![Rozcestník s názvy světových metropolí pobaví v Hrušovanech nad Jevišovkou. Město ho umístilo na Náměstí Míru. Rozcestník s názvy světových metropolí pobaví v Hrušovanech nad Jevišovkou. Město ho umístilo na Náměstí Míru.](https://g.denik.cz/69/e4/smerovky-ukazuji-svetove-metropole-mnozi-maji-vyhrady_prazena-list-p.jpg)
Kudy na Berlín? Směrovky v Hrušovanech ukazují metropole, ne všem se líbí
New York, Berlín, Tokio. Novinka v podobě směrovek na sloupu na Náměstí Míru v Hrušovanech nad Jevišovkou. Turistický vtípek, který nechalo zhotovit město.
New York, Berlín, Tokio. Novinka v podobě směrovek na sloupu na Náměstí Míru v Hrušovanech nad Jevišovkou. Turistický vtípek, který nechalo zhotovit město.
Příznivci opery si mohou znovu užívat tradiční kinopřenosy z Metropolitní opery v New Yorku. Živě budou vysílány také v opavském multikině CineStar, a to od soboty 9. října.
Novinku s nadějeplným názvem Na správné cestě připravil pro posluchače pěvec Štefan Margita. Dvanáct písní mu na ni napsal skladatel, textař, zpěvák a producent Michal Kindl. „Nebýt kovidu, zpíval bych v New Yorku, Chicagu, San Francisku. Když už mi ale všechny koncerty odpadly, soustředil jsem se na nové album. Takže jsem se měl nakonec hodně pracovně. Byla to záchrana. Není pro pěvce dobré, když zahálí,“ říká Štefan Margita.
Tohle byl vrchol jeho kariéry. Tomáš Fořter byl pozván na nejslavnější squashový turnaj světa, který se pořádá přímo u pyramid v egyptské Gíze. A českému rozhodčímu se dostalo obrovské pocty, když byl i přímo u finále CIB Egyptian Open. „Rozhodoval jsem zápasy v New Yorku pod slavnými lustry nádraží Grand Central nebo v Šanghaji na terase luxusního hotelu s výhledem na panoráma mrakodrapů, ale nic se nevyrovná zážitku z Egyptian open, kde se hraje na skleněném kurtu postaveném u pyramid v Gíze,“ prohlásil Fořter, nejlepší český squashový rozhodčí.
V americkém státě New York úřady postavily mimo službu stovky zdravotníků a dalších zaměstnanců ve zdravotnictví, kteří se nenechali naočkovat proti nemoci covid-19. Uvedla to televize CNN. Ve státě platí povinnost, že zaměstnanci ve zdravotnictví musejí mít od pondělí alespoň jednu dávku vakcíny. Zaměstnancům, kteří byli posláni na nucenou dovolenou, hrozí ztráta místa.
Robert Vano, světově uznávaný módní a reklamní fotograf, představuje své fotografie v expozici Princip Baťa. Výstava nabízí nečekaná spojení mezi industriálním prostorem a špičkovou fotografii. Výstava bude jen do 24. října. 2021.
Americký zpěvák R. Kelly je vinen ve všech devíti bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých. Rozhodla o tom dnes porota federálního soudu v New Yorku. Rozsudek má být vynesen 4. května 2022 a zpěvákovi hrozí až doživotí, informovala BBC. Čtyřiapadesátiletý Kelly obvinění opakovaně odmítal.
/FOTOGALERIE/ Po nevydařené obhajobě titulu na US Open si dala od tenisu pauzu. Po třech týdnech od vyřazení v New Yorku to psychicky nevyrovnanou hvězdu Naomi Ósakaovou táhne zpátky na kurt.
Obrázek, který po válce namalovalo sedmileté děvčátko z Rudolfova na Českobudějovicku, se dostal na charitativní pohlednici organizace UNICEF a dočkal se mnohatisícového nákladu. Do rudolfovské školy se jedna z pohlednic, jako výraz díků, vrátila - i s podpisem Davida Beckhama.
Netradiční pohled z výšky na populární města si od konce října užijí lidé v Dubaji a New Yorku. Zatímco v arabské metropoli jednadvacátého října otevře vůbec největší vyhlídkové kolo na světě, ve stejný den v americkém Velkém jablku první návštěvníky přivítají prosklené vyhlídkové boxy na vrcholu jednoho z mrakodrapů.
