Kreativ

ŠTÍTEK: premiéra

Nový trenér fotbalistů Strání Dušan Tesařík při zápase s druholigovou Viktorií Žižkov.

Tesařík po premiéře: Chybí nám herní kondice, ale nejde hned jet z nula na sto

Rychle zjistil, že má před sebou spoustu práce. Nový trenér fotbalistů Strání Dušan Tesařík si při premiéře v novém klubu připsal porážku 0:4. Bývalý ligový záložník, který u týmu nováčka třetí ligy v letní pauze nahradil kouče Vladimíra Bekera, ale výsledek po středečním duelu vůbec neřešil. V souboji s druholigovou Viktorií Žižkov o něj totiž vůbec nešlo.

Komorní divadelní „meditace“ o historii (nejen) Broumovska a osobnostech spjatých s krajem pod Hvězdou vzniká pod taktovkou dvojice Radovan Lipus (režie) a Renata Putzlacher (scénář).

V broumovském klášteře vzniká nová divadelní inscenace Dobré dílo

Nová autorská inscenaci Dobré dílo s podtitulem Bouška – Reynek – Opasek – Škvorecký – Stryjová – Kryl bude mít 15. srpna premiéru v broumovském klášteře. Komorní divadelní „meditace“ o historii (nejen) Broumovska a osobnostech spjatých s krajem pod Hvězdou vzniká k 20. narozeninám Agentury pro rozvoj Broumovska pod taktovkou dvojice Radovan Lipus (režie) a Renata Putzlacher (scénář).

Z premiéry studentského filmu Korzetiér v Kině Miloše Formana v Čáslavi.

Korzetiér měl v Čáslavi premiéru. Studenti natočili film o pašování peněz

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Slavnostní premiéra studentského filmu Korzetiér se uskutečnila v pondělí 24. června v Kině Miloše Formana v Čáslavi. Tvůrci věnovali náležitou péči samotnému třicetiminutovému snímku i doprovodnému programu před promítáním, kde si zájemci mohli poslechnout, jak prvotina pod vedením scenáristky a režisérky Emy Stárkové vznikla.

Natáčení filmu Mord na Osoblažsku

Krnované ve Varech uvedou světovou premiéru filmu Mord

Nejprestižnější filmový festival v Karlových Varech právě začíná. Také Krnované v čele s režisérem Adamem Martincem se projdou po červeném koberci 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu MFF Karlovy Vary.

Robin Wright a Jiří Bartoška. Ilustrační snímek

Jiří Bartoška: Skromnost stranou, festival umíme

Na letošním 58. ročníku mezinárodní filmové přehlídce v Karlových Varech bude promítnuto 136 celovečerních filmů a dokumentů, z nichž 44 v celosvětové či evropské premiéře. Šestičlenná porota je vybírala ze dvou tisíc titulů. MFF začíná v pátek 28. června a končí v sobotu 6. července.

Líšeňští fotbalisté (v červeném) ve speciálních retro dresech remizovali s ostravským Baníkem 2:2.

Vlastňák, penalta i experimenty. Jak si vedly posily Baníku při své premiéře?

Pětice fotbalistů si připsala v neděli v Líšni (2:2) premiérový start v dresu A-týmu Baníku Ostrava. V případě Daniela Holzera šlo o podruhé obnovenou premiéru. Kromě odchovance Slezanů se skupince fanoušků za brankou předvedli obránci Emannuel Uchenna Aririerisimi s Michalem Fukalou, kamerunský záložník Roan Nogha a útočník Erik Prekop. „Jejich první utkání za Baník Ostrava, takže bych to úplně nehodnotil, protože je to pořád přípravné období. O výsledek nešlo, spíše o to, aby odehráli 45 minut,“ uvedl trenér Pabel Hapal. Deník se však na zmíněný kvintet lehce zaměřil. Jak si vedl?

Čas jak raketa letí. Již 33krát sehrál divadelní spolek Divoch ze Stříbra svoji oblíbenou upravenou Podivuhodnou noc na Karlštejně.

Spolek Divoch sehrál již 33. reprízu Podivuhodné noci na Karlštejně

V sobotu 15. června se v kině Slavia ve Stříbře uskutečnila 33. repríza inscenace "Podivuhodná noc na Karlštejně", kterou po 15 letech od premiéry uvedl soubor Divoch. Diváci se mohli těšit na zkrácenou verzi příběhu o královně Elišce, která tajně navštívila hrad Karlštejn.

Ondřej Vetchý v nymburském kině Sokol. Ilustrační snímek

Zlatou buřinku si z ostrovského festivalu odveze herec Ondřej Vetchý

Zlatou buřinkou si za hereckou a celoživotní tvorbu pro děti si letos z 56. Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově známý herec Ondřej Vetchý. Festival se koná letos od 22. do 27. září a bude filmovou přehlídkou nejen pro děti. Letošní ročník nabídne speciální festivalové dny i v dalších městech Karlovarského kraje, tedy v Karlových Varech nebo Sokolově.

