Vyškov /20 zim po Pádu (rok 2072)/ - Sedíme v kruhu, pospolu, ale vlastně sami. Je ticho. Den nebo noc? Nevíme. Systém selhal. Vše selhalo. Jsme v podzemí a držíme chvíli ticha za toho, kdo se odvážil vystoupat nahoru jako poslední. Nevrátil se – jako nikdo z těch, kteří se k tomuto činu odhodlali. Zavírám oči a myslím na to, jak jsem si v mládí představovala svoji budoucnost. Ale teď jsem tady, my všichni jsme tady, protože v té době nikdo nebojoval proti zlu, které nyní ovládá náš svět.
Jáchymov - Evropská unie je sdružení 28 států ležících v Evropě. Za cíl si klade mír, odstranění vnitřních hranic států – volný pohyb osob – a zaručení blahobytu a pohodlí občanů. Česká republika se připojila v roce 2004.
Děčín - Velmi zdařilý projekt moderního rázu situovaný na břehu řeky Labe v samém srdci města Děčín. Tak by se dala charakterizovat jedna z největších a nejnovějších staveb, která se v poslední době ve městě realizovala - nová budova městské knihovny v Děčíně. Díky ní je občanům poskytována možnost půjčování, prohlížení a čtení knih v důstojných a mnohými turisty obdivovaných prostorách.
Litoměřice – Od pátku 29. 5. 2015 do neděle 31. 5. 2015 se bude konat druhý ročník Litoměřické letní filharmonie, společný projekt Města Litoměřice, Základní umělecké školy Litoměřice, její partnerské hudební školy z Míšně a Česko-německého fondu budoucnosti.
Praha /ROZHOVOR/ - Už před dvěma lety postavil Karlův most, nyní ze stavebnice lego vybudoval Národní knihovnu podle návrhu architekta Jana Kaplického. Eduard Hybler strávil na stavbě zmenšeného modelu budovy, která stále budí vášně, půl roku. Ačkoli to bylo podle jeho slov náročné, pocit z výsledku vynahrazuje předchozí stavební peklo.
Most - Velký návrat! Po ročním působení v druholigovém německém Zwickau se do týmu házenkářských Černých andělů vrací kanonýrka Hana Martinková. Zpátky do Mostu se moc těší. "Přehodnotila jsem své priority a vím, že házenou nebudu hrát věčně. Začala jsem taky trochu přemýšlet o budoucnosti. V Mostě mi nabízejí práci a navíc mostecký klub je pro mě srdcová záležitost," řekla Mosteckému Deníku Hana Martinková.
Olomouc - V devadesátých letech po nich šílely davy nadšených fanoušků. Nyní vystupují členové slavné kapely Kelly Family v sólových projektech a jedna z nejkrásnějších žen rodinného klanu Patricia Kelly není výjimkou.
Ústecký kraj – Organizátoři letních dětských táborů v Ústeckém kraji mají většinou plno. Volných je posledních několik míst, zejména u zahraničních pobytů.
Tisá - Bydlím v Tisé, vesnici blízko hranic s Německem, která kdysi měla tu čest doplatit na vznik 2. světové války a komunistický režim. Dostala jsem za úkol najít v okruhu 10 kilometrů od mého bydliště značku Evropské unie. Protože mě toto téma velmi zajímá, zvolila jsem si značku Evropské unie v oblasti Petrovice - Bahratal, 4 kilometry od mého bydliště. Petrovice se nacházejí na východní části Krušných hor. Tato obec leží severně od Ústí nad Labem, na pomezí hranic České republiky a Spolkové republiky Německo.
Praha - Každý Čech loni v průměru zkonzumoval 236,4 kilogramu mléka nebo mléčných výrobků. Meziročně se spotřeba zvýšila o 1,1 procenta. Vyplývá to z aktuálních údajů Českomoravského mlékárenského svazu, kterou má ČTK k dispozici.
Berlín – Německé město Garmisch-Partenkirchen zakázalo vybudování tábora pro demonstranty, kteří se chystají protestovat proti nadcházejícímu summitu hospodářských velmocí G7. Louka, na níž mělo vzniknout stanové městečko pro několik tisíc lidí, se nachází v záplavovém území.
Ústí nad Labem - První obsazené jsou většinou tábory navazující na zájmovou činnost, jako jsou taneční, florbalové a další. Roste zájem o příměstské tábory.
Olomouc - V devadesátých letech po nich šílely davy nadšených fanoušků. Nyní vystupují členové slavné kapely Kelly Family v sólových projektech a jedna z nejkrásnějších žen rodinného klanu Patricia Kelly není výjimkou.
Vysoká u Staré Vody - V kostele svatého Jana Křtitele ve Vysoké u Staré Vody zahájila více jak stovka motorkářů ze všech koutů republiky i sousedního Německa sezonu.
