K dopravní nehodě vyjely jednotky integrovaného záchranného systému v pondělí 23. ledna kolem 8. hodiny ranní. Mezi obcemi Roztoky a Nový Jáchymov sjelo osobní auto z vozovky a nabouralo do stromu. U řidičky a dvou spolujezdců došlo k lehkým zraněním a byli převezeni do nemocnice.
/POHLEDNICE Z MINULOSTI/ Lokalitě, kde se dnes nachází ulice Čsl. legií v Rakovníku se dříve říkalo "U sedmi zlodějů". To proto, že tu kdysi stálo zřejmě pouze sedm domků, kde údajně bydleli zloději.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Kulturní centrum v Rakovníku hostilo svůj druhý letošní maturitní ples, který tentokrát patřil třídám 4.A & 4.CH Střední zemědělské školy. Jeho tématem byla Mafie.
/FOTOGALERIE/ Výstava působivých vědeckých fotografií Viktora Sýkory byla v Rabasově galerii zahájena ve čtvrtek 19. ledna. Autor, který působí jako vědecký pracovník na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, přiblížil v úvodním slovu svůj fotografický přístup a svou fotografickou kolekci nazval populárně vědeckou.
V nedávné době skončilo v rakovnické Masarykově nemocnici několik investičních akcí v řádu desítek milionů korun. Ty přispějí nejen ke zvýšení komfortu pacientů a personálu, ale také ke snížení energetické náročnosti a peněžním úsporám. Vedení nemocnice navíc letos plánuje další investice za více než 200 milionů korun.
Závěrečný těžký víkend, který rozhodl o dvojicích v semifinále nejvyšší halové soutěže, mají za sebou litičtí pozemní hokejisté. Zimní, krátká varianta pozemního hokeje, která má však i své vlastní ME a MS, přinesla pro nedostatek termínů všem týmům náročné dva dny, kdy musely odehrát hned čtyři zápasy. Litice z nich ale vzešly hned třikrát vítězně
/FOTOGALERIE/ V drtivé většině obcí na Rakovnicku zvítězil v prvním kole prezidentských voleb Andrej Babiš. Pouze v Novém Strašecí a některých obcích poblíž Berounky tomu bylo jinak. Tam triumfoval Petr Pavel. Vůbec největší podporu měl bývalý premiér v Krtech, které se nachází na samém západním okraji Rakovnicka. Babiše zde volilo téměř 70 procent voličů.
V Masarykově nemocnici Rakovník, která je mj. známá svými alternativními porody a i proto ji vyhledávají rodičky z různých koutů republiky, se v roce 2022 narodilo 996 dětí.
Dlouhá léta byl oporou a kapitánem druholigových Řisut, před sezonou 2019/20 se ale hokejový útočník Matěj Kos uchýlil do krajské ligy do Rakovníka. Ten táhne i v aktuální sezoně a z pozice nejproduktivnějšího hráče týmu vyhlašuje smělý cíl: „Chceme hrát co nejdéle a vyhrát krajskou ligu.“ V rozhovoru pro Deník se rozpovídal o sezoně Rakovníka, výkonech Řisut i extraligových Rytířů.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Herci Lukáš Hejlík a Pavla Dostálová měli tu čest zúčastnit se prvního letošního pořadu Listování, který již léta organizuje Městská knihovna Rakovník. A poctěni byli i sami posluchači. Dětské oddělení knihovny doslova praskalo v úterý v podvečer ve švech.
/FOTOGALERIE/ V průběhu vánočních svátků a první novoroční týdny děti jen marně čekaly na zimní radovánky, aby si mohly postavit sněhuláky nebo si zasáňkovat. Ani nyní to na bobování ještě není, ale ve středu 18. ledna alespoň částečně pokryla střechy městských budov i přírodní krajinu sněhová pokrývka a s ní se vrátila i atmosféra zimy. Sněžit by mělo také během víkendu.
/FOTOGALERIE/ Délka dvanáct kilometrů, předpokládaná cena pět miliard korun, délka prací tři roky. Zahájení stavby dálnice D6 mezi jesenickou křižovatkou a Lubencem se blíží.
Předškoláci z rakovnické mateřinky Klicperova si vyzkoušely, jaké je to být už opravdovým školákem. Třídy B, C a E navštívily se svými učitelkami budovu staré pošty, která je součástí 2. základní školy.
Víkendový program středočeské krajské hokejové ligy přinesl několik překvapení. Černošice doma nestačily na Mělník, kterému podlehly 2:5, a vůbec první body v sezoně zapsal Žebrák. Ten zvítězil na ledě kolínského béčka 5:3. Roli favoritů naopak potvrdily Poděbrady, Rakovník, Kralupy nad Vltavou i Velké Popovice.
V 6. kole, kdy rakovničtí florbalisté zajížděli na Kladno, je čekala dvě diametrálně odlišná utkání. V prvním Rakovník s přehledem potvrdil roli favorita, ve druhém pak sehrál vyrovnanou partii s o několik generací starším kladenským protivníkem, ve kterém doplatil na bídnou koncovku.
