Paříž - Od dočasného obnovení kontrol osob na hranicích Francie v polovině měsíce byl zakázán vstup do země téměř tisícovce lidí. Domácí vězení pak francouzské úřady nařídily 312 lidem, včetně 24 zelených aktivistů. Oznámil to dnes francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Hraniční kontroly a domácí vězení Paříž zavedla v rámci posílení bezpečnosti připravované klimatické konference a s cílem minimalizovat riziko terorismu.
HLADOVÝ STROM. Několik let sleduje rodina Walterových z Wolfschiessenu u Egglhamu v okrese Rottal-Inn zvláštní strom. „Byla na něm upevněna značka cyklistické stezky, ale moc z ní už vidět není," píše. Čtenár Gerhard Walter k tomu píše: „Strom značku, která je na něm už asi od roku 2009, přímo konzumuje …" A dodává. nebo stromy nemají rády cyklisty?
Berlín - Nálada německých spotřebitelů pokračuje v poklesu. Propad je ale menší, než se čekalo, a ochota nakupovat se dokonce zlepšila. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK. Index spotřebitelské důvěry pro prosinec sestoupil na 9,3 bodu z listopadových 9,4 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od února. Analytici v anketě agentury Reuters ale očekávali propad až na 9,2 bodu.
Rozhovor s Petrem Robejškem, českým politologem, ekonomem a sociologem žijícím v Německu, o kremelské politice, o vztahu Evropské unie a Ruska či o praktické neexistenci ruské střední vrstvy.
Jihlava – Měl číslo 652 z 669 rozdělených. Po něm nastoupili do vlaku vypraveném Nicholasem Wintonem už jen dvě děti. Jeho bratr přišel na pražské nástupiště o měsíc později.
Nové Město na Moravě – Osmnáctiletá Barbora Švandová ze Svratky, studentka novoměstského gymnázia, se zařadila mezi české dobrovolníky, kteří na srbsko-chorvatské hranici pomáhali nelegálním migrantům, již míří do Evropy.
Abú Zabí - Vítěz předchozích pěti kvalifikací Nico Rosberg z Německa byl nejrychlejším pilotem úvodního tréninkového dne před Velkou cenou Abú Zabí formule 1. Jezdec mistrovské stáje Mercedes jako jediný pokořil na 5,554 kilometru dlouhém okruhu Yas Marina hranici jedné minuty a 42 sekund. O 138 tisícin porazil týmového kolegu Lewise Hamiltona z Velké Británie, který předtím vyhrál pomalejší dopolední jízdy.
Berlín - Německá policie omezuje některé činnosti, aby se mohla vypořádat s uprchlickou krizí a s požadavky na zpřísnění bezpečnosti po teroristických útocích v Paříži, dnes to řekl šéf policejních odborů Rainer Wendt. Podle něj se policie dlouhodobě potýká s nedostatkem personálu a ani plánované personální posílení o 3000 policistů tento problém nevyřeší.
Berlín – Nizozemský ministr financí a zároveň šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem není příliš optimistický, pokud jde o další existenci stávajícího schengenského systému. Řekl to v rozhovoru s německým listem Handelsblatt. Pokud bude v EU nadále nedostatek solidarity, nahradí ho mini-Schengen, varoval nizozemský politik.
Tři odvážní muži, elektromechanik Martin Kolaja (28) z Jalubí, stavbyvedoucí Jiří (27) a automechanik Petr (31) Gajdošíkovi z Huštěnovice se v rámci své dovolené vydali vstříc dobrodružství. Zamířili na motocyklech Jawa Pionýr do země galského kohouta, a to do nejznámější metropole na Seině – Paříže.
Stuttgart – Německá policie zadržela pro podezření z nelegálního obchodu se zbraněmi 34letého muže. S odvoláním na státní zastupitelství o tom dnes informovala agentura DPA. Podle deníku Bild zadržený dodal útočné pušky mimo jiné pachatelům nedávných pařížských atentátů. Úřady ale tuto informaci zatím nepotvrdily.
Brusel – Plány Ruska a západních společností na rozšíření plynovodu Nord Stream do Německa, které umožní omezit přepravu zemního plynu do Evropy přes Ukrajinu, jdou proti zájmům Evropské unie a obsahují riziko další destabilizace Ukrajiny. Podle agentury Reuters před tím varovala desítka členských států EU včetně České republiky v dopise adresovaném Evropské komisi. Země z východní části EU v dopise vyzývají k debatě o této záležitosti na prosincovém summitu unie.
Domažlice – Nepravomocný rozsudek vynesl ve čtvrtek domažlický soud nad Petrem Hippem, Filipem Kováčem, Lumírem Míškem, Sergejem Sosanovem, Kateřinou Souškovou, Alicí Sýkorovou, Kristýnou Matysovou a Michalem Šupem. To jsou lidé, kteří podle obžaloby vyráběli pervitin a zásobovali jím domažlický region.
