Birmingham - Výškař Jaroslav Bába obsadil páté místo na mítinku Diamantové ligy v Birminghamu, Denisa Rosolová byla osmá v běhu na 400 metrů překážek. Bába předvedl své letošní maximum 226 cm, které překonal na druhý pokus. Další postupná výška 229 byla nad jeho síly. V letošním nejlepším světovém výkonu 237 cm vyhrál Katařan Mutaz Essa Baršim.
Mendig (Německo) - Německé úřady dnes kvůli špatnému počasí předčasně ukončily třídenní hudební festival Rock am Ring, na který dorazilo kolem 90.000 lidí. V pátek na tomto festivalu úder blesku zranil několik desítek osob.
Jindřichohradecko - Neúspěch ve sněmovně vládu neodradil. Tento týden kabinet znovu projednal a schválil novelu protikuřáckého zákona a poslal ji do dolní komory.
Tlumačov – Historie sboru dobrovolných hasičů Tlumačov na Domažlicku sahá až ke konci 19. století. Založení sboru je datováno k roku 1890, sbor již existuje 126 let.
Berlín/Moskva - Německé ministerstvo obrany v nové koncepci zajištění bezpečnosti země, tzv. Bílé knize, doporučuje mezi největší hrozby zařadit Rusko, ještě nedávno považované za partnera. O dokumentu, který má německá vláda projednat před letními prázdninami, informoval o víkendu německý list Die Welt. "Německo staví Rusko na stejnou úroveň jako teroristy," zdůraznila v této souvislosti ruská televizní stanice REN.
Hradec Králové /TÉMA DENÍKU/ - Dva roky se dnes třicetiletá Lucie živila roznášením alkoholu a jídla v hradeckých hospodách. A poznala oba druhy restauračních zařízení - jak kuřácké, tak i to s přeškrtnutou cigaretou u vchodu. A ač sama holduje nikotinové vášni, právě práce v nekuřáckém prostředí ji vyhovovala nejvíc.
Východní Čechy, Živanice - Stříbrní z Eura 1996. Nejen na šampionát, na němž podlehli před dvaceti lety čeští fotbalisté ve finále Německu, se vzpomínalo v Živanicích. Právě sem přijel výběr bývalých reprezentantů, z nichž většina si zahrála na mistrovství Evropy v Anglii.
Chrudimsko - Neúspěch ve sněmovně vládu neodradil. Tento týden kabinet znovu projednal a schválil novelu protikuřáckého zákona a poslal ji do dolní komory. Návrh je v podstatě ve stejné podobě, jak prošel třetím čtením ve Sněmovně, než byl zamítnut. Jen v něm chybí návrh poslance ODS Marka Bendy na zavedení kuřáren přímo v hospodách, kam by nesměla obsluha.
Čiba (Japonsko) - Martin Šonka obsadil druhé místo ve třetím závodu seriálu leteckých akrobatů Air Race v Čibě. Českého pilota porazil jen domácí Japonec Jošihide Muroja a po zisku 12 bodů se Šonka posunul v průběžném pořadí na sedmou příčku. Na první body dosáhl nováček elitní kategorie Petr Kopfstein, jenž byl devátý.
Kraslice - Porce kvalitní muziky, zahraniční hosté a ostřílený Vilda Čok. Tak bude vypadat letošní, již 14. ročník Rockových sadů v Kraslicích. Více v rozhovoru s pořadatelem Janem ZMRZLÝM.
Rijeka (Chorvatsko) - Fotbalisté Chorvatska, kteří se ve skupině mistrovství Evropy utkají s českou reprezentací, v generálce na francouzský šampionát rozstříleli San Marino 10:0. Hattricky v Rijece zaznamenali útočníci Mario Mandžukič a Nikola Kalinič.
Simbach am Inn (Německo) - Povodňová vlna v Dolním Bavorsku podle nejnovějších odhadů způsobila škody za více než miliardu eur (27 miliard Kč). Uvedl to dnes zemský rada Michael Fahmüller z okresu Rottal-Inn. Dodal, že záplavy zasáhly přes 5000 domácností a těžce poškodily zhruba 500 domů, které již zřejmě nebude možné opravit.
