Brno – Téměř jeden a půl promile alkoholu měl v těle podle dechové zkoušky devatenáctiletý řidič. Strážníci ho ve čtvrtek ráno kontrolovali v Gajdošově ulici v brněnských Židenicích.
Zlín – Zlínští kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality zahájili trestní stíhání jednatřicetiletého muže. Obvinili jej z přečinu padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu. A jakou činností vlastně podezřelý muž porušil zákon?
Praha – Petr Fiala stál deset let v čele Masarykovy univerzity v Brně. Rok je ministrem školství a nyní předkládá zásadní novelu vysokoškolského zákona, která stála křeslo jeho předchůdce Josefa Dobeše. Bývalý rektor Fiala šel ovšem na věc úplně jinak. Jako znalec univerzitního prostředí svůj záměr podrobně konzultoval s akademickou obcí, takže předloha, kterou má Deník k dispozici a jež nyní směřuje do připomínkového řízení, má velkou šanci na úspěch. Včera o něm například jednala Česká konference rektorů.
Znojmo - Údiv a kroucení hlavou mezi některými zastupiteli i lidmi od realit vyvolalo úterní rozhodnutí znojemského zastupitelstva o prodeji první z prodejen, které město začíná nabízet v domech, kde prodává nájemníkům byty. Za prodejnu o výměře sto metrů čtverečních totiž kupec zaplatí půl milionu korun. Město a správci prodeje odkazují na posudek, kritici cenu považují za nezvykle nízkou.
Zlín – Zlínští kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality zahájili trestní stíhání jednatřicetiletého muže. Obvinili jej z přečinu padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu. A jakou činností vlastně podezřelý muž porušil zákon?
Praha – Do dvou měsíců by se mohl ve Sněmovně objevit zákon o toleranci poskytování sexuálních služeb. Připravuje ho poslanec strany LIDEM Viktor Paggio spolu s nevládními organizacemi, které se věnují problematice sexuálního byznysu. Zákon nebude stavět jen na represích, ale chce ženy destigmatizovat. Česko zatím stále nemá žádný právní předpis, který by nejstarší řemeslo upravoval. Regulovat prostituci chce i pražský magistrát, který už připravil svou verzi zákona.
Varnsdorf – Děčínsko přišlo ve středu o jednoho ze svých krajských zastupitelů. Sociální demokrat Petr Jakubec z Varnsdorfu totiž na svůj mandát v krajském zastupitelstvu rezignoval.
Jindřichův Hradec – Automobilový dopravce ČSAD v Jindřichově Hradci působí v různých podobách, ale stále pod stejným jménem už od prosince roku 1949. V tom roce byla automobilová doprava zákonem vyjmutá, a to nejenom vozový park, ale i budovy z tehdejších Československých státních drah.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Trapné výroky. Předseda na odstřel. Starejte se o své. Takové výrazivo k politice patří, je však poněkud překvapivé, že se jím nečastuje koalice a opozice, ale vládní strany mezi sebou. Při pohledu na volební preference se ovšem není čemu divit. Právě zveřejněný průzkum CVVM říká, že ČSSD by získala 40 procent hlasů, druhá TOP 09 17, KSČM 16,5 a až na čtvrtém místě by skončila ODS s 12 procenty. Do sněmovny by se ještě prodrali zemanovci s pěti procenty. Každá projednávaná norma je tak pro dvě nejsilnější vládní strany příležitostí, jak se prát o přízeň občanů.
Praha - Česku nehrozí pokuta od Evropské komise za vyplácení podpory provozovatelům obnovitelných zdrojů energie. Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Podle Kuby sice Evropská komise ještě nedokončila notifikaci zákona, který podporu stanovuje, problém ale není ve věcném obsahu. Kuba uvedl, že byl pouze zpožděn celý proces.
Uherskohradišťsko – „Můj bývalý přítel mě znásilnil. Sexuálně mě obtěžoval a pod pohrůžkou mě přinutil k souloži." S tímto obviněním přišla v polovině ledna letošního roku na policii v Uherském Hradišti jednadvacetiletá slečna.
Královéhradecko – Jedenáct set řidičů zkontrolovali v uplynulém týdnu dopravní policisté. A více než polovina z nich spáchala prohřešek. Na pokutách muži zákona za čtyři dny vybrali tři sta tisíc korun.
Uherskohradišťsko – „Můj bývalý přítel mě znásilnil. Sexuálně mě obtěžoval a pod pohrůžkou mě přinutil k souloži." S tímto obviněním přišla v polovině ledna letošního roku na policii v Uherském Hradišti jednadvacetiletá slečna.
