Nočním vlkům se to letos podařilo znovu. Z projížďky několika desítek Rusů přísahajících na vypjatou kombinaci pravoslaví a nacionalismu na (paradoxně převážně amerických) silných motorkách se v Česku i letos stala událost, která opanovala široký mediální prostor. Zatímco loni to bylo hlavně tím, že se na demonstrativní cestu po Evropě vydali poprvé, tentokrát za kýženou pozornost vděčí jedinému muži.
Obce Roudno a Razová jsou od sebe vzdáleny jen pár stovek metrů. Dřív se známí běžně navštěvovali, bylo to jen pár kroků. Dnes ale musí sousedé ujet na dvacet kilometrů, obce rozdělily vody Slezské Harty.
Zielona Góra (Polsko) - Úřadující mistr republiky na ploché dráze Václav Milík si při závodu polské extraligy zlomil ruku a musí na operaci. Jezdec Sparty Vratislav doplatil na chybu soupeře, který nezvládl svůj motocykl a vytlačil Milíka do dřevěného mantinelu.
Varšava – Přes 200.000 lidí zaplnilo dnes centrum Varšavy při demonstraci proti politice konzervativní vlády strany Právo a spravedlnost (PiS), která podle organizátorů ohrožuje postavení Polska v Evropské unii. Podle varšavské starostky dorazilo až 240.000 lidí, policie uvádí o něco méně. Protest probíhá bez větších incidentů, informují polská média.
Gliwice, Olomouc - Na novinovém papíru to možná vypadá trochu legračně, ale fotbaloví fanoušci v Polsku už týden o ničem jiném nemluví. Napodobí provinční polský klub Piast Gliwice anglický Leicester a dokráčí až k zisku historického prvního titulu?
Česká Třebová – Bike park Peklák dnes zahajuje sezonu. Jezdcům nabízí sedm tratí různých obtížností pro začátečníky i zkušené bikery. Přibyly nové skoky i klopené zatáčky.
Uherské Hradiště – V minulém roce hostil hradišťský fotbalový stadion ME do 21 let a evropský šampionát se na něm bude hrát i letos. Od 17. do 20. května bude totiž slovácká metropole dějištěm 3. mistrovství Evropy ve fotbale starostů – Euro Mayors 2016.
Nymburk - Nymburská zdrávka se věnuje v těchto dnech 54 studentům a učitelům z Turecka, Řecka, Itálie a Polska, kteří se v rámci mezinárodního projektu Vzdělávání sportem přijeli seznámit se sportovním prostředím v České republice
Tretra bude, ale dost možná je už teď vyprodaná. Všech 15 055 vstupenek je rozebraných, má své majitele a nejvěhlasnější český mítink na území České republiky se tak v pětapadesátém vydání uskuteční v tradičních kulisách.
Mistrovství světa ve středověkém kontaktním boji začalo ve čtvrtek na pražském Petříně. Na 750 bojovníků ze 34 zemí bude v metropoli při Bitvě národů soutěžit v několika kategoriích. Česká reprezentace má zastoupení ve všech disciplinách.
Karlovy Vary – Velkolepá akce. Město minerálních pramenů, přesněji Karlovy Vary, zažijí v sobotu 14. května pořádný nápor špičkových karatistů. Na programu totiž bude v hale míčových sportů u KV Areny 1. Lázeňský pohár v karate, který pořádá za podpory Karlovarského kraje a zivykraj.cz Karate klub Tygr Karlovy Vary v čele s ředitelem soutěže Janem Ruthem.
Belleville (Kanada) - České florbalistky rozdrtily ve druhém vystoupení na mistrovství světa juniorek v kanadském Belleville Lotyšsko 15:5 a téměř jistě postoupí do semifinále. Na druhém místě tabulky mají před třetím Polskem, se kterým na úvod remizovaly 7:7, náskok dvou bodů a o 29 branek lepší skóre. Čtyřmi góly se na vítězství českého týmu podílela Eva Preisslerová.
Litoměřice – V maďarské metropoli se už tradičně setkala judistická elita na jednom z nejlépe obsazených turnajů pro mládežnické kategorie. Společně s výběrem kraje se zúčastnili i borci Sport Judo Litoměřice, kteří se nevrátili s prázdnou.
Festival Colours of Ostrava, který se uskuteční od 14. do 17. července v industriálním areálu Dolních Vítkovic, přidává do programu sedmnáct nových jmen, která patří k tomu nejzajímavějšímu na nezávislé scéně u nás i v zahraničí.
