Kreativ

ŠTÍTEK: Polsko

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově představilo o víkendu návštěvníkům vzácné archeologické nálezy. Na snímku muzejní archeolog Ondřej Tůma.

Regulérní pravěk na Trutnovsku. Poklady našli archeologové, ale i bagrista

/ROZHOVOR/ Co používali naši předkové v době kamenné, bronzové či v éře Keltů a husitů? Muzeum Podkrkonoší v Trutnově představilo na víkendové výstavě vzácné archeologické nálezy z Trutnovska, které jsou nejstaršími doklady lidské činnosti. Návštěvníci tak mohli vidět pravěké štípané a broušené kamenné nástroje z Malých Svatoňovic, Žacléře, Chotěvic nebo náramky, sekery, dýky, kopí z Královédvorska nebo unikátní, letos nalezený husitský palcát.

„Československá“ F-5E stojí dodnes v Leteckém muzeu Kbely

Válka ve Vietnamu přinesla Sovětům stíhačky F-5. Dostaly se až do Československa

Když v roce 1975 proběhla poslední velká ofenzíva Vietnamské války, které oslabené a demoralizované jihovietnamské jednotky nebyly schopné čelit, byla obsazena řada základen jihovietnamské armády, včetně několika vojenských letišť. Na nich ustupující jednotky zanechaly zpravidla nepoškozené, případně úplně nové dopravní a cvičné letouny a vrtulníky. Nejcennější kořistí se staly stíhací letouny F-5 v počtu mnoha desítek kusů. Část z nich se jako poděkování za dlouhodobou podporu komunistického Severního Vietnamu dostaly do Sovětského svazu a také do Polska a Československa.

Majitel bytu David se synem Kseniye na výletě.

Ochota lidí ubytovat uprchlíky slábne. Nejvíce žádostí je v Praze

Platforma Uprchlíci vítejte se momentálně potýká s rostoucí poptávkou po ubytování ze strany ukrajinských občanů a současně výrazným propadem nabídky. Už během června až srpna se na webu projektu, který má záštitu Sdružení pro integraci a migraci, registrovalo 75 nových nabídek ubytování, zatímco počet poptávek byl téměř desetinásobný. Podle lidí z platformy má tento převis více příčin.

I přes velký nápor Poláků na sklady v Čechách však prodejci zásoby pro stálé klienty zatím mají. “Měl jsem přebytek, takže jsem jim také něco dodal. Máme výhodu v tom, že jsme soběstační. Od návozu z dolů po přepravu ke klientům,” řekl Martin Langer, maji

Uhlí není k sehnání a zdražuje. Z důchodu už to neutáhneme, stěžují si lidé

Sehnat a zaplatit uhlí může být problém. V Pardubickém kraji ho je nedostatek a ještě k tomu oproti loňsku zdražilo i o 40 procent. „Nevím, kde na to mám brát. Celý život topím uhlím, ale teď už to z důchodu neutáhnu,“ postěžovala si Hana Nováková z Dolního Újezdu na Svitavsku a dodala, že kdyby nebylo dcery, tak si uhlí na celou topnou sezónu nemůže dovolit. Další problém je, že uhlí není často k sehnání: stojí o něj Poláci, kde ho je ještě větší nedostatek.

Ilustrační snímek

Obrovská poptávka. O uhlí i dřevo na zimu je zájem, ceny letí nahoru

Kdo prozatím nemá uhlí na letošní zimu, hodně si připlatí. Když ovšem bude mít štěstí a někde ho sežene. Uhlí a briket je mnohde velký nedostatek, poptávka obrovská, ceny tak letí extrémně nahoru. Málo je také dřeva, lidé si na jeho dodávky počkají a z peněženky budou muset vytáhnout o mnoho více než před minulou zimou. Obě suroviny zdražily o vysoké desítky procent.

Obálka odborné knihy Hodnocení plánů a projektů mobility – Průvodce pro správnou evaluaci opatření a strategií udržitelné městské mobility.

Balíček nástrojů pro plánování dopravy pomůže samosprávám i odborníkům

Ve středu 19. října představí výzkumný tým Doprava a mobilita IEEP, který působí na Fakultě sociálně ekonomické UJEP, balíček výstupů, jejichž cílem je pomoci městům a krajům při plánování a rozhodování v oblasti městské mobility. Součástí balíčku je certifikovaná Metodika pro evaluaci udržitelné městské mobility, webový nástroj pro výběr vhodných dopravních opatření PLUMM a odborná kniha Hodnocení plánů a projektů mobility – Průvodce pro správnou evaluaci opatření a strategií udržitelné městské mobility. Všechny tyto nástroje byly vytvořeny se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci programu ÉTA.

Ilustrační foto.

