Pardubice, Přelouč – Hejtman Pardubického kraje, ale i několik odpůrců s červenými kartami v rukou přivítali v pondělí dopoledne před budovou krajského úřadu v Pardubicích prezidenta Miloše Zemana. Ten zahájil svou třídenní pracovní návštěvu kraje diskusí s krajskou vládou i starosty měst a obcí.
Prezident Miloš Zeman mnoha lidem promluvil z duše, když se vyjádřil, že každý má žít ve své původní zemi, pracovat pro její prospěch, praktikovat v ní své náboženství a nepokoušet se narušovat normální život v zemích, které mají jinou kulturu. Pan prezident má aktuálně na mysli muslimskou komunitu, konkrétně tu její část, jež se nechce adaptovat na evropskou kulturu. Pokud ale ctí zásadu měřit všem stejným metrem, pak jde z jeho strany o výzvu k docela masivnímu celosvětovému stěhování.
Přelouč – Český prezident Miloš Zeman si v pondělí pochutnal v Přelouči na čtyřchodovém menu, a to společně s poslanci a senátory Pardubického kraje, kteří přijali pozvání na oběd od hejtmana Martina Netolického.
Washington- Údajní stoupenci teroristů z hnutí Islámský stát (IS) dnes napadli twitterový účet Centrálního velení USA (Centcom) a jeho stránky na YouTube. K útoku došlo krátce po projevu prezidenta USA Baracka Obamy o kybernetické bezpečnosti. Vedení Pentagonu útok potvrdilo, únik žádných citlivých informací ale prý nezaznamenalo.
Včelary – Dvaapadesátiletý člen mužského pěveckého sboru Kněžpole Miroslav Mikin Janků mohl v sobotu pětačtyřicet minut po dvaadvacáté hodině pozvednout nad svou hlavu putovní Včelarskou baňku, dřevěnou plastiku prsaté včely. Stalo se tak poté, co prezident včelařského koštu pálenek František Janků vyhlásil absolutního vítěze prvního letošního veřejného novoročního ochutnávání kořalek na Slovácku.
Bruntálsko - Úzkokolejka Osoblažka láká fanoušky množstvím technických rarit. Patřila k nim i nejkratší manipulační kolej v Horních Povelicích. Kolej i nádraží už navždy zmizely.
Pardubice - Prezidenta Miloše Zemana v Pardubicích vítal také pískot a červené karty. Symbolický protest se však odehrál v poklidném duchu. Jednotliví odpůrci a příznivci se pouze překřikovali.
Mezinárodní hudební festival (MHF) Janáčkův máj, jehož jubilejní čtyřicátý ročník se letos uskuteční v Moravskoslezském kraji ve dnech 24. května až 8. června, má svého nového prezidenta.
Chrudim - Apartmá ve věži v hotelu Fortna, kde bude v pondělí a v úterý přespávat prezident Miloš Zeman, hostilo již celou řadu delegací, a to i ze zahraničí.
Pardubice, Přelouč – Hejtman Pardubického kraje, ale i několik odpůrců s červenými kartami v rukou přivítali v pondělí dopoledne před budovou krajského úřadu v Pardubicích prezidenta Miloše Zemana. Ten zahájil svou třídenní pracovní návštěvu kraje diskusí s krajskou vládou i starosty měst a obcí.
Kyjev - Interpol vydal zatykač na svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, exprezidentova syna Oleksandra, bývalého předsedu vlády Mykolu Azarova a další někdejší hodnostáře, kteří po loňském pádu Janukovyčova režimu vesměs uprchli do Ruska. Oznámil to ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov.
Pardubice – Prezidenta Miloše Zemana v Pardubicích vítal také pískot a červené karty. Symbolický protest se však odehrál v poklidném duchu. Jednotliví odpůrci a příznivci se pouze překřikovali.
Pardubice, Dašice - Návštěvu prezidenta České republiky Miloše Zemana v Pardubickém kraji si dnes nenechali ujít ani starostové některých obcí na Pardubicku. Patřil mezi ně i první muž Dašic Petr Zikmund.
Mostecko - V roce 2015 je dost důvodů k oslavám a připomínkám místní historie. Velká kulatá výročí ukazují na odhodlanost obyvatel Mostecka a jejich víru v lepší zítřky, která pro nás zůstává inspirací.
Chrudim - Možná ani nezáleží na tom, kde se bude při své návštěvě Pardubického kraje právě pohybovat prezident republiky Miloš Zeman. Návštěvníci Regionálního muzea v Chrudimi ho mohou vidět téměř kdykoliv, a to i s jeho tiskovým mluvčím Jiřím Ovčáčkem.
Horní Povelice - Úzkokolejka Osoblažka láká fanoušky množstvím technických rarit. Patřila k nim i nejkratší manipulační kolej v Horních Povelicích. Kolej i nádraží už navždy zmizely.
Pardubice /FOTOGALERIE/- Od pondělí 12. ledna je na návštěvě Pardubického kraje prezident republiky Miloš Zeman. Stráví zde tři dny do středy 14. ledna. Jeho program i program manželky Ivany jsme celý den sledovali on-line.
Záhřeb – Opoziční kandidátka Kolinda Grabarová Kitarovičová se stala první chorvatskou prezidentkou. Vyplývá to z údajů, které státní komise oznámila po sečtení hlasů z více než 99 procent volebních středisek. Ve druhém kole voleb Kitarovičová porazila dosavadního prezidenta Iva Josipoviče, který své soupeřce už poblahopřál.