Holešov – Rekonstrukce velkolepé bitvy, připomínka uchránění Holešova během třicetileté války, ale hlavně oslavy čtyř set let od příchodu Jana Sarkandera: nejen tohle všechno budou totiž zahrnovat holešovské Dny města, které začaly už ve čtvrtek.
Milovníci tvrdší hudby si opět přijdou na své v sobotu 6. května od 20 hodin v bruntálském hudebním klubu Africa Pub. Představí se jim hned dvě divoké kapely, z Ostravy přijede Bruntál navštívit kapela Up!Great, kterou podpoří místní kapela z Václavova u Bruntálu s názvem Demage.
Ústí nad Labem - Policie rozbila organizovanou skupinu výrobců a distributorů pervitinu, která drogami zásobovala Ústecko. Obvinila 14 lidí, šest jich skončilo ve vazbě. Novinářům to řekl vedoucí takzvaného Toxi týmu krajské policie Radek Blín. Podle něj jde zřejmě o největší úspěch specializované jednotky, která v Ústeckém kraji funguje od konce roku 2014.
Riga – Ke státům, které důrazně odmítají nejnovější návrh Evropské komise doplnit azylový systém Evropské unie o krizové rozdělování žadatelů, se dnes přidaly i Lotyšsko a Estonsko. Lotyšský premiér podle agentury DPA nadále odmítá vynucování kvót pro příjem běženců.
Sofia – Bulharsko vyzývá východoevropské státy, které odmítají plány na rozdělení uprchlíků, k projevení větší „solidarity". Agentuře AFP to dnes řekl premiér Bojko Borisov, který zároveň potvrdil, že jeho země přijme migranty, které mu určil systém kvót Evropské unie.
Klíny - Dvanáctým ročníkem letos pokračuje v sobotu ve sportovní areálu Klíny vyhlášený Krušnoman Duathlon. Startuje se ve 12.00 hodin. Závod je součástí Českého Poháru v dlouhém duatlonu a triatlonu FORD Czechman Tour 2016.
Ústí n. L. – Kriminalisté z ústeckého TOXI týmu rozprášili drogový gang z Ústí. Organizovaná skupina čtrnácti pachatelů ve věku 20 až 45 let vyráběla a distribuovala pervitin mezi uživatele drog na Ústecku několik let.
Liberec - Benzin a nafta v Libereckém kraji dál výrazně zdražují, přesto patří k nejlevnějším v zemi. Nejprodávanější Natural 95 se aktuálně prodává v průměru po 28,30 Kč za litr, před týdnem byl o 31 haléřů levnější.
Sázkové společnosti Fortuna Entertainment Group klesl v letošním prvním čtvrtletí provozní zisk EBITDA meziročně o 37,1 % na 4,6 milionu eur (přibližně 124 milionů Kč). Objem přijatých sázek stoupl o 26,3 % a překročil tak hranici čtvrt miliardy eur.
Belleville - České florbalistky nečekaně ztratily bod na úvod mistrovství světa juniorek v kanadském Belleville poté, co remizovaly s Polskem 7:7. Obhájkyním bronzových medailí výhru sebrala trefou devět vteřin před koncem při power play Ewelina Tureková. V dalším duelu základní skupiny B nastoupí svěřenkyně trenéra Lukáše Nesměráka ve čtvrtek od 21:30 SELČ s Lotyšskem.
České Budějovice /FOTOGALERIE/ - V Jihočeském divadle inscenuje operu duo Skutr, Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, premiéra je 6. května. „Opera Détě a kouzla je považována za jedno z nejkrásnějších hudebně dramatických děl určených nejmladší generaci – a jako takové by mělo být představeno každému dítěti, ideálně jako první operní zážitek," říká Lukáš Trpišovský.
Praha - První ročník divadelního festivalu Palm Off Fest nabídne možnost vidět na jednom místě výběr z repertoáru předních středoevropských scén. Od pondělí 23. května po čtrnáct dní se v pražském Divadle pod Palmovkou představí kolektivy z Polska, Slovenska a České republiky, přijedou polští režiséři Krystian Lupa a Jan Klata a bude uvedena nejlepší česká inscenace roku.
Praha - V České republice loni žilo nejvíce zubrů evropských v historii. Podle prvního celostátního sčítání jich je 75, konkrétně 25 samců a 50 samic. Je to největší počet od doby, kdy lidé tento ohrožený druh na území ČR od středověku vyhubili. Informoval o tom ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.
Varšava - Právník z Varšavy zadržený před půldruhým rokem kvůli podezření ze špionáže pro Rusko byl z tohoto zločinu nakonec obžalován a kauza byla předána soudu. Oznámila to dnes polská média s odvoláním na mluvčího varšavské prokuratury Wlodzimierze Burkackého.
