Srpen 2018 - výběr očekávaných událostí v Moravskoslezském kraji
Letos v srpnu si uplyne přesně padesát let od vstupu vojsk Varšavské smlouvy do naší země. Jak to před půlstoletím vypadalo v našem regionu?
Letos v srpnu si uplyne přesně padesát let od vstupu vojsk Varšavské smlouvy do naší země. Jak to před půlstoletím vypadalo v našem regionu?
Tým lidí z Koalice proti palmovému oleji řadu měsíců vyvíjel a testoval mobilní aplikaci, která po vyfotografování čárového kódu obratem zjistí, zda výrobek obsahuje nechvalně proslulý palmový olej.
/ROZHOVOR/ Když se před časem Jan Heindl rozhodl skoncovat s thajským boxem a ve sportovní kariéře pokračovat braziském jiu- jitsu (BJJ), asi si nepředstavoval, že po pár letech bude slavit titul mistra Evropy. A stalo se.
Stříbro - Manželé Jana a Bedřich Duškovi ze Stříbra jdou společně svým životem už šedesát let. Datum jejich svatby bylo 28.12 1957. Nikdy se nehádají a jsou tak vzorným příkladem pro své tři děti a sedm vnoučat.
Špindlerův Mlýn – Vrchlabská nemocnice otevřela pod špindlerovskými sjezdovkami Medical Point. Lékaři a sestry tu provozují ambulanci traumatologie a chirurgie.
Projekt Karnola nebyl prvním pokusem, jak za evropské dotace zpřístupnit veřejnosti přehledné informace o historii textilnictví na Krnovsku.
Pracovníci krnovské radnice i krajského úřadu přispěli do sbírky, kterou Charita Krnov předala partnerům na Ukrajině.
Špindlerův Mlýn - Vrchlabská nemocnice otevřela pod špindlerovskými sjezdovkami Medical Point. Lékaři a sestry tu provozují ambulanci traumatologie a chirurgie.
Liberecko – Až osm párů vlaků vyjede během vánočních prázdnin na trase z Liberce do polské Szklarské Poręby.
Karviná – Poslední dva měsíce letošního roku byly pro judisty Baníku Karviná stejně úspěšné jako celý kalendářní rok.
FOTOGALERIE / Nastrojili doma vánoční stromek a odběhli si dopřát notnou dávku řízné metalové muziky. Takový osud nejspíš sdílela většina z téměř tří stovek fanoušků, kteří v sobotu 23. prosince zavítali do klubu Mír v Uherském Hradišti.
FOTOGALERIE / Hrál v Německu, Francii, Rakousku či Polsku. Získal titul mistra Slovenska a především má doma zlatou z mistrovství Evropy do 21 let, kde byl součástí jednoho týmu s Petrem Čechem či Milanem Barošem.
Předsedkyně polského Nejvyššího soudu Małgorzata Gersdorfová obvinila vládu z puče proti justici. Reagovala tak na kontroverzní zákon o reformě soudnictví, který podle ní podkopává základ právního státu.
Prachatice, Západní Sahara /VIDEO/ - „Písek je všudypřítomný,“ hlásí Tadeáš Šíma ze své cesty po africkém pobřeží. Projíždí Západní Saharou a ještě několik dní bude dál bojovat s pískem.
Havířov – Před několika lety vznikl zajímavý projekt soutěže s názvem Středoevropský pohár talentů v karate.
Český Těšín – Znáte jména Bolek, Lešek a Těšek? Patří k legendě o založení Těšína, jehož historie se podle staré pověsti začala psát už v roce 810. Tak praví legenda.
Maďarsko bude blokovat jakoukoliv akci EU proti Polsku, řekl dnes maďarský premiér Viktor Orbán. Reagoval tak na kritiku EU vůči Polsku ohledně reformy soudnictví vedoucí k omezení demokracie. Evropská komise totiž vyzvala ostatní členské země EU, aby v souladu s článkem 7 Lisabonské smlouvy posoudily, zda v Polsku vláda práva skomírá.
Finská společnost Raisio dnes zveřejnila informaci o prodeji své divize cukrovinek. Její součástí je i český výrobce lízátek, želatinových bonbonů a žvýkaček Pedro Candy Plus. Hodnota divize, jejímž novým majitelem se stane skupina Valeo Foods Group, je přibližně sto milionů eur (asi 2,5 miliardy korun).
/FOTOGALERIE/ Na mostě Přátelství v Těšíně se ve čtvrtek vpodvečer konaly oslavy 10 let od zrušení hraničních kontrol a vstupu Česka a Polska do schengenského prostoru.
