Praha - Výdaje nového Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) by letos měly být zhruba 214 milionů korun. Úřad vznikne 1. července vyčleněním z Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), který už nyní dohlíží na počítačovou bezpečnost v Česku. Vyplývá to z návrhu novely zákona o státním rozpočtu na letošní rok, který poslalo ministerstvo financí k připomínkám.
Čtrnáctiměsíční podmíněný trest a dvouletý zákaz práce u Policie ČR. Takový verdikt si v pondělí u Okresního soudu v Ostravě vyslechla devětatřicetiletá policistka Petra Nitková.
Mělnicko - Vypalování zahrad a luk zakazuje zákon, který ovšem mnozí zahrádkáři z Mělnicka porušují. Během jara tak hasiči každoročně vyjíždějí až několika požárům v přírodním prostředí týdně.
Střední Čechy - Největší problémy s divokými prasaty byly například na Rakovnicku před třemi lety. Tehdy se jich také nejvíce odlovilo. Proč vznikají, vysvětlil ředitel Městských lesů Rakovník Jiří Lengyel.
Jižní Morava – O výsadbu čtyř hektarů vinic si požádalo do konce února na ministerstvu zemědělství vinařství Fabig z Hustopečí na Břeclavsku. Uspělo. Jeho majitel Roman Fabig možnost zakládání nových vinic vítá. „Ze sta procent půjde o bílé odrůdy hroznů. Převládat bude Sauvignon Blanc, což je naše vlajková loď," přiblížil Fabig své plány.
Blíží se jim čtyřicítka, nemají manžela, přesto by chtěly miminko. Umělé oplodnění ale podstoupit nesmí, zákon to ženám bez partnera nedovoluje. Řada z nich to proto vyřeší po svém: domluví se s bratrancem nebo strýcem. To by se mělo změnit.
Zatímco se v Praze parlament chystá na novelu stavebního zákona, která by měla do budoucna zrychlit povolování staveb, v Olomouci se řeší, jak dnešním nárokům na stavby přizpůsobit neoklasicistní obchodní akademii. Na jedné straně stojí úředníci, toužící dostát požadované energetické úspornosti veřejné budovy, na straně druhé památkáři a kulturní veřejnost, která se těžko smiřuje s představou, že reliéfy a štukovou výzdobu překryjí tabule polystyrenu.
Praha 20. března (ČTK) - Na zlevněné žákovské a studentské jízdné přispělo loni ministerstvo dopravy 233 miliony korun. Meziročně jde o téměř desetimilionový nárůst úhrad za slevy nařízené zákonem. Největším příjemcem byly žluté autobusy a vlaky společnosti RegioJet.
Moderní lyžařské areály se dnes neobejdou bez technického sněhu. Při jeho výrobě však musejí dodržovat podmínky pro odběr povrchových a podzemních vod.
Praha - Sázková společnost Sazka dnes spustila na internetu svoje hry Sportka, Eurojackpot, Euromiliony nebo Kasička. Licenci k provozování těchto her online udělilo Sazce ministerstvo financí (MF) koncem února.
Vyškovsko – Ve volbách získal ve všech dotčených obcích minimálně šedesát procent hlasů. „Tehdy jsme pomohli my jemu, nyní potřebujeme, aby se za nás postavil on," vysvětlil předseda petičního výboru Milan Pernica starší ze Studnic, proč se kvůli znovuobnovení vstupu do vojenského újezdu Březina nově obrátili na prezidenta republiky Miloše Zemana.
Kladensko – Dva případy, kdy sprejeři poškodili cizí majetek, řešili muži zákona na Kladensku. Nejprve v Unhošti přistihli strážníci tři čtrnáctileté děti, které pomalovaly zeď garáží v ulici Na Rybníčku. Škoda je šest tisíc korun.
Praha - Zkrácení lhůty pro zahájení výplat náhrad zákazníkům zkrachovalých bank na sedm pracovních dnů a také změna názvu. S těmito okolnostmi se musel v posledním roce vypořádat Garanční systém finančního trhu, který až donedávna lidé znali jako Fond pojištění vkladů. V jeho čele stojí už jedenáct let výkonná ředitelka Renáta Kadlecová.
Město Třinec se připravuje na situaci, kterou dlouho nepamatuje. Vzhledem k rozsahu projektů, které má radnice v plánu, je nutné jednat s bankami a přijmout úvěr.
Východní Čechy - Pokuty ve výši 6,37 milionu korun udělila loni Česká obchodní inspekce pořadatelům předváděcích akcí v Královéhradeckém a Pardubickém kraji.
Hradec Králové - Pokuty ve výši 6,37 milionu korun udělila loni Česká obchodní inspekce pořadatelům předváděcích akcí v Královéhradeckém a Pardubickém kraji.
Hradec Králové - Pokuty ve výši 6,37 milionu korun udělila loni Česká obchodní inspekce pořadatelům předváděcích akcí v Královéhradeckém a Pardubickém kraji.
Brno – K nákupu nedala zákazníkům účtenku a neměla v baru ani oznámení o elektronické evidenci tržeb. Majitelka podniku v centru Brna měla smůlu, že jedním z nakupujících byli i celníci.
Brno, Praha - Hlavní město dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 11 milionů korun. Je za chyby ve veřejné zakázce na výstavbu Trojského mostu, který je součástí tunelového komplexu Blanka. Magistrát podle úřadu připustil podstatné změny podmínek stanovených ve smlouvě o dílo, což je v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Dnes to úřad uvedl v tiskové zprávě. Praha s rozhodnutím ÚOHS nesouhlasí a bude proti němu podávat žalobu, sdělil ČTK mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.
Teplicko - Na koupání na Barboře v Oldřichově to ještě není, ale už teď je kolem této oblíbené vodní plochy poměrně živo. Hladinu jindy poklidné nádrže budou totiž opět čeřit vodní lyžaři.
