Kyjev - Ukrajinský prezident Petro Porošenko sestavuje mezinárodní tým svých poradců, jehož členy se mohou stát bývalí vysocí vládní činitelé řady evropských států. Nabídku prý dostal bývalý švédský ministr zahraničí Carl Bildt nebo litevský expremiér Andrius Kubilius, mezi oslovenými je podle ukrajinských médií i bývalý předseda slovenské vlády Mikuláš Dzurinda.
Abuja - Sobotní prezidentské volby v Nigérii, nejlidnatější a nejbohatší africké zemi, vyhrál někdejší vůdce vojenské junty Muhammadu Buhari. Dnes to podle agentury AP oficiálně oznámila centrální volební komise. Nynější křesťanská hlava státu Goodluck Jonathan porážku uznal a ještě v pondělí muslimovi Buharimu pogratuloval.
Bratislava – „Nevím, kdo je Andrej Kiska," hodnotil loni před druhým kolem prezidentských voleb na Slovensku neúspěšný kandidát Pavol Hrušovský. Zatímco o poslanci středové KDH od té doby příliš slyšet nebylo, Kiska se během roku od zvolení do povědomí slovenské veřejnosti zapsal jako prezident, který se od svých předchůdců v mnohém odlišuje.
Istanbul – Turecký soud dnes zprostil obvinění všech 236 armádních důstojníků, kteří byli v roce 2012 odsouzeni za pokus o státní převrat. Muži byli obviňováni z toho, že se v roce 2003 podíleli na pokusu o svržení vlády tehdejšího premiéra, nyní prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podle státního zástupce ale byly předložené důkazy nepřípustné, uvedla agentura Reuters s odvoláním na právníka obhajoby.
Berlín – Identifikace obětí pádu německého airbusu z minulého úterý bude hotová do konce týdne. Prohlásil to dnes podle agentury DPA po společném zasedání německé a francouzské vlády francouzský prezident François Hollande. Dosavadní odhady hovořily o tom, že identifikace si vyžádá týdny nebo i měsíce.
Praha – Prezident Miloš Zeman je zastáncem vzniku společné evropské armády. Měla by čelit hrozbám současného světa, navíc by podle něj byla levnější i efektivnější než současný stav. Novinářům to dnes řekl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
Bratislava – Slovensko má porozumění pro úsilí Turecka o vstup do Evropské unie. Prohlásil to dnes slovenský prezident Andrej Kiska po schůzce s tureckou hlavou státu Recepem Tayyipem Erdoganem, který je na návštěvě Slovenska. Prezidenti hovořili také o možnostech prohloubení ekonomické spolupráce mezi oběma zeměmi.
Kyjev – Vyšetřování násilností, které loni v únoru v Kyjevě doprovázely státní převrat, je neefektivní a doplácí na špatnou koordinaci práce ukrajinských justičních orgánů. Uvádí to zpráva mezinárodní skupiny expertů, která z pověření Rady Evropy dohlíží na vyšetřování střelby na kyjevském náměstí Nezávislosti. O život v centru Kyjeva tehdy přišlo kolem stovky demonstrantů a několik policistů.
Praha – Prezident Miloš Zeman se příští týden setká s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), na níž hodlá navrhnout uspořádání debaty o přijetí eura v České republice. Schůzka vrcholných představitelů státu a centrální banky by se měla uskutečnit během jara na zámku v Lánech, řekl na dnešní tiskové konferenci mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Pardubice, Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Prezident prestižní filmové přehlídky Fero Fenič zavítá i letos na její hradecké a pardubické ozvěny. Zúčastní se jejich slavnostního zahájení.
Praha – Žádné školné. Žádná funkční místa profesorů. Žádné ovládnutí správních rad byznysmeny. Revoluce to není, přesto je novela vysokoškolského zákona, kterou včera schválila vláda, pokrokem.
Hradec Králové - Unikátní „voška", která by vzdělávala tlumočníky českého znakového jazyka, má o krok blíže svému vzniku. Zázemí by našla při Střední, Základní a Mateřské škole pro sluchově postižené ve Štefánikově ulici.