Ústecko /ANKETA/ - Na Ústecku začali rybáři ve velkém nabízet vánoční kapry. Zajímavostí je, že oproti ostatním trhovcům dostali prodejci kaprů výjimku z EET. Prý kvůli mrazu.
Litoměřicko /ANKETA/ - Na Litoměřicku začali rybáři ve velkém nabízet vánoční kapry. Zajímavostí je, že oproti ostatním trhovcům dostali prodejci kaprů výjimku z EET. Prý kvůli mrazu.
Celkem 747 litrů alkoholu ve sklepním prostoru, 16 litrů alkoholu v autě, a to vše bez platného kolku.
České lékárny dobývají Evropu. Největší tuzemský lékárenský řetězec Dr.Max, který kromě ČR operuje také na slovenském, polském, srbském a italském trhu, výrazně posílí i v Rumunsku. A to rovnou na pozici jedničky na tamním trhu. Dr.Max uzavřel prostřednictvím společnosti GLEBI HOLDINGS PLC smlouvu o koupi skupiny A & D Pharma, která v Rumunsku vlastní sítě lékáren Sensiblu, Punkt a také velkoobchodní společnost Mediplus.
Kolínsko - Přečtěte si krimi zprávy z regionu.
Liberecký kraj – Zmatek vnáší do předvánočního stánkového prodeje zaváděná elektronická evidence tržeb (EET). Řada stánkařů je tímto strašákem znechucená a znepokojuje je, že někteří ostatní trhovci prodávají legálně bez účtenek.
V rybnících prakticky nemají konkurenci – představují 90 procent produkce tuzemských ryb. Víc kaprů se vyveze, než kolik se jich prodá živých v Česku. Míří zejména do Polska.
Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.
RegioJet získal polský certifikát bezpečnosti, který je nezbytný k tomu, aby mohl vstoupit na tamní trh. Český železniční dopravce tak může zahájit konkrétní přípravy na provoz svých spojů v Polsku. Certifikát RegioJet získal od Polského drážního úřadu (UTK).
Prvoligoví volejbalisté Frýdku-Místku se čtyři kola před koncem základní části znovu vrátili do čela průběžného pořadí. Svěřenci Přemysla Kubaly tak dokázali využít zaváhání vedoucích Dobřichovic.
Dva roky trvající dialog Evropské komise (EK) a Varšavy ohledně prušování vlády práva nikam nevedl. Brusel proto dnes pokročil a obrátil se na ostatní členské země EU. Ty mají v souladu s článkem 7 Lisabonské smlouvy posoudit, zda v Polsku vláda práva skomírá. Podle polské vládní strany Právo a spravedlnost je krok EK politicky motivovaný.
Do Polska, ale i do dalších evropských zemí dnes vyrážíme volně za nákupy či za turistikou. Pěšky či v autě přitom míjíme opuštěné hraniční přechody, na kterých nás nečekají žádné kontroly ani zdlouhavé fronty. Důvod? Přesně před deseti lety se totiž Česká republika stala součástí tzv. Schengenského prostoru, v rámci kterého lze překračovat hranice bez kontrol kdekoliv a kdykoliv.
Kněžmost – Slavíci jsou mu osudem. Provázejí ho celým životem. A ve svých osmapadesáti letech za ně dostal ocenění.
Blanensko, Vyškovsko /FOTOGALERIE/ – Mladíka s varnou pervitinu v batohu na zádech předali minulý týden blanenským policistům strážníci. Kvůli distribuci drog vyšetřovatelé zadrželi i matku na mateřské dovolené. Měla u sebe pervitin a jeden kilogram marihuany.
Zatímco v říjnu přicházely o pohybu losa evropského na Olomoucku desítky zpráv, za poslední měsíc nemají odborníci jediné hlášené pozorování tohoto chráněného zvířete.
České Budějovice - Volejbalisté Jihostroje zvládli v sobotu extraligový zápas s Příbramí a teď je čeká poslední soutěžní utkání. Ve středu od 18.00 nastoupí v duelu proti izraelskému Hapoelu. První zápas vyhrál českobudějovický Jihostroj v Izraeli 3:2. Musel ale jeho průběh otáčet, prohrával už totiž 0:2 na sety. „Jsou houževnatí,“ říká o volejbalistech izraelského týmu libero Jihostroje Martin Kryštof.
