Nejdůležitějším cvičením pro vojáky z 251. protiletadlového raketového oddílu ze Strakonic bude letos Ramstein Legacy 2022. Během největšího cvičení pozemní protivzdušné obrany v rámci NATO absolvují i bojové střelby ze zbraňového systému 2K12 KUB.
Litry potu a hodiny tréninku. Prostějovský YouTuber Michal Peštuka, jenž obdržel na konci loňského roku pozvánku k účasti na akci Clash of the Stars je připraven. V sobotu ho čeká premiérový zápas MMA, kdy se postaví v polském Cieszyne favorizovanému Filipu Grznárovi. Mladík z Prostějova za sebou dva měsíce tvrdé fyzické přípravy a soupeře se nebojí.
Historicky první případ afrického moru prasat (AMP) v ČR u divočáků byl potvrzen v 26. června 2017. Veterinární správa ho prokázala u dvou uhynulých divokých prasat ve Zlínském kraji. I na území Jihočeského kraje funguje celoplošný monitoring, v rámci kterého od roku 2014 dochází k vyšetření všech uhynulých prasat divokých. Prevenci podle veterinářů a chovatelů není dobré podceňovat.
Zelený vodík z brněnských tepláren pohánějící autobusy městské hromadné dopravy. Právě tento projekt se má stát prvním naplněním memoranda na využití vodíku uzavřeného loni na podzim v Brně. Na nedávném úvodním jednání se na tom shodli zástupci projektového týmu jeho signatářů.
Kostel svatého Jana Křtitele v Orlickém Záhoří z let 1754 až 1763 se zvenku zdá být docela obyčejný. Při pohledu na jeho zrekonstruovanou věž možná jen kolemjdoucího napadne, že by její nový kabát slušel i samotnému kostelu, který má ten svůj na mnoha místech hodně "ošoupaný". Od roku 2007 je svatostánek v majetku obce, která čerpá na jeho opravy z dotačních titulů, darů, ale i z vlastního rozpočtu. Doposud se jí podařilo opravit střechu, zrestaurovat a osadit původní vitrážová okna, ale i zpřístupnit věž a půdní prostory. Uvnitř kostela však toho najdete mnohem víc, než byste čekali, rozhlédnout se odsud můžete doslova do celého světa.
Nízká výkupní cena ohrožuje chovy prasat, zemědělci začali snižovat stavy a věští černou budoucnost. „S chovy prasat dopadne Česká republika jako s pěstováním jablek. Až bude místní produkce minimální, bude se vše dovážet a obchody už si cenu pohlídají,“ myslí si Miloš Buňka, ekonom ZOS Kačina a místopředseda Okresní agrární komory Kutná Hora.
Policisté z Libereckého kraje se zapojili do dalšího projektu s polskými kolegy. Společně dohlížejí na bezpečnost ve ski areálech v polsko – českém pohraničí.
Obránce fotbalové Viktorie Plzeň Matěj Hybš odehraje jarní část ligové soutěže v týmu polské Ekstraklasy Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Do osmnáctého týmu polské nejvyšší soutěže odchází na půlroční hostování.
Česká veřejnoprávní média podle něj utekla díky výsledku voleb jen těsně osudu maďarských a polských, která byla změněna v hlásnou troubu tamních vládců. „Musíme změnit systém tak, aby je nemohl ovládnout někdo, kdo vyhraje jedny volby,“ říká senátor David Smoljak (STAN).
Už pětadvacet let se Ondřej Dragula z Podbořan pohybuje v prostředí skupin historického šermu. Místní skupina složená hlavně z vojáků z povolání s koncem posádky ve městě přišla o podstatnou část svých členů, přesto u svého koníčku zůstal. Spolu s kamarády pořádá od devadesátých let v Podbořanech poslední sobotu v lednu Zimní bitvu, jednu z nejstarších a největších podobných akcí v Čechách.
Tak dlouho jsme bojovali za to, abychom nebyli závislí na energii z jádra. A teď chceme udělat krok zpět? Rakušané se bouří. Nelíbí se jim návrh Evropské komise, která chce právě energii z jádra a zemního plynu zařadit za určitých podmínek mezi klimaticky šetrnou. Na odpor se staví především tamní lidovci a zelení. Ministryně pro klima a energetiku Leonore Gewessler dokonce hrozí zapojením právníků a žalobou.