Praha - Bývalý reprezentační kapitán Pavel Nedvěd měl velkou radost, že v pondělním exhibičním utkání v pražském Edenu dovedl české fotbalisty k výhře 6:3 nad výběrem Německa. Podle současného ředitele Juventusu Turín je každý triumf nad silnými Němci cenný, i ten v kategorii internacionálů nad 35 let.
Karlovy Vary - Je to zatím jen jiskřička, ale pro některé majitele lázeňských hotelů po dlouhé době alespoň jedna z pozitivních zpráv. Pokles počtu Rusů v Karlových Varech částečně nahrazuje domácí klientela. Úbytek ruských hostů v lázních lázeňství nepřeje a už viditelně komplikuje. A nejen majitelům lázeňských hotelů, ale s dopadem odlivu ruských hostů zápasí i na ně navázané služby.
Přimda – Vzácné rostliny, prastaré litinové kříže, zaniklou sklárnu i povídání o životě v blízkosti hranic. Přírodu i historii části Českého lesa si plně užila parta téměř čtyř desítek lidí, která si vyšla na poznávací vycházku do okolí Přimdy.
Ostrava - Triumfem polských favoritů a aktuálních lídrů letošních světových tabulek skončily v Ostravě soutěže v hodu kladivem, které tvoří tradiční předehru v předvečer mítinku Zlatá tretra.
Praha - Cena elektřiny pro domácnosti letos klesla. Nižší bude i příští rok. Sestupný trend se dá vytušit z nynějších cen elektrického proudu na burze. Malí odběratelé by v roce 2016 mohli platit asi o pět procent méně. Srovnání cen elektřiny však ukazuje to, že ještě více je možné ušetřit změnou dodavatele.
Praha - Kupní síla Čechů v zahraničí letos klesne kvůli oslabení koruny meziročně o další procento, loni se již snížila v průměru o čtyři procenta. Negativní trend trvá již tři roky. Kvůli zdražení dovolené za hranicemi klesl loňský počet zahraničních cest Čechů delších než tři noci na sedmileté minimum. Výpadek částečně kompenzuje stoupající počet kratších cest. V tiskové zprávě to uvedla UniCredit Bank.
Praha - Fotbalový reprezentant Vladimír Darida je hodně zklamaný ze sestupu Freiburgu z německé ligy. Čtyřiadvacetiletý záložník teď bude řešit svoji budoucnost, protože druhou Bundesligu hrát nechce i kvůli své pozici v národním týmu. Prioritou je pro Daridu setrvání v Německu, návrat do Plzně považuje za téměř nereálný.
Praha – Česko bude do zahraničí vysílat diplomaty specializované na vědu, výzkum a inovace. Dohodu o tom dnes podepsali vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). První bude Česko zastupovat v Izraeli, kam by měl zamířit ještě letos. Uvažuje se o jejich vyslání do Spojených států či do Německa. Zda do zahraničí vyjedou i další vědečtí diplomaté, bude ale podle Zaorálka záviset na vyhodnocení působení zástupce v Izraeli.
Pasov - „Dlouhá štangle", svíce věnovaná věřícími okresu Pasov, dorazila bez úhony do mariánského poutního kostela na Bogenbergu v okrese Straubing-Bogen. „S velkou silou a vytrvalostí, ale také s citem pro rovnováhu a s opatrností ji vynesli v neděli odpoledne poutníci z náměstí v Bogenu prudkým svahem ke kapli," popisuje deník PNP.
Berlín – Němečtí pováleční vysídlenci žádají vládu, aby je odškodnila za nucené práce, k nimž byli nasazeni bezprostředně po skončení druhé světové války. Berlínský kabinet by se k nim prý měl zachovat stejným způsobem jako k někdejším sovětským válečným zajatcům, o jejichž odškodnění rozhodl minulý týden. Pracovní tábory pro Němce vznikly po druhé světové válce zejména na území Československa, Polska nebo Jugoslávie.
Paříž - Postup bez problémů. Tenista Tomáš Berdych hladce prošel na grandslamové French Open do 2. kola. Při svém úvodním vystoupení vyškolil Japonce Jošihita Nišioku 6:0, 7:5, 6:3 a může se chystat na bitvu s Radkem Štěpánkem, který zdolal Chorvata Ivana Dodiga 5:7, 6:3, 6:4 a 6:1. Mezi ženami uspěly Lucie Hradecká, Karolína Plíšková i Denisa Allertová.
Hradec Králové - „Parní stroje, které u mě vidíte, mám od lidí, kteří mi zavolali s nabídkou, zda bych je nechtěl. Můžete se divit, ale všechny mají duši a svůj příběh. Například kvůli tomuto parnímu traktoru, který ležel rezavý v jedné stodole, mi volali lidé ze Severních Čech. Za první republiky ho postavil svým dětem na hraní německých mlynář.