Biel (Švýcarsko) - Beachvolejbalistky Markéta Sluková a Barbora Hermannová si zahrají na mistrovství Evropy ve švýcarském Bielu senzačně o titul. V semifinále porazily Karlu Borgerovou s Brittou Bütheovou suverénně 21:13, 21:14 a v nedělním finále vyzvou další Němky a obhájkyně zlata Lauru Ludwigovou a Kiru Walkenhorstovou.
Teplicko - „Je to takový chaos, někde prší hodně, jinde málo nebo vůbec. Nejvíce pršelo v noci na čtvrtek a to na Ústecku (oproti třeba Teplicím pozn. red). Ústečáci si proto myslí, že pršelo všude. Příčinou je nesourodá oblačnost, která přináší přeháňky a bouřky," vysvětlil Martin Novák, prognostik hydrometeorologického ústavu na Kočkově. Déšť a bouřky by mohly ovlivnit ještě začátek příštího týdne.
Strakonicko - V současné době v okrese hledá dvanáct zaměstnavatelů celkem 64 řidičů kamionů. O této skutečnosti informovala ředitelka strakonického kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR Marie Kalbáčová.
Mostecko – Jízdní řády jsou zveřejněny. První autobusy na přímé lince Litvínov-Olbernhau vyjedou 12. června. Očekává se velký zájem. Novinka ve veřejné dopravě bude ideální na výlety či nákupy v Sasku. Tam a zpět budou autobusy jezdit šestkrát denně. Cesta potrvá hodinu a nebude drahá.
Terezín - Ve středu a ve čtvrtek, 8. a 9. června, si v Památníku Terezín dá dostaveníčko přes sto mladých tvůrců. Všechny spojuje projekt pod názvem „Školákem ve válečných letech".
Orlickoústecko – Protikuřácký zákon zatím sněmovnou neprošel, vláda to bude zkoušet s upraveným návrhem znovu. Už dnes jsou však místa, kde si kuřák nezapálí.
Berlín - Německý prezident Joachim Gauck se zřejmě už nebude ucházet o další prezidentský mandát. Informoval o tom německý deník Bild, který jako důvody vidí věk šestasedmdesátiletého prezidenta a jeho zdravotní problémy.
Paříž - Americký zpěvák Paul Simon plánuje na podzim evropské turné s dvacítkou koncertů, které zahájí 17. října v Česku. Uvedl to dnes v Paříži Simonův produkční tým. Agentura Live Nation upřesnila, že 74letý zpěvák, který proslul hraním s písničkářským kolegou Artem Garfunkelem, vystoupí v pražské O2 aréně.
Praha /ROZHOVOR/ - Nejblyštivější hvězda 103. Primátorek? Olympijská vítězka z Londýna Mirka Topinková Knapková. Neusedne ovšem do „svého" skifu, nýbrž se představí v osmiveslici Slavie.
Hrádek nad Nisou - Čeština, polština i němčina budou znít dnes při tradiční slavnosti Trojzemí, nazvané Společnou cestou. Ta se už každoročně odehrává na styku všech tří zemí u řeky Nisy v Hrádku nad Nisou za rekreačním areálem Kristýna. Kromě oficiálních projevů politiků všech tří sousedních zemí bude sobotní odpoledne patřit hlavně lidové zábavě.
Cheb - Celkem dvanáct orchestrů se letos objeví v Chebu v rámci festivalu mládežnických dechových orchestrů FIJO. Od čtvrtka 30. června do neděle 3. července bude Cheb hostit už jeho 22. ročník. Z dvanácti orchestrů bude sedm zahraničních. Zahrají zde hudebníci z Portugalska, Itálie, Německa, Bulharska, Polska, Slovenska a Maďarska. Vedle toho se v Chebu objeví i sedm hostujících orchestrů a řada zajímavých hostů, například dechová hudba Gloria nebo známý trumpetista Vlado Kumpan.
