Břeclav – Fotbalisté třetiligového týmu MSK Břeclav začnou zimní přípravu až za týden. Už nyní ale vědí, že na jejím startu budou chybět přinejmenším dvě opory. Brazilec Lucas jde na testy do druholigového polského celku, záložník Ondřej Paděra vyzkouší tíhu zimní přípravy v divizním Hodoníně. K tomu vypršela smlouva nejlepšímu střelci Tomáši Pospišovi. A kdo místo nich? Vedení břeclavského celku zatím prozradilo jediné jméno. Výměnou za Paděru má přijít talentovaný Tomáš Novotný.
Trenčín - Český hokejista Martin Vozdecký odchází z Dukly Trenčín. Klub se se sedmatřicetiletým útočníkem, který přišel loni v létě z polského Sanoku, dohodl na ukončení smlouvy. Naopak v dnešním utkání s Piešťany dostane příležitost v dresu Dukly český obránce Tomáš Pařízek, který přišel v prosincové reprezentační pauze na zkoušku.
Po dočasném výrazném pročištění ovzduší v celém regionu Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka se prašnost opět zvýšila. Vysoká prašnost ve čtvrtek večer a v noci zasáhla celý region.
Krása ledových soch se projeví naplno již o blížícím se víkendu. Na Pustevnách se opět uskuteční akce nazvaná Ledové sochy na Pustevnách aneb Zimní pohádka s Radiem Čas.
Hradec Králové - Tašku s téměř 27 kilogramy tablet určených k výrobě pervitinu se loni snažil do Čech propašovat 47letý Bulhar. V pondělí mu za to soud udělil pět let vězení. Muži, kteří vše zorganizovali, však spravedlnosti unikají.
Zlín – Meteorologové odvolali smogovou situaci ve Zlínském kraji. Vyhlášena byla v neděli večer, protože průměrná koncentrace prachu ve vzduchu dva dny po sobě překročila povolenou mez. V pondělí se kvalita ovzduší lepšila, nyní jsou koncentrace polétavého prachu na všech stanicích již pod limitem, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česká Skalice - Na posledním jednání zastupitelstva na sklonku loňského roku byl patnácti zastupiteli schválen rozpočet na rok 2016. Proti byl pouze jeden zastupitel.
Hradec Králové - Tašku s téměř 27 kilogramy tablet určených k výrobě pervitinu se loni snažil do Čech propašovat 47letý Bulhar. V pondělí mu za to soud udělil pět let vězení. Muži, kteří vše zorganizovali, však spravedlnosti unikají.
Jönköping - Čeští házenkáři podlehli v prvním ze dvou přípravných zápasů domácímu Švédsku 28:34. Svěřencům Jana Filipa a Daniela Kubeše se v Jönköpingu podobně jako při nedávném prosincovém duelu v Polsku nepovedla první půle, kterou prohráli o sedm branek. Odveta se hraje v úterý v Malmö a půjde o generálku na nadcházející dva zápasy první fáze kvalifikace mistrovství světa proti Turecku.
Liberec - Rušný rok prožila iQLANDIA. Do modernizace science centra bylo investováno téměř padesát milionů korun, díky kterým se dovybavily stávající expozice a vznikly nové, modernější je planetárium a investovalo se také do nových laboratoří pro návštěvníky.
Varšava - Více než dvě desítky lidí zemřely v Polsku během víkendu kvůli silným mrazům, když teploty padaly na některých místech až pod minus 20 stupňů Celsia. Informovala o tom dnes agentura PAP. Většinu obětí tvoří podle polských médií lidé bez domova, kteří zemřeli na podchlazení organismu, když přespávali na ulici.
Náchod /FOTO/ - Poslední den v roce bývá často ve znamení nejen dobrého jídla a pití, ale i legrace a netradičních aktivit. Například v Náchodě za obchodní akademií se plavci a otužilci v žertovných maskách a kostýmech opět po roce vydali do studené řeky Metuje. Tentokrát kromě rekordního počtu plavců přijeli i manželé Prokopovi z Prahy, kteří měli před pěti lety v Metuji dokonce svatbu. Nyní si ji symbolicky zopakovali.
Ostrava – Meteorologové v neděli v noci kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu v ovzduší vyhlásili smogovou situaci už i na Třinecku. V regionu byla dosud platná na Ostravsku, Karvinsku a v části Frýdecko-Místecka, kde byla vyhlášena už v pátek, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Třebíčsko – Několik vojáků z náměšťské základny je od Nového roku součástí jednotky rychlého nasazení, kterou vytvořily státy Visegrádské čtyřky, tedy Polska, Česka, Maďarska a Slovenska.
/FOTOGALERIE/ Devět skvělých a napínavých bitev nabídl "nultý" turnaj MMA organizace Victory Fighting Championship, navíc podpořený vyprodaným Domem kultury města Ostravy.
