V sobotu 10. června proběhlo v Plzni oficiální Mistrovství České republiky malých divizí ve Sportovním cheerleadingu. Na tuto soutěž se nominovali pouze nejlepší účastníci České národní cheer ligy v soutěžní sezoně 2022/23. Nechyběla výprava Basta Cheerleaders z Ústeckého kraje.
První den letního mistrovství ČR staršího žactva v plavání v Plzni vybojovala titul štafeta 14letých chlapců PK Písek na 4x50 PZ časem 1:58,48! Závod rozjel znak Vítězslava Baďury za 30,47, prsař Jan Jehlík (32,58) už obracel jako první, motýlkář Ondřej Škvor nic neztratil (28,82) a Matěj Vojtěšek dokrauloval do cíle za 26,61! Písecké kvarteto bylo první s náskokem 1,19 sekundy na Kometu Brno.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Tři dny po sobě, od pátku do neděle, rozezpívá Marek Ztracený pražský Eden. Celkem jeho vystoupení navštíví na sto tisíc lidí. Atmosféru před sobotním koncertem zachytil fotoreportér Deníku.
Vážná zranění utrpěl 76letý muž, kterého v sobotu po osmé hodině ranní v Plzni v ulici Otýlie Beníškové na přechodu pro chodce srazil osobní automobil.
Zápas Stříbro se vypravil v hojném počtu do Nejdku u Karlových Varů na Nejdecký Pohár 2023, který byl i současně ligou Plzeňského a Karlovarského kraje ve stylu řecko-římském. I přesto, že řecko-římský styl není naše parketa, si kluci nevedli vůbec špatně. Z našeho klubu vycestovalo devět závodníků. Tři rozhodčí a dva trenéři. Turnaj jsme obsadili napříč všemi věkovými kategoriemi.
Nejen pietním aktem u pomníčku Jiřího Hrubého, ale také na fotbalovém pažitu se odehrála vzpomínka na policistu, kterého před 25 lety zastřelil u Letkova obyvatel tehdejší Jugoslávie. Schůzku v areálu SK Smíchov na plzeňských Slovanech si dali reprezentanti obvodních oddělení i specializovaných útvarů a dále vyslanci Klatov a Rokycan.
Již třetí ročník festivalu Rock pro Hospic je tu. Výtěžek benefiční akce, která se letos nově koná v areálu bývalého přírodního koupaliště, u hospůdky U Vodníka v Tachově, bude celý věnován tachovskému hospicu.
Spolek Čtvrtlístek a Gymnázium Děčín jsou vyhlašovateli celorepublikové soutěžní přehlídky mladých recitátorů. Celorepublikové finále XII. ročníku se konalo tradičně v Městském divadle Děčín. Soutěže se zúčastnilo 19 finalistů. V porotě usedli herečtí kolegové Rostislava Čtvrtlíka Stanislava Jachnická, Jarmila Vlčková, Lenka Veliká. Dále ředitelé Městského divadla Děčín a Činoherního studia Ústí nad Labem Jiří Trnka a KD Střelnice Vrchlabí Vladimír Jindra.
Kuželkářský klub Kolín, v rámci oslav 150. výročí první písemné zmínky o kuželkách v Kolíně a 85. výročí založení kuželkářského klubu v Kolíně, uspořádal 1. ročník Memoriálu Evy Rážkové pro dorost a dospělé. Turnaj se konal na čtyřdráhové kuželně v Kutné Hoře, kde našel kolínský klub svůj „přechodný“ azyl.
Když nájemce legendární trafiky Orin Tabák na plzeňském náměstí Republiky Jiří Mašek vypověděl loni nájemní smlouvu a svůj obchůdek s novinami, cigaretami a kalendáři v dubnu 2022 zavřel, začalo město Plzeň hledat nového nájemce. Vypsalo výběrové řízení, ve kterém se sešlo osm nabídek.
Po třech letech končí ve funkci ředitele Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje Jaroslav Vild. „K 15. červenci končím služební poměr, je to z osobních důvodů,“ potvrdil Deníku Vild, jenž u policie působí od roku 1991.
/VIDEO/ Do plzeňského Divadla J. K. Tyla se příští týden na skok vrátí jeho bývalý herec Aleš Kohout. Se svými studenty představí muzikálovou operu Frankenstein - skutečný příběh.
Milovníci cyklistiky se dočkali obnovené cyklotrasy mezi Červeným Hrádkem a Kyšicemi. Jde o část velmi využívaného spojení mezi Plzní a Rokycany. Náklady na opravu zhruba dvoukilometrové cyklotrasy se vyšplhaly na téměř 4 miliony korun.
Dlouhým potleskem vstoje projevili úctu bývalému přednostovi Chirurgické kliniky LF UK a FN Plzeň profesoru Vladislavovi Třeškovi, který letos v únoru zemřel, účastníci vzpomínkového večera věnovaného jeho památce.
