
Armstrong obvinil bývalého šéfa UCI, že kryl jeho doping
Londýn - Bývalý americký cyklista Lance Armstrong poprvé veřejně obvinil někdejšího šéfa mezinárodní unie UCI Heina Verbruggena, že mu pomáhal s krytím dopingu.
Londýn - Bývalý americký cyklista Lance Armstrong poprvé veřejně obvinil někdejšího šéfa mezinárodní unie UCI Heina Verbruggena, že mu pomáhal s krytím dopingu.
Jižní Morava /ONLINE ROZHOVOR/ – Po letošních předčasných volbách se zúčastnil lánské schůzky s prezidentem. Po skandálu, který návštěva způsobila, se rozhodl v přímém televizním přenosu rezignovat na svoje funkce. Senátor a bývalý místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach odpovídal na otázky čtenářů Deníku Rovnost v úterý od 14 hodin v online rozhovoru.
Lisabon- Při nedělním utkání třetí portugalské ligy mezi Tourizense a Carapinheirense zemřel dvacetiletý fotbalista. Domácí obránce Alexandre Marques podle serveru Maisfutebol utrpěl zástavu srdce a nezachránila ho ani okamžitá lékařská pomoc.
Jablonec nad Nisou - Po roce se do Woka opět vrátila punková legenda. Tentokrát přivezla obměněný playlist. Našlapané Woko pařilo na devadesátiminutovém koncertu.
Více než 250 diamantů představí výstava, která dnes ve čtvrtek otevřena v centru Prahy. Vystaveným kouskům vévodí diamant o velikosti 50,25 karátu. Vzácný nerost v hodnotě kolem 14 miliónů dolarů (asi 282 milionů korun) je v současnosti největším diamantem ve střední Evropě. Diamantová přehlídka, která potrvá do 30. listopadu, nabídne také šperky, jiné drahokamy i malé diamanty.
Mostecko - V celkové kriminalitě ze všech okresů Ústeckého kraje policie zaznamenala letos nejvíce trestných činů na Mostecku.
Hradec Králové – Kongresový sál Hospodářské komory České republiky v Praze patřil dne 31. října úspěšným absolventům technických oborů ze středních škol celé České republiky.
Washington/Dallas – Spojené státy si 22. listopadu připomenou 50. výročí dallaského atentátu na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Americká muzea, galerie a knihovny k této příležitosti připravily speciální výstavy a doprovodné programy, zvláštní pořady chystají také televize. Vzpomínkové akce chystají i města. V jejich čele stojí Dallas, dějiště tragédie.
Santiago de Chile - Favoritka chilských prezidentských voleb Michelle Bacheletová získala v nedělním hlasování téměř dvojnásobek hlasů oproti své největší rivalce Evelyn Mattheiové. Nedosáhla ale na 50 procent hlasů nutných pro vítězství hned v prvním kole voleb, a 15. prosince ji tak čeká souboj s Mattheiovou. Oznámily to agentury po sečtení téměř 100 procent odevzdaných hlasů.
Stuttgart /FOTOGALERIE/ - Mercedes-Benz představil zajímavý koncept AMG Vision Gran Turismo. Futuristický supersport si přitom bude moci vyzkoušet skoro každý, vůz totiž vznikl speciálně pro závodní hru na konzoli PlayStation.
Santiago de Chile – V Chile dnes ráno v osm hodin místního času začaly prezidentské a parlamentní volby. Favoritkou prezidentských voleb je bývalá prezidentka Michelle Bacheletová (62), která by mohla již v prvním kole získat více než 50 procent hlasů nutných k vítězství.
Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Hudební skladatel, malíř a také nedávný kandidát na prezidenta České republiky Vladimír Franz připravuje svou výstavu v jižním křídle brněnského hradu Špilberk… Zaniklá civilizace, příroda, osamění ve společnosti či otázka lidské identity. To jsou jen některé z hlavních témat prostupujících výtvarnou tvorbou umělce a prezidentského kadidáta Vladimíra Franze.
Plzeň - Využití pro své výrobní prostory hledá v současnosti věznice v Plzni na Borech. Přímo v areálu nabízí stovky metrů čtverečních ve výrobních halách, k tomu nabízí levnou pracovní sílu. „Vězně musíme zaměstnávat uvnitř káznice, a to kvůli bezpečnosti," vysvětluje mluvčí věznice Jana Bartošová.
