Zhruba 800 měst a obcí podepsalo petici proti návrhu zákona o odpadech, který připravilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Obcím se nelíbí navrhované razantní navýšení poplatků a nákladů na odpadové hospodářství, které by se promítlo do jejich rozpočtu. Upozorňují také na nesoulad navrhované normy s připravovanou evropskou legislativou. Sdělil to dnes mluvčí Sdružení místních samospráv ČR Tomáš Chmela.
Plzeňský kraj - Poslanci potvrdili původní verzi novely zákona a ochraně přírody a krajiny. Prezident Miloš Zeman již oznámil, že bude zákon v této podobě vetovat.
Znojemsko – Původní verzi zákona o ochraně přírody schválili poslanci ve středu 117 hlasy. Padla tak pozměňovací senátní verze, která měla jít spíše proti národním parkům. „Poměry hlasů ukázaly, jaké názory poslanci mají. Beru to jako vítězství rozumu, zvítězila totiž precizně vypracovaná verze," podotkl ředitel Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl s tím, že zákon pravděpodobně bude vetovat prezident. Sněmovna bude o novele rozhodovat potřetí.
EET začíná platit pro desetitisíce maloobchodních a velkoobchodních subjektů. Zapojit se musí mimo jiné hračkářství, železářství, klenotnictví, prodejny s oblečením nebo trafiky.
Nymburk - V Nymburce pokračoval už třetím stáním soud mezi městem a zinkovnou AZOS. Obyvatele města totiž už od roku 2014 obtěžuje nepříjemný chemický zápach, město proto podalo žalobu o ukončení jejího provozu.
Pořadatelem soutěže o kávovar Tchibo (dále jen ,,soutěže") je společnost VLTAVA LABE MEDIA a.s., se sídlem U Trezorky 921/2, 158 00 Praha 5 – Jinonice, IČ: 01440578, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze oddíl B vložka 18970 (dále jen „Pořadatel")
Brno - Bránit problémům se zákonem ještě před tím než nastanou, mají v Brně další asistenti prevence kriminality. Místo dvou jich bude od roku 2018 sloužit osm.
Poslanci po bouřlivé diskusi zamítli senátní verzi zákona o národních parcích a naopak schválili vládní návrh. Prezident Miloš Zeman se ale novelu chystá vetovat.
Praha - Poslanci po bouřlivé diskusi zamítli senátní verzi zákona o národních parcích a naopak schválili vládní návrh. Prezident Miloš Zeman se ho chystá vetovat.
Jindřichohradecko - Do křížku se zákonem se dostal osmatřicetiletý muž, který v úterý v nočních hodinách vnikl do objektu kravína v jedné obci na Jindřichohradecku.
Praha - Vrácení části spotřební daně z nafty, tzv. zelenou naftu, mohou od dnešního dne nárokovat i zemědělci v živočišné výrobě. Účinná začala být novela zákona o spotřebních daních, která to umožňuje. Opatření má pomoci odvětví živočišné výroby, které je podle řady poslanců v tíživé situaci, a zvýšit konkurenceschopnost zemědělců.
Pardubice – Tři sražené děti cestou do školy na přechodu na Dašické ulici. Po nehodě na přechodu „u Atomiku" skončily všechny děti v nemocnici, z toho dvě měly lehká zranění a jeden otřes mozku.
Šumava, Kvilda – Údajně ve středu prvního března by se měli poslanci opět věnovat novele zákona o ochraně přírody a krajiny, tedy i Národnímu parku Šumava a balíku pozměňovacích návrhů, které v té souvislosti poslali do poslanecké sněmovny senátoři.
Americký prezident Donald Trump zvažuje opatření vedoucí k legalizaci pobytu přistěhovalců, kteří se ve Spojených státech vyskytují neregulérně. Nevedlo by to ale k urychlenému udělování občanství, informovala dnes televize CNN s odvoláním na činitele Bílého domu.
Terezín – Nákladná rekonstrukce objektů pevnostního města v rámci projektu Terezín – město změny je provázena nálezy a odhalením nejednoho tajemství. Z nich některé jsou vystaveny v loni otevřeném Muzeu města Terezín.
