
Změní novela trend? Pravděpodobně ne
Hradecko - Zpřísnění držení zbrojního průkazu právě přichází. Volnější ruce podle novely budou mít policie a lékaři.
Hradecko - Zpřísnění držení zbrojního průkazu právě přichází. Volnější ruce podle novely budou mít policie a lékaři.
Karlovy Vary - V SOS dětských vesničkách se odjakživa podporovala pěstounská péče o děti, které ve své biologické rodině vyrůstat nemohou. Nově tak karlovarská vesnička nabízí k pronájmu dva byty určené zejména pro péči o větší sourozeneckou skupinu.
Chrudimsko – Novela zákona o střelných zbraních a střelivu vzbuzuje u veřejnosti minimálně rozpaky. Současný trend nasvědčuje tomu, že lidé mají neobvykle velký zájem o získání zbrojního průkazu, oproti tomu novela zákona získání a držení zbrojního průkazu spíše ztěžuje.
Prachatice - I když momentálně panuje kolem osudu vily v Nádražní ulici v Prachaticích, která stojí v trase plánované přeložky silnice II/141 jisté vakuum, možnosti jsou jen dvě.
Trojanovice - Při nedávné schůzce starostů zněla zasedací místností známá nerudovská otázka „Kam s ním?" Tématem setkání byla budoucnost odpadového hospodářství v okrese
Most - Hrstka obyvatel se zúčastnila veřejného projednávání, kde se řešil plán rozvoje Mostu do roku 2020. Existují pochybnosti, že městu se podaří zlepšit svůj image, ikdyž „už není tak negativně vnímaným městem jako v minulosti", což tvrdí odborníci.
Jičín – Zbraně jako takové jsou dnes velmi diskutovaným tématem. Jedni tvrdí, že podmínky pro získání zbrojního průkazu jsou až moc složité, jiní volají po zpřísnění zákonů.
Orlickoústecko - Po jakékoli masové vraždě, atentátu či střelbě šíleného jedince se okamžitě rozpoutá debata o regulaci držení zbraní. V Česku se to naposled stalo po explozi muničních skladů ve Vrběticích nebo střelbě v Uherském Brodě, kde psychicky nemocný člověk postřílel osm lidí. Zákonodárci reagovali zpřísněním zákona o zbraních, na jehož základě bude možné rychleji odebrat zbraň zdravotně nezpůsobilému majiteli.
Česká republika/ Východní Čechy/ PRO A PROTI/ - Po jakékoli masové vraždě, atentátu či střelbě šíleného jedince se okamžitě rozpoutá debata o regulaci držení zbraní.
Dubaj - Pět hodin dnes bojovali hasiči v Dubaji s požárem rozestavěné budovy v centru města. Oznámil to místní list Gulf News. Nejnovější ze série požárů, které v poslední době postihly obchodní a turistické centrum na pobřeží Perského zálivu, si podle sdělení hasičů nevyžádal oběti na životech.
Klatovsko - Za jediný den volalo do útulku sedm lidí, kteří už nechtěli psa.
Havlíčkův Brod – V letošním roce si připomínáme dvojité jubileum českého novináře, myslitele, ekonoma, ale také básníka a písničkáře Karla Havlíčka Borovského (narodil se před 195 lety – 31. října 1821 v Borové a zemřel před 160 lety 29. července 1856 v Praze).
Praha - Po jakékoli masové vraždě, atentátu či střelbě šíleného jedince se okamžitě rozpoutá debata o regulaci držení zbraní. V Česku se to naposled stalo po explozi muničních skladů ve Vrběticích nebo střelbě v Uherském Brodě, kde psychicky nemocný člověk postřílel osm lidí. Zákonodárci reagovali zpřísněním zákona o zbraních, na jehož základě bude ode dneška možné rychleji odebrat zbraň zdravotně nezpůsobilému majiteli. Policisté také získávají oprávnění vstoupit do obydlí držitele, který pozbyl zdravotní způsobilosti, a zajistit jeho zbraň.
Brno - V supermarketu se zamknou dveře a neprodané pečivo a některé druhy ovoce a zeleniny putují rovnou do koše. Když zhasnou světla a odejdou poslední brigádníci, vyráží na lov lidé, kteří vyhozené jídlo vyhledávají. Mnohdy totiž skončí v kontejnerech úplně zbytečně. „Občas je ovoce trochu potlučené nebo listy salátu povadlé, ale někdy třeba najdeme krásný ananas," popsal své zkušenosti Brňan Marcel Dombrovský. Takzvaný Dumpster diving provozuje už několik let.