Johannesburg – Zdravotní stav bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely je stále poměrně vážný. Dlouholetý bojovník proti apartheidu nemůže mluvit kvůli zavedeným hadičkám, které čistí jeho plíce od tekutin. Jihoafrickému listu Sunday Independent to řekla bývalá manželka Winnie Madikizelová-Mandelová.
Moskva – V centrálním Rusku se při pokusu o přistání u města Kazaň zřítilo letadlo Boeing 737 letící na vnitrostátní lince. Při nehodě zahynulo všech 44 cestujících a šest členů z posádky. Mezi cestujícími byl i syn prezidenta Tatarské republiky. Informují o tom agentury s odvoláním na zprávu ruského ministerstva pro mimořádné situace. Příčiny neštěstí se vyšetřují.
…Pavla Svatoše, ředitele ZŠ Třebovská v Ústí nad Orlicí – Hylvátech
Praha – Odpůrci bývalého prezidenta Václava Klause na něj hanlivě pokřikovali, když dnes přišel položit květinu a zapálit svíčku k památníku připomínající události z listopadu 1989 na Národní třídě v Praze. Někteří Klausovi příznivci výkřiky opětovali a zapojili se do hádky.
Tbilisi - V Gruzii v neděli slavnostně uvedli do úřadu nového prezidenta, kterým se v nedávných volbách stal čtyřiačtyřicetiletý filozof a bývalý univerzitní rektor Giorgi Margvelašvili. Informovala o tom agentura AP.
Praha - Odpůrci bývalého prezidenta Václava Klause na něj hanlivě pokřikovali, když dnes přišel položit květinu a zapálit svíčku k památníku připomínající události z listopadu 1989 na Národní třídě v Praze. Někteří Klausovi příznivci výkřiky opětovali a zapojili se do hádky.
Manila - Filipínský prezident Benigno Aquino, který čelí kritice za nedostatečnou reakci vlády na řádění tajfunu, se dnes vypravil na zpustošený ostrov Samar, kde obyvatelům přislíbil veškerou nutnou pomoc. Právě zde tajfun Haiyan zahájil ničivou cestu napříč Filipínami, která si vyžádala nejméně 3681 mrtvých.
České Budějovice – Vyhrál Stanley Cup, mistrovství světa a když stál v brance, prožíval budějovický hokej nejlepší sezony v novodobé historii. Třiačtyřicetiletý Roman Turek je dnes prezidentem HC Motor České Budějovice. Klub postavil spolu s dalšími osobnostmi na zelené louce, aby pokračoval v pětaosmdesátileté tradici.
Malé - Nevlastní bratr bývalého autoritářského vládce Malediv Abdalláh Jamín zvítězil v dnešním druhém kole volby nové hlavy státu. Porazil přitom favorita voleb, bývalého maledivského prezidenta Muhammada Našída, který zvítězil v nedávném prvním kole. Vyplývá to z údajů po sečtení 98 procent hlasů, které zveřejnila volební komise.
Paříž - Výrazný počet Francouzů si přeje nové parlamentní volby. Ukázal to průzkum agentury OpinionWay, jehož výsledky v sobotu zveřejnil web pravicového deníku Le Figaro. Volání po rozpuštění parlamentu přichází v době, kdy se v zemí nakupila velká nespokojenost s vládou socialistů, kteří se dostali k moci po loňských parlamentních volbách.
Brno – Zavádění elektronických prvků ve zdravotnictví by mělo být založeno na dobrovolnosti, nikoliv povinnosti. Na brněnském sjezdu České lékařské komory to řekl její prezident Milan Kubek. „Musíme hájit i zájmy těch lékařů, kteří s počítačem nepracují," řekl Kubek. Podle statistik nemá přístup k osobnímu počítači každý desátý lékař.
Vsetín – Galaprogramem ve vsetínském Domě kultury dnes večer vyvrcholily oslavy 70. výročí založení souboru valašských písní a tanců Vsacan ze Vsetína, který patří k nejstarším amatérským souborům v České republice.