Most - „Drogy jsou na Mostecku velký problém," konstatuje v rozhovoru Petr Hasenőhrl, vedoucí 2. oddělení obecné kriminality mostecké policie. Jak to změnit?
Paříž/Vídeň - Hladina řeky Seiny v Paříži po dosažení 34letého maxima mírně klesá, její návrat na běžnou úroveň by však podle francouzských úřadů mohl trvat až deset dnů. V dolnorakouském okrese Neunkirchen dnes silné deště způsobily sesuv půdy, který na více než hodinu zablokoval silnici. Voda podle místní policie rovněž zaplavila velké množství sklepů.
Mendig (Německo) - Úder blesku v pátek večer zranil na hudebním festivalu Rock am Ring v německém Mendigu až 82 lidí. Agentuře DPA to řekl ministr vnitra spolkové země Porýní-Falc Roger Lewentz. Pořadatelé dnes odpoledne festival kvůli špatnému počasí pozastavili, večer se však rozhodli na dvou pódiích pokračovat. Součástí večerního programu je například vystoupení legendární americké skupiny Red Hot Chili Peppers.
Zlín – /ROZHOVOR/ V národním týmu sbírá především zkušenosti, o to větší radost má, že s ním dokázala vybojovat postup na mistrovství Evropy. I díky příspěvku Lenky Hradilové v závěrečných deseti minutách totiž Češky zvítězily ve středečním předposledním duelu kvalifikace na půdě Itálie (29:19) a v předstihu si společně se Srbskem zajistily účast na prosincovém šampionátu ve Švédsku.
Prackovice n. L. - Za sesuv na dálnici D8 může provoz kamenolomu v sousedství dálnice, který byl špatně zabezpečený. Miliardovou škodu bude ministerstvo dopravy vymáhat po jeho majitelích, společnosti Kámen Zbraslav. Uvedl to dnes internetový deník Aktuálně.cz s odvoláním na výsledky posudku, který si nechalo zpracovat ministerstvo. Kámen Zbraslav už od úřadu výzvu k zaplacení dostala, podle právního zástupce společnosti Petra Sedláčka ale zaplatit nehodlá.
Mytilini (Řecko) - Řecké úřady zadržují syrského uprchlíka, jemuž odmítly schválit žádost o azyl. Nyní čeká na ostrově Lesbos na vyhoštění do Turecka. Pokud ho řecká strana deportuje, půjde podle organizace Amnesty International (AI) o prvního syrského občana, který se vrátí do Turecka proti své vůli. Dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem o vracení migrantů začala platit v březnu.
Valtice – Imperiální britská koruna, tři nádherné klenoty ruských carů, svatoštěpánská uherská koruna, koruna svaté říše římské, dalajlámy a k tomu ještě mnohé další. Naprosto různorodé korunovační klenoty se letos „potkaly" v jednom sále valtického zámku. „Pokud je mi známo, podobnou kolekci královských klenotů nemohl u nás pohromadě nikdo vidět ani ve Valticích, ani kdekoli jinde," říká neskromně kastelán zámku Richard Svoboda.
Großkoschen, Plzeň – Nebyli daleko výbornému výsledku, nakonec ale Plzeňané Ondřej Kydlíček a Hynek Štěrba obsadili v turnaji Světového poháru v kolové devátou příčku.
Praha - Za sesuv na dálnici D8 může provoz kamenolomu v sousedství dálnice, který byl špatně zabezpečený. Miliardovou škodu bude ministerstvo dopravy vymáhat po jeho majitelích, společnosti Kámen Zbraslav. Uvedl to dnes internetový deník Aktuálně.cz s odvoláním na výsledky posudku, který si nechalo zpracovat ministerstvo. Kámen Zbraslav už od úřadu výzvu k zaplacení dostala, podle právního zástupce společnosti Petra Sedláčka ale zaplatit nehodlá.
Düsseldorf (Německo) - Na teroristickém útoku, který takzvaný Islámský stát (IS) zřejmě chystal v Düsseldorfu na západě Německa, se mělo podílet celkem deset teroristů. Uvedl to dnes server Spiegel Online, podle něhož to vyplynulo z výpovědi jednoho z podezřelých. Německá policie ve čtvrtek zatkla tři podezřelé Syřany, další byl už ve francouzské vazbě.