Příbramsko - Senátor a starosta Sedlčan na Příbramsku Jiří Burian je přesvědčen, že kontrol, které prověřují hospodaření obcí, je víc než dost. Proto v Senátu ČR nesouhlasil se zákonem, který by měl zvýšit pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu ČR (NKÚ).
Chrudimsko - Po jakékoli masové vraždě, atentátu či střelbě šíleného jedince se okamžitě rozpoutá debata o regulaci držení zbraní. V Česku se to naposled stalo po explozi muničních skladů ve Vrběticích nebo střelbě v Uherském Brodě, kde psychicky nemocný člověk postřílel osm lidí.
Rychnovsko – Zákon o střelných zbraních a střelivu doznává významných úprav.
Praha - Nejvyšší kontrolní úřad zahájí v srpnu kontrolu hospodaření Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Prověří, zda uvedený úřad hospodaří účelně, hospodárně a efektivně s majetkem i penězi státu. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) o tom informoval na svém webu. Kromě toho zahájí NKÚ i kontrolu peněz vynakládaných na odpadové hospodářství.
Rio de Janeiro - I když má Michael Phelps rekordních 22 olympijských medailí včetně 18 zlatých, stejně jako ostatní plavci na hrách v Riu de Janeiro budou o jeho bezpečnost v bazénu dbát plavčíci. Vyžadují to brazilské zákony. Mezi účastníky her vzbuzuje přítomnost plavčíků úsměv.
Benešov – Prodejní cena majetku, kterého se chtějí města zbavit, nesmí být nižší, než je cena obvyklá. Právě to striktně nařizuje novela Zákona o obcích. A touto normou se musí také řídit benešovská radnice při prodeji městských bytů. „Pokud by cena byla nižší, musí to být velmi dobře zdůvodněno. A pokud by tomu tak nebylo, je celé jednání neplatné," vysvětlil starosta Benešova Petr Hostek okolnosti, na které nyní naráží zamýšlený prodej části městského bytového fondu. Současně připomněl, že zákon městu znemožňuje vytvořit pro prodej bytů nabídkovou cenu nižší, než je cena odhadní.
Hranice - Příchod společnosti Antaka do areálu hranického CTParku vzbuzuje ve městě silné emoce. Náplní firmy má být zpracovávání plastů, což se nelíbí představitelům spolku Čisté Hranice, kteří se obávají, že tato činnost bude způsobovat zápach.
Washington - Manželka republikánského kandidáta na prezidenta Spojených států Melania Trumpová čelí podezření, že v 90. letech pracovala v USA jako modelka, aniž měla potřebná povolení. Trumpová porušení amerických imigračních zákonů odmítá, informovala americká média. Donald Trump ve své prezidentské kampani ostře vystupuje proti ilegálním imigrantům.
Brno /ROZHOVOR/ – Po teroristických útocích se vždy objevují diskuze, zda rozšířit nebo naopak omezit přístup ke zbraním. „Útočníci ale zpravidla nemají legálně držené zbraně," upozorňuje expert Josef Kraus z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.
Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) udělila v prvním čtvrtletí letošního roku prodejcům hraček 220 pokut za téměř 1,8 milionu korun. Nedostatky odhalila ve více než polovině kontrol, nejčastějším prohřeškem bylo porušení zákona o technických požadavcích na výrobky.
Rio de Janeiro - Brazilská policie zatkla marockého boxera, který podle obvinění v olympijské vesnici v Riu de Janeiro sexuálně napadl dvě ženy. Ve vazbě nyní může podle zákona strávit až 15 dní, zatímco policie bude případ vyšetřovat jako pokus o znásilnění. Sen o olympijském startu se tak pro něho s největší pravděpodobností rozplynul.
Brno – Předvolební šikana. Tak hodnotí zástupci spolku Děti Země postup jihomoravského krajského úřadu. Nedostali totiž odpovědi na své žádosti o informace v uplynulém půl roce. Podle zákona musí úřady odpovědět do třiceti dnů.
