Kreativ

ŠTÍTEK: Norsko

Petr Vabroušek v extrémním závodě v Äre ve Švédsku.

Petr Vabroušek skončil v extrémním triatlonu ve Švédsku sedmý

Petrovi Vabrouškovi se dařilo ve Švédsku. V extrémním triatlonu v Äre vybojoval 7. příčku. V závodě složeném z 3,8 kilometru plavání, 206 kilometrů cyklistiky (převýšení 2422 metrů) a 43 kilometrů běhu (převýšení 1745 metrů), se prezentoval výsledným časem 13:11:20.

Opavští fanoušci se mohou těšit na pohárovou Evropu

Opava míří do pohárové Evropy. Fanoušci se mohou těšit na kvalitní basketbal

I když v loňské sezoně skončili už ve čtvrtfinále, o účast v pohárové Evropě opavští basketbalisté nepřijdou. Tým trenéra Petra Czudka bude totiž v nové sezoně působit v European North Basketball League. Fanoušci se mohou těšit na kvalitní konfrontaci s evropskými týmy. Jisté je, že minimálně čtyři duely se odehrají v opavské hale.

Lucas Kubr odcestuje s fotbalisty Zbrojovky na soustředění do Podbrezové.

Na soustředění s posilou. Zbrojovka vítá Čechobelgičana z Norska

Posilu těsně před odjezdem na soustředění do slovenské Podbrezové hlásí fotbalisté Zbrojovky Brno. Dvacetiletý levý obránce Lucas Kubr je rodákem z belgického Tongerenu a v uplynulé sezoně byl na hostování v norském celku Bodo/Glimt, za A tým ale nenastupoval. Většinu sezony strávil mladý fotbalista, jehož matka je Belgičanka a otec Čech, v rezervním týmu severského klubu.

Opava chce do pohárové Evropy

Basketbalová Opava chce do pohárové Evropy

Opavští basketbalisté sice skončili v nedávno skončené sezoně už ve čtvrtfinále, nicméně bez pohárové Evropy být nechtějí. Klub ze slezské metropole podal přihlášku do Severoevropské ligy. Jedná se o soutěž, která má kvalitu. Hrají v ní například kluby z Anglie, Norska, Slovenska, Holandska, Polska nebo Rumunska.

Ruth Maier.

Mezinárodní workshop pro mladé vzdá komiksem hold Ruth Maier

Ruth Maierová se narodila ve Vídni v roce 1920, ale měla rodinné vazby na Žarošice, odkud pocházel její otec. Workshop se koná právě v této jihomoravské obci, kterou si Ruth velice zamilovala, jak dokládají její deníkové zápisky: „Jsme teď v Žarošicích. Je tu překrásně. Mám Žarošice raději než Vídeň. Cítím se tady doma. Budu psát. Teď se musím dívat. A nasávat do sebe všechnu tu krásu. Po návratu do školy to využiju a budu z toho žít. Jako velbloud z tukových zásob.”

Nicolas Werbik.

Werbik končí u Beranů. Znovu míří do zahraničí

Ve Zlíně pokračovat nebude, jeho anabáze v klubu nyní vydržela jen rok. Odchovanec hokejových Beranů si vybral působení v nejvyšší norské soutěži, konkrétně ho zlákal Lillehammer. Tamní klub o tom informoval na oficiálním webu.

Z pietního setkání k připomínce a uctění památky obětí prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Rektorka: Je důležité, aby Univerzita Karlova i česká společnost byly odolné

Je důležité, aby Univerzita Karlova (UK) i česká společnost byly odolné, připravené a dbaly na psychické zdraví. Na úvod zhodnocení šesti měsíců, které uplynuly od tragické střelby na Filozofické fakultě UK, to řekla rektorka univerzity Milena Králíčková. Pro zvýšení odolnosti univerzity vzniká nové Centrum resilience, uvedla.

Mezinárodní úspěch budějovické Jitřenky.

Jitřenka zazářila v Krakově. Získala stříbrné i zlaté pásmo

Dětský pěvecký sbor Jitřenka při budějovickém domě dětí a mládeže se zúčastnil Mezinárodní sborové soutěže Cracovia Canta v polském Krakově od 13. do 16. června. Festival hostil 20 sborů z jedenácti zemí světa, například Singapuru, Norska, Islandu, Finska, Estonska, Lotyšska.

Mathias Vacek

Vacek zazářil druhým místem. Dělali jsme, co se dalo, říká o závodě Kolem Belgie

Po čtvrtém místě v květnovém etapáku Okolo Norska na sebe Mathias Vacek opět výrazně upozornil. Elitnímu jezdci chyběly k prvnímu vítězství v etapovém závodě mezi profesionály čtyři vteřiny. I tak je Vackovo druhé místo Kolem Belgie skvělým počinem a opět dokázal, že patří k největším talentům ve světě silniční cyklistiky.

