Helsinky - Finští zákonodárci dnes uspořádali debatu o tom, zda by Finsko nemělo opustit euro. Záležitostí se zabývali na základě petice, kterou podepsalo 53.000 lidí. Přestože samotná petice k odchodu severské země z měnové unie velmi pravděpodobně nepovede, dokládá značnou frustraci lidí kvůli stavu domácí ekonomiky, jejíž vyhlídky jsou podle agentury Reuters chabé.
Praha - S dobrozdáním fyzioterapeuta Pavla Koláře ve čtvrtek odletěla tenistka Petra Kvitová do Madridu, kde bude příští týden obhajovat titul. Její start nebyl jistý, protože od turnaje ve Stuttgartu měla bolavý břišní sval.
Východní Čechy, Přední Labská - Prodej pyrotechniky v Česku by se měl zpřísnit. Řekli to ministr spravedlnosti Robert Pelikán a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman po jednání se zástupci německé a polské justice. Všichni se shodli, že skladování a prodej výbušnin je třeba také důkladněji kontrolovat.
Karlovy Vary - V sobotu se karlovarští dostihoví fanoušci dočkají nové sezóny. Do areálu se po roce a potřetí v řadě za sebou vrátí dámy ve slušivých róbách i v nejroztodivnějších kloboucích i páni ve fracích a cylindrech.
Fortaleza (Brazílie) - Kristýně Kolocové s Michalou Kvapilovou premiéra na písku nevyšla. České volejbalistky prohrály na turnaji Open Světového okruhu v brazilské Fortaleze úvodní dva zápasy ve skupině. Nejdříve podlehly německému páru Teresa Mersmannová, Isabel Schneiderová a poté nestačily na domácí dvojici Elize Maiaová, Duda.
Mnichov - Lukáš Rosol nestačil na antukovém turnaji v Mnichově na domácí vycházející hvězdu Alexandera Zvereva a po prohře 3:6, 4:6 vypadl ve 2. kole. Třicetiletý český tenista podlehl o jedenáct let mladšímu Zverevovi poprvé po předchozích třech výhrách, porazit ho dokázal i v březnu v klíčovém zápase na Davis Cupu v Hannoveru.
Sokolov – Sympoziem oslaví v sobotu 30.dubna Společnost pěstitelů kaktusů a sukulentů v Sokolově už 55. výročí svého založení.Více v rozhovoru s předsedou Miroslavem Valachovičem, který je předsedou spolku sokolovských kaktusářů již 18.rokem.
Stockholm - Švédská strana Zelených, která je součástí vládní koalice, čelí po sérii skandálů z poslední doby podezření, že ji infiltrovali islamisté. Jeden z politiků Zelených odmítl podat ruku novinářce, další přirovnal Izrael k nacistickému Německu a třetí v televizi rukou ukázal gesto spojované s egyptským Muslimským bratrstvem. Nejnověji se strana stala terčem kritik, když vyšlo najevo, že její politik z Malmö pozval do Švédska mentora někdejšího šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina, napsal dnes zpravodajský server The Local.
Praha – Sněmovní ústavně-právní výbor opět přerušil debatu o snaze opozičního Úsvitu zpřísnit azylový zákon. Nárok na azyl by podle návrhu neměli imigranti, kteří spáchali v Česku trestný čin nebo přestupek. Předloha je podle stanoviska vlády v rozporu s mezinárodními závazky. Poslanci si proto dnes vyžádali od ministerstva vnitra rozbor chystaných úprav azylového práva v jiných evropských zemích, zejména v Německu, Rakousku, Maďarsku a na Slovensku.
Berlín - Počet nezaměstnaných v Německu se v dubnu podle sezonně upravených údajů ve srovnání s předchozím měsícem nečekaně snížil o 16.000 na 2,706 milionu. Míra nezaměstnanosti však zůstala beze změny na 6,2 procenta, což je nejnižší údaj od znovusjednocení země v roce 1990. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil spolkový úřad práce.
Soči (Rusko) - Trojnásobný mistr světa Lewis Hamilton je v krátké historii Velké ceny Ruska formule 1 jediným jezdcem, který dokázal v Soči vyhrát, v třetím ročníku závodu ale britský pilot nebude favoritem. Na čtvrté vítězství v sezoně a celkově sedmé v řadě aspiruje dosavadní suverén mistrovství světa a Hamiltonův týmový kolega ze stáje Mercedes Nico Rosberg z Německa.