Praha - Hlavní město zatím nemá vyrobenu a nainstalovánu ani jednu značku, která vymezí lokality, kam nesmějí jezdci na elektrických vozítkách segway. Mluvčí magistrátu Vít Hofman v pátek řekl, že první zákazy by se v centru metropole měly objevit 1. září. Do té doby se podle mluvčí strážníků Ireny Seifertové mohou jezdci na vozíkách dál po Praze beztrestně pohybovat. Strážníci jim pokutu udělit nemohou. Zákaz, který schválilo vedení Prahy, přitom platí od středy.
Milevsko – Po šestnácti letech má jeden z největších jihočeských zaměstnavatelů šanci vrátit se na perspektivní trh Íránu.
Kladno – Kladenští policisté se opět vydali na silnice kontrolovat řidiče. V minulých dnech se totiž konala celorepubliková dopravně bezpečnostní akce s organizací TISPOL, při které policisté dohlíželi na dodržování pravidel silničního provozu a především se zaměřili na kontroly nákladní a autobusové dopravy.
Vendryně Příčina tragického požáru ve Vendryni není ani po skoro půl roce známá, vyšetřovatelé nyní čekají na další odborné stanovisko.
Frýdecko-Místecko - Přestože už ze zákona chráněné dílny neexistují, instituce a organizace podporující zdravotně postižené lidi fungují pod jinými názvy dál. A daří se jim. Množství zaměstnaných znevýhodněných osob vzrostlo.
Blansko – V noci otevřená okna dokořán. Jinak člověk v rozpáleném paneláku neusne. Bum, prásk. Oblohu rozzáří barevné rachejtle a ulicemi doznívá salva petard. Zatímco v části města někdo hluboko po půlnoci oslavuje, jiný se probouzí s jadrnými kletbami na jazyku. V poslední době jsou podle místních výbuchy petard a menší ohňostroje prakticky na denním pořádku. „Máme tu léto, ale jako bychom slavili Silvestra a Nový rok. Když je to do desíti jedenácti hodin večer, dá se to pochopit. Ale když pyrotechnika duní městem v jednu ráno?" diví se na webu města Blanska David Pokorný.
Jižní Morava – Vyhlašujeme stávkovou pohotovost, oznámili minulý čtvrtek jihomoravští záchranáři. Svým podpisem to podpořily asi dvě stovky zaměstnanců. Podle odborářů si teď ředitel jihomoravské záchranky Milan Klusák nechal zjistit, kdo se pod dokument podepsal. Bojí se, že by jim mohl škodit.
Děčín – Z podvodu obvinili policisté podnikatele z Ústecka. Ten nabízel především seniorům přepravu po městě. Po čase přestal služby poskytovat, peníze z předplacených karet ale nevrátil.
České Budějovice - Nejméně v devíti případech se pravděpodobně 24letý mladík dopustil přečinu krádeže. Zaměřil se nejen na jízdní kolo v panelovém domě, ale především na potraviny a alkohol v nákupních centrech v Českých Budějovicích.
Region – Senátor a sedlčanský starosta Jiří Burian je přesvědčen, že kontrol, které prověřují hospodaření obcí, je víc než dost. Proto v senátu nesouhlasil se zákonem, který by měl zvýšit pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu ČR (dále NKÚ).
Jičín - Vyjádření Správy hřbitovů Technických služeb města Jičína k cenám za nájem pronajatých hrobových míst:
Horažďovice - Jsem zděšen, reagoval horažďovický starosta.
Vyškovsko – Roky upozorňují, že musejí čelit tlaku mocnějších skupin, zejména developerů. Především kvůli nim řada zahrádkářských kolonií zaniká. Zahrádkáři jsou tak rádi, že poslanci momentálně projednávají nový zahrádkářský zákon. Věří, že právní zakotvení jejich činnosti pomůže. Nyní jim ochrana chybí.
Liberec - Nepůjde elektřina. Kde přesně, to si musí každý zjistit sám. Tak by se v krátkosti dal shrnout nový záměr společnosti ČEZ Distribuce platící pro města na severu Čech spadající do jejího pole působení. Mezi ně patří například Liberec nebo Chrastava.