Síť autocenter AAA AUTO, Mototechna a Auto Diskont, provozovaná společností AURES Holdings, v loňském roce dosáhla nejlepšího prodejního výsledku ve své třicetileté historii. A to navzdory mnoha výzvám, jako byly lockdowny v prvních čtyřech měsících roku a přetrvávající problémy ve výrobě nových automobilů.
Do časů našich prababiček a pradědečků se mohli v sobotu vrátit návštěvníci nevšedního zápolení na svahu v Orlickém Záhoří - Černé Vodě. Na 43 posádek i v mezinárodním složení se tam utkalo v jízdě na saních rohatých. V minulosti se tu používaly nejen na svážení dřeva, patřily ke zdejšímu životu.
Několik desítek aktivistů z Česka, Německa i Polska se v sobotu 15. ledna sešlo u brány polského hnědouhelného dolu Turów, aby demonstrovali za ukončení těžby v tomto dole v blízkosti hranice s Českem.
Několik desítek aktivistů z Česka, Německa i Polska se v sobotu 15. ledna sešlo u brány polského hnědouhelného dolu Turów, aby demonstrovali za ukončení těžby v tomto dole v blízkosti hranice s Českem.
Do mrazivé Varšavy se o víkendu 7. – 9. ledna sjely téměř dvě stovky unijních občanů, aby pokračovaly v historicky novém úkolu. Evropané zde představili svá finální doporučení k tomu, jak by měla v budoucnu evropská integrace vypadat. Věří, že budou jejich podněty vyslyšeny?
Paráda. Volejbalisté Karlovarska vkročili pravou nohou do osmifinálové série Poháru CEV s tureckým Galatasaray Istanbul, který porazili 3:0 na sety, čímž si notně přiblížili postup do čtvrtfinále poháru.
Čechům, kteří ještě nedovršili osmnáct let a vyrazí si za hranice do Polska na kole, patrně nyní hrozí pokuta. U nás si totiž „řidičák“ na kolo udělat nemohou, zatímco v Polsku je to povinnost. Podle polské generální konzulky v Ostravě je nutné bizarní záležitost co nejrychleji vyřešit.
Základní umělecká škola Zlín zahájila nový rok 2022 hned dvěma novoročními koncerty. První se konal v kostele sv. Václava ve Velkém Ořechově, druhý ve zlínské Alternativě. Koledy, skladby W. A. Mozarta, Z. Fibicha, A. Dvořáka, ale i méně známých skladatelů, doplnila malá výstava výtvarného oboru. Došlo i na dvě slavnostní události.
Hned dvě pozoruhodná mláďata přišla v Safari Parku Dvůr Králové na svět koncem roku 2021. Jde o nejmenší z antilop, které mohou lidé vidět v zoologických zahradách. Až kontroly na počátku roku ukázaly, že mladý dikdik Kirkův i chocholatka červená jsou samice. Tyto na chov náročné druhy jsou v zoologických zahradách vzácné a jejich množení je raritou. Safari park obě odchoval jako první v zemi.
Turbulentní vývoj zaznamenala v posledních dnech kauza okolo polského hnědouhelného dolu Turów, který se nachází blízko českých hranic. Mezinárodní spor mezi Českou republikou a Polskem se aktuálně řeší na několika úrovních. Česká vláda už dříve zažalovala Polsko kvůli porušení evropského práva při schvalování licence pro těžbu v dole u Soudního dvora EU.
Turbulentní vývoj zaznamenala v posledních dnech kauza okolo polského hnědouhelného dolu Turów, který se nachází blízko českých hranic. Mezinárodní spor mezi Českou republikou a Polskem se aktuálně řeší na několika úrovních. Česká vláda už dříve zažalovala Polsko kvůli porušení evropského práva při schvalování licence pro těžbu v dole u Soudního dvora EU.
/FOTO/ Za takovou bilanci by bylo rádo kdejaké město, jde však o malou osadu v Orlických horách. V Neratově stihli loni otevřít turistické informační centrum, společenský dům i velkokapacitní parkoviště. V letošním roce se dočká další investice.