Brno – Viceprezidentem České lékařské komory (ČLK) bude dalších pět let olomoucký anesteziolog Zdeněk Mrozek. Devětačtyřicetiletého lékaře dnes v Brně zvolili delegáti sjezdu lékařské komory. Neměl žádného protikandidáta.
Brno - Ministr zdravotnictví Martin Holcát změnil plány a odřekl účast na sjezdu České lékařské komory. Důvodem je dopis určený lékařům, v němž prezident komory Milan Kubek ostře zkritizoval úhradovou vyhlášku na příští rok. Podle Holcátova vyjádření, zveřejněného na webu ministerstva zdravotnictví, tak jednostranně a předčasně zahájil diskusi, která byla naplánována až na dnešek.
Brno - Sérii vstřícných rozhodnutí Ústavního soudu, odvrácení některých reforem a snah o redukci péče řadí prezident Milan Kubek k úspěchům České lékařské komory (ČLK) v uplynulém roce. Přetrvávají podle něj problémy ve financování zdravotnictví.
Rychnov nad Kněžnou – Pro nás mladší je to den, kdy nemusíme do školy. Tak se k 17. listopadu vyjádřila jedna z žákyň deváté třídy Základní školy Masarykova.O tom, co Sametová revoluce znamenala pro ty „starší", ví. Stejně tak, jako většina jejích spolužáků. Spíše než střípky z vyprávění rodičů a prarodičů se však v jejich vyjádřeních opakují naučená hesla.Od revoluce totiž uplynulo více než dvacet let a ačkoli jsou vzpomínky mnohých lidí živé, dorůstá generace, která už si na zvonění klíči nepamatuje a dozvídá se o něm často jen ve škole.
Kábul - Afghánistán a Spojené státy dokončily práci na návrhu bezpečnostní dohody, která má zajistit další přítomnost amerických vojáků v zemi i po stažení většiny západních jednotek v roce 2014. V sobotu to podle agentury AP prohlásil afghánský prezident Hamíd Karzáí s tím, že příští týden dokument obdrží Velká rada (Lója džirga). Souhlas toto orgánu bude pro budoucnost dohody zřejmě klíčový.
Mexiko - Mexická policie vykopala 18 těl v západní části země po výslechu téměř dvou desítek policistů, kteří se přiznali ke spolupráci s jedním z tamních drogových kartelů. Úřady podle agentury AP v pátek oznámily, že policisté dovedli vyšetřovatele k několika masovým hrobům.
Brno – Hudební skladatel, malíř a také nedávný kandidát na prezidenta České republiky Vladimír Franz připravuje svou výstavu v jižním křídle brněnského hradu Špilberk.
Lány - Prezident Miloš Zeman se dnes odpoledne v Lánech sešel s premiérem Jiřím Rusnokem. Mluvčí vlády Jana Jabůrková sdělila, že se jednalo o běžnou pracovní schůzku. Sám Rusnok před novináře nevyšel, jednání odmítla komentovat také prezidentova mluvčí Hana Burianová.
Plzeň /ROZHOVOR/ - Bylo jí dvacet, když její matka Marie Uchytilová-Kučová začala pracovat na Památníku dětských obětí války. Sylvia Klánová, která žije v Plzni, 28. října převzala z rukou prezidenta za svou matku státní vyznamenání.
Kábul/Praha - Čeští vojáci ode dneška převzali zodpovědnost za ochranu spojenecké základny v afghánském Bagrámu. Bagrám je největší americkou základnou v zemi a Češi ji budou střežit během následujícího půl roku, informovala mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.
Bořetice – Zprávy o následcích řádění tajfunu Haiyan na Filipínách sledují s obavami kravihorští vinaři. A to i proto, že v této oblasti mají své přátele – vinaře Lianu Hrabálkovou a Ludvíka Šlancara.
Praha - Prezident Miloš Zeman bude chybět při oslavách výročí 17. listopadu, které měly být jeho prvními ve funkci hlavy státu. Kvůli prezidentově poraněnému kolenu se oslav zúčastní pouze jeho podřízení, oznámila Zemanova mluvčí Hana Burianová.