Washington - Americký prezident Barack Obama dnes zmírnil tresty výjimečně vysokému počtu 214 vězňů, z nichž většina byla odsouzena za nenásilné trestné činy spojené s drogami. Informoval o tom Bílý dům, podle kterého jde o největší počet trestů zmírněných prezidentem během jediného dne nejméně od roku 1900. Celkem 67 z odsouzenců si odpykává doživotní tresty.
Jeruzalém - Izraelský parlament dnes oznámil, že snížil ze 14 na 12 let minimální věkovou hranici pro uvěznění pachatelů závažných "teroristických" činů. Jde o reakci na opakované útoky na Izraelce ze strany velice mladých Palestinců. Izraelští ochránci lidských práv změnu kritizují. Informovala o tom agentura AFP.
Praha - Návrh novely zákona o tkáních a buňkách, kterou vláda předložila Sněmovně, obsahuje ustanovení s korupčním potenciálem. V tiskové zprávě to ve středu uvedl Nadační fond proti korupci. Podle fondu to souvisí s možným zneužitím dovozu tkání a buněk dárců ze zemí mimo EU, například z Číny. Novela rozšiřuje pravidla pro zacházení s tkáněmi a buňkami, která platí mezi zeměmi EU, i na jejich dovoz ze třetích zemí. Ministerstvo zdravotnictví naopak tvrdí, že nově stanovená pravidla riziko korupce nebo klientelismu snižují.
Nymburk - Už několik let řeší vedení nymburské radnice stížnosti na nebezpečné parkování u školky Větrník na Okružní ulici. Už dvakrát od roku 2014 akce vybudování bezpečného parkování ztroskotala na nedodání potřebné projektové dokumentace.
Praha - Invazivní nepůvodní živočichové a rostliny, které svým neřízeným šířením ohrožují přírodu, se nebudou hromadně likvidovat, ale postupně ve volné přírodě omezovat. Jde o 23 živočichů a 14 druhů invazivních rostlin. Pokud jsou tyto druhy chovány v lidské péči, tak nemusí být likvidovány, ale chovány tak, aby se nerozmnožovaly a žádné nové se do zajetí nedostávaly, řekl dnes Jan Plesník, odborný rada z oddělení mezinárodní spolupráce v Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR. Ode dneška dovoz těchto druhů kontrolují veterináři na letišti.
Sedlčany - Někteří zastupitelé a kontrolní výbor zastupitelstva města Sedlčany na Příbramsku požadovali, aby měli občané větší přístup elektronickou formou k informacím ze schůzí městské rady a zastupitelstva.
Praha - Návrh novely zákona o tkáních a buňkách, kterou vláda předložila Sněmovně, obsahuje ustanovení s korupčním potenciálem. V tiskové zprávě to ve středu uvedl Nadační fond proti korupci. Podle fondu to souvisí s možným zneužitím dovozu tkání a buněk dárců ze zemí mimo EU, například z Číny. Novela rozšiřuje pravidla pro zacházení s tkáněmi a buňkami, která platí mezi zeměmi EU, i na jejich dovoz ze třetích zemí. Ministerstvo zdravotnictví naopak tvrdí, že nově stanovená pravidla riziko korupce nebo klientelismu snižují.
Washington - Policista z Washingtonu byl jako první člen policejního sboru v USA zatčen za ochotu pomáhat radikální organizaci Islámský stát (IS). Podle stanice ABC chtěl Nicholas Young jeho členům usnadnit komunikaci do zámoří. Obviněn byl v rámci federálního protiteroristického zákona z ochoty poskytnout materiální podporu IS. V případě odsouzení mu hrozí až 20 let vězení.
Praha - Nařízení o zákazu segwayů v hlavním městě vstupuje ve středu v platnost, informoval v tiskové zprávě magistrát. Město o něm bude turisty nejprve jen informovat, pokuty udělí až po instalaci dopravních značek. Zákaz segwayů, které trápí obyvatele především v centru města, schválila rada v polovině července. Brání se proti němu jejich půjčovny.
Praha - Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta dnes dostal od ministerstva financí oficiální nabídku na post náměstka generálního ředitele Celní správy. Informaci deníku Právo potvrdilo ministerstvo financí. Zda funkci přijme, si Šlachta rozmyslí do pondělí, řekl v České televizi (ČT). Od policie Šlachta odešel kvůli nesouhlasu s její reorganizací. Náměstkem by se mohl stát od 1. října.