Poženeme Česko k arbitráži! Už jsem se dohodli a velmi k tomu pomohl odvolávaný polský velvyslanec. Tato dvě zcela protichůdná tvrzení, jakým způsobem bude Varšava v nejbližších dnech řešit kauzu dolu Turów na hranicích s Libereckým krajem, přinesly v posledních hodinách dva renomované polské deníky. O soudní hrozbě informovala Gazeta Prawna, informaci o dohodě přinesla wroclavská redakce Gazety Wyborczy. Oba listy se přitom odvolávají na své zdroje blízké vyjednávacímu týmu nebo ministryni životního prostředí.
Po dvou letech se konečně opět setkáme v podnicích Znojma a vychutnáme si víno a jazzovou hudbu. Letos však s malým posunutím termínu. Původní začátek festivalu 14. ledna se proměnil na 21. ledna 2022 a program celého prvního víkendu se posunuje na březen. V rámci festivalu se návštěvníci mohou těšit na deset akcí a jazz bude slyšet ve sklepích a klubech, v divadle i na ulici. Festival je proslulý pevným propojením s vínem. Na každém koncertu je v ceně vstupenky i degustace vín místních vinařů. Děkujeme Petře Štorkové za pěkný příspěvek.
Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil na tiskové konferenci první výsledky loňského sčítání lidí, bytů a domů. To proběhlo v první polovině loňského roku a poprvé převážně online. Z dat vyplývá, že za posledních deset let v Česku přibylo obyvatel. Loni jich v zemi žilo 10 524 167 milionu, což je oproti minulému sčítání přibližně o 90 tisíc více. Téměř polovina lidí bydlela ve čtyřech krajích. A to v Praze, Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.
Od startu nového roku působí jako demoliční četa. Není se čemu divit. Los jim na začátku roku dal do cesty nejslabší celky nejvyšší soutěže. Mostecké házenkářky v minulém víkendu vypráskaly Hodonín 39:18 a o den později poslední Stupavu v tréninkovém tempu rozložily 40:14, kdy ve druhém poločase povolili soupeři jen pět branek. Teď na Mostečanky čeká další ze slabších soupeřů a to v tabulce dvanáctý polský nováček z Chorzówa. V Polsku se hraje v sobotu od 17.00 hodin.
Nízká výkupní cena ohrožuje chovy prasat, zemědělci začali snižovat stavy a věští černou budoucnost. „S chovy prasat dopadne Česká republika jako s pěstováním jablek. Až bude místní produkce minimální, bude se vše dovážet a obchody už si cenu pohlídají,“ myslí si Miloš Buňka, ekonom ZOS Kačina a místopředseda Okresní agrární komory Kutná Hora.
Patří mezi režiséry, kteří si látky pečlivě vybírají a s realizací nespěchají. Umí si počkat. Tomáš Mašín (Tři sezóny v pekle, Wilsonov) chystá už delší dobu adaptaci příběhu bratrů Mašínových, s nimiž je vzdáleně spřízněn. Jeho prapradědeček byl prastrýcem odbojářů. Několikrát ji z různých důvodů odložil, teď se konečně zase nachýlil čas. Prozatím natáčí křehký rodinný snímek Němá tajemství.
Na první turnaj v novém roce do Bielsko-Biala vyjelo deset judistů Železa Hranice a ani v těžké konkurenci 626 zúčastněných závodníků z pěti zemí se neztratili. S obrovskou výdrží a srdcem draka se blýskl Jaroslav Samko, který si udržel náskok i ve velice náročných soubojích, všechny své zápasy vyhrál a do Hranic dovezl zlatý pohár.
/FOTOGALERIE/ Opuštěný vybydlený bytový dům v Regnerově ulici v Úpici, který v minulosti zdevastovali nepřizpůsobiví občané, půjde v nejbližších týdnech k zemi. Místo si pronajali v posledních měsících vyznavači airsoftu kolem hlavního iniciátora Petra Geislera z Červeného Kostelce. Prostor vyklidili, pojmenovali ho aréna gulag a pořádali tam akce. V lednu jej ale musí opustit. Přijde demolice.