Miloš Forman režíruje (Marek Adamczyk).

Forman na Kampě budí rozpaky. Tvůrci kousli do velkého sousta

Drž se svého snu. Pod tímto heslem uvádí Letní scéna Musea Kampa novinku Forman, od jehož titulního hrdiny si tvůrci citaci vypůjčili. Tým Adély Laštovkové Stodolové tak pokračuje v tradici tanečně-hudebních inscenací inspirovaných známou osobností, jež pod širým nebem osvěžují letní kulturní nabídku v Praze. Druhá středeční premiéra však nasvědčuje tomu, že si tvůrci tentokrát vzali příliš silné sousto.

Opel Frontera měl premiéru v obchodním centru.

Opel ukázal v Česku svoji úplnou novinku. Frontera se stane nejžádanějším typem

Model Frontera se již v autosalonech s logem Opelu nabízel od počátku devadesátých let. Tehdy šlo o terénní SUV. Nynější model se stejným jménem bude dostupným autem pro rodiny. Nabízet se bude jak s čistě elektrickým pohonem, tak i klasickými benzinovými motory. Výhodou oproti konkurenci je možnost převozu až sedmi lidí.

Anna Fialová a Filip Březina jako pár ve hře Marná lásky snaha

Moje princezna ze Shakespeara se s ničím nepáře, přibližuje herečka Anna Fialová

V roce 2018 měla na Letních shakespearovských slavnostech premiéru v představení Dobrý konec všechno spraví jako Helena, sirotek a schovanka hraběnky. V letošním roce se tam herečka Anna Fialová ukáže jako francouzská princezna ve hře Marná lásky snaha. „Poprvé mi bylo na Slavnostech moc dobře. Letos je tu taky boží parta lidí. Pracovat s ní je sen,“ říká v rozhovoru pro Deník.

Divadlo Lampion zahájilo jubilejní sezonu.

Premiéra v pátek nebude. Divadlo Lampion přesunulo Pohádky k nevíře na září

Jako poslední premiéru této divadelní sezóny mělo Divadlo Lampion v pátek 7. června uvést Pohádky k nevíře. Pod tímto názvem se skrývají tři pohádky volně inspirované literární tvorbou Terryho Jonese, člena slavné britské skupiny Monty Python. Ovšem z provozních důvodů byla premiéra přesunuta na září. 

Kino v Blansku

Do Blanska míří slavnostní premiéra filmu. Dílo vznikalo od roku 2010

Filmoví nadšenci z Boskovic, Blanska a jeho blízkého okolí mají svůj film. Dílo pojednává o sedmi postavách, kteří společně tvoří štáb. Ten jede do domu, kde chtějí natočit své amatérské dílo. Po nějaké době ale zjistí, že se tam dějí divné věci a ve finále se snaží zachránit svůj vlastní život. Slavnostní premiéra se chystá na neděli 2. června od 17.30 v blanenském kině. 

Ve čtvrtek začne 64. ročník ZFF

Zlínský filmový festival může začít. Přinese 289 projekcí

Ve čtvrtek začne 64. ročník Zlín Film Festivalu, který přenese diváky na místa, kam by se jinak nedostali. Pořadatelé připravili 289 projekcí, pozvali 53 filmových delegací, významných osobností, město navštíví školní výlety z celé země. Diváci se díky filmům dostanou na Tibetskou náhorní plošinu nebo do přírody Peruánských And. Město bude žít festivalem od 30. května do 5. června.

Činoherní studio zakončí sezónu premiérou absurdní komedie Perplex.

Divadelní matrix. Činoherák zakončí sezónu premiérou absurdní komedie Perplex

Režisér a umělecký šéf Činoherního studia David Šiktanc zvolil jako poslední premiérový titul končící 52. sezóny absurdní komedii Perplex, kterou v roce 2010 napsal jeden z nejvýraznějších současných německých dramatiků Marius von Mayenburg. Premiéry se inscenace dočká v pátek 31. května, reprízy budou 4. a 6. června. Vše ve Velkém sále Činoherního studia.

Režisér Filip Nuckolls.

Divadelní premiéra v Mostě: Vztahové drama jedné noci

V pátek 31. května od 19:30 hodin se na Komorní scéně Městského divadla v Mostě odehraje poslední předprázdninová premiéra.  Půjde o inscenaci slavného dramatu Edwarda Albeeho Kdo se bojí Virginie Woolfové? Ikonická hra zkoumající lidské emoce a vztahy líčí jeden bouřlivý večer v životě dvou manželských párů. Anotace mosteckého divadla láká na „ironický i empatický koncert pro čtyři hlasy“.

