Berlín - Německá policie pátrá v souvislosti s pondělním útokem na vánoční trh v Berlíně po podezřelém Tunisanovi. Stopy ukazující na něj našla v kamionu, jímž byl útok spáchán. Informovalo o tom dnes více německých médií. Ministr vnitra Thomas de Maizière potvrdil, že policie pátrá po novém podezřelém a to v Německu i v celém schengenském prostoru. Nemusí jít podle něj ale nutně o pachatele útoku. Ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Ralf Jäger na odpoledne svolal tiskovou konferenci. Podle agentury DPA se právě v této spolkové zemi chystá policejní zákrok.
Česká Lípa - Nikoliv zaplivané špeluňky čtvrté cenové kategorie, ale nablýskané sály Pražského hradu jsou místem, kam již pošesté vyrazili studentky a studenti oboru Hotelnictví z českolipské Euroškoly na praxi, neboli stáž.
Beroun - Tragický útok v Berlíně, kde na vánočních trzích řidič kamionu vjel mezi dav lidí, zasáhl i obyvatele Berounska. Řada z nich má v Německu známé, nebo tam sami na vánoční trhy jezdí. Stejně jako Berouňačka Jana Církvová s rodinou, která se z Německa vrátila jen den před smutnou událostí.
/INFOGRAFIKA/ Francouzi se domnívají, že v jejich zemi žije téměř třetina muslimů. Obyvatelé země galského kohouta to tvrdili tazatelům mezinárodního průzkumu agentury Ipsos.
Praha - Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe chce po Státní správě hmotných rezerv (SSHR) více než dva miliony eur (56 milionů Kč) a podal na ní proto žalobu. Česko prý skladovalo v německém Krailingu naftu pod cenou a chce doplatit rozdíl. Informovala o tom dnes Česká televize.
Kamenický Šenov - Říkají si spolek Sonow. Pojí je velké přátelství, ale hlavně společný cíl. Mít krásnější město, udržovat kulturní památky a starat se o ně.
Kroměřížsko, Zlínský kraj – Podobně jako v případě loňských teroristických útoků v Paříži, také pondělní masakr na vánočních trzích v Berlíně se dotkne i dění v regionu. Lidé jsou zaskočení blízkostí místa nejnovějšího útoku, mnozí mají v Německu příbuzné či známé.
Zábřeh – Je rodilý Zábřežan, několikrát však pobýval v Německu, kde žije i část jeho rodiny. „Pro Němce je to vytřízlivěním," komentuje útoky v této zemi František John.
Praha - Za pondělní teroristický útok v Berlíně může migrační politika německé kancléřky Angely Merkelové, uvedl na svém facebooku vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Německo podle něj platí vysokou daň. Jako řešení vidí mír v Sýrii a návrat migrantů do jejich domovů. V Evropě pro uprchlíky není místo, napsal.
Berlín - Německý prezident Joachim Gauck vyzval dnes v souvislosti s pondělním útokem v Berlíně k zachování soudržnosti svobodné společnosti v Německu. Nenávist toho, kdo tento zločin spáchal, nesmí vést k nenávisti na druhé straně, nabádal ve svém prohlášení.
Řím - Itálie v reakci na pondělní útok v Berlíně zpřísnila bezpečnostní v zemi, především pak u sídel úřadů, ambasád, náboženských svatostánků, obchodních domů či vánočních tržišť. Informovala o tom agentura ANSA. Kamion, se kterým útočník vjel do davu na adventním trhu v Berlíně a který patřil polské společnosti, přijel podle médií do Německa z Itálie.
V Berlíně došlo k teroristickému útoku na vánoční trh kolem „Vzpomínkového kostela císaře Viléma". Člověk, který zaútočil, zabil polského řidiče kamionu, s autem chvíli cvičil a vjel pak mezi stánky vánočního trhu. Je to nekonečně smutná situace, lhostejná vražda neznámých. Na české scéně se ihned ozvaly povýšené hlasy, že se nyní ukazuje, jak škodlivá byla politika přijímání uprchlíků kancléřky Angely Merkelové.
Uherské Hradiště – Také na Slovácku se o zvýšení ostražitosti postaralo v těchto dnech pondělní neštěstí v Berlíně. Tam divoká jízda kamionu vánočním trhem zmasakrovala desítky lidí. V Uherském Hradišti, kde Masarykovo náměstí rovněž obsadili trhovci, reagovalo na neštěstí vedení policistů, strážníků a klidné to nenechalo ani prodejce v centru města.
