Rychnovsko – Přestože kalendářní podzim již začal, počasí zatím cyklistům přeje. Vždyť pro některé není kolo jen koníčkem, ale dopravním prostředkem, na který jsou odkázáni při každodenní cestě do práce nebo do školy.
Slovácko /ROZHOVOR/ - Jednu z hlavních cen soutěže Svatební pár Deníku, prsten z bílého zlata s briliantem, věnoval zlatník, výrobce šperků a majitel zlatnické firmy Filip, pětačtyřicetiletý Zbyněk Zimčík.
Ústecký kraj - Pumpaři během uplynulého týdne příliš nehýbali s cenami pohonných hmot. Téměř neznatelně v Ústeckém kraji zlevnil benzin Natural 95 o tři haléře na 36,42 korun za litr a za stejný objem nafty zaplatí šoféři 35,69 korun, což je o 13 haléřů méně než před týdnem. Obě ceny jsou nejnižší v zemi. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.
Praha /FOTOGALERIE/ - „Na ty Vaše volby se můžu…" Slova naštvaného občana, kterému vadí předvolební šílenství? Kdepak! Tuto větu najdete natištěnou na toaletním papíru ve výloze v Praze 2, kde sídlí Muzeum historických nočníků a toalet.
Teplice - Deník uvádí velkoplošnou panomaratickou live-diashow Leoše Šimánka se sedmi projektory Aljaška -Pobřeží Pacifiku. Na člunech panenskou přírodou Severní Ameriky. Expedici Leoše Šimánka se podařilo během dvou let obeplout na nafukovacích člunech západní pobřeží Kanady a Aljašky.
Hongkong - Obchodníci v Hongkongu by mohli kvůli současným prodemokratickým protestům přijít až o dvě miliardy hongkongských dolarů (5,7 miliardy Kč). Vyplývá to z odhadu banky ANZ, který zveřejnil zpravodajský server BBC. Demonstrace se shodují s takzvaným zlatým týdnem, jak je označováno sedmidenní volno na počátku října u příležitosti založení Čínské lidové republiky.
Brno – O desetinu více vystavujících a přibližně stejný počet návštěvníků jako loni přilákal právě skončený Mezinárodní strojírenský veletrh. Branami brněnského výstaviště za pět dní prošlo více než pětasedmdesát tisíc návštěvníků ze dvaačtyřiceti zemí.
Pardubice - Pardubické letiště přepravilo za tři čtvrtiny roku zhruba o 20.000 cestujících méně než loni ve stejném období, kdy terminálem prošlo přibližně 160.000 pasažérů. Letišti ubyla ruská klientela, letadla do prázdninových destinací byla naopak plná, řekl ředitel společnosti East Bohemian Airport (EBA) Michal Červinka.
KRÁLE UBÝVÁ. 2995 metrů vysoký Dachstein trpí změnou klimatu, píší OÖN. „Nejpozději do patnácti let gosauský a schladmingský ledovec zmizí," říká Klaus Reingruber (47), jeden z ředitelů společnosti pro analýzu počasí „BlueSky" v Attnangu. V programu má Sky také už sedm let výzkum dachsteinských ledovců. K jejich standardním metodám patří sondáže se speciálními měřicími latěmi, které jsou zavrtávány osm metrů hluboko ledovcové desky. Po odtání sněhu na podzim na nich odečítají, zda ledovce přibylo nebo ubylo. Závěrečné měření 2014 právě probíhá.
Brusel/Jeruzalém – Izraelské plány na výstavbu nových osad na palestinském území ohrožují dobré vztahy židovského státu s Evropskou unií. Podle agentury AFP to dnes prohlásila šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu už dříve oznámil záměr vyvlastnit 400 hektarů palestinské půdy.
Temelín (Českobudějovicko) - Při problémech v přenosové soustavě umí nová turbína elektrárny Temelín snížit výkon a zajistit dodávky elektřiny pro důležité systémy bloku. Takový je závěr speciální zkoušky, kterou v noci na dnešek na prvním výrobním bloku provedli odborníci z Temelína a společnosti ČEPS, která je provozovatelem přenosové soustavy, řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták s tím, že turbína tak přispěje k ochraně sítě před případným rozsáhlým výpadkem proudu, takzvaným blackoutem.
Ústecký kraj – Pumpaři během uplynulého týdne příliš nehýbali s cenami pohonných hmot. Téměř neznatelně v Ústeckém kraji zlevnil benzin Natural 95 o tři haléře na 36,42 korun za litr a za stejný objem nafty zaplatí šoféři 35,69 korun, což je o 13 haléřů méně než před týdnem. Obě ceny jsou nejnižší v zemi.