Brno – Nečekané vyřazení už ve čtvrtfinále play off má u družstva volejbalistek extraligového Králova Pole první oběť. Vedení klubu po dvou letech ukončilo spolupráci s americkým trenérem Christopherem Gonzalezem, kterému neprodloužilo smlouvu. „Nepodařilo se nám splnit cíl pro tuto sezonu, musíme nějak reagovat," sdělil Brněnskému deníku Rovnost prezident klubu Richard Wiesner.
Hodonínsko – Z prvních pylů nemají obavy jen alergici, ale také včelaři. Spojují s nimi totiž aplikaci prvních ochranných postřiků. Kontakt s nimi může být pro včely smrtelný. „Dřív zemědělci plodiny stříkali před rozkvětem. I když používali silnější prostředky, nacházeli jsme pouze mizivé množství uhynulých včel," sdělil zdravotník hodonínské okresní organizace Českého svazu včelařů Vít Marada.
Hradec Králové - Unikátní „voška", která by vzdělávala tlumočníky českého znakového jazyka, má o krok blíže svému vzniku. Zázemí by našla při Střední, Základní a Mateřské škole pro sluchově postižené ve Štefánikově ulici.
Pelhřimov – Miroslav Třmínek z Mariánských Lázní bude zapsán do České knihy rekordů. Za svůj život totiž zhotovil více než 1300 výrobků, které vyřezal nejen z paroží.
Ještě loni v červenci to s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym vypadalo bledě. Byl oficiálně obviněn z korupce, zatčen a hrozilo mu až deset let vězení. Nyní je po jasném vítězství jím vedené středopravé koalice v místních volbách na dobré cestě vrátit se do prezidentského paláce. Ukazuje se, že francouzskému voliči méně vadí Sarkozyho skandály ohledně financování politických kampaní, než Hollandovy nesplněné sliby zvednout ekonomiku a snížit nezaměstnanost.
Pardubice, Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Prezident prestižní filmové přehlídky Fero Fenič zavítá i letos na její hradecké a pardubické ozvěny. Zúčastní se jejich slavnostního zahájení.
Praha – Novým velvyslancem v USA by se měl stát ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček. Uvedl to server E15.cz na základě dvou zdrojů. O jmenování prý bude v režimu tajné rozhodovat vláda. Kmoníček by měl vystřídat Petra Gandaloviče, který letos ve funkci končí.
Moskva - Ruský hokejový útočník Igor Musatov kvůli nedělní rvačce v opilosti v moskevském baru přišel o angažmá v Omsku. Prezident Avangardu Vladimir Šalajev v pondělí uvedl, že klub s bývalým juniorským vicemistrem světa neprodlouží smlouvu.
Brno - Nečekané vyřazení už ve čtvrtfinále play-off má u družstva volejbalistek extraligového Králova Pole první oběť. Vedení klubu po dvou letech ukončilo spolupráci s americkým trenérem Christopherem Gonzalezem, kterému neprodloužilo smlouvu. „Nepodařilo se nám splnit cíl pro tuto sezonu, musíme nějak reagovat," sdělil Deníku prezident klubu Richard Wiesner.
Most - Přestože je Mostecko zelenější než dřív, stále existuje hodně lidí, kteří to nevědí a o severních Čechách říkají, že je to černá díra. Výstava na Pražském hradu ukáže celostátní veřejnosti, že během půl století došlo k významným změnám.
Paříž – Nicolas Sarkozy je zpátky v plné síle. Mnohými odepisovaný politik dotáhl pravicovou koalici vedenou Svazem pro lidové hnutí k úspěchu ve francouzských lokálních volbách. V zemi galského kohouta se už jeho jméno začíná skloňovat v souvislosti s prezidentskou volbou v roce 2017.