Poplach kvůli možnému uložení bomby na palubě letadla civilní společnosti, Boeingu 737 letícího z italského Milána do Polska, zvedl uprostřed noci na úterý 11. ledna k takzvaně ostrému startu do vzduchu dvojici gripenů z čáslavské základny. Na twiteru o tom informovala Armáda ČR s tím, že šlo o běžný linkový stroj, který přes naše území pouze přelétal.
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) letos plánuje opravit zhruba čtyřkilometrový úsek D35 mezi Velkým Újezdem a Lipníkem nad Bečvou. Opravovat se bude i Olomouce, u exitu 272. Během sezony dojde i na další akce na dálniční síti a silnicích prvních tříd v Olomouckém kraji.
Členové Sportovního klubu orientačního běhu Ostrava připravili na sobotu 8. ledna 2022 již pátý závod Slezské zimní ligy v orientačním běhu, které se za dodržení epidemiologických pravidel zúčastňují sportovci Moravskoslezského, Olomouckého kraje a Polska.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Redakce Deníku postupně navštěvuje starosty měst a obcí na Frýdecko-Místecku, aby zjistila, jak se v nich lidem žije. Starosta Vendryně Raimund Sikora v rozhovoru mluví o tom, že Vendryně je moderní příměstskou obcí s dostupnou veškerou občanskou vybaveností. Zmiňuje také fakt, že obyvatelé to odtud mají blízko do města i přírody. Za navštívení pak podle něj stojí moderní hotel Vitality či zrekonstruované vápenné pece.
Také v letošním roce se havlovický areál chystá na kvarteto fotbalových akcí. Organizátor Miloslav Tohola nelenil a prozradil termíny všech čtyř tradičních turnajů.
Bývalý trenér Sigmy Olomouc Radoslav Látal podepsal smlouvu v posledním celku polské Ekstraklasy Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Společně s ním by se za dobrodružstvím a snahou zachránit klub v nejvyšší soutěži měl vydat Radim Kučera.
/FOTOGALERIE/ Bývalý trenér Sigmy Olomouc Radoslav Látal, který získal v roce 2004 ještě jako hráč Baníku Ostrava mistrovský titul, podepsal smlouvu v posledním celku polské Ekstraklasy Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Společně s ním by se za dobrodružstvím a snahou zachránit klub v nejvyšší soutěži měl vydat Radim Kučera.
Stále více rodiček chce své dítě přivést na svět v havířovské porodnici. Podle statistik za poslední roky tam mají o 15 až 20 procent více porodů a podle primáře gynekologicko-porodnického oddělení Michala Mrózka to není náhoda. „Jsem přesvědčen, že je to přístupen zdejších porodních týmů k rodičkám,“ říká primář.
Stav polské vlády Jaroslawa Kaczynského a jeho Práva a spravedlností (PiS), která loni ztratila většinu v Sejmu, je povážlivý. O to tvrději vystupuje proti EU, jež žádá dodržování právního státu. Polská vláda hrozí Unii, že odmítne Zelenou dohodu.
Byl to hodně smutný pohled. Už podruhé za sebou čeští skokani na lyžích na tradičním Turné čtyř můstků nebodovali. Zemi, kterou na německo-rakouské minisérii proslavili borci v čele s legendárním Jiřím Raškou, se potácí kdesi na chvostu světové konkurence. A až za zeměmi, které nemají žádnou skokanskou tradici.
V rakouském Weissenkirchenu střelil 46letý muž německého původu v sobotu odpoledne manželku (42) sedící u stolu do týla. Pak zavolal nouzovým voláním policii a nechal se zatknout.
Tři polské turisty, kteří byli od pátku pohřešovaní ve slovenských Tatrách, našli dnes záchranáři mrtvé. Informovala o tom slovenská horská služba. Ta také varuje před nepříznivými podmínkami ve vysokých polohách Tater. Příčiny neštěstí vyšetřovatelé zjišťují.
V prosinci roku 2021 se konala mezinárodní hudební on-line soutěž „World Open“ v srbském Bělehradu. Ze Základní umělecké školy J. V. Stamice v Havlíčkově Brodě se této soutěže zúčastnil žák Viktor Stocker ze třídy paní učitelky Markéty Laštovičkové.