorsku v uzavřených stájích kvůli ptačí chřipce. Dál platí jen v určitých okruzích kolem nákaz.
Ústecký kraj – V Ústeckém kraji po několika týdnech nepatrných změn začala klesat cena benzinu. Natural 95 se prodává v průměru za 31 korun, což je o 12 haléřů méně než minulou středu.