Mezinárodní folklorní festival CIOOFF Plzeň zavítal v neděli odpoledne s jednou z posledních částí programu do Habrmannova parku v Plzni na Doubravce. K vidění bylo vystoupení šesti souborů, z nichž tři byly zahraniční. Za ty tuzemské vystoupily plzeňské soubory Metaláček a Mladina a Kopaničár ze Starého Hrozenkova. Ty cizokrajné reprezentovaly soubory z Chorvatska, sousedního Slovenska a exotičtí tanečníci až z Nepálu.
U Krajského soudu v Plzni zazněly velmi zásadní informace. Podle jednoho ze svědků zavražděný vyhazovač skutečně plánoval přepadení banky, s nímž je spojovaný.
Policisté z Plzeňského kraje uctili památku svého kolegy, poručíka Jiřího Hrubého, který zahynul ve službě. Je to už 25 let, co byl tento policista z Plzně smrtelně raněn při přestřelce se Srbem Fehimem Hanušou a jeho synem Fatmirem. „Jeho památku si každoročně připomínáme a nikdy nezapomeneme,“ uvedla krajská policejní mluvčí Michaela Raindlová.
Vyfoť, namaluj, nakresli, ztvárni pomocí hudby nebo slov světlo. Takové bylo zadání multižánrové výtvarné soutěže s názvem Světlo, kterou pro žáky základních a středních škol vyhlásilo Gymnázium F. Křižíka a Základní škola v Plzni.
Opakovaně se oddával erotickým hrátkám s teprve 13letou dívkou, ač dobře věděl, kolik jí je, a když s ním odmítla dále spát, výhrůžkami ji podle obžaloby donutil, aby k němu chodila dál a dál se s ním oddávala intimním chvilkám. Hrozilo mu až osm let vězení, nakonec ale vyvázl s mírnou podmínkou.
V nabídce víkendových akcí jsou tradiční Dny trojhradí na Klatovsku, Den železnice v Horšovském Týně i výstava modelového kolejiště v Plzni. Uskuteční se řada divadelních představení, ať už v Plzni, Křimicích či Únějovicích, kde na něj naváže sobotní fotbalové utkání s herci, přičemž Roman Zach oslaví padesátku. Den s malými pivovary se chystá v Chotěšově, akce zaměřené na víno zase u Boleváku nebo v Dobřívě.
/HÁZENÁ/ Skvělá atmosféra, házenkářský maraton, slzy štěstí i smutku. To vše bylo k vidění v rámci 48. ročníku Kynžvartského poháru – 9. Memoriálu Milana Prokeše, který hostila po tři dny ve svém areálu Házená Kynžvart. Poprvé se turnaj odehrál na pěti hřištích, když čtyři byly v Kynžvartu, páté pak nově v Chodové Plané. Do Lázní Kynžvart tak dorazilo na oblíbený turnaj dvaačtyřicet družstev, když nejdelší cestu vážila do lázeňského města výprava v barvách Velká nad Veličkou. Do Kynžvartu také dorazil například i vítěz Žákovské ligy Sokol Písek. Házenkářské naděje se představily hned ve třech kategoriích, a to mini, mladší a starší žákyně. Během tří dnů tak bylo odehráno úctyhodných 198 utkání, za dohledu pětadvaceti arbitrů.
Premiéra špionážní detektivní komedie 39 stupňů, letošní žhavé novinky festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem, se odehraje už ve čtvrtek 15. června.V napínavém příběhu ve stylu film noir účinkují Jan Meduna, Jan Holík, Eva Leimbergerová a Tomsa Legierski. Komedie se bude na scéně v Proluce v Křižíkových sadech hrát do 28. června.
Práce na památkově chráněné budově hlavního nádraží v Plzni pokračují rekonstrukcí horní haly, kde dnes fungují pokladny a čekárna. Prodej jízdenek se proto začátkem prázdnin přesune do nových pokladen do spodní haly pod schodiště.
Nejjednodušší a také nejlevnější metodou pro doplnění družstev dospělých je výchova vlastních talentů. Platí to i o nadšencích klubu Házená Rokycany, kteří v sezoně vyslali na palubovky několik mládežnických družstev.
Jana Vébrová je originální česká písničkářka i zpěvačka, objevuje se na naší umělecké scéně 20 let. Už 16 let letos uběhlo od vydání jejího debutového alba „Kykyrý“ u Indies, jež bylo odbornou veřejností i vděčnými fanoušky vstřícně přijato. Hraje tu na akordeon, kytaru, Rhodes piano…
Rozmanitá taneční vystoupení, cirkus v zámecké zahradě, špičkový balet. To nabídne 14. ročník festivalu současného tance Siraex 2023. Hostit ho bude Klášterec nad Ohří.
Zásadní modernizaci má za sebou Transfuzní oddělení FN Plzeň. Začátkem loňského roku byl spuštěn nový rezervační systém, dárci mají k dispozici moderní bistro plné kvalitních pochutin, které připravuje oddělení léčebné výživy a stravování, a nově zrekonstruované je i dárcovské centrum. Právě 14. června na Den dárců krve se otevírá veřejnosti, tedy nejen dárcům.