Členové pacientského spolku Roska zúčastnili dlouho očekávané premiéry hry Toyen – Všechny barvy samoty.

Roska pacientský spolek byl na premiéře hry Toyen v divadle Kolowrat

Sobotní večer 27. dubna v Divadle Kolowrat v Praze zaznamenal spojení umění a solidarity, když se členové pacientského spolku Roska zúčastnili dlouho očekávané premiéry hry Toyen – Všechny barvy samoty. Toto drama o životě surrealistické malířky 20. století přineslo do popředí nejen umělecké mistrovství, ale i vnímání podpory a sounáležitosti.

Klára Studničková (vpravo) se raduje spolu se svou úspěšnou reprezentační kolegyní Martinou Malíkovou.

Kanoistka Studničková při premiéře na Světovém poháru skončila pátá a šestá

Velmi povedenou premiéru na závodech Světového poháru za sebou má Klára Studničková. Devatenáctiletá kanoistka TJ Ostrožská Nová Ves nastoupila v maďarském Szegedu do dvou finálových jízd. Na kilometru skončila pátá, na pěti kilometrech obsadila šesté místo, k tomu přidala postup z rozjížďky do semifinále na pětistovce.

Taneční inscenace Freedom in Motion baletu Moravského divadla Olomouc

Novinka olomouckého baletu táhne, Freedom in Motion má dvakrát vyprodáno

Nová taneční inscenace s názvem Freedom in Motion vzniká v koprodukci s Muzeem umění Olomouc pro nedávno otevřený prostor CENTRAL. Světová premiéra se uskuteční ve čtvrtek 9. května a je součástí programu festivalu Divadelní Flora. Druhá premiéra se uskuteční v sobotu 11. května.

Zahájení výstavy Tim Burton - Návraty. Expozice potrvá od 1. května do 30. září a vidět ji můžete v Hollarově síni Obecního domu na pražském náměstí Republiky 5.

Loutky i filmové dekorace. Dílo Tima Burtona je opět v Praze. A bere dech

Více než padesátiletou uměleckou dráhu mistra příšerné krásy režiséra Tima Burtona rekapituluje výstava v pražském Obecním domě. Nese název Návraty a zahrnuje téměř šest stovek děl včetně storyboardů, skic, scénografií, loutek i fotografií. Pocházejí z filmových klasik jako Beetlejuice, Batman, Střihoruký Edward a Ukradené Vánoce Tima Burtona, ale i současných autorových snímků. Divákům bude výstava přístupná od 1. května do 30. září.

Spolek divadelních ochotníků Sedlčany uvedl v pondělí 22. dubna v Kulturním domě Josefa Suka premiéru své nové inscenace Bez roucha.

Sedlčanští ochotníci mají za sebou úspěšnou premiéru bláznivé komedie Bez roucha

/FOTOGALERIE/ Spolek divadelních ochotníků Sedlčany uvedl v pondělí 22. dubna v Kulturním domě Josefa Suka premiéru své nové inscenace Bez roucha. Známa situační komedie britského dramatika Michaela Frayna se s velkým úspěchem hraje již téměř 50 let na celém světě. Bezesporu patří k jedněm z nejoblíbenějších her a od svého vzniku si získala značnou přízeň diváků profesionálních, ale i amatérských divadel.

Činohra Divadla J. K. Tyla v Plzni uvede v sobotu 20. dubna premiéru hry Požár německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga.

Plzeňské divadlo uvede českou premiéru hry Požár slavného německého dramatika

Kolem dvou potokem oddělených vesnic, z nichž jednu stíhají různé pohromy, zatímco té druhé se neštěstí vyhýbají, se točí příběh inscenace Požár, jejíž premiéru připravila činohra Divadla J. K. Tyla. Poprvé na české scéně uvede příběh o zkáze světa, potřebě lidské solidarity i o uprchlictví, který se souborem nastudoval mladý režisér Josef Doležal, v sobotu 20. dubna na Malé scéně.

Golf je stále k mání ve verzích kombi, hatchback i GTI.

Volkswagen ukázal své letošní novinky. Modernizovaný Golf dostal zajímavou cenu

Své tuzemské premiéry si odbyly během slavnostního večera značky Volkswagen v pražském Foru Karlín zásadní novinky této automobilky. Konkrétně se jednalo o nové generace modelů Passat a Tiguan, zbrusu nový vůz ID. Buzz Long. Hlavní pozornost ale patřila typu Golf, byť v jeho případě se jedná jen o facelift. Ovšem přichází v době, kdy tento evropský bestseller slaví padesát let své existence.