/ROZHOVOR/ Víc peněz pro české zemědělce chce při rozdělování prostředků z Evropské unie na roky 2020–2027 vyjednat nový ministr zemědělství Jiří Milek. Ten je považovaný za zástupce velkých zemědělských komplexů.
Žirovnice – Souběžné turnaje v Mostě zcela opanovala družstva starších i mladších žákyň DHK Slavoj Žirovnice. Házenkářky z Vysočiny vyhrály v obou kategoriích všechny své zápasy.
Náchod - Už 47. ročník závodu Českého poháru v zimním plavání „Otužilci na Metuji“ měl letos tak trochu namále. Přestože ho pořadatelé naplánovali o měsíc dříve, aby snížili riziko zamrznutí vodní plochy, komplikacím se nevyhnuli. Rybník Podborný v Náchodě, kde se závody měly v sobotu konat, pokryla do rána tenká vrstva ledu.
FOTOGALERIE / Čtyři zlaté medaile vylovili z 25metrového bazénu v městských lázních zlínští plavci v 54. ročníku Vánoční ceny Zlína, který se plaval jako 10. kolo Českého poháru.
O návrh nové směrnice o obnovitelných zdrojích dnes jednají energetičtí ministři zemí Evropské unie. Ústředním bodem jednání bude rozhodnutí o podílu obnovitelných zdrojů v roce 2030, který chce EU jako celek dosáhnout. Poslední návrh předpokládá cíl 35 procent. Čeští producenti energie z obnovitelných zdrojů ho však považují za málo ambiciózní.
Úvalno, Branice, Slezské Raclavice - V polských Branicích u Úvalna vzniká závod na renovaci parních lokomotiv. Další iniciativa usiluje o návrat vlaků na zrušenou trať z Raclavic do Hlubčic.
Fakultní nemocnice Hradec Králové nemá dostatek zdravotních sester. Problém odnášejí sestry, které v nemocnici pracují. Stěžují si hlavně na přesčasy, které jsou na hranici jejich možností. Za svou práci přitom nedostávají adekvátní odměnu.
FOTOGALERIE / Překvapení se nekonalo, zlínské házenkářky skončily ve čtvrtfinále Českého poháru žen.
Most /FOTOGALERIE/ – Mostecké házenkářky si domácí výhrou 28:22 (14:10) zajistily postup do Final Four Českého poháru. Zápas se Zlínem ve čtvrtfinále tuzemské pohárové soutěže divákům moc krásy nenabídl.
Plzeň - Pětatřicetiletý plzeňský boxer je novým majitelem pásu pro českého mistra v těžké váze profesionálů.
Plzeň – Odmala hraje fotbal, na začátku letošního roku si k němu přibrala ještě futsal. A byla to dobrá volba.
Švábenice /CO SOUSED, TO SBĚRATEL/ - Betlémy mu učarovaly už jako malému, velmi si přál jeden vlastnit. Tehdy ho však nebylo možné sehnat, a tak se sen jednasedmdesátiletého Libora Pištělky ze Švábenic na Vyškovsku splnil až v roce 1957. Bylo mu jedenáct a dostal národopisný betlém malířky Marie Fischerové-Kvěchové. To ještě netušil, že o šedesát let později bude jeho sbírka čítat 1540 rozmanitých betlémů. „Přitom do roku 1990 jsem jich měl jen patnáct,“ vzpomínal Pištělka, o němž pojednává další díl seriálu Deníku Rovnost Co soused, to sběratel.
Dolní Morava - Pocitových mínus deset hlásil meteoservis na hřebeni sjezdovek na Dolní Moravě. „Krásné zimní počasí,“ radoval se Ondřej Fejfar, který tu na třetí pokus vyhrál Běh do oblak. Krutý přes tříkilometrový výšlap a zároveň parádní zahájení zimní sezony pod Králickým Sněžníkem.
Most - Chcete si odpočinout od vánočního shonu a fandíte Černým andělům? Máte šanci si je ještě před Vánoci užít. Mostecké házenkářky totiž v neděli 17. prosince v mostecké sportovní hale hrají Český pohár. Od 18.00 hodin vyzvou družstvo Zlína a jedním z letošních cílů je uspět právě v Českém poháru. Andělé se tak ještě před konzumací vánočního cukroví budou muset vyhecovat ke špičkovému výkonu.
Už Karel IV. snil o vodní cestě, která by spojila povodí Baltského, Černého a Severního moře, a po které by mohly proplouvat velké nákladní lodě. Po téměř 700 letech teď jeho představa získává podstatně reálnou podobu.