Jeruzalém – Izraelská policie zatkla šéfa izraelského podsvětí, který se údajně podílel na vraždě někdejšího vůdce gangu Abutbulů v Praze. O sobotním zatčení dnes informoval izraelský deník Haarec s tím, že policie jméno zadrženého nezveřejnila.
Jičín / Německo - Kuželkářské Mistrovství světa dorostu v německém Speichersdorfu je za námi. Česká reprezentace zde zaznamenala skvělé úspěchy. V soutěži družstev získaly naše dorostenky zlatou medaili, bronz ve stejné soutěži pak přidali dorostenci.
Berlín - Německo možná bude muset prodloužit provoz některých svých jaderných elektráren po roce 2022, pokud se nepodaří včas vybudovat vysokokapacitní přenosové trasy ze severu na jih země. Problematické je především zajištění dodávek elektřiny do Bavorska, kde se nachází mnoho podniků s energeticky náročnou výrobou. Bavorská vláda však nesouhlasí se stavbou vedení vysokého napětí přes své území.
Klatovy – Unikátní historická vozidla měli lidé na Klatovsku možnost vidět v pátek v rámci Jarní rallye Šumava. Skvosty odstartovaly v Kašperských Horách a projely Železnou Rudou, Klenovou do Klatov.
Varnsdorf – Jen po tři dny v roce budou moci lidé ve Varnsdorfu odpalovat ohňostroje, pokud tamní zastupitelé ve čtvrtek schválí novou protihlukovou vyhlášku.
Bořetice – Josef Masopust – 1962. Lothar Matthäus – 1990. Pavel Nedvěd – 2003. Tři bývalí fotbalisté světové třídy, tři držitelé ocenění Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu roku působícího v Evropě. Nyní je navíc pojí společná viněta na speciální kolekci vín bořetického vinaře Stanislava Nováka. Ta se budou pít v pondělí na setkání fotbalových legend v Praze.
Lipí - Na to, jak prožívali druhou světovou válku, vzpomínají ve vyprávění Jan Kamlach a Stanislav Linhart z Lipí. Byli zatčeni, čekala je cesta do koncentračních táborů. Nejprve byli v Terezíně, později i v Osvětimi. Ani tam se konce války nedočkali. Následovala cesta do Buchenwaldu. Nezapomenutelné zážitky popsal ještě před svou smrtí právě Stanislav Linhart. Vzpomínky Jana Kamlacha pak zaznamenal jeho zeť.
Berlín – Německo bude od úterý do 15. června provádět namátkové hraniční kontroly kvůli summitu sedmi největších ekonomik světa G7, který bude 7. a 8. června na bavorském alpském zámku Elmau. Týká se to hranic s Rakouskem a Českou republikou, informoval dnes zpravodajský magazín Der Spiegel.
Mikulčice – Bulhaři z různých koutů Evropy zavítali v sobotu do areálu mikulčického velkomoravského památníku. Společně oslavili svátek Slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, kteří podle pravoslavných církevních zvyklostí přišli čtyřiadvacátého května na Velkou Moravu. Letos si navíc připomněli výročí 1200 let od narození svatého Metoděje.
Stezka korunami stromů Lipno patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům Jihočeského kraje, podle statistických údajů byla v roce 2013 na prvním místě návštěvnosti v regionu. V sobotu se miliontým návštěvníkem stezky stala Dana Stránská z východočeské obce Přívrat. "Absolutně jsme nečekali, že dosáhneme milionové návštěvnosti do tří let," prohlásil ředitel Stezky korunami stromů Filip Pekárek.
Berlín - Německo zná druhého postupujícího do Bundesligy. Darmstadt porazil v posledním kole druhé nejvyšší soutěže St. Pauli 1:0 a po více než třiceti letech postoupil meezi elitu. Bundesligu hrál naposledy v roce 1982.
Německo - Velká většina sudetských Němců dnes na sjezdu v Augsburgu vyjádřila souhlas se změnou stanov Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL), z nichž letos v březnu byla vypuštěna zmínka o vracení zkonfiskovaného majetku. Podle sudetoněmeckých představitelů tento krok zlepšil vztahy s Českem.
Paříž - Snadná práce. Lukáš Rosol si zahraje na French Open druhé kolo, když v neděli porazil kvalifikanta Eliase Ymera ze Švédska 6:2, 7:6 a 6:3. Mnohem více se na pařížské antuce zapotila Lucie Šafářová, jež bojovala s Ruskou Anastasií Pavljučenkovovou ve dvou zkrácených hrách a využila až sedmý mečbol. S grandslamovým turnajem se naopak rozloučila Petra Cetkovská.
Přerov – Celou minulou sezonu opora zadních řad hokejistů Přerova. Kapitán. Těžko byste hledali někoho, kdo měl v kabině Zubrů během postupové jízdy větší slovo než David Kudělka. Čtyřicetiletý obránce se však nedávno rozhodl svou hráčskou kariéru ukončit.