Devatenáct dní. Právě tak dlouho trvalo, než se z vajíček sýkorky modřinky vylíhla mláďata. A za stejně dlouhou dobu pak tato ptáčata opustila rodnou budku poblíž Kolovče na Domažlicku. Deník získal záběry z kamery, kterou nadšenec z Plzně umístil do vlastnoručně vyrobené budky.
Marně tvrdil, že žádnou vraždu nespáchal, že si smrtelnou ránu do srdce zasadil jeho kamarád sám při opileckém konfliktu. Neuvěřil mu nejprve Krajský soud v Plzni a teď ani odvolací Vrchní soud v Praze.
Devatenáct dní. Právě tak dlouho trvalo, než se z vajíček sýkorky modřinky vylíhla mláďata. A za stejně dlouhou dobu pak tato ptáčata opustila rodnou budku poblíž Kolovče na Domažlicku. Deník získal záběry z kamery, kterou nadšenec z Plzně umístil do vlastnoručně vyrobené budky. Podívejte se, jak se sýkorky vylíhly, jak rostly, jak se o ně rodiče starali a jak nakonec vylétly z hnízda.
V sobotu 10. června se v Plzni konal závod v synchronizovaném plavání. Pro olomoucké akvabely se tento závod stal nejúspěšnějším závodem sezóny, jelikož se umístily v každé disciplíně na stupních vítězů.
Skvělé vysvědčení začínajícím kuchařům z regionu vystavili v Plzni. V největší české gastronomické soutěži pro juniory kuchaře a cukráře Gastro Junior Bidfood Cup skončil v oboru kuchař na prvním místě Vojtěch Ždárecký ze Soukromé hotelové školy Bukaschool Most. Připravoval hlavní chod s masem. V oboru cukrář byla nejúspěšnější Rozálie Michlová ze SOŠ a SOU Roudnice nad Labem s talířovým dezertem.
O víkendu zasáhla do soutěží družstva vodních pólistů Fezka Strakonice Asten Johnson v 1. lize starších žáků a 1. lize mini žactva. Oba turnaje se hrály v Děčíně.
Řidiči, dnes, ve středu 14. června, buďte při jízdě v Plzni hodně obezřetní. Nepůjdou totiž semafory na dvou frekventovaných křižovatkách – na křižovatce ulic Klatovská třída, Americká, Tylova a křižovatce ulic Klatovská třída, Sady Pětatřicátníků, Smetanovy sady, Husova.
Skvělé vysvědčení začínajícím kuchařům z regionu vystavili v Plzni. V největší české gastronomické soutěži pro juniory kuchaře a cukráře Gastro Junior Bidfood Cup skončil v oboru kuchař na prvním místě Vojtěch Ždárecký ze Soukromé hotelové školy Bukaschool Most. Připravoval hlavní chod s masem. V oboru cukrář byla nejúspěšnější Rozálie Michlová ze SOŠ a SOU Roudnice nad Labem s talířovým dezertem.
Jeden svědek zarytě mlčel a nepromluvil, ani když dostal pokutu, další svědkyně také nechtěla nic říct a třetí se rozbrečela, že není schopna vypovídat, protože je na ni vyvíjen nátlak. Tak to vypadalo v Klatovech u soudu s Jiřím Jandečkou (58), obžalovaným z držení a distribuce pervitinu. Drogu měl nejen prodávat, ale i jí platit za hlídání dětí či za opravy výpočetní techniky.
Série Běžec Tachovska 2023 pokračovala o víkendu svým devátým závodem. Šest desítek běžců a běžkyň čekal 32. ročník Běhu historickým Stříbrem Memoriál Petra Bursíka na sedm kilometrů. Vítězi se stali Tomáš a Kristýna Eisnerovi z Plzně.
Rozjeli se na silničním závodě L´Etape by Tour de France v okolí Prahy a další den opanovali Tour de Brdy, Velkou cenu Strašic. Druhé a třetí místo brali jezdci pořádající Sparty, Michal Dvořák a Richard Habermann.
Za oslavu života považuje malíř, grafik, ilustrátor a fotograf Jiří Vlach výstavu svých obrazů, kreseb a grafik, která začíná 14. června vernisáží v Galerii Jiřího Trnky v Plzni a potrvá tam do 9. července.
Skvělého úspěchu dosáhli Jan Šnauer, Ondřej Vaněk a Jaroslav Fiala. Studenti Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany vyhráli republikové kolo ekologické olympiády.
Likvidace chovů. Nesmyslná buzerace. Jen těžko hledají chovatelé slova v případě novinky prosazované západními aktivisty, jíž se aktuálně zabývá Evropská komise a která by mohla brzy platit v celé Evropě.
Více než dvě stě delegátů bylo na posledním sjezdu České strany sociálně demokratické v Plzni. Poslední byl proto, že se schvaloval nový název pro nejstarší dosud fungující českou politickou stranu. Napříště bude už jen Sociální demokracií. O víkendu o tom rozhodli delegáti sjezdu.