Kněžice - „Je to pro nás první velké evropské ocenění, v němž končíme na prvním místě. Úspěchu si opravdu vážíme," řekl kněžický starosta Milan Kazda po získání Evropské sluneční ceny. Malá obec z Nymburska uspěla v konkurenci desítek projektů z celé Evropy, mimo jiné z Francie, Dánska, Německa či Itálie. Její projekt energeticky soběstačné obce tak slaví úspěch i v kontinentálním měřítku.
Jihlava – Měl číslo 652 z 669 rozdělených. Po něm nastoupili do vlaku vypraveném Nicholasem Wintonem už jen dvě děti. Jeho bratr přišel na pražské nástupiště o měsíc později.
Znojmo – Brusel, Paříž, Londýn. Lákavé turistické cíle v zahraničí, kam míří často za poznáním studenti či žáci ze znojemských škol. Nedávné události v Paříži však cestovní itinerář poněkud změnily. Obavy mají ředitelé škol i rodiče žáků.
Praha - Drážní úřad navrhuje zavést bodové hodnocení železničních dopravců jezdících po tuzemských železnicích podle bezpečnosti. Podobný bezpečnostní žebříček existuje například ve Švýcarsku nebo v Německu. Více chce také kontrolovat dodržování přestávek na odpočinek u strojvedoucích. Na čtvrtečním setkání s novináři to řekl ředitel úřadu Jiří Kolář.
Rakovník – Celkem čtyřicet tři škol a jedno studijní centrum se představilo v Kulturním centru při tradiční přehlídce studijních a učebních oborů, takže žáci, kteří končí základní školní docházku, měli opravdu z čeho vybírat. Svůj um předváděli přímo „na place" budoucí kuchaři, číšníci, kadeřnice, strojaři. Své školy představovali i středoškoláci.
Brno - Autobusový dopravce Student Agency začne jezdit na druhé německé vnitrostátní lince. Od 1. prosince si budou moct cestující na trase z Prahy do Amsterdamu koupit jízdenku i pro vnitrostátní německou trasu. Dosud vnitrostátní přeprava možná nebyla. Společnost již v srpnu začala obsluhovat linku z Prahy do Hamburku, uvedl v tiskové zprávě mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.
Dobrovíz (u Prahy) - Dobrovízské centrum Amazonu, největšího internetového obchodu na světě, před Vánoci denně pošle dvojnásobek zásilek oproti běžnému provozu. Přesný počet vedení neuvádí, jde ale o statisíce zásilek týdně, což jsou miliony kusů zboží.
České Budějovice - Asociace pro právní otázky migrace ji za prodloužení zajištění žaluje, ale u Krajského správního soudu v Českých Budějovicích neuspěla
Berlín - Německo se v reakci na pařížské atentáty vojensky zapojí do boje proti organizaci Islámský stát (IS). Na pomoc koalici země vyšle průzkumné letouny Tornado nebo válečnou loď, potvrdila dnes předchozí informace médií německá ministryně vnitra Ursula von der Leyenová po jednání stran vládní koalice křesťanských a sociálních demokratů. Rozhodnutí ale ještě musí schválit Spolkový sněm.
Esbjerg (Dánsko) - Českým curlerům se mistrovství Evropy v Dánsku nevydařilo. Tým okolo skipa Davida Šika skončil v konkurenci deseti celků devátý, což znamenalo sestup do divize B. Češi nepostoupili na mistrovství světa, na kterém se budou poprvé rozdávat body do kvalifikace na olympijské hry 2018.
Votice – Nervozita a odpovědnost za děti před odjezdem výpravy na školní jazykový pobyt v Anglii byla veliká.Zejména kvůli plánovanému průjezdu Francií, několik desítek hodin po atentátech v Paříži.
Huštěnovice /ROZHOVOR/ - Tři odvážní muži, elektromechanik Martin Kolaja (28) z Jalubí, stavbyvedoucí Jiří (27) a automechanik Petr (31) Gajdošíkovi z Huštěnovice se v rámci své dovolené vydali vstříc dobrodružství. Zamířili na motocyklech Jawa Pionýr do země galského kohouta, a to do nejznámější metropole na Seině – Paříže.
České Budějovice /FOTOGALERIE/ - Německý fotograf Wolfgang Tillmans, držitel prestižní ceny Turner Prize, vystavuje v českobudějovickém Domě umění intimní i sociálně politické snímky.