Potkani se skvěle dokáží přizpůsobit i extrémně náročným podmínkám. Dokáží přežít velké záplavy i hurikány a ještě z těchto zkoušek vyjít silnější, míní odborníci. Naposledy to podle nich potvrdil i hurikán Ida, který řádil před časem také v New Yorku.
Návrat školáků do lavic znamená pro rodiče nejen ranní buzení, přípravu svačin a nákup školních pomůcek, ale i příležitost s trochou nostalgie zavzpomínat na svá školní léta. A nemusíte kvůli tomu jen prohlížet staré fotografie. Zkuste sáhnout po knížce. Těch, jejichž děj se odehrává ve školním prostředí je nepřeberné množství.
Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.
/FOTOGALERIE/ Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře prošel proměnou. Novou vnitřní expozici vytvořila Freudova pravnučka.
Městské divadlo v Chomutově zítra, tedy v úterý 21. září od 19 hodin, navštíví úžasná zpěvačka Aimée Allen. Narodila se a vyrůstala v Pittsburghu v Pensylvánii a od dětství žila jazzem.
V rámci vyhlášení Cen SDGs 2021 se ve čtvrtek 16. září uskutečnil také křest knihy Mia a svět. Autorkami příběhu, který děti provází současným světem takovým, jakým je, a učí je, aby měly rády svou planetu a přemýšlely o její budoucnosti, jsou Barbara Nesvadbová a Lucie Mádlová.
Sobotní příloha Deníku připomene kariéru populárního herce Jean-Paul Belmonda, nabídne rozhovor se Štefanem Margitou a také čtenáře zavede na místo, kde se psala česká historie.
Ve středu 8. září proběhla vernisáž dvojvýstavy, která procestovala půl světa, aby se po uvedení ve Vídni, Oslu, sídle OSN v New Yorku a v Brně dostala do Žarošic, neskromně lze říci konečně domů.
V rámci benefičního projektu nazvaného Rybovka v Banátu se u Roškotova divadla o víkendu uskutečnila první z připravovaných akcí, benefiční Swingová tančírna.
Předkrm přerovského hudebního svátku: Laco Deczi a Candy Dulfer
Čistší než Tokio. Rozmanitější než New York. Sociálnější než Stockholm. Tak americký miliardář Marc Lore popisuje svoji vizi nového amerického města pro pět milionů lidí. Už má i architekta, které ho má navrhnout.
Ruský tenista Daniil Medvěděv slaví životní triumf, poprvé v kariéře vyhrál grandslam. Naopak Novak Djokovič si musel po finále US Open osvojit roli poraženého, což je pozice, kterou poslední dobou na turnajích "velké čtyřky" příliš nepoznal. Letos už vyhrál Australian Open, French Open i Wimbledon, ale vysněný čtvrtý kalendářní korálek v řadě nepřidal.
Uplynulý víkend nabídl na Liberecku mnoho akcí. Milovníci sportu mohli poměřit své síly při běžeckých závodech. Ti, kteří mají rádi dobré jídlo, zase mohli navštívit Fresh Festival. Kraj si také připomněl dvacet let od teroristického útoku v New Yorku a Liberec otevřel v rámci Dnů evropského dědictví podzemí. Podívejte se na galerie Deníku a připomeňte si zajímavé chvíle.
Vyšla na 200 milionů dolarů a dominuje ultramoderní části centra New Yorku. Umělecká instalace The Vessel se měla stát novým středobodem pulsujícího velkoměsta. Jenže se stala místem, kde si lidé berou život.
Osmnáctiletá Britka Emma Raducanuová se stala první tenistkou, která získala grandslamový titul po postupu z kvalifikace. Ve finále US Open zvítězila nad o rok starší Kanaďankou Leylah Fernandezovou po setech 6:4 a 6:3.
Ve středu 15. září vystoupí od sedmi večer v třebíčském Národním domě úžasná zpěvačka z New Yorku Aimée Allen. Na turné po České reublice ji doprovází špičkoví hudebníci Walter Fischbacher na klávesy, Petr Dvorský na kontrabas a Ulf Stricker na bicí.
Je to již dvacet let, co celým světem otřásla katastrofa, která si vyžádala přibližně tři tisíce lidských životů. Do Světového obchodního centra v New Yorku narazila dvě dopravní letadla unesená příslušníky teroristické organizace al-Káida. Přímo na místě zasahoval i tehdejší velitel hasičů ve čtvrti Queens James Manahan.