Sadaře drtí drahé energie a jablka z Polska. Část úrody zůstane na stromech

Sadaři v regionu sklízí jablka. Rozhodují se ale, co s úrodou udělají. Obchodní řetězce je totiž kvůli levným jablkům z Polska vykoupí daleko pod cenou a skladování je kvůli vysokým cenám energií vyjde na několikanásobek. Sadaři jsou proto nekonkurenceschopní. Část úrody tak možná ponechají na stromech nebo setřesou na průmyslové zpracování.

Ilustrační snímek

Sadaře drtí drahé energie a jablka z Polska. Část úrody zůstane na stromech

Sadaři sklízí jablka. Rozhodují se ale, co s úrodou udělají. Obchodní řetězce je totiž kvůli levným jablkům z Polska vykoupí daleko pod cenou a skladování je kvůli vysokým cenám energií vyjde na několikanásobek. Sadaři jsou proto nekonkurenceschopní. Část úrody tak možná ponechají na stromech. nebo setřesou na průmyslové zpracování.

Pustevny, cyklista Ivo Odvárka

Ivo Odvárkovi a Romanovi Kozubíkovi se v posledních závodech dařilo

Slezský pohár silničních cyklistů skončil. V předposledním závodu letošní sezony v 8. ročníku cyklistické troj-časovky na Kasárna se dařilo dvěma reprezentantům FORCE KCK Zlín. V zajímavém závodu, který se konal v okolí Velkých Karlovic, obsadil v kategorii čtyřicátníků Roman Kozubík stříbrnou příčku.

Informační bojiště. Útok konvenčních sil v sousední zemi podpořený dezinformacemi. Evakuaci civilistů nepřítel z východu narušuje hybridním hrozbami a rozdělením společnosti. I na to se zaměřil scénář mezinárodního vojenského cvičení v Libavé na Olomoucku

Válka slov. Armáda cvičila porážku nepřítele z východu na informačním bojišti

Východní nepřátelé útočí na Polsko a blíží se směrem k českým hranicím. Vláda rozhoduje o evakuaci obyvatel z předpokládaného prostoru obrany. Proces se však zadrhává kvůli záškodnickému ovlivňování nálad. Takový byl fiktivní scénář mezinárodního cvičení ve vojenském areálu Libavá na Olomoucku. Zaměřil se na informační bojiště i hybridní hrozby, jako fake news a hoaxy, matoucí a rozdělující společnost. Úkol? Vyhodnotit a porazit nepřátelskou propagandu, pomoci místním se orientovat. Válka na Ukrajině potvrdila, že obrana kyberprostoru a pravdivých informací je stejně významná jako úspěchy na frontě, kde se střílí ostrými.

Mix historických a socialistických budov

Kaliningrad je český, vtipkují Češi. Ale už málokdo ví, jak to v něm vypadá

Kaliningradská oblast je ruské území o rozloze asi 15 tisíc kilometrů čtverečních. Je vklíněna mezi Litvu a Polsko. Od Moskvy ji vzdušnou čarou dělí 1 300 kilometrů. Důležitým faktem je, že má přímý přístup k Baltskému moři. Do pozornosti Čechů se Kaliningrad dostal poté, co někteří začali vtipkovat, že v referendu rozhodli o jeho připojení k Česku.

Hop Trop

Trampská skupina Hop Trop zahájí podzimní sezónu Hudebního salonu

Podzimní sezónu Hudebního salonuv Třebíči zahájí legendární trampská skupina Hop Trop dne 19. října v Národním domě od sedmi hodin večer. Čtyřicet let svého působení oslavila v roce 2019 vyprodaným koncertem v pražské Lucerně. Natočila řadu videoklipů, pět vinylových desek a cca deset CD a jedno DVD. Je držitelem platinové a několika zlatých desek, za rekordní počty prodaných zvukových nosičů.

Na polské Grabarce jsou tisíce křížů, věřící sem přinášejí další a neustávají v modlitbách.

Tisíce křížů i léčivá studánka. Tohle je Grabarka, hlavní poutní místo v Polsku

/FOTO/ - Je to polská Hora křížů. Ty sem začali lidé nosit s prosbou o uzdravení při epidemii cholery v osmnáctém století. Bůh modlitby vyslyšel a věřící uzdravil. Od té doby zde nechávají poutníci další a další kříže, napočítali byste jich zde desítky tisíc. Nejdůležitější polské poutní místo pravoslavných křesťanů leží na samém východě země, nedaleko hranic s Běloruskem. V půli srpna se zde koná velká pouť, kdy se po tři dny a tři noci konají nejrůznější obřady, lidé obchází dřevěný kostelík po kolenou nedbajíce na bolest, omývají se léčivou vodou ze studánky. A především se nepřestávají modlit. Za fotografie zachycující působivou atmosféru děkujeme Wojciechu Zubkowiczovi. 