Sněmovna se dnes nedostala k dalšímu projednávání novely poslanců z klubu TOP 09 a Starostů, jež zvyšuje daňové úlevy dárcům krve a zavádí je pro dárce kostní dřeně. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) tak nedostal šanci přidat k ní návrh na zdanění výnosů z některých korunových dluhopisů.
České Budějovice - K největšímu zásahu od roku 2013 vyjížděli v úterý před 17. hodinou na českobudějovické sídliště Máj policisté. Zasahovali u potyčky v jednom z panelových domů v ulici V. Volfa. Obyvatelé sídliště byli na nohou.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) svolal na pátek jednání zástupců všech parlamentních stran k novele zákona o elektronických komunikacích. Chce prověřit možnost zrychleného přijetí normy. Dnes to sdělil mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Přijetí normy v prvním čtení by podle premiéra tlačilo na snížení ceny mobilních dat. Sobotka chce, aby novela v březnu putovala z vlády do Sněmovny.
Královéhradecko - Neodeslání údajů či nevystavení účtenky. To byly nejčastější prohřešky podnikatelů u elektronické evidence tržeb (EET), na které přišli kontroloři z Finančního úřadu.
Vimperk – Třikrát za poslední zhruba rok a půl ustál ať už přímé, nebo nepřímé pokusy o odvolání z funkce Jiří Cais (ODS), místostarosta města Vimperk.
Prostějovsko - Téměř dvě stě aut kontrolovali koncem minulého týdne policisté v celém Olomouckém kraji. Dopravní akce však byla poměrně netradiční, hlídky se totiž soustředily na chování řidičů při přejíždění přejezdů.
Královéhradecko - Neodeslání údajů či nevystavení účtenky. To byly nejčastější prohřešky podnikatelů u elektronické evidence tržeb (EET), na které přišli kontroloři z Finančního úřadu.
Malé krámky i velké supermarkety. Řeznictví, pekařství, trafiky nebo třeba prodejny textilu a obuvi. Tam všude už ve středu dostanete – nebo byste alespoň teoreticky měli dostat – povinnou účtenku.
Vsetín, Valašsko – Dvojici zlodějů navigací zadrželi v závěru minulého týdne policisté ve Vsetíně. Podle policejního mluvčího Vladislava Malcharczika přecházela jejich dopadení zběsilá honička v autech. Policisté muže v pátek obvinili z několika krádeží a poškození cizí věci. Zloději mají na svědomí škodu dosahující téměř 400 tisíc korun.
Klienti nespokojení se službami své dosavadní banky od března dostanou na obranu zbraň silnějšího kalibru. Novela zákona o platebním styku, která začne platit ve středu, jim umožní změnit svůj peněžní ústav a přejít k jinému již po jediné osobní návštěvě na pobočce banky.
Ministerstvo školství chce, aby všude před tabulí stáli kvalitní lidé, kteří rozumějí svému oboru a zároveň mají požadované pedagogické vzdělání. Ne vždy se to potkává s realitou. Kvalifikovaných učitelů matematiky, fyziky a chemie je kupříkladu velký nedostatek. Nejde o planý poplach, neboť zatímco před revolucí třeba obor učitelství fyziky na Matematicko-fyzikální fakultě UK absolvovalo na 150 lidí ročně, v posledních letech je to necelá desítka.
Dávky nemocenského pro dlouhodobě nemocné by mohly vzrůst od druhého měsíce nemoci na 66 procent, od třetího měsíce nemoci pak na 72 procent vyměřovacího základu. Kabinet dnes z šesti variant zvolil možnost, kterou podporovalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na twitteru. Zvolená varianta by měla státní pokladnu vyjít na 2,4 miliardy korun ročně navíc. Novinka by mohla platit od příštího roku, podle odborů však není dostatečná.
Vyškovec – Čtrnáct zardoušených ovcí a další tři zraněné, takový je součet obětí útoku vlka samotáře, který se ve druhé polovině února nejspíš ze Slovenska zatoulal do Bílých Karpat. Na ovce zaútočil během čtrnácti dnů dvakrát na pastvinách ve Vyškovci. Podle zoologa Tomáše Vondřejce ze Správy CHKO Bílé Karpaty jde zřejmě o osamělého lovce, jenž na zvířata v ohradě útočil v noci.