V neděli kolem půl druhé hodiny odpolední došlo k nešťastné události v jednom z bytů v ulici Čs. legií v Rakovníku. Zřejmě při přípravě oběda jednašedesátileté ženě od sporáku chytlo tričko.
Andrej Babiš jako jediný překonal v Rakovníku hranici tří tisíc hlasů a stal se tak vítězem voleb největšího města na Rakovnicku. Dohromady získal 3005 hlasů a druhého v pořadí Petra Pavla porazil 251 hlasů.
/ROZHOVOR/ „Z Česka se vyváží mléko nebo obilí a vozí se sem hotové levné výrobky, to je špatně. Ztrácíme soběstačnost,“ říká Jaroslav Mikoláš, spolumajitel společnosti Lupofyt, která působí na Rakovnicku. Loni se dostala jako jediný zemědělský podnik mezi sto nejlepších firem v soutěži Českých 100 Nejlepších v kategorii Životní prostředí, potravinářství a zemědělství.
/FOTOGALERIE/ Volební místnosti se v sobotu ve 14 hodin uzavřely. Česko si od pátku volilo svého prezidenta. Již vpodvečer se dozvíme, zda některý z osmi kandidátů „roztrhá“ předvolební průzkumy a nadpoloviční většinou všech hlasů si podmaní tuzemské voliče už tento víkend, nebo zda se naplní očekávaný scénář a volba prezidenta půjde do 2. kola.
V rakovnické synagoze proběhl ve čtvrtek 12. ledna třetí koncert abonentního cyklu. Vystoupili při něm klarinetistka Anna Sysová s klavíristou Danielem Wiesnerem.
Zapomenuté světlo. Tak zní název výstavy amatérského fotografa Petera Erbáka, která je od čtvrtka 12. ledna k vidění ve výstavní síni na rakovnické radnici a zájemci ji budou moci zhlédnout až do 19. února.
Zdatní angličtináři z Gymnázia Zikmunda Wintra v Rakovníku poměřili svoje schopnosti v mezinárodním testování soutěže Best in English 2022. Online test trval 60 minut a prověřil jazykové schopnosti až do extrému. Maxima bodů nedosáhl v Evropě nikdo. Z bezmála 23 tisíc účastníků se Jonáš Fischer (O8) umístil bodově na dvacáté příčce, což je vzhledem ke konkurenci parádní výsledek. Dokázal, že angličtina na naší škole má skvělou úroveň. Gratulujeme a děkujeme!
Ve středu odpálili přípravu na jarní část divizní sezony fotbalisté Chomutova. Trenéři Tomáš Smola a Ladislav Doksanský na úvodním tréninku nemohli počítat s trojicí hráčů – Radek Kibal, Lukáš Liška a Lukáš Svoboda. Na druhou stranu tým i posiluje. V přípravě má například dvojici Afričanů.
Slušný, pravdomluvný, prozápadní nebo třeba otevřený. Jak si lidé ze středních Čech představují svého prezidenta? Deník zajímalo, jakého prezidenta by Středočešky a Středočeši rádi viděli na Hradě. Nechtěli jsme znát konkrétní jména aktuálních kandidátů, ale vlastnosti ideální hlavy státu. V anketě před prvním kolem volby prezidenta odpovídali podnikatelé, architekti, penzisti, učitelé nebo třeba manažeři.
/FOTOGALERIE/ Druhé středeční lednové odpoledne patřilo na rakovnické Masarykově obchodní akademii zájemcům o prohlídku školy, které v rámci akce Den otevřených dveří využily desítky žáků základních škol i jejich rodičů. Všichni si mohli i s průvodci z řad studentů a učitelů nejen prohlédnout všechny prostory školy, ale i získat informace a zkušenosti o studiu ekonomického lycea a obchodní akademie.
Některé ze sedmdesáti označníků na sedmdesáti rakovnických autobusových zastávkách jsou už dlouho za hranicí životností. Všechny proto čeká v nejbližších letech výměna. Letos jich je na řadě třináct.
S minimálním ohlasem se setkala nabídka hlasovat v prvním kole prezidentských voleb z auta na volebních stanovištích u hasičů, kterou ve středu 11. ledna dostali lidé v izolaci nebo karanténě nařízených kvůli koronavirovému onemocnění covid-19.
Prezident Miloš Zeman podal dovolání ve sporu se svým bývalým poradcem Zdeňkem Šarapatkou o omluvu za výrok, že ho vyhodil pro neschopnost. Serveru Seznam Zprávy to řekl mluvčí Okresního soudu v Rakovníku Marcel Lehečka. Krajský soud v Praze loni v listopadu pravomocně rozhodl, že se Zeman omluvit musí. Zemanův právník Marek Nespala rozhodnutí převzal v pondělí, Zeman má sedm dnů od převzetí na to, aby omluvu Šarapatkovi zaslal.