Mezi dozorci sedí na lavici obžalovaných Dawid B. Galka, který byl policisty označen za organizátora všech odhalených křádeží dřeva na Vysočině a okolí.

Trojice Poláků kradla dřevo ve velkém z Vysočiny, škoda je přes 700 tisíc

Dřevo z lesů na Vysočině i jinde v republice kradla trojice Poláků doslova ve velkém. Desítky kubických metrů kulatiny za stovky tisíc korun odváželi nákladním autem ke zpracování do Polska. Trojici zlodějů policie chytla letos na jaře. Jeden z obviněných Dawid Bartolomiej Galka skončil ve vazbě. Jednatřicetiletý Polák byl označen za organizátora minimálně pěti krádeží dřevní hmoty za více než 700 tisíc korun.

Střední průmyslová školá strojní a elektrotechnická v Liberci.

Liberecká průmyslovka vyšle učitele na zkušenou. Do zemí Visegrádu

Čtyři učitelé ze Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Liberci se zapojili do projektu, na který škola získala díky Agentuře regionálního rozvoje finance z Visegrádských fondů. Příští rok vyrazí učitelé na výměnný pobyt u svých kolegů na Slovensku, v Polsku a Maďarsku.

Pracovník rafinérské společnosti uzavírá potrubí s ropou. Ilustrační foto.

Ze severní větve Družby uniká ropa. Nejedná se o sabotáž, hlásí Poláci

Severní větev ropovodu Družba, která přepravuje ropu z Ruska do Německa, je na polském území poškozena. Ropa proudí potrubím dál, rafinerie ve Schwedtu na východě Německa ale zaznamenala sníženou kapacitu dodávek. Podle prvotního ohledání škody, které provedl polský provozovatel ropovodů PERN, se nejedná o sabotáž. 

Extraliga plochá dráha za účasti týmu Markéta Praha, AK Slaný, ZP Pardubice, Liberec.

Slánští plošináři Krčmář s Chmielem obhájili mistrovský titul ve dvojicích

Zrekonstruovaný Městský stadion Emila Zátopka v Kopřivnici, kde kromě plošinářů mají zázemí i fotbalisté a samozřejmě atleti zdejšího klubu, hostil v sobotu 8. října finále Mezinárodního mistrovství ČR dvojic na krátké ploché dráze. Stejně jako v minulém roce slavili triumf jezdci AK Slaný ve složení Eduard Krčmář - Robert Chmiel.

Třebíč jako partner Královce.

Třebíč má nové partnerské město. Je jím Královec

Na dovolenou k moři, za našimi krajany. Třebíč má nové partnerské město, tentokrát české, stojí na oficiálním facebookovém profilu města. A za tímto sdělení jsou „tagy“ VisitKralovec, srandamusíbejt, czechrepublic, královec.

Z Dolní Moravy na Králický Sněžník

Cestu na Králický Sněžník zdobí borůvčí, vodopád i fantastické výhledy

Milí čtenáři, v tuto chvíli mě napadá, čím jsem si zasloužila vaši pozornost a co vás přesně upoutalo. Ti z vás, kteří už jste někdy na Králický Sněžník vyšlápli víte, že k vrcholku vede více cest. Budu vám vyprávět o té, která vede z Dolní Moravy. Tak si uvařte dobrou kávu, nebo čajík, posaďte se do nějakého pohodlného křesla, je přece podzim, který k těmto čtenářským chvilkám přímo vybízí a jdeme na to. Za reportáž z výletu velice děkujeme.

Následky ruského útoku

Následky útoků: Ukrajina pozastaví vývoz elektřiny, zásobovala i Slovensko

Ukrajina kvůli útokům ruských raket na energetickou infrastrukturu od úterý pozastaví vývoz elektřiny. Na svých stránkách o tom informovalo ministerstvo energetiky. Uvedlo, že země musí nyní stabilizovat vlastní energetickou soustavu. Ukrajina v poslední době vyvážela elektřinu podle místních médií mimo jiné na Slovensko.

Hnědouhelný důl Turów. Ilustrační foto

Polské úřady vydaly povolení další těžbě v dole Turów, Greenpeace se chce soudit

Těžba v polském hnědouhelném dole Turów může podle rozhodnutí polských úřadů pokračovat až do roku 2044. Polské Generální ředitelství ochrany životního prostředí vydalo v závěru minulého týdne kladné rozhodnutí pro další těžbu a uzavřelo tak proces posuzování vlivu těžby na životní prostředí EIA. Na rozhodnutí o EIA navazuje řízení o povolení těžby, které chce těžební společnost PGE získat do roku 2044. I zde se dá očekávat vstřícný postoj polských úřadů. Informovala o tom nevládní organizace Greenpeace, která se chce proto obrátit na soud.