Vysočina - Náhrada škody a zákaz pobytu na území České republiky na dobu pěti let. S takovým trestem odešel v pondělí od okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou šestatřicetiletý Rumun. Trest si vysloužil za podvod, kterého se dopustil koncem února na druhém cizinci na vysočinském úseku dálnice D1.
Brusel – Německo dnes od Evropské komise dostalo dva měsíce na úpravu svých pravidel o mýtném na silnicích, která fakticky zvýhodňují německé řidiče. Komise to dnes oznámila v pravidelném přehledu prohřešků členských zemí vůči unijní legislativě.
Berlín – Bavorsko zavede na letošním Oktoberfestu vstupní kontroly, aby zabránilo přeplňování festivalové louky a zajistilo větší bezpečnost návštěvníků největší pivní slavnosti světa. Dnes o tom informoval deník Süddeutsche Zeitung. V případě velkého návalu návštěvníků bude oblast patrně dočasně zcela uzavřena.
Na českém trůnu v té době střídali Jagellonce Habsburkové, v Německu odstartoval Martin Luther reformaci, v Americe spatřil první Evropan Tichý oceán. A v Jeseníkách rašil okolo roku 1520 strom, který dnes odborníci identifikovali jako patrně nejstarší smrk rostoucí v Česku ve volné přírodě.
Amberg – Šestiletý trest odnětí svobody uložil soud v bavorském Ambergu 40letému Čechovi, který v česko-německém pohraničí tři roky kradl automobily, zemědělské a stavební stroje. Informoval o tom dnes list Mittelbayerische Zeitung (MZ). Způsobenou škodu prokuratura vyčíslila na 230.000 eur (6,2 milionu Kč).
Holešov /ROZHOVOR/ – Jeho firma vyrábí zařízení, díky kterým mohou lidé na dálku ovládat přístroje u sebe v domácnosti, ba dokonce i celé domy. Pomocí mobilu si na dálku můžete zapnout pračku, nebo třeba ztlumit světla. Zakladatel a šéf úspěšné holešovské společnosti ELKO EP Jiří Konečný (43) v rozhovoru pro Deník popisuje i to, že ho první idea napadla v drůbežárně.
Berlín – Německá vláda se chystá výrazně omezit sociální dávky poskytované cizincům ze zemí Evropské unie. S odvoláním na zdroj z ministerstva práce a sociálních věcí o tom dnes informovala média skupiny Funke. Návrh zákona, na jehož základě by občané jiných členských zemí evropské osmadvacítky neměli právo na dávky v nezaměstnanosti a sociální příspěvky, ministryně Andrea Nahlesová už prý poslala do mezirezortního připomínkového řízení.
Praha /ROZHOVOR/ – Ojedinělým příspěvkem k oslavám 700. výročí narození císaře Karla IV., které připadne na 14. května, je album s názvem Carolus IV. – Rex et Imperator. Soubor Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena na něm spolupracoval se sopranistkou a hráčkou na gotickou harfu Hanou Blažíkovou, flétnistou Jakubem Kydlíčkem i dalšími instrumentalisty – společně na desce zachycují mnohavrstevnatost dobové hudební kultury 14. století.
Praha - Na rok a dva měsíce zmizela deblistka Květa Peschkeová z tenisové scény. Mnozí už si mysleli, že ukončila kariéru, ale opak je pravdou. Po úspěšné léčbě ramena se minulý týden ve Stuttgartu vrátila na kurty.
Praha - Fotbalisté Atlética Madrid vyhráli úvodní semifinále Ligy mistrů nad Bayernem Mnichov 1:0. Jedinou branku zápasu dal už v 11. minutě Saúl Níguez. Odveta v Německu se bude hrát příští úterý a bavorskému favoritovi hrozí, že potřetí za sebou skončí v semifinále.
Praha - Za podřezání rodičů dnes poslal soud dvaadvacetiletého Vietnamce na 17 let do vězení. Mladík se k činu přiznal, otce a matku loni po dlouhodobých konfliktech zabil v zázemí jejich večerky v Praze 5. Těla později odvezl do lesa a zapálil, následně je opakovaně přejel autem a ostatky schoval do křoví. Za dvojnásobnou vraždu hrozilo obžalovanému až doživotí. Pomohlo mu vyjádření znalců, podle nichž se pachatel může dobře začlenit zpět do společnosti. Verdikt není pravomocný.
Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.
