Brno – Těžkou ránu dostaly v úterý snahy lidí z Brna, kteří bojují za pokračování privatizace bytových domů za velmi výhodných podmínek. Rozprodej bytového fondu stoplo na konci loňského roku nové vedení města aby prozkoumalo, zda je v souladu se zákony. Nyní má na stole analýzy, podle nichž byty tak výhodně, jako doposud, lidé dostávat nemohou.
Uherské Hradiště /FOTO/ – Hned několik krádeží kol se od neděle 8. března dostalo na stůl uherskohradišťských policistů. Ke dvěma odcizením došlo v části Štěpnice, v jednom z případů se zloděj neštítil na kradeném bicyklu ujet přímo před zraky majitelky.
Paříž - Francouzské Národní shromáždění dnes začalo projednávat návrh zákona, který má dát nevyléčitelně nemocným právo, aby je lékaři přestali léčit a až do smrti je udržovali v bezvědomí. Text vyvolal v zemi ostrou polemiku mezi těmi, kteří v tom vidí skrytou a pro ně nepřípustnou eutanazii, a těmi, pro které naopak zákon nejde dost daleko směrem k eutanazii.
Valašsko – „Je šílené, co zase ti nahoře vymysleli. Nepovede to k ničemu jinému než k vymýšlení způsobů, jak ten nesmysl obejít. A nedoplatí na to nikdo jiný než malé sběrny a lidé, kteří si chtějí k té bídě, co mají, alespoň trochu přivydělat," zlobí se nad novelou zákona o odpadech sedmačtyřicetiletý Bedřich J. ze Vsetína.
Město Ostrava se rozhodlo zveřejňovat všechny uzavřené smlouvy. Velké ostravské obvody drží krok se současným trendem transparentní radnice, ale těm menším toto rozhodnutí radost nedělá.
Dobrá Voda u Hořic – Správa železniční dopravní cesty nechala zdemolovat sice historickou, ale přitom zchátralou nádraží budovu. Staví čekárnu novou, ale vedení obce je s vybraným řešením velmi nespokojeno.
Praha - Vládní lidovci požadují před rozhodováním o chystaném zákonu o elektronické evidenci tržeb studii, která by přesně hodnotila dopady normy. Novinářům to dnes řekl místopředseda strany a ministr zemědělství Marian Jurečka. Šéf rozpočtového výboru Sněmovny Václav Votava (ČSSD) v reakci uvedl, že by KDU-ČSL měla respektovat koaliční smlouvu. Řekl také, že ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO) přípravu systému podcenilo.
Praha – ODS ve Sněmovně navrhne zrušení daně z nabytí nemovitosti a předloží novelu zákona o stavebním spoření, která má umožnit rodičům dostat se k penězům, jež spoří svým nezletilým dětem. Před schůzí Sněmovny, která začíná dnes, to na tiskové konferenci oznámil předseda opoziční strany Petr Fiala.
Jindřichův Hradec - Kam vyhodit posečenou trávu, shrabané listí či například slupky od brambor? Toto dilema už Hradečáci žijící v rodinných domech nebudou muset řešit.
Praha - Příští rok chce ministerstvo dopravy začít stavět 223 kilometrů nových silnic. Urychlit přípravu staveb chce úřad ještě před platností připravovaného stavebního zákona tím, že úředníci budou pracovat na jednotlivých částech povolovacího řízení paralelně. Na dnešním Fóru českého stavebnictví to řekl ministr dopravy Dan Ťok.
Zlatá Koruna – Regionální svazek obcí Vltava rokoval o tom, jak bude muset vyřešit rostlinné zbytky. Zástupci některých vsí v regionu se rozčilují, že se vyvážení bioodpadů komplikuje.
Praha - Vláda chce mít nové operační programy schválené Evropskou komisí (EK) do poloviny letošního roku. Na dnešním Fóru českého stavebnictví to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dodal, že byly odstraněny nedostatky dvou klíčových zákonů, o státní službě a o posuzování vlivů na životní prostředí, které až dosud blokovaly jednání s EK.
Hradec Králové /LINKA 112/ - Možná ho vzrušují vlasy, možná si místo vybral náhodně. Neznámý muž totiž před výlohou kadeřnictví v Šafaříkově ulici v Hradci Králové minulý čtvrtek mezi 18.30 a 18.40 hodin masturboval. Policisté výtečníka nyní hledají, hrozí mu za výtržnictví až dvouletý pobyt za mřížemi.
Liblice – Jak dlouhodobá zátěž silným stresem ovlivňuje lidské zdraví, zakouší čerstvý důchodce Antonín Fabián se svou manželkou, která je po těžké nemoci v částečném invalidním důchodu, práci na poloviční úvazek sehnat nemůže. A věřte, že vyjít z jednoho starobního důchodu a půlky invalidního je velmi těžké.
Politické zemětřesení prožívá nyní Hlízov! Tamní zastupitelstvo se dostalo do té nejhorší situace, když po rezignaci několika členů z opoziční části vedení obce zůstalo nefunkční. Z původních sedmi má nyní zastupitelstvo členy čtyři, což je pod hranicí povoleného minima a místní obyvatele tak čekají v nejbližších měsících předčasné volby.
Slatina – Pardubické hejtmanství požaduje v reakci na problémy týkající se muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku či nelegálního skladu ve Slatině u Vysokého Mýta změnu zákonů a opatření, které zajišťují jejich bezpečnost, upravují jejich fungování a pravidla pro řešení nenadálých situací. Se svými návrhy se obrátí na Bezpečnostní radu státu.
Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Iveta Koudelová před čtyřmi lety založila Jistoty domova, které poskytují sociální péči seniorům i handicapovaným lidem. V minulých dnech statečně bojovala o přízeň v šestém ročníku soutěže Žena regionu.