Washington/Paříž – Americká média se podivují nad tím, že pochodu proti terorismu, který se v neděli uskutečnil v Paříži na památku obětí teroristických útoků z minulého týdne, se nezúčastnil ani prezident Barack Obama, ani žádný vysoký americký představitel. Spojené státy zastupovala jen americká velvyslankyně ve Francii Jane Hartleyová, napsala agentura Reuters.
Chrudimsko - Chrudim za více než 800 let její existence poctila návštěvou celá řada knížat, králů, císařů a posléze prezidentů. Podle Pavla Kobetiče, autora publikace Panovníci a prezidenti v Chrudimi, přijížděly hlavy státu do města většinou ze svého vlastního rozhodnutí.
Doněck – Střelba, strach a zima, každodenní boj o přežití. Anatolij Terlecki, který žije nedaleko zničeného doněckého letiště, je na východě Ukrajiny denně svědkem bojů. „Na ulicích se střílí, je třeskutá zima," říká předseda Společnosti Poláků na východní Ukrajině polské agentuře PAP.
Jižní Čechy – Na tři dny zavítá do Jihočeského kraje prezident republiky Miloš Zeman. Podle Radka Šímy z Krajského úřadu Jihočeského kraje by hlava státu měla mezi Jihočechy přicestovat začátkem června, pravděpodobně hned v pondělí 1. června.
Paříž /FOTOGALERIE/ – Paříž – Francie procitá ze špatného snu. A s ní celá Evropa. Řádění islámských teroristů si minulý týden v Paříži vyžádalo 17 životů. Nyní nastal čas jednoty. Na pochod se vydalo 1,5 milionu lidí.
Manila – K východnímu pobřeží Filipín se přibližuje bouře, která podle předpovědí meteorologů pravděpodobně zasáhne oblast těžce poškozenou loňským tajfunem Haiyan. Očekávaný zásah živlů by mohl zkomplikovat i chystanou mši, kterou má v tamním nejhůře postiženém městě Tacloban sloužit papež František při své nadcházející návštěvě.
Paříž – Francouzská vláda slíbila, že „v případě nutnosti" bude židovské školy a synagogy chránit armáda. Po dnešní schůzce s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem to řekl šéf hlavní židovské organizace ve Francii (CRIF) Roger Cukierman. Setkání hlavy státu s představiteli židovské komunity předcházelo pařížské manifestaci, na které se dnes čeká přes milion lidí.
Záhřeb – Opoziční kandidátka Kolinda Grabarová Kitarovičová se podle odhadů může stát první chorvatskou prezidentkou. První neoficiální výsledky, které po skončení dnešního druhého kola voleb zveřejnila státní volební komise, nicméně ukazují, že v průběžném sčítání zatím vede její protikandidát, stávající prezident Ivo Josipović. Informoval o tom deník Večernji list. Opakují se tak rozdíly v odhadech a prvních předběžných výsledcích z prvního kola, ve kterém se ale nakonec potvrdila správnost odhadů.
Víkendových porotců jsme se zeptali: Pokud byste měli možnost strávit s prezidentem 30 minut (jako hejtman Pardubického kraje), o čem byste s ním chtěli mluvit?
Ahoj. Je tu nový rok, dokulata zatočený. Jaký bude? Nevím. Asi takový, jaký si zasloužíme, aby byl. Neb jsme to my, kdo rozhoduje. Ale kdo se v té politice, i regionální, má vyznat? Nevím. Co vím bezpečně, je to, že pokud budeme my sobečtí a ignorantní, budou sobečtí a ignorantní i naši vůdci.
Paříž – Téměř 230.000 lidí dnes vyrazilo do ulic řady francouzských měst, aby uctili památku obětí teroristů, kteří v posledních třech dnech zabili v oblasti Paříže 17 lidí. Účastníci poklidných pochodů dali najevo jednotu země čelící bezprecedentnímu teroristickému nebezpečí. Akce předcházely nedělnímu shromáždění v Paříži, jehož se má zúčastnit na milion lidí včetně řady evropských lídrů.
Paříž – Francouzští podnikatelé a investoři si na konci měsíce vydechnou. Vyprší totiž platnost „superdaně" z vysokých příjmů, kterou socialistický prezident François Hollande prosadil, aby dodržel svůj předvolební slib. Byl to „superomyl", který nebude nikomu chybět a politiky poučil, že vést třídní válku pomocí daní vede k vysokým nákladům a mizivým výnosům. Napsal to ekonomický list The Wall Street Journal.
Blansko - Soutěžní utkání budou hrát na rezervním, tréninkovém hřišti. Až do letních prázdnin. Baseballisté oddílu TJ Olympia Blansko se na centrální hrací plochu na stadionu Strawberry Field budou několik měsíců dívat jen zpovzdálí. Čeká ji totiž kompletní úprava poškozeného trávníku.
Ratíškovice /FOTOGALERIE/ – Už po jednadvacáté se sešli a sjeli milovníci nakládaných hub do Ratíškovic na Košt sviňůrek. Dorazili na něj i gurmáni z Moravy i Čech. „Tentokrát se sešlo pětadevadesát vzorků, které jsou tradičně rozdělené na hřibovité, čirůvky a Zbytek světa. Máme tady houby dokonce od kamarádů z Pelhřimova, jinak se tady nachází pestrá prezentace z celého hodonínského okresu," představil soutěžní soubor prezident pořádajícího Mykologického kroužku Ratíškovice Václav Koplík.
Gaza/Teherán – Palestinské radikální hnutí Hamas a íránský prezident Hasan Rúhání dnes odsoudili středeční teroristický útok na pařížskou redakci časopisu Charlie Hebdo, při němž dva islamisté povraždili 12 lidí. Podle agentury AFP Hamas v prohlášení vydaném ve francouzštině uvedl, že „rozdíl v názorech a myšlení nemůže ospravedlnit vraždu".