Frankfurt nad Mohanem – Do Německa včera nad ránem dorazilo letadlo s dalším pacientem nakaženým ebolou.Podle německých médií jde o ugandského lékaře, který v Sieře Leone sám léčil nemocné ebolou. Muž byl hospitalizován v univerzitní nemocnici ve Frankfurtu nad Mohanem.
Jičín – Výtvarník Petr Heber, který žije a tvoří v Jičíně, se opět představí v Německu. V Düsseldorfu, ve městě módy a umění, bude v galerii Art Room pod názvem Transformace vystavovat svoji novou kolekci extravagantních objektů, tvořenou pro tuto prestižní akci.
Chomutov – Cestovatel a dobrodruh Leoš Šimánek projel svět křížem krážem. Žádná země ale na něj nezapůsobila tak, jako Aljaška, místo s jedinečnou panenskou přírodou. Chomutováky tam zavede ve své diashow ve čtvrtek 9. října.
Aldersbach – Už podruhé se Mezinárodní den lidové hudby konal v městečku Aldersbach poblíž německého Pasova, předtím byl ve skanzenové vesničce Tittling.
Brno – Co nejpřesnější průjezd zatáčkou pod co největším úhlem. A dveřmi napřed. S letošní závodní sezonou na Masarykově okruhu se stylově rozloučí nejlepší automobiloví závodníci v driftu – jízdě řízené smykem.
Praha /ROZHOVOR/ - Pražské stavební předpisy se staly žhavým společenským i politickým tématem posledních několik týdnů. Přestože se o nich hovořilo především ve spojitosti s reklamou ve městě, málokdo si dokáže představit, jaké změny Pražanům dokument přinese.
Týnec nad Sázavou – Součástí devátého ročníku Keltského večera, který byl jakýmsi rozloučením s půlroční sezonou na hradě v Týnci nad Sázavou, bylo i vystoupení skupiny Wild Rose, jež tančí irské tance. Členkou čtyřčlenného souboru je také Klára Rubarzová, mistryně České republiky v irských tancích. Ta krátce před svým sólovým vystoupením poskytla Benešovskému deníku krátký rozhovor.
Hostivař /ROZHOVOR/ - Pavel Březina je celoživotním milovníkem vlaků, mašinek a všeho, co k dráze patří. Vystudoval střední průmyslovou školu dopravní a nastoupil jako strojvedoucí k Československým drahám. Nyní už je v důchodu, ale na vlaky nezanevřel.
Ústí nad Labem - Deník uvádí velkoplošnou panomaratickou live-diashow Leoše Šimánka se sedmi projektory Aljaška -Pobřeží Pacifiku. Na člunech panenskou přírodou Severní Ameriky. Expedici Leoše Šimánka se podařilo během dvou let obeplout na nafukovacích člunech západní pobřeží Kanady a Aljašky.
Pasov - Městská rada Mnichova prohlásila drtivou většinou hlasů, s jedinou výjimkou, občanské referendum proti Evropskému islámskému centru ve městě za nepřípustné. Návrh pravicově populistické strany Svoboda vyhlásit hlasování podpořilo podpisy 35 000 občanů (Deník informoval). Starosta města Dieter Reiter (SPD) oznámil, že podle rady ale navrhovaný text otázky nesplňuje právní normy – obsahuje prý mnoho nesprávných tvrzení a spekulací, které vůli občanů falšují.
Nymburk – Do nejvyšší tuzemské soutěže vstoupili basketbalisté Nymburka vítězně, když porazili Ústí nad Labem. V pátek je čeká start VTB ligy. V úvodním kole hostí jedenáctinásobný český mistr celek Lokomotiv Kubáň Krasnodar. Zápas se hraje v pátek od 18 hodin v hale nymburského Sportovního centra.
Štrasburk - Úřadující světový šampion v rallye Sébastien Ogier z Francie má na Francouzské rallye první možnost zajistit si obhajobu titulu. Tovární jednička Volkswagenu má tři závody před koncem seriálu v čele průběžného pořadí náskok 50 bodů na týmového kolegu Jariho-Mattiho Latvalu z Francie.
Brno – Když se americký trenér Christopher González vrátil po letní pauze zpět ke královopolským volejbalistkám, přivezl jim s sebou na start přípravy také malý dárek na uvítanou blokařku Elizabeth Fieldovou, která pro novou extraligovou sezonu posílí čtvrtý celek uplynulého ročníku nejvyšší domácí soutěže.
Praha /ROZHOVOR/ - Pražské stavební předpisy se staly žhavým společenským i politickým tématem posledních několik týdnů. Přestože se o nich hovořilo především ve spojitosti s reklamou ve městě, málokdo si dokáže představit, jaké změny Pražanům dokument přinese.