Ankara - Turecký provládní i protivládní tisk v dnešních vydáních sdílí zlobu vůči Německu, jehož parlament ve čtvrtek uznal masakr Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu. Hlavní stránky několika listů zobrazily německou kancléřku Angelu Merkelovou s knírkem nacistického vůdce Adolfa Hitlera a palcové titulky vyzývají Němce, aby se za rozhodnutí parlamentu styděli.
Hodonín – Stolní tenis bude v programu letních olympijských her posedmé. Od premiéry v Soulu v roce 1988 přitom na turnaji pod pěti kruhy Češi nikdy nechyběli. Sedmou českou hráčkou v historii, která se zúčastní olympijského turnaje, je šestadvacetiletá Hana Matelová.
Mnichov - Na nejméně sedm mrtvých vzrostla v Bavorsku bilance nynějších povodní. K obětem dnes podle místních úřadů přibyl asi 80letý muž, který v souvislosti se záplavami utrpěl infarkt a po převozu do nemocnice mu podlehl. V Simbachu na hranicích s Rakouskem dnes záchranáři našli také tělo 65letého muže, informovala agentura DPA. Záplavy si tak tento týden v celém Německu vyžádaly už přinejmenším jedenáct obětí. Další osoby ale už místní úřady nepohřešují.
Žatec - Protidrogový vlak při své cestě po českých městech zavítal do Žatce. Speciálně vybavená stříbrná souprava nabízí interaktivní formu protidrogové prevence. Přístupná je dnes a zítra na nádraží Žatec západ.
Augsburg (Německo) - Dvě trenérské změny dnes zažila fotbalová bundesliga. Pátý celek tabulky Schalke nově povede Markus Weinzierl z Augsburgu, kde jej nahradil Dirk Schuster z jiného prvoligového týmu Darmstadtu.
Písecko – S nedostatkem řidičů se v okrese Písek potýká také společnost ČSAD Autobusy České Budějovice. „V okrese Písek je situace o trochu lepší než například v okrese Prachatice, ale kdyby se nám tam přihlásilo pět až deset řidičů, určitě bychom je hned zaměstnali," konstatoval personalista společnosti ČSAD Autobusy České Budějovice Karel Holan.
Bratislava - Společný vyšetřovací tým slovenské a maďarské policie odhalil skupinu 19 převáděčů, kteří v letech 2014 a 2015 přepravili 95 migrantů z Řecka přes Maďarsko dále do západní Evropy. Na tiskové konferenci v Bratislavě o tom dnes informovali zástupci bezpečnostních složek obou zemí.
Biel (Švýcarsko) - Beachvolejbalistky Kristýna Kolocová a Michala Kvapilová postoupily na mistrovství Evropy do play off, do vyřazovací fáze tak prošly oba české páry. Už ve středu měly po dvou výhrách jisté pokračování v bojích o medaile ve švýcarském Bielu Markéta Sluková s Barborou Hermannovou, které dnes nestačily na německé obhájkyně titulu Ludwigovou a Walkenhorstovou, s kterými prohrály 2:0 na sety.
Mnichov/Paříž - Silné deště a místní záplavy si v západní Evropě tento týden vyžádaly už nejméně deset životů. Devět lidí zahynulo na jihu Německa. V Bavorsku se další osoby stále pohřešují. Nejméně jednu oběť hlásí Francie, okolnosti úmrtí jedné ženy se prověřují. Záplavy, kvůli nimž byly evakuovány tisíce lidí, komplikují situaci i v dalších evropských zemích, včetně Rakouska nebo Belgie.
Düsseldorf (Německo) - Německá policie dnes zatkla trojici Syřanů, kteří byli zřejmě napojeni na radikální organizaci Islámský stát (IS). Podezřívá je, že plánovali teroristický útok v Düsseldorfu na západě Německa, uvedl server Spiegel Online. Čtvrtý muž, který se měl na akci podílet, je nyní ve vazbě ve Francii.