Polský hnědouhelný důl a elektrárna Turów

Polské úřady vydaly povolení další těžbě v dole Turów. Greenpeace se chce soudit

Těžba v polském hnědouhelném dole Turów může podle rozhodnutí polských úřadů pokračovat až do roku 2044. Polské Generální ředitelství ochrany životního prostředí vydalo v závěru minulého týdne kladné rozhodnutí pro další těžbu a uzavřelo tak proces posuzování vlivu těžby na životní prostředí EIA. Na rozhodnutí o EIA navazuje řízení o povolení těžby, které chce těžební společnost PGE získat do roku 2044. I zde se dá očekávat vstřícný postoj polských úřadů. Informovala o tom nevládní organizace Greenpeace, která se chce proto obrátit na soud.

Výlet Tlustických nejen do Kladrub.

OBRAZEM: Tlustičtí jeli obdivovat starokladrubské koně. Navštívili i Polsko

Ani ranní brzké vstávání neodradilo přes 50 občanů, kteří se sešli v ranních hodinách na tlustické návsi, aby nasedli do přistaveného autobusu a vyrazili na další z oblíbených poznávacích jednodenních výletů. Ty pořádá pro občany obec Tlustice ve spolupráci s cestovatelem Josefem Sklenářem.

Světová jednička Iga Šwiateková

Gesto hodné královny tenisu. Hvězda věnuje prize money z Ostravy na charitu

Co byste udělali s vyhraným milionem a půl? Rozfofrovali byste všechny peníze za luxusní auto nebo šperky? Nebo byste spíš rozumně zainvestovali? Způsobů, jak takový balík utratit, je mnoho. Ten nejlepší ale našla hvězdná polská tenistka Iga Šwiateková. Světová jednička věnuje všechny vydělané dolary na turnaji v Ostravě na charitu.

Žáci SOU se dostali na mezinárodní setkání Euroučňů v Praze.

Žáci SOU z Valašska se dostali na mezinárodní setkání Euroučňů v Praze

Po Německu, Rakousku a Maltě se stalo Česko čtvrtou zemí, ve které se setkali absolventi stáží Erasmus+ z osmi evropských zemí. Téměř padesátka žáků odborných škol z Česka, Německa, Rakouska, Finska, Španělska, Polska, Portugalska a Itálie se sešla na čtyřdenním mezinárodním setkání v Praze ve dnech 20. – 23. 9. Českou republiku reprezentovalo celkem 11 žáků, z toho 2 byli z naší školy (SOU Valašské Klobouky).

Žáci SOU se dostali na mezinárodní setkání Euroučňů v Praze.

Žáci SOU z V. Klobouků se dostali na mezinárodní setkání Euroučňů v Praze

Po Německu, Rakousku a Maltě se stalo Česko čtvrtou zemí, ve které se setkali absolventi stáží Erasmus+ z osmi evropských zemí. Téměř padesátka žáků odborných škol z Česka, Německa, Rakouska, Finska, Španělska, Polska, Portugalska a Itálie se sešla na čtyřdenním mezinárodním setkání v Praze ve dnech 20. – 23. 9. Českou republiku reprezentovalo celkem 11 žáků, z toho 2 byli z naší školy (SOU Valašské Klobouky).

Trenér fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý

Hratelná skupina o Euro. Soupeře respektujeme, ale chceme postup, říká Šilhavý

Trenér fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý si před losem kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2024 v Německu přál dostat z prvního výkonnostního koše Maďarsko, Švýcarsko nebo Polsko. A právě tým okolo hvězdného kapitána Roberta Lewandowského bude jedním ze soupeřů českého týmu. Kouč věří, že jeho svěřenci společně s Poláky postoupí ze skupiny, která podle něj mohla být i těžší. Současně respektuje i další kvalifikační protivníky Albánii, Faerské ostrovy a Moldavsko.

Samosběr jablek ve Skrbeni na Olomoucku, 17. září 2022

Jen šest korun za kilo. Samosběr jablek láká davy, sadaři jsou ale zoufalí

Po celé České republice se v poslední době rozběhl samosběr či prodej jablek ze dvora. Zatímco v obchodech jsou mnohdy malvice k sehnání od 30 korun výše, tak sami pěstitelé je nabízejí v rozmezí od šesti do 18 korun. V případě samosběru, kdy si člověk musí pro plod vylézt do koruny stromu, jde z strany sadařů nejen o ušetření nákladů v době růstu energií, ale také chtějí poukázat na nejistou budoucnost svého živobytí.