Novelou zákona o povinném ručení, která do něj vrací poplatek za nepojištěné vozidlo, projedná Sněmovna s pozitivním stanoviskem vlády. K návrhu skupiny poslanců vrátit do zákona povinný příspěvek motoristů České kanceláři pojistitelů za nepojištěná auta měli vládní legislativci podle podkladů pro dnešní jednání ministrů připomínky. Sněmovna se bude předlohou zabývat na některé z příštích schůzí.
Vláda se dnes nedohodla na novele ústavního zákona, která má umožnit majitelům legálně držených zbraní zasáhnout k zajištění bezpečnosti v Česku. K návrhu nepřijala stanovisko, oznámil na twitteru mluvčí vlády Martina Ayrer. O poslanecké předloze tak bude rozhodovat Parlament. K tomu, aby byla změna schválena, ji v obou komorách musejí podpořit tři pětiny hlasů.
Sázková společnost Sazka může na internetu provozovat loterie jako například Sportku, Eurojackpot, Euromiliony nebo Kasičku. Dnes to sdělil mluvčí společnosti Václav Friedmann. Informaci potvrdilo i ministerstvo financí (MF), které Sazce licenci udělilo. Spuštění her online plánuje Sazka v nejbližší možné době.
Brno - Fakultní nemocnice v Bohunicích nebo u svaté Anny se stanou univerzitními. Alespoň s tím počítá nový návrh zákona o univerzitních nemocnicích. Odpovědnost za ně však brněnská Masarykova univerzita přijmout odmítá. Do té doby, než stát zadlužené nemocnice zbaví dluhů. Řekl to v pátek rektor Mikuláš Bek.
O domácím vaření piva nikdy nepřemýšlel. Pil klasická česká piva, než ho před pěti lety kamarád seznámil i s pivy z menších pivovarů. „Hrozně mě to nadchlo," říká třicetiletý Tomáš Krátký ze Stratova na Nymbursku, který má od té doby za sebou už několik uvařených várek domácího piva.
Kromě obecného zákazu imisí obsahuje nový občanský zákoník rovněž přehled zcela konkrétních situací, které mohou v sousedských vztazích nastat, a přináší rovněž řešení, jak se v rámci zákona s těmito situacemi vyrovnat, a nenarušit tak dobré sousedské vztahy.
Loučka – Maskovaný lupič vyzbrojený nožem přepadl minulý týden prodejnu s poštovními službami v Loučce. Tamní pracovnici přinutil vydat mu necelých šedesát pět tisíc korun. Policisté po lupiči pátrají, v případě dopadení a prokázání viny mu podle zákona hrozí až desetileté vězení.
Karlovarský kraj - Tisíce rozesmátých tváří v nejrůznějších převlecích a maskách. Tak vypadaly tradiční masopustní průvody v celém Karlovarském kraji. Ten největší se konal v pořadí již potřinácté v Chebu. Zde se několik stovek lidí vydalo od chebského Západočeské divadla středem města až k Muzeu Cheb, kde byl symbolicky upálen slaměný Masopust.
Budova, která se nachází u Základní školy Jana Palacha v Kutné Hoře, chátrá. Město Kutná Hora má do budoucna s touto budovou další záměry. „Nejprve musíme na tomto místě vyřešit pozemkové problémy," řekl starosta Kutné Hory Martin Starý. Zhruba třetina pozemku totiž patří Státnímu statku Čáslav.
Region - Pohřební služby, aniž by o to stály, už několik let fungují jako sklad. Pozůstalí si nevyzvedávají urny s ostatky zemřelých, a ty se tak hromadí v provozovnách pohřebních ústavů. Leží tam i několik let. Ze zákona o pohřebnictví se urny musí skladovat dvanáct měsíců.
Znojemsko – Zvuky motorové pily se v těchto dnech ozývají u silnic první třídy číslo osmatřicet a třiapadesát. Za plného provozu tam silničáři kácí a likvidují staré stromy. Celkem jich mají padnout více než stovky. Kácení bude stát přibližně dva a půl milionu korun. Odstraněné stromy plánují silničáři je nahradit novými.
Východní Čechy - Škoda každé rány, která padne vedle, zní názor většiny východočeských rodičů, kteří se zúčastnili včerejší ankety Deníku o tělesných trestech dětí.