Z projektové schůzky - spolupráce Gymnázia Teplice s norskou střední školou

Spolupráce Gymnázia Teplice s norskou střední školou

Projekt 3E - Exchange of Experience in Education, financovaný z Fondů EHP/Norska 2014 – 2021, přinesl v letošním školním roce Gymnáziu Teplice a jeho norskému partnerovi, Numedal videregående skole, dvě vzájemně obohacující setkání.

Foto: Město Břeclav

Břeclavští senioři touží po výletech. Cyklorikša hledá dobrovolníky

/FOTO/ Projekt cyklorikši v Břeclavi, který začal před třemi lety, přináší radost seniorům z Domova seniorů ve Staré Břeclavi. Dobrovolníci, kteří seniory vozí na elektrických tříkolkách, však nyní chybí. Město Břeclav a Dobrovolnické centrum Adra proto hledají nové dobrovolníky, kteří by pomohli udržet projekt v chodu.

Bungalovy v Autocampu Osek na okraji města Osek na Teplicku.

Kemp Osek: Bungalovy se osvědčily. Lidi nemusejí do společných sprch a toalet

Motoráčkem po historické Moldavské dráze, autobusem, na kole, pěšky, ale hlavně autem přijíždějí do Autocampu Osek na Teplicku turisté z ČR a zahraničí. V oblíbeném areálu na okraji městečka a u stezek do Krušných hor očekávají i letos dobrou sezónu. Většina ubytovacích kapacit je už rezervována. Lákadlem jsou hlavně bungalovy s vlastní kuchyňkou a koupelnou.

Erling Haaland

TOP 5 hráčů, kteří přijdou o Euro: Hvězdy City, vítěz Ligy mistrů i mladík Gavi

Blížící se Euro by mělo být přehlídkou těch nejlepších fotbalistů ze starého kontinentu, z nejrůznějších důvodů se na něm ale řádka hvězd nepředstaví. Někteří se se svojí zemí na šampionát nekvalifikovali, jiní se nevešli do nominace a další zastavila zranění. Kteří výborní hráči budou na fotbalovém svátku chybět?

John Haugland navštíví Mladou Boleslav.

Legendy rallye v Muzeu: Mladá Boleslav oslaví 50. výročí závodu s hvězdami

Legendární osobnosti rallye se sejdou v Mladé Boleslavi při příležitosti 50. výročí 1. ročníku Rallye Škoda. Ve Škoda Muzeu se návštěvníci mohou těšit na setkání s ikonami jako jsou Václav Blahna, Miloslav Zapadlo či John Haugland. Program zahrnuje moderovaný večer a premiéru dokumentu Paměti národa.

No Name na ZFF 2024 ve Zlíně

Filmový festival ve Zlíně je minulostí. Navštívilo jej 90 tisíc lidí

Dohrál poslední film a kino zhaslo. Letošní 64. Zlín Film Festival je minulostí. Na závěrečném galavečeru byly vyhlášeny vítězné filmy. Festival nabídl nálož 289 projekcí 53 delegací například z Kanady, Argentiny, Norska, Kolumbie nebo Peru. Sedm dnů tepalo krajské město v rytmu filmu, doprovodný program zaplnil centrum lidmi a konečně bylo ve Zlíně živo.

V dnešní době sbírka muzea sčítá tisíce hraček a je již takového rozsahu, že patří mezi největší stálou expozici historických a retro hraček v republice.

Navštivte okouzlující svět hraček v bývalém areálu skláren v Novém Bydžově

Léto se blíží, a tak možná přemýšlíte, kam se se svou rodinou či přáteli vypravit. Patříte mezi milovníky krásných hraček? Sbíráte je nebo se pohledem na ně jenom rádi kocháte? Pokud ano, pak se určitě vydejte do Muzea hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově. Čeká vás nezapomenutelný zážitek, který potěší všechny věkové kategorie.

Mathias Vacek v závodě Okolo Norska

Vacek zářil v závodě Okolo Norska. K vítězství chybělo kousek štěstí, říká

Bylo to další podařené představení. Cyklista Mathias Vacek se v etapovém závodě Okolo Norska náramně ukázal, když skončil na konečném čtvrtém místě. Do posledních kilometrů navíc člen elitního týmu Lidl-Trek mohl myslet na celkové prvenství. „Samozřejmě jsem v to doufal, protože jsem byl blízko,“ zmiňuje Vacek v tiskové zprávě.

Ve čtvrtek začne 64. ročník ZFF

Zlínský filmový festival může začít. Přinese 289 projekcí

Ve čtvrtek začne 64. ročník Zlín Film Festivalu, který přenese diváky na místa, kam by se jinak nedostali. Pořadatelé připravili 289 projekcí, pozvali 53 filmových delegací, významných osobností, město navštíví školní výlety z celé země. Diváci se díky filmům dostanou na Tibetskou náhorní plošinu nebo do přírody Peruánských And. Město bude žít festivalem od 30. května do 5. června.