Aukční síň Goldberg Coins & Collectibles dražila letos v červnu zvláštní věc. Šlo o 76 zlatých mincí pocházejících celkem z devíti zemí. To ale na nich nebylo to nejzajímavější. Všechny byly totiž před více než 160 lety součástí obrovského zlatého pokladu, převáženého parníkem Central Amerika přes Atlantik do New Yorku. Dne 12. září 1857 se parník potopil - a vyvolal tím první skutečně globální finanční krizi v dějinách.
/ROZHOVOR/ Přesně před dvaceti lety, 11. září 2001, otřásla celým světem katastrofa, která si vyžádala přibližně tři tisíce lidských životů. Teroristé zaútočili na Spojené státy americké a zpravodajství zaplavily obrazy hroutícího se Světového obchodního centra v New Yorku, do kterého narazila dvě dopravní letadla unesená příslušníky militantní islamistické organizace al-Káida. Jedním ze zasahujících hasičů přímo na místě byl i tehdejší velitel hasičů ve čtvrti Queens James Manahan.
Spojené státy si připomněly památku obětí 11. září 2001, kdy při nejtragičtějších teroristických útocích moderní historie islamističtí teroristé zaútočili na cíle v USA. V New Yorku se na místě, kde stávala dvojčata Světového obchodního centra shromáždily tisíce lidí, aby spolu s americkým prezidentem Joem Bidenem a jeho předchůdci Barackem Obamou a Billem Clintonem uctily památku téměř 3000 lidí, kteří přesně před dvaceti lety přišli o život.
Americký prezident Joe Biden v předvečer 20. výročí teroristických útoků z 11. září 2001 věnoval vzpomínku skoro 3000 obětí a vyzval Američany k jednotě. Britská panovnice Alžběta II. v prohlášení uvedla, že myslí na oběti a pozůstalé a vzdala hold lidem, kteří se podíleli na obnově po útocích. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové "EU stojí za Spojenými státy v obraně svobody a soucitu proti nenávisti".
/ANKETA/ Deník při příležitosti 20. výročí teroristických útoků ve Spojených státech amerických oslovil několik známých osobností ze severních Čech. Čím se právě zabývaly, když přišla děsivá zpráva, která otřásla celým světem? Co jim běželo hlavou?
Teroristický útok na USA 11. září 2001 byl podle zástupce ředitele Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Josefa Procházky strategickým šokem, obdobně jako covid. V odborné literatuře se do té doby nesetkal se scénářem, který by takovou krizovou situaci předvídal. Důsledky útoků jsou podle něj navíc dodnes zřejmé v posílených bezpečnostních opatřeních, jako je třeba omezování osobní svobody. Procházka to řekl v rozhovoru s ČTK.
Jde o to, nenechat se připravit o naše životy a nežít je ve stálém strachu. Tím nad teroristy vítězíme.
/ANKETA/ Deník u příležitosti 20. výročí teroristických útoků ve Spojených státech amerických oslovil několik známých osobností z východních Čech. Čím se právě zabývaly, když přišla děsivá zpráva, která otřásla celým světem? Co jim běželo hlavou?
/ROZHOVOR/ Během 11. září bylo nasazeno více než 350 psů speciálně vycvičených pro vyhledávání v sutinách. Čtyřnozí záchranáři pomáhají velmi často i u nás při zřícení budov nebo při přírodních katastrofách. I Karlu Šplíchalovi při prohlížení trosek pomáhá psí kolega. Kynolog o psech říká, že jsou v akci nenahraditelní a práce pro ně musí být zábavou.
/ROZHOVOR/ Během 11. září bylo nasazeno více než 350 psů speciálně vycvičených pro vyhledávání v sutinách. Čtyřnozí záchranáři pomáhají velmi často i u nás při zřícení budov nebo při přírodních katastrofách. I Karlu Šplíchalovi při prohlížení trosek pomáhá psí kolega. O čtyřnohých záchranářích říká, že jsou nenahraditelní a práce pro ně musí být zábavou.
/FOTOGALERIE/ Je to dvacet let, ale intenzita zážitku je stále stejná. Těmito slovy vzpomíná architekt a spisovatel Jiří Boudník z Plzně na zřícení Dvojčat v New Yorku, kde tehdy pomáhal záchranářům a prožíval krušné chvíle.