Berlín - Německý nejvyšší státní zástupce Peter Frank vychází z toho, že berlínský útok má teroristické pozadí. Frank to dnes řekl na tiskové konferenci v Berlíně. K činu, který si v pondělí na vánočním trhu vyžádal 12 obětí, se podle něj zatím nikdo nepřihlásil a není ani jasné, jestli ho má na svědomí jeden, nebo více pachatelů.
Praha - Česku nehrozí žádné konkrétní teroristické nebezpečí. Zpravodajská skupina se shodla na zachování prvního stupně ohrožení terorismem. Novinářům to po dnešním jednání s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD), policejním prezidentem a zástupci zpravodajských služeb řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V závěru roku bude podle něj na místech s vyšší koncentrací lidí masivně přítomna policie. Chovanec počítá s nasazením několika stovek policistů, armáda by se na opatřeních podílet neměla.
Domažlice - V souvislosti s pondělním útokem na vánočním trhu v Berlíně byl posílen výkon služby policistů i u nás. Také policisté v Domažlicích včera se samopaly hlídkovali u trhů na domažlickém náměstí a u obchodního domu Kaufland, kde je velká koncentrace lidí.
Šumpersko, Jesenicko – Po teroristickém útoku v Berlíně policie posílila své hlídky. V ulicích Šumperku se v úterý 20. prosince pohybovali i policisté se samopaly. Hlídali především místa, kde se schází více lidí, včetně adventních trhů na Točáku.
Berlín - Pondělním útokem na vánoční trh v Berlíně, který si vyžádal 12 mrtvých a 48 zraněných, je "zděšena" Ústřední rada muslimů v Německu (ZMD). Podle DPA to dnes řekl předseda rady Aiman Mazyek.
Mnichov - Bavorský ministerský předseda Horst Seehofer dnes v souvislosti s pondělním krvavým útokem na vánoční trh v Berlíně vyzval k přehodnocení a změně dosavadní migrační politiky Německa. Podle agentury DPA zároveň svolal na odpoledne mimořádné zasedání svého kabinetu.
Berlín - Na základě dosavadních informací je nutné vycházet z toho, že šlo o teroristický útok. Řekla to dnes německá kancléřka Angela Merkelová o pondělní tragické události, při které pod koly kamionu na vánočním trhu v německé metropoli zahynulo přes deset lidí a desítky dalších byly zraněny. Merkelová čin označila za nepochopitelný, je jím otřesena.
Berlín - Berlínská policie je podle serveru listu Die Welt přesvědčena, že zadržený podezřelý není skutečným pachatelem útoku na berlínský vánoční trh, který si v pondělí vyžádal 12 mrtvých a desítky zraněných. Občany na twitteru vyzvala k ostražitosti.
Olomoucko – Kamion s polskou poznávací značkou způsobil včera večer na vánočních trzích v německém hlavním městě Berlín tragédii. Vše nasvědčuje tomu, že jej útočník použil jako vražednou zbraň po tom, co jej ukradl. Zemřelo dvanáct lidí, desítky utrpěly zranění.
Klatovsko – Na tragický útok v Berlíně zareagovali i policisté na Klatovsku. Ti teď se samopaly hlídají místa s větší koncentrací osob, tedy především vánoční trhy a obchodní centra.
Přerov – Třicetiletá obchodní manažerka z Přerova Marcela Kropáčová jezdí do Berlína často. A trhy podle ní k předvánoční atmosféře velkých německých měst neodmyslitelně patří. Když se před dvěma týdny kochala atmosférou vánočních trhů v jiném městě – Stuttgartu, ani ve snu by ji prý nenapadlo, že si někdo vybere jako cíl teroristického útoku hlavní město Berlín.
Přerov – Třicetiletá obchodní manažerka z Přerova Marcela Kropáčová jezdí do Berlína často. A trhy podle ní k předvánoční atmosféře velkých německých měst neodmyslitelně patří. Když se před dvěma týdny kochala atmosférou vánočních trhů v jiném městě – Stuttgartu, ani ve snu by ji prý nenapadlo, že si někdo vybere jako cíl teroristického útoku hlavní město Berlín.
Přerov – Třicetiletá obchodní manažerka z Přerova Marcela Kropáčová jezdí do Berlína často. A trhy podle ní k předvánoční atmosféře velkých německých měst neodmyslitelně patří. Když se před dvěma týdny kochala atmosférou vánočních trhů v jiném městě – Stuttgartu, ani ve snu by ji prý nenapadlo, že si někdo vybere jako cíl teroristického útoku hlavní město Berlín.
Berlín/Praha - Podle dosavadních informací německých úřadů mezi zraněnými ani mrtvými po pondělním útoku v Berlíně pravděpodobně nejsou čeští občané. V České televizi to dnes řekl velvyslanec ČR v Německu Tomáš Podivínský.