MS v hokeji, Praha: finále Česko -Švýcarsko

Cesta za obhajobou začne v Dánsku. České hokejisty čeká i repríza čtvrtfinále

Souboj s Američany si zopakují čeští hokejisté i na příštím mistrovství světa, které uspořádá Dánsko a Švédsko. Obhájci zlatých medailí budou hrát ve skupině B, která bude mít svou adresu v dánském Herningu. Kromě jiných týmů narazí i na Američany, které na nedávno skončeném šampionátu přetlačili ve čtvrtfinále. 

Manželé Vysušilovi stojí za vznikem liberecké značky VISU.

Liberecká značka Visu mění cestování. Kempingové vestavby dobývají svět

Na počátku stál společný zájem v podobě cestování autem a kempování v přírodě. Svůj koníček chtěli Petra a Marek Vysušilovi z Liberce zahrnout i do svatební cesty, ale při jejím plánování narazili na jeden zásadní problém. Nemohli na trhu sehnat vhodnou kempingovou vestavbu a tak se rozhodli vyrobit vlastní. Zrodila se tak liberecká značka Visu, která za dobu své šestileté existence vyrostla z rodinné „garážové firmy“ ve značku, která plní sny o svobodném cestování nejen lidem v České republice, ale také v Evropě nebo v Japonsku.

K sebepoškozování sahá až pětina dětí a mladistvých.

Proč si tolik mladých řeže ruce či nohy? Sebepoškozování se týká každého pátého

Zraňování žiletkou, řezání do rukou a nohou, škrábání kůže do krve, štípání nebo pálení se zapalovačem. Podle odhadu odborníků u nás v posledních letech extrémně narostl počet případů sebepoškozování dospívajících. Je docela dobře možné, že někoho s tímto problémem potkáváte. Týká se totiž téměř každého pátého mladistvého. Co to vůbec je sebepoškozování, proč vzniká a jaké chyby ve výchově nejčastěji vedou k tomu, že se dítě začne sebepoškozovat? Zeptali jsme se lékařky a psychoterapeutky Hany Deákové.

rozhovor s Radimem Plškem o fanzóně k Mistrovství světa v hokeji v Praze

Radim Plšek: V Horní Lhotě jsme chtěli zažít atmosféru hokejového Mistrovství

ROZHOVOR/ Povedenou akci pořádali v Horní Lhotě. Pro fanoušky hokeje v areálu tamního fotbalového hřiště připravili fanzónu, kde mohli na velkoplošné obrazovce sledovat úvodní dva zápasy české reprezentace na Mistrovství světa v Praze s Finskem a Norskem. Na Luhačovicku nechyběl doprovodný program, program pro děti, ani chutné občerstvení. O tom, co obnáší pořádat takovou akci, se rozpovídal jeden z pořadatelů Radim Plšek.

Premiérové setkání rodu Tinků. Rodokmen odhalil netušené příbuzenské vazby

Premiérové setkání rodu Tinků. Rodokmen odhalil netušené příbuzenské vazby

Psal se rok 1870 a v Dolním Němčí se narodil Filip Tinka, pozdější manžel Kateřiny, rozené Baroňové. Po 150 letech, v roce 2020, si výročí jeho narození chtěli připomenout jeho potomci, ale událost překazil covid. Až čtyři roky poté, 18. května 2024, se jim podařilo uspořádat premiérovou sešlost rodiny Tinků, kde si mnozí z nich překvapeně uvědomili, že pokrevní vazbou patří k sobě a jsou příbuzní.

Izrael a Palestina - Ilustrační foto

Norsko, Španělsko a Irsko oficiálně uznají palestinský stát

Premiéři Norska, Irska a Španělska ve středu oznámili, že počínaje 28. květnem budou jejich země formálně uznávat palestinskou státnost. Vyjádřili rovněž naději, že další západní státy budou jejich krok v zájmu míru na Blízkém východě následovat. 

Norové přehráli na MS v hokeji Velkou Británii.

Hokejovou elitu opouští Britové a Poláci. Švédové a Finové se na výhry nadřeli

Bez Velké Británie a Polska bude příští rok mistrovství světa v ledním hokeji, které společně uspořádají Švédsko a Dánsko. Rozhodla o tom porážka Britů od Norska 2:5 a výhra Kazachstánu nad Poláky 3:1 . Blízko velkému překvapení byli Francouzi, kteří dlouho drželi nerozhodný stav proti favorizovaným Švédům, nakonec ale prohráli 1:3. Naději na čtvrtfinále drží Finové, kteří po velké bitvě přetlačili Dánsko taktéž 3:1.