Berlín - Německé energetické společnosti by měly do státního fondu na krytí nákladů na uskladnění jaderného odpadu převést celkem 23,3 miliardy eur. Shodla se na tom dnes odborná komise, kterou vláda vytvořila pro vypracování návrhu řešení jaderného odpadu. Částka, kterou komise doporučila, je nižší, než se mezi investory očekávalo, uvedla agentura Reuters.
Berlín - Obránce Christian Ehrhoff z Chicaga bude třetí posilou hokejistů Německa z NHL na mistrovství světa v Rusku. Třiatřicetiletý bývalý hráč San Jose, Vancouveru, Buffala, Pittsburghu či Los Angeles potvrdil účast trenérovi Marcu Sturmovi po vyřazení obhájce Stanleyova poháru v 1. kole play off se St. Louis. V kádru už mají Němci útočníky Tobiase Riedera z Arizony a Leona Draisaitla z Edmontonu.
Brno - Očekávaný výslech podnikatele Sharama Abdullaha Zadeha v kauze miliardových daňových úniků provede Krajský soud v Brně přibližně za měsíc. Íránec s českým občanstvím je mezi 15 obžalovanými, kterým hrozí až 13 let vězení. Podle obžaloby šidili stát při dovozu pohonných látek do Česka, celková škoda prý činí 2,5 miliardy korun.
Český Těšín - Iráčtí uprchlíci ze skupiny, která žije v Českém Těšíně na Karvinsku, dnes na tiskové konferenci uvedli, že chtějí zůstat natrvalo v Česku. Nechápou postoj krajanů, kteří se pokusili dostat do Německa. Na dotaz redakce to řekli čtyřiapadesátiletý Naiel Al Ajmeyah i o generaci mladší Marwan Qarl. Čtyři rodiny iráckých křesťanů, celkem 19 lidí, se v úterý nastěhovaly do samostatných bytů.
Berlín – Novým šéfem německé Spolkové zpravodajské služby (BND) se stane Bruno Kahl. Ve funkci nahradí dosavadního ředitele rozvědky Gerharda Schindlera, který měl původně na svém postu setrvat ještě přinejmenším dva roky. Změnu, o které již v úterý informovala některá německá média, dnes oficiálně potvrdil šéf úřadu německé kancléřky Peter Altmaier. Důvod Schindlerova předčasného odchodu ale nesdělil.
Praha - Tenistka Lucie Šafářová si na antukovém turnaji J&T Banka Prague Open ve Stromovce letos poprvé zahraje čtvrtfinále dvouhry na okruhu WTA. Nasazené dvojce ve středu vzdala ve 2. kole loňská finalistka Lucie Hradecká kvůli zablokovanému krku za stavu 6:4 a 2:0 pro Šafářovou. V dalším českém souboji obhájkyně titulu Karolína Plíšková porazila Kateřinu Siniakovou 6:2, 6:4. Uspěla i Barbora Strýcová, která si poradila se Slovenkou Janou Čepelovou 7:6 a 6:1.
Jubilejní 30. expozice českých minerálů a fosílií se již tuto sobotu koná na Technické univerzitě v Drážďanech. Od 10 hodin dopoledne budou moci všichni zájemci ve zdejší Staré menze obdivovat soukromé sbírky desítek sběratelů z celého Česka a Německa.
Berlín - Německo bude dotovat nákup aut s elektrickým pohonem. Při nákupu nového čistě elektrického vozu dá řidiči prémii 4000 eur (108.000 Kč), při nákupu hybridního auta 3000 eur (81.000 Kč). Dohodli se na tom členové vlády se zástupci automobilového průmyslu, informoval dnes ministr financí Wolfgang Schäuble. O náklady na nákupní prémie se podělí stát a automobilky.
Německá automobilka Porsche na autosalonu v Pekingu odhalila modernizovanou podobu sportovního modelu Cayman. Kupé přitom následuje sourozenecký roadster Boxster, ve jménu se tedy objevuje číselné označení 718 a o pohon se nově starají čtyřválce.
Mnichov – U soudu v Mnichově dnes začal proces se čtyřmi členy krajně pravicové organizace Oldschool Society (OSS), která údajně plánovala útoky na ubytovny pro žadatele o azyl. K atentátu chtěla skupina použít bomby vyrobené z dělobuchů, které zakoupila v Česku, informovala agentura DPA. Rozsudek by mohl padnout nejdříve v říjnu.