Nymburk - Město Nymburk si připomene 20. výročí úmrtí spisovatele Bohumila Hrabala mimořádnou kulturní akcí: v březnu se bude podílet na uspořádání třídenního mezinárodního sympozia, jehož se zúčastní na 30 předních odborníků z celé Evropy.
Berlín - Speciální jednotky německé policie podnikly dnes časně ráno razii v hangárech bývalého letiště Tempelhof, kde jsou ubytování uprchlíci. Muž podezřelý z pondělního útoku na vánoční trh v centru Berlína, při němž zemřelo 12 lidí a desítky dalších utrpěly zranění, tam byl prý hlášený. Policie ho už v pondělí zatkla. Při zásahu v hangárech byly vyslechnuty čtyři osoby, ale nikdo nebyl zatčen, uvedl podle agentury DPA mluvčí německého úřadu pro uprchlíky Sascha Langenbach.
Fuschl - V rakouském uprchlickém zařízení dnes zatkli 25letého Maročana, který možná plánoval útok v Salcburku mezi Vánoci a Silvestrem. Napsala to agentura APA s tím, že policie teroristický záměr nepotvrdila a hovoří pouze o zamýšleném závažném trestném činu.
Berlín - Při zřejmém útoku na vánoční trh v centru Berlína zemřelo dnes večer nejméně devět lidí. Zraněno je kolem 50 osob, některé z nich vážně, uvedla berlínská policie. Ta už zatkla jednoho podezřelého. Jestli šlo o teroristický čin, není zatím podle policie jasné. Vyšetřování činu ale převzal nejvyšší státní zástupce, který se v Německu věnuje mimo jiné závažným teroristickým činům.
Alta Badia - Paralelní obří slalom Světového poháru pod umělými světly v Alta Badii senzačně vyhrál francouzský lyžař Cyprien Sarrazin. V netypickém závodu pozlatil teprve svůj sedmý start v elitním seriálu, navíc finále proti Švýcarovi Carlu Jankovi odjel jen s jednou hůlkou.
Plzeň - Speciální chytré zásahové obleky a rukavice pro hasiče, na jejichž vývoji se podíleli výzkumníci z Plzně a firmy z ČR, zvítězily v mezinárodním předkomerční soutěži v Bruselu. Nabídka českého konsorcia byla jediná, která splnila veškerá kritéria a testy. Má tak velkou šanci uspět v chystaných výběrových řízeních v Belgii, Francii, Německu a Velké Británii, které chtějí v příštích třech letech vydat na tyto technologie asi 15 milionů eur (asi 405 milionů Kč), řekl lídr konsorcia Milan Baxa z plzeňské firmy Applycon zaměřené na nositelnou elektroniku a inteligentní textilie.
Praha - České pohádky v německé televizi, německé příběhy v našich kulisách. Ideální kulturní výměna. Německým filmařům se u nás líbí, letos tu utratili 420 milionů korun.
Praha - V České republice se příští rok poprvé představí souborná výstava světoznámého německého malíře a sochaře Gerharda Richtera. Padesátka Richterových děl se v pražském paláci Kinských objeví v rámci Česko-německého kulturního jara od 26. dubna do 4. září. Příslušnou smlouvu v pondělí podepsali zástupci Národní galerie v Praze a Goethe-Institutu. Médiím to sdělil zástupce Goethe-Institutu Tomáš Moravec.
Kupé stojící na základech ikonického Mercedesu-Benz W124 bylo představeno v Ženevě v březnu 1987. A po téměř třiceti letech je z něj youngtimer stoupající na ceně.
Praha/FOTOGALERIE/ - Česká firma HE3DA v pondělí zahájila v pražských Letňanech pilotní výrobu zcela nové generace akumulátorů, které využívají nanotechnologie na základě celosvětově registrovaného patentu vynálezce Jana Procházky. Jsou bezpečnější a levnější a mají větší kapacitu než současné lithium-iontové baterie. Uvedli to zástupci firmy při slavnostním zahájení výroby.
Praha/FOTOGALERIE/ - Česká firma HE3DA v pondělí zahájila v pražských Letňanech pilotní výrobu zcela nové generace akumulátorů, které využívají nanotechnologie na základě celosvětově registrovaného patentu vynálezce Jana Procházky. Jsou bezpečnější a levnější a mají větší kapacitu než současné lithium-iontové baterie. Uvedli to zástupci firmy při slavnostním zahájení výroby.
Nymburk - Město Nymburk si připomene 20. výročí úmrtí spisovatele Bohumila Hrabala mimořádnou kulturní akcí: v březnu se bude podílet na uspořádání třídenního mezinárodního sympozia, jehož se zúčastní na 30 předních odborníků z celé Evropy.