Varšava - Polsko může projevit vstřícnost ke kompromisu vůči britským požadavkům na omezení práv migrantů v rámci Evropské unie, pokud Londýn pomůže zvýšit přítomnost NATO ve střední Evropě. V rozhovoru pro agenturu Reuters to dnes prohlásil polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski. O obou problémech se prý diskutuje "v tandemu".
Jönköping, Malmö - České házenkáře čekají dva přípravné zápasy proti Švédsku, s nímž se utkají v pondělí v Jönköpingu a v úterý v Malmö. Duely s desátým týmem z loňského světového šampionátu v Kataru budou pro svěřence trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše generálkou na vyvrcholení první fáze kvalifikace mistrovství světa proti Turecku.
Zahájí/ Zahájí - Označení různých sídel a míst podle polohy „za hájem" není ve slovanských jazycích nic neobvyklého. Například v Polsku je nejméně dvanáct obcí a osad nazvaných „Zagaje". V Čechách se vedle Zahájí u Hluboké nad Vltavou nachází přinejmenším ještě šest dalších sídelních celků pojmenovaných Zahájí nebo Zaháj.
Berlín – Eurokomisař Günther Oettinger dnes pohrozil Varšavě, že komise vyvolá proti Polsku mimořádnou proceduru pro porušení základních hodnot EU. Německý politik tak reagoval na čtvrteční schválení sporné novely zákona o veřejnoprávních médiích v polském parlamentu. Podle německého tisku se otázkou hodlá zabývat Evropská komise 13. ledna.
Dvě desítky umělců z České republiky a Polska dorazily na letošní osmnáctý ročník sochařského sympozia Ledové království do Rožnova pod Radhoštěm. Na sochách ze sněhu a ledu začali pracovat v úterý, návštěvníci z řad veřejnosti si jejich výtvory mohli poprvé prohlédnout ve čtvrtek a včera.
Stockholm - Přes protesty ochránců zvířat začal dnes ve Švédsku další lov vlků, uvedla agentura AFP. Z rozhodnutí soudu se jich ale smí do konce honu 15. února zabít jen 14, zatímco úřady počítaly jako v minulosti se zastřelením 46 vlků. Evropská legislativa chrání tyto šelmy, ale podle švédských úřadů v zemi hrozí jejich přemnožení.
Ostrava - V Moravskoslezském kraji přetrvávají zhoršené rozptylové podmínky. I nadále tak zůstává v platnosti smogová situace, kterou meteorologové kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu v ovzduší vyhlásili v pátek pro Ostravsko, Karvinsko a část Frýdecko-Místecka. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Rožnov pod Radhoštěm – Dvě desítky umělců z České republiky a Polska dorazily na letošní osmnáctý ročník sochařského sympozia Ledové království do Rožnova pod Radhoštěm. Na sochách ze sněhu a ledu začali pracovat v úterý, návštěvníci z řad veřejnosti si jejich výtvory mohli poprvé prohlédnout ve čtvrtek a v pátek.
Varšava - Ředitelé jednotlivých stanic polské veřejnoprávní televize TVP odstoupili v poslední den loňského roku ze svých funkcí. Uvedla to dnes webová stránka listu Gazeta Wyborcza. Reagovali tím na čtvrteční schválení sporné novely zákona o veřejnoprávních médiích v parlamentu.
Praha /ROZHOVOR/ - Martin Fahrner nesklízel uznání jen jako předkladatel a dramaturg, ale také jako literát. Příznivé ohlasy měla už jeho kniha Steiner aneb Co jsme dělali z roku 2001. O tři roky později pak vznikla Pošetilost doktora vinnetouologie. Pak nastala dlouhá jedenáctiletá odmlka. Nyní přichází s novinkou, jež nese název Bláznův kabát.
Dvůr Králové - Nechová se okázale, tvrdí o sobě, že nemá ideální schopnosti manažera, a než by se pochválil, raději najde slabinu, kterou je potřeba vylepšit. Jiří Hlavatý je elegánem mezi českými podnikateli. Firmu, v níž byl kdysi zaměstnán, úspěšně už více než čtvrt století vede a řídí, zaměstnává v ní na 2200 personálu. Bez sekretářky, bez osobního šoféra, bez přebujelého úředního aparátu.
Praha - Češi si během letošních oslav příchodu nového roku volali meziročně méně, operátoři spojili 56,5 milionu hovorů. Výrazně se naopak zvýšil přenos dat a rostl i počet zaslaných multimediálních zpráv (MMS). Vyplývá to z informací, které dnes poskytli ČTK mobilní operátoři. Stejný trend hlásili už v údajích za Štědrý den.
Dvůr Králové - Nechová se okázale, tvrdí o sobě, že nemá ideální schopnosti manažera, a než by se pochválil, raději najde slabinu, kterou je potřeba vylepšit. Jiří Hlavatý je elegánem mezi českými podnikateli. Firmu, v níž byl kdysi zaměstnán, úspěšně už více než čtvrt století vede a řídí, zaměstnává v ní na 2200 personálu. Bez sekretářky, bez osobního šoféra, bez přebujelého úředního aparátu.