Memoriál Bedřišky Kulhavé.

Mládí vyšperkovalo Memoriál Bedřišky Kulhavé, vzpomínali všichni

/FOTO/ V sobotu 18. května přivítal předseda AC Ústí nad Labem Miroslav Vachuta talentované sportovce na Krajském přeboru mládeže, vloženým závodem byla osmistovka žen, jako I. ročník Memoriálu Bedřišky Kulhavé. Účastnice olympijských her v Římě (1961), mnohonásobná československá rekordmanka, spolubojovnice Zátopka, Němečka a Skobly odešla do sportovního nebe v únoru letošního roku ve věku 92 let. 

Utkání Slovenska (v bílém) s Lotyšskem na MS v hokeji 2024 v Ostravě.

Američané nasázeli deset gólů. Slovensko nemá jistý postup, Rakousko živí naději

Hokejisté Spojených států amerických deklasovali na mistrovství světa Kazachstán 10:1 a po čtvrté výhře mají blízko do čtvrtfinále. Slovensko padlo s Lotyšskem 2:3 po nájezdech a před posledním zápasem stále nemá jistý postup. Kanaďané zdolali Švýcarsko 3:2, obhájci zlata vyhráli i šestý zápas na turnaji. Rakousko vyhrálo nad Norskem 4:1 a se sedmi body se posunulo na čtvrté místo před Finsko, s kterým má lepší vzájemný zápas. 

Tak se fandí v Máji v Novém Jičině, 15. 5. 2024

Co branka, to štamprle všem. České góly si hosté novojičínské pivnice užívali

Sedm sekund před koncem první třetiny zápasu Česko – Dánsko zabouřila novojičínská pivnice Máj poprvé radostí. Její provozovatel Adam Uhlár hned utíkal nalévat všem hostům v lokále malou štamprli. Slíbil to. Nalévat musel při každém gólu, který vstřelila česká hokejová reprezentace na probíhajícím mistrovství světa v Praze a Ostravě. A to v zápase s Dánskem následovalo po první trefě ještě šestkrát.

Ve žlutém vítěz 48. ročníku Závodu míru nejmladších Kristian Haugetun.

Jevíčský cyklistický primát letos do Norska. Haugetun vyhrál skoro o dvě minuty

Na silnicích malohanáckého regionu se uskutečnil 48. ročník Závodu míru nejmladších, mezinárodního cyklistického etapového závodu kategorie kadetů. Jeden z nejprestižnějších evropských podniků této kategorie, jehož se zúčastnila řada hvězd světového pelotonu, má ve své letošní edici v sobě Kristiana Haugetuna poprvé v historii norského šampióna. Nejlepším z českých účastníků byl celkově druhá Marek Stiblík.

Útočník Ondřej Beránek začínal s hokejem v Havlíčkově Brodu. V těchto dnech si užívá své první zápasy na mistrovství světa.

Brodský odchovanec Beránek na šampionátu září. Fanoušky rozvášnil gólem i bitkou

Je vidět. Přestože mu trenéři přisoudili místo až ve čtvrtém útoku, je havlíčkobrodský rodák Ondřej Beránek na hokejovém šampionátu v Praze výrazným článkem sestavy. V sobotním duelu s Norskem nastartoval vyrovnávací brankou spoluhráče k velkém obratu ve třetí třetině. V pondělí zase rychle vyhranou bitkou s útočníkem NHL Kurashevem rozvášnil české fanoušky.

Kanadská hvězda Connor Bedard

Největší senzace šampionátu. Rakušané šokovali kanadské hvězdy, pět gólů v řadě

Hokejisté Rakouska se postarali o zatím největší senzaci na mistrovství světa v Praze a Ostravě. Outsider obral o body silnou Kanadu - s obhájci titulu padl 6:7 v prodloužení, když ve třetí třetině nasázel pět gólů. Hokejisté Norska se po třech porážkách dočkali prvního vítězství, rivala z Dánska udolali 2:0. Stejným výsledkem zvítězilo i Lotyšsko, které porazilo Kazachstán a vyhrálo i třetí zápas na turnaji.

MS v hokeji, Praha: Švýcarsko - Česko

Krádež gólu? Genoni proti Česku zazářil rybičkou. Fantastické, nechápal Flek

Do konce základní hrací doby zbývalo necelých devět minut, stav zápasu mezi Švýcarskem a Českem byl vyrovnaný 1:1 a po chybě Leonarda Genoniho už před Jakubem Flekem zívala odkrytá brána. Přišla střela a… fantastický zákrok švýcarského brankáře, který se jako tygr vrhl před bránu a nataženou holí vyrazil puk. „Chtěl jsem to dávat vzduchem, bohužel to šlo po zemi,“ litoval útočník Komety Brno po porážce 1:2 na nájezdy.