Moskva – Rusko zastavilo dovoz více než 500 tun kuřecích stehen ze Spojených států. Oznámil to dnes ruský úřad na ochranu spotřebitelů Rospotrebnadzor. Jde prý o součást úsilí zabránit tomu, aby se na ruský trh dostávaly „padělky a zakázané" potraviny.
Lovosice - Obyvatelé Lovosic získali nové úchvatné prostory. Představitelé lovosické radnice otevřeli zrekonstruovanou historickou Pfannschmidtovu vilu, ve které bude sídlit knihovna. Ještě předtím si během celého dne opravenou památku prohlédly stovky zvědavců.
Peking - České jedničky na turnaji v Pekingu pokračují. Petra Kvitová ani nemusela na kurt, Venus Williamsová k utkání kvůli nemoci nenastoupila. Tomáš Berdych zdolal "dopingového" navrátilce Victora Troického. Naopak těžké to měla Lucie Šafářová: na Serenu, druhou ze sester Williamsových, nevyzrála.
Berlín (SRN) - Otevřený turnaj Shotokan Karate s mezinárodní účastí se konal v Berlíně, kam se pod vedením trenéra Tomáše Dvořáka vypravilo i české dívčí družstvo ve složení Jarmila Masopustová, Lenka Dvořáková-Zandtová a Karin Košíková.
Kolín - V Kolíně tento týden končí první etapa archeologického výzkumu při opravě Veigertovského domu na Karlově náměstí. Archeologové na dvoře domu ve vrstvě ze 14. století našli mince, které však této době neodpovídají a ani se je nepodařilo identifikovat. Je možné, že se do Kolína dostaly z ciziny při obchodních záležitostech, řekla ČTK archeoložka Hana Kašparová. Nálezy budou po dokončení oprav tvořit stálou expozici nového muzea. Další část výzkumu se přesune do sklepu a přízemí interiéru.
Berlín - Uvalení evropských sankcí na Rusko byla chyba a Německo by se mělo navzdory ukrajinské krizi snažit o posilování obchodních vztahů s Ruskem. Dnes to na podnikatelském fóru v Rostocku řekl bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, jenž nyní působí jako šéf dozorčí rady ve firmě Nord Stream, která je dceřinou společností ruského Gazpromu.
Praha /ROZHOVOR/ – Na 150 někdejších uprchlíků z východního Německa si tento týden připomnělo na německém velvyslanectví v Praze 25. výročí šťastného konce dramatického útěku za svobodou. Byla mezi nimi i Marion Mahlkeová, která však onu legendární půlvětu tehdejšího německého ministra zahraničí Hanse-Dietricha Genschera, jejíž konec zanikl po slově „vycestování" v nepopsatelném jásotu pětitisícového davu uprchlíků na zahradě Lobkovického paláce, sledovala spolu s manželem ve svém bytě na východní straně německo-německé hranice v západoněmecké televizi. A jak říká, oba měli jasno: „Když neodjedeme teď hned, tak už nikdy!"
Drážďany - První bleší trh na drážďanském letišti se uskuteční tento pátek (3. října) od 10.00 do 18.00 hodin. Velký trh s uměním, starožitnostmi a dalším zbožím návštěvníci najdou v západním křídle terminálu, který se stal oblíbeným prostorem pro konání různých akcí.
Teplicko - Dominanta Mrzlic, zachraňovaný kostel sv. Jakuba Většího, má ve svém interiéru nový přírůstek. Je jím zajímavý obraz, složený ze čtyřiadvaceti kachlových ikon, vyprávějících tři biblické příběhy. Kachle byly navrženy postiženými lidmi a vypáleny v keramické dílně v Bethel-Bielefeld v Německu.
Brusel - Budoucí česká eurokomisařka Věra Jourová, která má mít v portfoliu spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví, by měla být mnohem aktivnější pokud jde o řešení romské problematiky v zemích Evropské unie. Mnohem razantněji než její předchůdce by měla bojovat proti protiromským postojům a diskriminaci. Ve svém komentáři pro server EUObserver to uvedla bulharská analytička Violeta Najdenovová, která se tématem zabývá v organizaci Open Society European Policy Institute v Bruselu.
Linec - Deset zahradnic a zahradníků z Lasbergu, Freistadtu a Schönau oslaví první společnou úrodu v sobotu na biostatku Painsi alias Rosstauscher v Grensbergu v obci Lasberg. Na principu „solidárního zemědělství" si založili zahradu o 600 metrech čtverečních s padesáti druhy zeleniny a společně obhospodařují také asi 3000 metrů čtverečních velké bramborové pole, píše deník OÖN.