Olomouc - Začalo to provizorním zookoutkem v olomouckých Smetanových sadech. Dnes se může zoologická zahrada na Svatém Kopečku pyšnit chovem více než 350 druhů zvířat z různých koutů světa. Některé z volné přírody zmizely, jiné jsou na pokraji vyhubení. Areál je rok od roku atraktivnější.
Chrastava - Starosta Chrastavy Michael Canov otevřel dopis z ministerstva vnitra a dostal šok. Ve strohém dopise bez oslovení se suše oznamuje, že 52 hektarů lesa v Horním Vítkově zahrnul stát do majetkového vyrovnání s Polskem. Další pozemky jsou v katastru obcí Bulovka a Horní Řasnice.
Ostrava – Meteorologové dnes kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu v ovzduší vyhlásili v části Moravskoslezského kraje smogovou situaci. Platí až do odvolání pro Ostravsko, Karvinsko a také Frýdecko-Místecko, kromě Třinecka. Během dne se ale kvalita ovzduší v regionu zlepšovala. ČTK o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Ostrava - V Moravskoslezském kraji jsou zhoršené rozptylové podmínky. Imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, je dnes místy překročen až dvojnásobně. Především na Karvinsku a ve Frýdku-Místku byly odpoledne stále vysoké i hodinové koncentrace polétavého prachu. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Praha – Celníci během celorepublikové kontroly kamenných obchodů a tržnic objevili během dneška a úterý 670 balení padělaných petard značky DUM BUM. Použití zboží, u kterého není známý výrobce, složení ani kvalita, může vážně ohrozit zdraví i život, uvedla dnes mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková v tiskové zprávě.
Praha - Trenéři házenkářské reprezentace Jan Filip a Daniel Kubeš nominovali sedmnáct hráčů pro kemp v Praze a následné dva přípravné zápasy ve Švédsku 4. a 5. ledna. Dobré výkony na turnaji ve Vratislavi vynesly místo v kádru i nováčkovi Janu Landovi a do týmu se dostal také levoruký Tomáš Hes, který na Vánočním poháru v Polsku odehrál třetí a čtvrté utkání za národní celek.
Nejrizikovější je podle expertů nárazové pití většího množství alkoholu, což bývá i při oslavách konce roku. Lidé ohrožení závislostí a těhotné nemají pít vůbec. Pro zdravé dospělé mají země národní vodítka pro střídmou konzumaci. Většina zemí uvádí jako bezpečné pro muže za den 20 gramů čistého alkoholu a pro ženy polovinu. Výrazně víc stanoví, zejména pro muže, Kanada, Polsko či Francie, ukázala studie Státního zdravotního ústavu.
Vratislav - Čeští házenkáři obsadili na Vánočním poháru čtyř zemí ve Vratislavi druhé místo. Po pondělním vítězství nad Íránem v úterním finále turnaje prohráli s vysoce favorizovaným domácím Polskem 33:37. Reprezentantům nevyšla první půle, kterou prohráli 14:22, v druhém dějství ale dokázali bronzové medailisty z posledního světového šampionátu v Kataru porazit o čtyři branky.
Varšava - Poláci jsou v otázkách spojených s imigranty vstřícnější než lidé z ostatních zemí takzvané visegrádské čtyřky (V4), ačkoli se většina obyvatel Polska obává, že přijímání uprchlíků jim může snížit životní úroveň. Vyplývá to z průzkumu polského institutu CBOS provedeného v návaznosti na ankety ve všech zemích V4. Češi v řadě otázek zastávají nejodmítavější postoje. Členy V4 je Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko.
Ostrava /ROZHOVOR/ - Tři milníky, nebo chcete-li významná jubilea, se letos sešly v životě Marcela Lesníka, zakladatele a lídra známé kapely Rock & Roll Band Marcela Woodmana. Oslavil abrahámoviny, jeho band, známý z koncertů i televizních vystoupení, završil čtvrtstoletí na scéně a nakonec hudební klub Garage v Martinově „dosáhl" na desáté narozeniny.
Praha /ROZHOVOR/ - Martin Fahrner nesklízel uznání jen jako předkladatel a dramaturg, ale také jako literát. Příznivé ohlasy měla už jeho kniha Steiner aneb Co jsme dělali z roku 2001. O tři roky později pak vznikla Pošetilost doktora vinnetouologie. Pak nastala dlouhá jedenáctiletá odmlka. Nyní přichází s novinkou, jež nese název Bláznův kabát.
Tři milníky, nebo chcete-li významná jubilea, se letos sešly v životě Marcela Lesníka, zakladatele a lídra známé kapely Rock & Roll Band Marcela Woodmana. Oslavil abrahámoviny, jeho band, známý z koncertů i televizních vystoupení, završil čtvrtstoletí na scéně a nakonec hudební klub Garage v Martinově „dosáhl" na desáté narozeniny.
Drážďany – Německá policie v Sasku zabavila třem dětem 230 zakázaných petard a rachejtlí, které si krátce předtím nakoupily v České republice. Informoval o tom dnes list FreiePresse.