Saná/Praha - Vojenská letadla arabských zemí dnes pátým dnem pokračovala v bombardování Jemenu. Zaměřila se na pozice obsazené šíitskými povstalci. Svědci uvádějí, že bomby dopadaly na okolí prezidentského paláce v blízkosti diplomatické čtvrti v metropoli Saná. Letadla se ale zaměřila také na sever země; při zásahu tamního uprchlického tábora zemřelo 45 lidí a 65 dalších bylo zraněno. Ofenzivu vede Saúdská Arábie.
Washington – Prezident Barack Obama představuje pro Spojené státy větší hrozbu než šéf Kremlu Vladimir Putin. Myslí si to republikánští voliči, z nichž více než třetina označila v dnes zveřejněném průzkumu agentury Reuters prvního muže své země za „bezprostřední hrozbu".
Damašek – Koaliční nálety na cíle radikálů z Islámského státu (IS) v Sýrii jsou neúčinné. Působí právě naopak, protože IS nabývá na síle a nepřestává rozšiřovat území, jež ovládá. V rozhovoru s americkou televizí CBS to řekl syrský prezident Bašár Asad. Tvrdil také, že IS od začátku náletů nabírá bez problémů nové členy. Letecké údery na organizaci v Sýrii začaly loni v září, když radikálové začali zveřejňovat videa s vražděním rukojmích.
Most - Přestože je Mostecko zelenější než dřív, stále existuje hodně lidí, kteří to nevědí a o severních Čechách říkají, že je to černá díra. Výstava na Pražském hradu ukáže celostátní veřejnosti, že během půl století došlo k významným změnám.
Praha - Prezident Miloš Zeman dnes opět hájil květnovou cestu do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války v Evropě. Rozhlasové stanici Frekvence 1 řekl, že do ruské metropole nejede kvůli přehlídce vojenské techniky, ale uctít památku padlých vojáků. Zdůraznil taky, že nepodá ruku severokorejskému diktátorovi Kim Čong-unovi, jenž se akce taky zúčastní. Zemanovu cestu do Ruska kritizují politici některých koaličních stran i pravicové opozice.
Paříž – V dnešních volbách do francouzských departementů drtivě zvítězila opoziční pravicová koalice vedená Svazem pro lidové hnutí (UMP) exprezidenta Nicolase Sarkozyho, a uštědřila tak další těžkou porážku vládnoucím socialistům prezidenta Françoise Hollandea. Vyplývá to z průzkumů u voličů odcházejících z hlasovacích místností, které těsně po ukončení voleb zveřejnila průzkumná agentura CSA. Nacionalistické Národní frontě (FN) se ale podle jejího čelného představitele ani přes výrazný volební zisk nepodařilo žádný z departementů ovládnout.
Praha – Prezident Miloš Zeman se nesetká s propuštěnými Češkami, které se vrátily do vlasti. Podle něj jednaly neprozřetelně a neprospěly České republice. Naopak se nejspíš v utajení sejde s těmi, kteří k propuštění unesených mladých žen přispěli. Zeman to řekl dnes v pořadu Pressklub na Frekvenci 1. Uvedl, že o záchraně obou mladých žen věděl už před několika dny.
Abuja – Sobotní prezidentské volby v Nigérii, která je nejlidnatějším a nejbohatším státem Afriky, budou podle prvních dílčích výsledků těsné. Podle volebního portálu nigeriaelections.org prozatím vede opoziční kandidát a někdejší vůdce vojenské junty Muhammadu Buhari, rival nynějšího prezidenta Goodlucka Jonathana. Předvolební průzkumy sice označily za favorita Jonathana, Buharimu ale přiznaly velkou šanci hlavu státu porazit. První směrodatné výsledky budou podle agentury DPA nejdříve v pondělí.
Šarm aš-Šajch (Egypt) – Arabské státy budou mít společnou vojenskou sílu, která bude sloužit k obraně a k zásahům proti teroristům. Na víkendovém summitu v Egyptě se na tom dohodli představitelé Ligy arabských států (LAS). Podle agentury AP to dnes oznámil egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. LAS se také shodla na tom, že nynější vojenský zásah muslimské koalice pod saúdskoarabským vedením v Jemenu bude pokračovat, dokud se šíitští povstalci nestáhnou nebo se nevzdají.