/FOTOGALERIE/ Je to dvacet let, ale intenzita zážitku je stále stejná. Těmito slovy vzpomíná architekt a spisovatel Jiří Boudník z Plzně na zřícení Dvojčat v New Yorku, kde tehdy pomáhal záchranářům a prožíval krušné chvíle.
Krásné úterní ráno. Nebe čisté, modré, ani mráček. Osmadvacetiletá žena z Břeclavska míří v autě k mrakodrapu Světového obchodního centra v New Yorku. Má tam domluvenou schůzku s právníkem kvůli studijnímu vízu. „Chtěla jsem jít i nahoru. Užít si výhled,“ říká.
Krásné úterní ráno. Nebe čisté, modré, ani mráček. Osmadvacetiletá žena z Břeclavska míří v autě k mrakodrapu Světového obchodního centra v New Yorku. Má tam domluvenou schůzku s právníkem kvůli studijnímu vízu. „Chtěla jsem jít i nahoru. Užít si výhled,“ říká.
Reakce Spojených států na hrůzné teroristické útoky z 11. září 2001 byla v podobě dobytí a dvacetiletém vojenském obsazení Afghánistánu přehnaná. USA a Západ tím byly zataženy do nekonečné, extrémně drahé a velmi krvavé války.
Zřejmě nejznámější novinářkou spojenou s útoky z 11. září 2001 zůstává dodnes Jane Standleyová, tehdejší reportérka BBC, která v onen den pronesla slavnou větu o pádu budovy WTC 7, jež stála v tom okamžiku stále ještě za ní. Není to však jediné, čím je tato dáma zajímavá.
/VIDEO UVNITŘ ČLÁNKU/ Z příběhu Brňana, který 11. září v New Yorku zapnul kameru a díky náhodě natočil chvíli, co změnila svět: útok na „dvojčata“, mrazí ještě teď. Ta slova jsou děsivá i po dvaceti letech. „Viděli jsme zoufalé lidi, jak vyskakují z oken ve výšce čtyři sta metrů. Bylo to strašné.“ O výročí nejhoršího teroristického útoku, kdy náboženští fanatici unesli letadla a narazili s nimi do „dvojčat“ v New Yorku, vypráví Pavel Hlava, který se narodil v Brně. Muž žijící nyní v Modřicích zřejmě jako jediný na světě natočil útok na jednu pásku. Od tragédie uplynou dvě dekády v sobotu.
/VIDEO/ Člověk, který jako jediný na světě zaznamenal na jednu pásku teroristický útok na budovy Světového obchodního centra v New Yorku. To je Pavel Hlava, rodák z Brna, který na svou novou digitální kameru natočil oba nárazy letadel. Do Ameriky se vydal, aby si tam vydělal na byt v Brně. Od pádu dvou mrakodrapů známých jako Dvojčata uplyne jedenáctého září 2021 přesně dvacet let.
V sobotu uplyne dvacet let od teroristického útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku a americký Pentagon. Miniseriál Deníku o událostech 11. září 2001 tentokrát připomene, co se v osudný den dělo, minutu po minutě.
Tento článek je součástí reklamní kampaně na deník.cz a titulek byl vytvořen v jednom z nářečí používaných v naší zemi. Text vyšel na deník.cz 25. srpna 2021.
Už dvě desetiletí uplynuly od útoku skupiny únosců ze zemí Blízkého východu na mrakodrapy Světového obchodního centra v New Yorku a budovu Pentagonu – amerického ministerstva obrany, přesto dopady tohoto činu pociťujeme i v současnosti.
Bohužel. Lounská tenistka Karolína Plíšková skončila na grandslamovém US Open ve čtvrtfinále. Turnajová čtyřka prohrála s Marií Sakkariovou z Řecka dvakrát 4:6. "Samozřejmě jsem zklamaná, ale neměla jsem to ve svých rukou, nedostala jsem skoro žádnou šanci při jejím servisu, což mě trochu štvalo, protože se mi to moc nestává. Moje podání fungovalo jakž takž. Nepodala jsem výkon na nejlepší úrovni," řekla 29letá Plíšková.
Tenistka Karolína Plíšková skončila na grandslamovém US Open ve čtvrtfinále. Turnajová čtyřka prohrála s Marií Sakkariovou z Řecka dvakrát 4:6. Letošní finalistka Wimbledonu Plíšková dohrála v New Yorku ve čtvrtfinále potřetí v kariéře; stejně dopadla v letech 2017 a 2018. Jejím maximem na US Open je finále z roku 2016.