Plzeň /ROZHOVOR/ – Škodovka a České dráhy. To spojení vždy symbolizovalo kvalitu, důvěru a spokojenost. V plzeňských strojírnách vyrábí pro národního železničního přepravce lokomotivy už celé století. V posledních letech ale vztah zákazník-dodavatel utrpěl těžkou újmu. Způsobil ji spor o dodávku lokomotiv řady 380 109E Emil Zátopek.České dráhy tvrdily, že Škodovka zpožďuje dodávky, na to konto přestaly také Škodovce platit. Výrobce se hájil změnou norem, které výrazně zasáhly do vývoje a konstrukce strojů. Spor skončil u Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře ČR, který minulý týden rozhodl, že dráhy musí Škodovce zaplatit přes miliardu korun.
České Budějovice /FOTOGALERIE/ - Německý fotograf Wolfgang Tillmans, držitel prestižní ceny Turner Prize, vystavuje v českobudějovickém Domě umění intimní i sociálně politické snímky.
Praha - Ceny pohonných hmot v Česku od minulého týdne mírně klesly. Litr Naturalu 95 stojí v průměru 29,56 Kč, což je o sedm haléřů méně než minulou středu. Nafta zlevnila o šest haléřů na průměrných 28,88 Kč/l. Vyplývá to z informací společnosti CCS, která ceny sleduje. Podle analytika společnosti Colosseum Borise Tomčiaka se cena pohonných hmot ještě sníží.
Šumperk – Tradiční Vánoce na šumperském Točáku odstartují již ve čtvrtek 4. prosince, kdy se rozsvítí nazdobený strom. Potrvají až do Štědrého dne a lidé je mohou navštívit vždy od 9 do 21 hodin. Vánoční trhy v centru města i letos lidem nabídnou nápoje, jako punč, svařené víno či medovinu, prodávat se budou v pěti dřevěných domcích.
Domažlice – Dobrý výdělek a zajímavý obor. To byly dva faktory, pomoci kterých hledal své budoucí uplatnění čtrnáctiletý Jindra Franc na středeční akci Od vzdělání k zaměstnání, kterou uspořádala Okresní hospodářská komora v domažlickém MKS.
Brno – Se 151 body je z ní nejproduktivnější hráčka letošního extraligového ročníku, ale individuální příspěvek zatím volejbalistce Vendule Měrkové velkou útěchu nepřináší. Ne čelních příčkách chce raději vidět své Královo Pole.
Praha - Český systém třídění obalových odpadů z domácností je v porovnání s jinými evropskými státy co do nákladů efektivnější. Tvrdí to studie neziskového Centra ekonomických a tržních analýz (CETA). Roční náklady recyklace obalových odpadů domácností vyjdou v ČR zhruba na pět eur na obyvatele. První část studie ve středu autoři zveřejnili na setkání s novináři.
Paříž - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes na společné tiskové konferenci s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem slíbila, že vyslyší žádost Francie, aby Německo projevilo větší solidaritu po pařížských útocích. Hollande v té souvislosti prohlásil, že by Německo vyslalo "velmi dobrý signál", kdyby se více vložilo do boje proti takzvanému Islámskému státu (IS).
Boží Dar - Ježíškova pošta začne úřadovat na Božím Daru od 1. prosince. Zásilky tu budou označeny příležitostným razítkem s textem Boží Dar a s vyobrazeným Ježíškem k příležitosti vánočních svátků. Autorem motivu je Anna Khunová.
Berlín - Změna vlastnictví zkrachovalé firmy Viktoriagruppe nebude mít žádný vliv na průběh insolvenčního řízení. Sdělil to insolvenční správce Mirko Möllen s tím, že on jediný může disponovat aktivy Viktoriagruppe. Česko si ve skladech zkrachovalé firmy v bavorském Kraillingu uložilo strategické zásoby nafty v hodnotě 1,2 miliardy korun, nyní se pře s insolvenčním správcem o její vlastnictví.
Chomutov - Vysportovaná těla a cviky na hrazdě, které popírají fyzikální zákony. Hvězdy street workout nafotily benefiční kalendář pro rok 2016, jehož výtěžek poputuje na podporu boje proti leukémii.
Heřmaň – Celou letošní sezonu vynechal kvůli zdravotním problémům stále ještě jeden z největších současných talentů českého motokrosu Václav Kovář (20 let).
Berlín – Pokud má dál fungovat schengenský prostor bez kontrol na vnitřních hranicích, bude nutné vytvořit trvalý mechanismus pro rozdělování běženců mezi země Evropské unie. Dnes to ve Spolkovém sněmu řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Zavedení trvalého mechanismu odmítá mimo jiné Česko.
Berlín, ČR - Kontroly německé policie na hranicích Saska s Českem potrvají nejméně do února. S odvoláním na informace spolkové policie to uvedl zpravodajský server MOPO24.