Příbram – Nový ročník České ligy amerického fotbalu se nezadržitelně blíží, a tak pochopitelně vrcholí přípravy jednotlivých týmů. A také postupně přilétají ze zámoří získané posily.
Liberecký kraj /ROZHOVOR/- Prezident Miloš Zeman na závěr své třídenní návštěvy Libereckého kraje poskytl regionálnímu Deníku na zámku Sychrov exkluzivní rozhovor.
Saná/Rijád - Mezinárodní koalice muslimských zemí pod vedením Saúdské Arábie, která třetím dnem provádí vojenský zásah proti šíitským povstalcům v Jemenu, ohlásila, že zcela ovládla vzdušný prostor. Informovala o tom televize Al-Džazíra. Saúdskoarabské námořnictvo mezitím podle agentury Reuters evakuovalo několik desítek zahraničních diplomatů z jihojemenského Adenu, kam se po útěku ze Saná uchýlila vláda jemenského prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Ze Saná dnes podle AFP odletělo zhruba 200 dalších diplomatů, mimo jiné zaměstnanců OSN.
Bratislava /VIDEO/ – Slovenský prezident Andrej Kiska zjevně čas od času odloží formality, aby se chopil kytary v rockové kapele. Na internetu si video s jeho vystoupením, při němž hrál na kytaru a zpíval známý hit, našlo desetitisíce diváků.
Abuja – Dnešní parlamentní a prezidentské volby v Nigérii, nejlidnatější zemi Afriky, provází značný zájem. Informovala o tom agentura AP. Dopoledne ve volebních místnostech začala registrace voličů, samotné hlasování začne až odpoledne. Odevzdat svůj hlas může takřka 60 milionů oprávněných voličů. Za favorita je považován nynější prezident Goodluck Jonathan, kterého ale může porazit opoziční kandidát a někdejší vůdce vojenské junty Muhammadu Buhari.
Nymburk – V sezoně 2014/2015 se nymburský hokejový tým zařadil do středu druholigové tabulky skupiny Západ a v play off skončil v 1. kole. Předsezonním cílem nymburských hokejistů bylo pohybovat se v horních patrech tabulky a v play off se pokusit dojít co nejdál.
Slovácko – Až si za pár měsíců Moravané koupí ve vinotékách rozlévané víno ze sudů, mohli by mít jednu jistotu. Dostanou moravské či české. Pokud tedy projde plán, na němž se před pár dny dohodl se zástupci vinařů ministr zemědělství Marian Jurečka.
Liberecký kraj /ROZHOVOR/ - Prezident Miloš Zeman včera na závěr své třídenní návštěvy Libereckého kraje poskytl regionálnímu Deníku na zámku Sychrov exkluzivní rozhovor.
Praha - Premiér Bohuslav Sobotka dnes potvrdil, že dvě Češky unesené v roce 2013 v Pákistánu jsou na svobodě. Obě dnes ráno dorazily do Česka a jsou nyní s rodinami, uvedl předseda vlády v prohlášení. Sobotka rovněž potvrdil, že za záchrannou akcí stála turecká humanitární organizace IHH. Ministr vnitra Milan Chovanec naznačil, že Česká republika za ženy nezaplatila výkupné.
Konopiště - Ne až od prvního aprílového dne, kdy začíná pravá turistická sezona, ale vlastně už v pátek 27. března začala návštěvnická doba roku 2015 na Konopišti. V pátek oficiálně, pro pozvané hosty a s kulturním programem, ale v sobotu 28. března už naostro, pro každého.
Liberecký kraj /ROZHOVOR/- Prezident Miloš Zeman na závěr své třídenní návštěvy Libereckého kraje poskytl regionálnímu Deníku na zámku Sychrov exkluzivní rozhovor.
Praha - Zavedení dálničních poplatků pro osobní vozidla v Německu se dotkne více než 100.000 českých řidičů, kteří každoročně cestují přes tuto zemi na dovolenou. Uvedli to zástupci ÚAMK. Poplatky od příštího roku schválil německý spolkový parlament.