Berlín - Stávka pozemního personálu na šesti letištích dnes ochromila letecký provoz v Německu. Aerolinky zrušily po celé zemi na 1400 letů a opatření se dotklo i spojení s Prahou. Podle největších leteckých společností Lufthansa a Air Berlin dopravní komplikace postihly přes 90.000 lidí. Ministr vnitra Thomas de Maiziére označil rozsah stávky za nepřiměřený, podle něj k ní nebyl důvod. Odborový svaz Verdi svolal protestní akci, aby posílil svou pozici při jednání o zvýšení mezd pracovníků ve veřejném sektoru.
Berlín - Bronzová olympijská medailistka ze štafety Denise Herrmannová z Německa mění běh na lyžích za biatlon. Dosavadní sprinterská specialistka se od května zapojí do přípravy na novou sezonu už s malorážkou na zádech.
Mnichov – Freestyle motokrosař Libor Podmol triumfoval v Mnichově v závodě mistrovství Evropy. Před vyprodanou arénou předvedl čistou jízdu a nejtěžší triky ze všech jezdců. „Myslím, že rozhodčí mi neměli co vytknout. Bylo fajn slyšet v zaplněné mnichovské aréně českou hymnu," liboval si Podmol. Na druhém místě skončil Francouz David Rinaldo, třetí byl domácí jezdec Luc Ackermann.
Frankfurt nad Mohanem – Evropská centrální banka (ECB) zřejmě 4. května na zasedání Rady guvernérů rozhodne o ukončení tisku bankovek v hodnotě 500 eur (více než 13.500 Kč). Agentuře Reuters to řekl informovaný zdroj. Rozhodnutí pravděpodobně zvýší napětí mezi ECB a Německem. Německo je pro zachování bankovky, která odpovídá hodnotě staré německé bankovky 1000 marek a je v souladu s tradičními preferencemi Němců, kteří před elektronickými penězi dávají přednost hotovosti.
Kroměříž – Jiří Homoláč obsadil jednadvacáté místo v maratonu v Hamburku. Reprezentant AK Asics Kroměříž v Německu dosáhl času 2:16:55, čímž si vytvořil osobní maratonský rekord a tímto výkonem se posunul na třiadvacátou příčku českých historických tabulek.
Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová dopisem, který adresovala bavorskému premiérovi Horstu Seehoferovi, odmítla výtky Mnichova vůči přístupu spolkové vlády k uprchlické krizi. Dnes to oznámila agentura DPA. Seehofer napsal v lednu Merkelové dopis, ve kterém pohrozil ústavní žalobou; kancléřka nyní na list po třech měsících odpověděla. Bavorská vláda dnes oznámila, že si právo podat žalobu nadále vyhrazuje; zda tak nakonec učiní, bude záviset na vývoji běženecké krize.
Praha - Jako šofér je dotyčný zručný - a podle všeho se dobře vyzná i ve zlodějském řemesle. Zhruba tolik vědí kriminalisté ze III. obvodu pražské policie o hledaném cizinci, po němž se před dvěma měsíci slehla zem. I s prázdným kamionem, který mu byl svěřen jako řidiči.
Berlín – Německo musí personálně posílit všechny složky, které se podílejí na ochraně před terorismem, a musí zlepšit jejich technické vybavení. Dnes to při návštěvě v národním středisku pro boj proti terorismu řekla novinářům německá kancléřka Angela Merkelová. Bezpečnostní situace země je podle ní napjatá.
Praha - Energetické skupině RWE vzrostl loni v Česku meziročně zisk po zdanění o 6,4 procenta na 7,9 miliardy korun. Tržby stouply o 8,6 procenta na 47,2 miliardy korun, vyplývá z výroční zprávy, kterou skupina zveřejnila na svém webu. Mluvčí RWE Martin Chalupský dnes řekl, že se na výsledcích projevila nedávná restrukturalizace skupiny v Česku a o něco studenější zima, než byla předchozí.
Přední Labská - Prodej pyrotechniky v České republice by se měl zpřísnit. Novinářům to dnes řekli ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman po jednání se zástupci německé a polské justice. Účastníci schůzky se shodli na tom, že skladování a prodej výbušnin v tuzemsku je třeba také důkladněji kontrolovat.
Berlín - Německá policie dnes brzy ráno podnikla v Brémách na severu země rozsáhlou operaci proti salafistům, kteří vyznávají tu nejpřísnější formu islámu. Speciální jednotky z několika spolkových států prohledaly devět domů a podniků spojených se salafisty, napsala agentura DPA.