Varnsdorf – Děčínsko přišlo ve středu o jednoho ze svých krajských zastupitelů. Sociální demokrat Petr Jakubec z Varnsdorfu totiž na svůj mandát v krajském zastupitelstvu rezignoval.
Praha - Dvouletá zákonná záruka za vady zboží způsobené používáním skončí na konci letošního roku. Vady, které měl výrobek v okamžiku prodeje, bude možné nadále reklamovat do 24 měsíců od koupě. Novinku přináší nový občanský zákoník, který má vstoupit v účinnost od ledna 2014. Norma také mění pravidla u reklamací, informovala advokátní kancelář PRK Partners.
Praha - Vláda dnes schválila návrh zákona o Národním parku Šumava. Oznámilo to ministerstvo životního prostředí, jehož předloha například mění zóny parku a umožňuje zásahy proti kůrovci i v nejpřísněji chráněné oblasti. Ministerstvo si od zákona slibuje větší stabilitu a lepší ochranu Šumavy, podle ekologů je však norma v rozporu se zásadami ochrany přírody, krajiny a biodiverzity.
Praha – Hodně smutný případ řeší nyní pracovníci psího útulku, který pražští strážníci provozují v Troji, společně s městskou veterinární správou. Pohled na bišonka, kterého nálezci přivezli do útulku v neděli, byl totiž zprvu šokující. Psa, který se v útulku ocitl již podruhé, jeho vlastníci vysloveně trápili. Ne že by ho snad někdo mlátil, takové stopy zvíře na sobě nemá. Ubližoval mu ale jinak: zanedbání péče, zjevné na první pohled, je tak alarmující, že veterináři hovoří o týrání.
Křivoklát - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) se ohradilo proti stanovisku Středočeského kraje, který nesouhlasí s plánovaným vyhlášením Národního parku Křivoklátsko. MŽP ho naopak obhajuje vzhledem k výjimečné přírodovědné hodnotě tohoto území.
Praha – Potravinářská komora chce do připravované novely zákona o potravinách prosadit, aby obchodní řetězce povinně zveřejňovaly údaje o podílu tuzemských potravin na svých pultech. Novinářům to dnes řekl prezident Potravinářské komory Miroslav Toman.
Královéhradecko - Jedenáct set řidičů zkontrolovali v uplynulém týdnu dopravní policisté. A více než polovina z nich spáchala prohřešek. Na pokutách muži zákona za čtyři dny vybrali tři sta tisíc korun.
Libuň – Jde o příklad toho, jak si zkazit život. V pátek odpoledne policejní hlídka zastavila osobní vozidlo Volkswagen Golf, které řídil devětadvacetiletý muž.
Královéhradecko – Jedenáct set řidičů zkontrolovali v uplynulém týdnu dopravní policisté. A více než polovina z nich spáchala prohřešek. Na pokutách muži zákona za čtyři dny vybrali tři sta tisíc korun.
Praha - Naprostá většina hráčských hazardních doupat má utrum. Nejen non stop herny s výherními automaty, ale také kasina s videoloterijními terminály.
Tachovsko - V těchto dnech je přáno všem plazům. „Pranostika, že na svatého Jiří vylézají hadi a štíři, je zavádějící. Hadi lezou ven dříve. Václav Chaloupek má dokonce záběry zmije ve sněhu. Je to velice odolný had vůči teplotám," vyvrací teorii pranostik Karel Bobál ze Záchranné stanice živočichů ve Studánce na Tachovsku.
Královéhradecko - Jedenáct set řidičů zkontrolovali v uplynulém týdnu dopravní policisté. A více než polovina z nich spáchala prohřešek. Na pokutách muži zákona za čtyři dny vybrali tři sta tisíc korun.
Královéhradecko – Jedenáct set řidičů zkontrolovali v uplynulém týdnu dopravní policisté. A více než polovina z nich spáchala prohřešek. Na pokutách muži zákona za čtyři dny vybrali tři sta tisíc korun.
Pat a Mat. Na příběhy dvou kutilů ze známého Večerníčku teď ale zapomeňte, řeč je totiž o dvou afrických obřích šnecích druhu Achatina reticulata (druhý největší druh šneka na světě – pozn. red.). Tyto mazlíky a více než dvacet jejich potomků doma chová devatenáctiletá Zuzana Crhová z Orlové.