Praha – Hroznatovo dědictví neboli pozemky o výměře několika tisíc hektarů na Karlovarsku, na kterých se nachází lesy, rybníky a louky, Kanonie premonstrátů v Teplé nezíská. Podle Státního pozemkového úřadu totiž majetek propadl státu během pozemkové reformy v roce 1926. „Kanonie premonstrátů Teplá pozbyla nemovitosti před rozhodným obdobím, které je dle zákona od 25. února 1948 do 1. ledna 1990," uvedla mluvčí úřadu Monika Machtová.
Slatina – Pardubické hejtmanství požaduje v reakci na problémy týkající se muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku či nelegálního skladu ve Slatině u Vysokého Mýta změnu zákonů a opatření, které zajišťují jejich bezpečnost, upravují jejich fungování a pravidla pro řešení nenadálých situací. Se svými návrhy se obrátí na Bezpečnostní radu státu.
Písek – Potřebuje Písek vyhlášku omezující vystupování pouličních umělců, nebo nepotřebuje? Zastupitelé města došli k závěru, že ne. „Přijde mi dost předběžné schvalovat vyhlášku týkající se umělců, které tady zatím nemáme," poznamenal Marek Anděl (ANO 2011).
Benešovsko - Neodnášejte zdánlivě osiřelá mláďata z přírody, varují každoročně s příchodem jara ochránci přírody. Přesto však rok co rok se v březnu mezi přijatými pacienty objevují malé chlupaté kuličky, mláďata zajíce polního. První mláďata se rodí už v únoru na holou zem. V malé hliněné jamce často ještě se zbytky sněhu, ale dokáží přečkat mrazy a nepřízeň počasí.
Postoloprty – Radnice se bojí, že budovu v Postoloprtech s 63 byty od ČEZu koupí spekulant, který tam nastěhuje nepřizpůsobivé a problémové lidi. Chce proto ubytovnu získat sama a zřídit pečovatelský dům. Jenže před soutěží musí město schválit nabídku, což je nápověda pro konkurenty, ČEZ navíc musí budovu nabídnout všem ve veřejné soutěži.
Dobrovíz (u Prahy) - Na dopravu v Dobrovízi, která zřejmě zhoustne kvůli fungování skladu pro internetový obchod Amazon, bude dohlížet nově založená obecní policie. Strážníci by měli do služby nastoupit na konci března a měli by mimo jiné hlídat, aby kamiony neprojížděly centrem Dobrovíze a jezdily po obchvatu. Vedle toho budou plnit i další úkoly pro bezpečnost a dodržování pořádku v obci. Jejich činností bude vše, co mohou dělat ze zákona, řekla starostka Jana Krupičková.
Teherán – Dvacetiletá Íránka stojí před soudem za sňatkové podvody. Za necelé dva roky se jí podařilo desetkrát se provdat a vymoci na manželích v přepočtu vždy přes 750.000 korun. Žena soudci řekla, že nechápe, proč stojí před soudem; je přesvědčená, že neudělala nic nelegálního.
Šumperk – Touha člověka zdobit se je stará skoro jako lidstvo samo. K čemu šperky sloužily a z jakých materiálů se vyráběly, napovídá výstava nazvaná Šperkovnice šumperského muzea, která je nyní k vidění ve Vlastivědném muzeu v Šumperku.
Praha - Místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO) navrhuje, aby státní úřady zveřejňovaly nejenom nové smlouvy, ale i platné smlouvy uzavřené v minulosti. Řekl to dnes novinářům před jednáním koaliční rady, která se tématem zabývá. Návrh zákona o registru smluv státu, krajů, obcí a jejich organizací chce poslat do legislativního procesu v dubnu.
Praha – Cena jedné krabičky cigaret by se měla příští rok zvýšit o tři až čtyři koruny. V dalších dvou letech by cena měla růst o jednu až dvě koruny. Počítá s tím novela zákona o spotřebních daních, kterou na počátku měsíce poslalo k připomínkám ministerstvo financí. Návrh je na internetových stránkách vlády.
Siřejovice - Na sklonku uplynulého týdne policisté přijali oznámení o vloupání do vozidla zaparkovaného poblíž čerpací stanice nedaleko obce Siřejovice u zdejší prodejny občerstvení.
České Budějovice – Jako nenasytná straka si podle kriminalistů počínala 23letá zaměstnankyně domova pro seniory v Českých Budějovicích. Policisté z čtyřdvorského obvodního oddělení společně s kriminalisty viní dnes už bývalou pečovatelku z toho, že několik měsíců hrubě zneužívala důvěry i svého postavení a nic netušící klienty drze okrádala o úspory.
Uherské Hradiště – Kabelka odložená v nákupním košíku se nevyplatila šedesátileté ženě, která v pátek 6. března vyrazila na nákup do jednoho z uherskohradišťských supermarketů. Tam se stala terčem zloděje, který nepozornosti ženy využil ke krádeži.
Olomouc – Celkem 30 072 podaných přihlášek ke studiu v akademickém roce 2015/2016 registruje k 3. březnu Univerzita Palackého v Olomouci. V žebříčku TOP oborů se na nejvyšších příčkách drží Všeobecné lékařství, Právo a Psychologie.
Jindřichohradecko – Policisté na Jindřichohradecku řešili další případ domácího násilí. Tentokrát byla obětí agresora žena ze Suchdolska, která musela násilné výlevy svého manžela snášet dva roky.
Ostrava - Po učitelích došlo i na strážníky, kterým letos skončí přechodné období na doplnění potřebného vzdělání. V Ostravě se novela dotýká čtyřiatřiceti strážníků.