Praha/Kyjev – Podmínky pro zrušení víz do EU musí být stejné pro všechny země, zdůraznili dnes představitelé zemí visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Reagovali tak na dnešní prohlášení Evropské komise, z nějž plyne, že bezvízový styk EU s Tureckem by mohl platit již od června. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó považuje za nepřípustné, aby Turci měli bezvízový režim dříve než Gruzie nebo Ukrajina. Podpora zrušení víz pro Ukrajinu a Gruzii je i součástí společného prohlášení ministrů zemí Visegrádu.
Lucemburk - Soudní dvůr Evropské unie zamítl stížnosti na směrnici, která za čtyři roky sjednotí označování a balení tabákových výrobků. Tím zároveň potvrdil platnost opatření, na jehož základě bude varování před následky kouření pokrývat minimálně 65 procent přední a zadní části balení. Také zakáže prodej mentolových cigaret. Soud o tom dnes informoval v tiskovém prohlášení.
Praha – V obležení drsných mužů v kožených bundách se v úterý ocitl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Společně se členy ruského motorkářského gangu Noční vlci a ruským konzulem Alexanderem Budajevem se totiž přišel poklonit památce padlých sovětských vojáků z druhé světové války na brněnský hřbitov. Už v té chvíli předjímal, že jeho účast na této akci se neobejde bez odezvy. „Bylo pro mne silným zážitkem být při tom a společně se poklonit památce ruských padlých s generálním konzulem Budajevem. Jsem zvědav, co se zítra dozvím z českých médií," uvedl na Facebooku Hašek.
Bratislava - Několik desítek motorkářů včetně členů ruského motocyklového klubu Noční vlci, kteří jsou známí blízkým vztahem s prezidentem Ruska Vladimirem Putinem, dnes v Bratislavě položením věnců uctilo památku vojáků, kteří padli ve druhé světové válce. Na Slovensku by měli zůstat do pátku, kdy budou pokračovat v cestě do Berlína.
/POZVÁNKA/ Tradiční výstava všech plemen psů se bude konat v sobotu 7. května ve Sportovně rekreačním areálu Hlučín. Už jednadvacátý ročník Slezské výstavy psů nabídne mimo jiné také několik klubových a speciálních výstav.
Šternberk – Úspěšnou premiéru při domácím okruhovém šampionátu mají za sebou šternberští jezdci. Václav Janík ve sprintu obsadil dvě druhá místa v divizi 5 a spolu s Petrem Trnkou dokázali vyhrát vytrvalostní závod.
Praha – První ročník divadelního festivalu Palm Off Fest nabídne možnost vidět na jednom místě výběr z repertoáru předních středoevropských scén. Od 23. května do 6. června se v pražském Divadle pod Palmovkou představí kolektivy z Polska, Slovenska a České republiky, přijedou polští režiséři Krystian Lupa a Jan Klata a bude uvedena nejlepší česká inscenace roku.
Neveklov - Originální porcelánové zásuvky a vypínače firmy Mulier Davida Richtra z Neveklova, se staly vítězným projektem středočeského kola již šestého ročníku soutěže začínajících podnikatelů. David Richtr začal se svou životní partnerkou, keramičkou Lucií Javůrkovou před půl rokem v Neveklově ručně vyrábět unikátní keramické krabičky na elektrické zásuvky a vypínače.
Olomouc – Olomoucký majáles baví od pondělí návštěvníky místních parků. Během úterního odpoledne připravil pro zájemce žonglérskou show, turnaj v ringu, kouzelnický famfrpál a mnoho dalších akcí.
Varšava – Motorkáři z ruského motocyklového klubu Noční vlci, známého vztahy s prezidentem Vladimirem Putinem, dnes na jihu Polska v bývalém nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětim uctili památku obětí fašismu. Uvedla to agentura TASS s odvoláním na Vladislava Vasiljeva, jednoho z účastníků nynější jízdy Nočních vlků z Moskvy do Berlína. Do Prahy podle TASS Noční vlci přijedou v sobotu 7.května. Dnes si také připomněli válečné oběti v Brně.
Stuttgart – Ve Stuttgartu se dnes ujal funkce nový velitel amerických vojsk v Evropě generál Curtis Scaparrotti. Americký ministr obrany Ashton Carter při této příležitosti podle agentury AP kritizoval ruskou agresi ve východní Evropě a řekl, že Moskva „jde zpátky v čase".