Hokejové Černošice šlapou a po šestnácti odehraných zápasech jsou vůbec nejúspěšnějším týmem středočeské krajské ligy. Mají tak skvěle nakročeno k tomu, aby se stejně jako v loňském roce dostali až do finále. „Zatím je to ještě daleko. Vrátili se nám ale někteří hráči a tým šlape. Jsme spokojení, ale připravení dál válčit,“ hlásí útočník Tomáš Brejcha, který má do roku 2023 odvážné hokejové přání.
/FOTOGALERIE/ Okolí kontejnerů v Rakovníku se hned po Novém roce začalo plnit odloženými vánočními stromky, další vlna nastala po Třech králích. Nyní odtud zmizí: tradiční svoz stromků se uskuteční ve čtvrtek 12. ledna odpoledne.
Žádný stan jako v době posledních voleb. Drive in místo pro voliče pozitivně testované na covid se tentokrát nachází v hasičské stanici v Rakovníku. Vhodit hlas svému prezidentskému kandidátovi tam mohou voliči ve středu 11. ledna do 17 hodin.
Sen o účasti mezi nejlepšími čtyřmi celky si stále drží tým litických pozemních hokejistek v nejvyšší halové soutěži. Přesto, že se jim nepodařilo utéci dotírající Pragovce, vybojovaly plzeňské ženy bod za remízu 5:5. V dalším utkání nestačily pozemkářky na agresivní Rakovník, kterému podlehly 0:1.
Dva ze šesti mostů a lávek na katastru Rakovníka, které se nacházejí v havarijním stavu, by se měly letos konečně dočkat opravy. Jedná se o mosty číslo 16 a 17 na jihovýchodním okraji města a rekonstrukční práce by měly vyjít dohromady na 13 milionů korun.
Všímáte si svého okolí? Samozřejmě ano. Ale poznáte i menší obce regionu podle fotografií, které pro vás zachytil hledáček redakčního fotoaparátu? Zkuste to s naším fotokvízem.
Zajímavou vsuvku přípravy absolvovali v sobotu 7. ledna nadějní rakovničtí boxeři Radek Červený mladší a Vojtěch Kuki, když se zúčastnili společného tréninku SCM v Plzni. Šlo o společný trénink talentů pod záštitou trenéra SCM Radka Seemana.
Ledová plocha na rakovnickém zimním stadionu se možná rozmrazí dříve, než se původně plánovalo, a to kvůli drahým energiím. A tak množství Rakovničanů využilo první možnosti v novém roce se vydovádět na veřejném bruslení.
Po vánoční přestávce se prvními zápasy roku 2023 opět rozjela středočeská krajská hokejová liga. Dařilo se favoritům a vítězství si připsaly jak Černošice, tak Poděbrady. Rakovník udolal Benešov až po samostatných nájezdech. Pro výhry si dále došel Králův Dvůr, Žabonosy, Vlašim, Benátky nad Jizerou, Slaný a Hvězda Praha, která na svém ledě přetlačila silné Velké Popovice.
Prvním vystoupením rakovnické kapely při Základní umělecké škole v Rakovníku The Smallpeople byl Tříkrálový koncert, který se odehrál v sobotu 7. ledna v Kulturním domě v Jesenici. Na pódiu, kam se jen stěží vešli, zahráli a zazpívali písničky ze svého repertoáru, ke kterým přidali i vánoční písně.
Poslední dny pro hlasování zbývají lidem, kteří se chtějí zúčastnit rozhodování o nejoblíbenější aleji České republiky. Upozorňuje na to Denisa Hronová ze spolku Arnika, která působí jako koordinátorka projektu Alej roku.
První páteční večer v novém roce patřil v Kulturním centru Rakovník maturantům Integrované střední školy. Plesovou sezonu odstartoval maturitní ples třídy 4CR, tedy studentů a studentek maturitního oboru Cestovní ruch.
Páteční odpoledne bylo v galerii Samson Cafeé v Rakovníku ve znamení ukrajinsko-českého přátelství. Sešly se zde rodiny obou národů, aby si popovídaly o svých tradicích a zároveň se něčemu novému přiučily. Tentokrát vyráběly fanfrnochy, se kterými se chodívalo v Novém roce koledovat.
Ve čtvrtek dopoledne navštívili zástupci Farní charity Rakovník rakovnickou radnici, kde jim zaměstnanci úřadu ochotně přispěli a následně na dveře svých kancelářích obdrželi nálepku K+M+B.
Rakovnická ulice Bří Burianů je opět průjezdná. Skončila tam rekonstrukce vozovky i chodníků, která byla koordinována s kompletní výměnou vodovodního řadu, opravou kanalizačních šachet a opravou kanalizace. Součástí stavby bylo také odvodnění, rekonstrukce veřejného osvětlení a zřízení nového místa pro kontejnery. Náklady činily 8,6 milionu korun.