Tři odborové organizace České pošty podaly trestní oznámení. Podle nich zaměstnanci v souvislosti s prosincovou stávkou v podniku čelili zastrašováni. Oznámení směřuje na neznámého pachatele. Dnes to řekl předseda odborové organizace SOS-21 Petr Pohl. Mluvčí pošty již dříve odmítl, že by vedení firmy stávkující zastrašovalo.
Praha - Dva nové svitky tóry, židovského náboženského textu, pořízené z darů členů pražské obce, byly v neděli slavnostně uloženy ve Staronové synagoze. Mecenáši a rabíni symbolicky dopsali za pomoci pisatele svitků posledních 30 písmen. Pro obec je to podle její mluvčí Dity Šnajdrové historický okamžik, naposledy pořizovala novou tóru před druhou světovou válkou.
Moravské Budějovice – Kdo ví, jak by skončila hádka v jednom z podniků v Moravských Budějovicích, kdyby nezasáhli policisté. Přivoláni tam byli v pátek kolem desáté hodiny večer a hlídce na místě vypomáhali také budějovičtí městští strážníci.
Třeboň – Již letos v říjnu má v Třeboni začít vznikat nový zimní stadion. Ne každý s jeho výstavbou ale souhlasí. Opozice v čele s Janem Váňou (ODS) chce nyní Třeboňákům dát šanci, aby svůj názor vyjádřili veřejně.
Mezi studenty a zaměstnanci Univerzity Palackého zavládlo 1. března napětí. Do e-mailových schránek jim přišlo rozhodnutí, které plošně zakazuje kouření na všech pozemcích filozofické fakulty (FF).
Karlovy Vary - Podnikatelé v Karlovarském kraji, kteří od března spadají do druhé vlny zákona o elektronické evidenci tržeb (EET), se většinou novým podmínkám podřídili. Samotný systém podle oslovených podnikatelů funguje. Část podnikatelů ale raději omezila podnikání, aby se mu vyhnula.
Prezident Miloš Zeman a jeho expertní tým podporují novelu stavebního zákona, která by měla zjednodušit a zrychlit povolování staveb. Po schůzce s prezidentem na zámku v Lánech se v tomto smyslu vyjádřila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). Prezident je podle ní také znechucen situací před hlasováním o novele ve Sněmovně stejně jako ona.
Folkloristé už nebudou muset platit autorské poplatky Ochrannému svazu autorskému (OSA), pokud budou hrát na veřejné akci lidové písničky. Nebudou také povinni hlásit takovou akci dopředu. Senátem totiž úspěšně prošla novela autorského zákona, která produkci lidových písní upravuje.
Kvilda – Bojují a do posledního dechu bojovat budou obyvatelé Šumavy a její příznivci. Nechtějí, aby zákon o ochraně přírody prošel tak, jak je navržen.
Brno – Za čerstvými bagetami, pizzou z pece na dřevo nebo grilovanými kuřaty zamíří lidé zřejmě již koncem června do znovuotevřené Muzejky. Legendární podnik, který začal jako kavárna v devatenáctém století, je z velké části opravený.
Tanvald - Jablonečtí kriminalisté objasnili loupež, která se stala na konci letošního ledna v tanvaldské herně. Po obsluze herny v Krkonošské silnici tam tehdy pětadvacetiletý muž s nožem v ruce požadoval vydání tržby. Odnesl si přes 60 tisíc korun.
Praha - Národní galerie vkročila do jarní sezóny opět velkoryse. Ve Veletržním paláci ve čtvrtek večer její šéf Jiří Fajt potvrdil, že najít i „prodat" výtvarnou kvalitu vskutku umí. Velkolepá Grand Opening určená i široké veřejnosti přinesla devět výstav a všem, kteří přišli, brala dech. Zejména instalací čínského umělce Aj Wej-weje, který se tu představil už před rokem.
O historické hradební pásmo v Čáslavi je třeba v pravidelných intervalech pečovat. V současné době potřebuje zejména v některých místech velkou pomoc odborníků.
Kvilda – Bojují a do posledního dechu bojovat budou obyvatelé Šumavy a její příznivci. Nechtějí, aby zákon o ochraně přírody prošel tak, jak je navržen.
Milovice - Experiment s přemístěním divokých koní na volné planiny k Milovicím přináší další překvapivé výsledky. Ty se netýkají jen samotného stáda koní.
Vysoké Mýto – Zdárné dokončení dialyzačního střediska ve Vysokém Mýtě blokuje další problém! Komise složená ze zástupců společnosti Fresenius Medical Care i města Vysokého Mýta vybrala 20. února dodavatele stavebních prací, podpisy na smlouvě však stále chybí.
Břeclav – Až tři roky vězení hrozí dvaadvacetiletému muži, kterého policisté stíhají kvůli krádeži. Mladík se do problémů dostal přesto, že ho soud v minulosti za mříže už jednou poslal. Poslední případ se stal v jednom z břeclavských obchodů.
Dobříň – Zdejší háj je během března plný milovníků přírody, kteří se chtějí pokochat krásou milionů bílých květů sněženky předjarní, chcete-li sněženky podsněžníku.
Kvilda /FOTOGALERIE/ – Zákon o ochraně přírody a krajiny se nelíbí Šumavákům a nejen jim. Včera odpoledne se sešli ve Kvildě, při konferenci s názvem Komu patří Šumava?
Cheb - Třiašedesátiletá žena z Chebu bude čelit obvinění ze zkreslení údajů o stavu hospodaření a jmění. „Obviněná se trestného činu dopustila jako jednatelka jedné z firem na Chebsku," informovala policejní mluvčí Věra Hnátková.