Frenštát pod Radhoštěm - Vymýtit výherní hrací automaty a podobné přístroje ze svého území bezezbytku se snaží řada měst. Ta, která jsou na Novojičínsku, nedávný ústavní nález vítají, ale očekávají obstrukce.
Česká Třebová – Vedení města hledá řešení, jak zachovat služby týdenního stacionáře A-centrum. Občanské sdružení Přátelství ho od léta pravděpodobně už nebude provozovat. Na vině je ekonomická situace i legislativa.
Chrudimsko - Města se obvykle ráda chlubí příjemným prostředím, památkami i veřejně dostupnými službami. Stejně je tomu i v Chrudimi. O fungujícím bezdrátovém internetu v Klášterních zahradách tu ale nevědí ani turisté ani většina „domácích".
Královéhradecko - Jedenáct set řidičů zkontrolovali v uplynulém týdnu dopravní policisté. A více než polovina z nich spáchala prohřešek. Na pokutách muži zákona za čtyři dny vybrali tři sta tisíc korun.
Praha – Policista zůstává ochráncem zákona, i kdyby měl právě rande. Možná právě takhle to říkali v policejní škole. A jestliže neříkali, mladý pár příslušníků oddělení hlídkové služby pražské policie to dobře ví i bez poučování. Potvrdilo se to v pondělí odpoledne, kdy tito policisté, v době osobního volna a v civilu, narazili na pomezí Podolí a Pankráce na vykradače aut. V té chvíli přestalo platit: jsme párem na procházce, který nemá službu. Převahu měly policejní instinkty.
Kroměřížsko – Spokojení rodiče – zaměstnanci jsou pro každou firmu nenahraditelní. Právě s touto myšlenkou vznikal návrh zákona o dětské skupině, který by měl rodičům usnadnit péči o děti a návrat do zaměstnání. A lidé alternativní možnost péče o děti ve věku od jednoho do šesti let jednoznačně vítají.
Praha - Nový návrh umožňuje nahradit energetické štítky třemi ročními vyúčtováními za energie. Toto zjednodušení však má svá rizika a přináší do podnikatelského prostoru značnou nejistotu.
Paříž – Francouzský parlament dnes definitivně schválil sňatky homosexuálů. Francie se tak stala 14. zemí, která takováto manželství povolila. První svatba by se mohla uskutečnit v červnu. Očekává se, že opozice zákon napadne u ústavní rady, ale analytici tomuto kroku nedávají naději na úspěch. Úřady do centra Paříže vyslaly zesílené policejní hlídky, na večer jsou totiž naplánovány demonstrace odpůrců zákona a manifestace těch, kteří manželství gayů a lesb podporují.
Praha – Policista zůstává ochráncem zákona, i kdyby měl právě rande. Možná právě takhle to říkali v policejní škole. A jestliže neříkali, mladý pár příslušníků oddělení hlídkové služby pražské policie to dobře ví i bez poučování. Potvrdilo se to v pondělí odpoledne, kdy tito policisté, v době osobního volna a v civilu, narazili na pomezí Podolí a Pankráce na vykradače aut. V té chvíli přestalo platit: jsme párem na procházce, který nemá službu. Převahu měly policejní instinkty.
Jihlava – Záchranáři z Vysočiny budou ze svých výjezdových základen poskytovat předlékařskou pomoc také pacientům z osmi obcí Jihočeského kraje. Dnes o tom rozhodli krajští radní. Důvodem je dodržení zákonem stanovené dojezdové doby z nejbližší výjezdové základny do 20 minut.
Jalubí – Stačilo jen pět minut, během nichž šel řidič předat zboží a zloděj mu z kabiny ukradl přes šedesát tisíc korun. Ke krádeži došlo v Jalubí v pondělí 22. dubna krátce před jednou hodinou odpoledne.
Znojmo, Chvalovice - Obce mají možnost omezit okamžitě videoloterijní terminály. Znojmo chce problém diskutovat, jak se k věci postaví Chvalovice, není jasné. Příhraniční ves je bohatá právě díky hazardu.
Praha – Kouření v restauracích má být zakázáno od ledna 2014, vedle běžných cigaret se vztahuje i na elektronické cigarety a vodní dýmky s tabákovou náplní. Kouřit by se mohlo jen na otevřených předzahrádkách, řekl dnes ČTK legislativní náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek (TOP 09). Zákon podle něj také zakáže prodej tabáku i alkoholu v automatech, kde by se k nim dostaly děti. Za prodej alkoholu či cigaret dětem bude sankce dva miliony korun, za prodej mládeži milion.