Sedlčansko zaútočí pořadatelé v jeden den hned na dva české rekordy. V sobotu 30. listopadu odpoledne na sedlčanském náměstí bude Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den z Pelhřimova, sledovat, jak podpoří domácí i hosté disciplínu s názvem Největší počet lidí na jednom místě s andělem.
Vyškov, Vítkovice – Kdyby jim před sezonou někdo řekl, že v šestém kole budou ve vzájemném zápase bojovat o třetí příčku, asi by si udiveně klepali na čelo. Ale je to realita, a to jak ta domácí vyškovská, tak i pro hosty z Vítkovic.
Plzeň – Bylo jí dvacet, když její matka Marie Uchytilová-Kučová začala pracovat na Památníku dětských obětí války.
Praha – Devizové intervence, které ČNB zahájila minulý týden, nebudou mít dramatický vliv na růst cen potravin, spíše jejich růst zpomalí. Novinářům to dnes řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. Zároveň uvedl, že základním smyslem devizových intervencí, které ČNB zahájila minulý týden, je posílení konkurenceschopnosti ČR.
Praha – Předložení negativního lustračního osvědčení bylo podle exprezidenta Václava Klause u adeptů na funkce ministrů vždy samozřejmostí. Porušování lustračního zákona nelze tolerovat a lustrace by se neměly rušit, píše Klaus na svém webu. Osvědčení nyní požaduje po členech budoucí vlády prezident Miloš Zeman. Problém by s tím mohl mít šéf hnutí ANO 2011 Andrej Babiš, který se soudí kvůli vedení ve svazcích někdejší Státní bezpečnosti se slovenským Ústavem paměti národa.
Praha – Prezident Miloš Zeman se léčí rychleji, než původně předpokládalo jeho lékařské konzilium. V rámci rehabilitace zvládl s berlemi i procházku po parku prezidentského zámku v Lánech. Hlava státu nadále posiluje svaly zraněné nohy. Informoval o tom šéf Zemanova konzilia, ministr zdravotnictví Martin Holcát.
Lány/Praha – Prezident Miloš Zeman se dnes odpoledne setká s premiérem Jiřím Rusnokem. Mluvit zřejmě budou o budoucnosti kabinetu v demisi, v jehož čele Rusnok stojí. Prezident Zeman by měl příští čtvrtek pověřit sestavením nové vlády předsedu vítězné ČSSD Bohuslava Sobotku. Šéf sociálních demokratů předpokládá, že kabinet vzešlý z říjnových voleb by mohl být vytvořen do konce roku.
/POMOZME LIDEM, POMOZME KRAJI/ Patří k nejvýraznějším osobnostem z podnikatelského života v Moravskoslezském kraji. Jeho strojírenské Vítkovice zaměstnávají tisíce lidí v našem regionu. Naplňování jeho smělé vize udělalo z „mrtvé" Dolní oblasti Vítkovic živou a teď už i nejnavštěvovanější atrakci severní Moravy a Slezska.
Lány - Výsledek voleb ukazuje, že lidé nepřijali schválenou podobu církevních restitucí. Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech to novinářům řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. KDU-ČSL by podle něj neměla trvat na tom, aby majetkové vyrovnání státu s církvemi platilo v současné podobě.
Řím - Papež František dnes poprvé oficiálně navštívil italského prezidenta Giorgia Napolitana v jeho paláci. Napolitano po setkání vyzdvihl papežovy kroky a prohlášení, která oslovují věřící i nevěřící. Postěžoval si rovněž na „otrávené a narušené" politické prostředí, které nyní v Itálii panuje, uvedla agentura ANSA.
Olomouc /ROZHOVOR/ – Nejdůležitější pro něj je, aby lidé odcházeli z jeho koncertu spokojení. Vzhledem k tomu, že jsou vystoupení Jožky Černého vždy beznadějně vyprodána, evidentně se mu to daří. Jak zaujme své publikum v olomouckém kině Metropol, se jeho fanoušci přesvědčí už ve čtvrtek 14. listopadu.
Praha /FOTOGALERIE/ – Více než 250 diamantů představí výstava, která byla dnes otevřena v centru Prahy. Vystaveným kouskům vévodí diamant o velikosti 50,25 karátu. Vzácný nerost v hodnotě kolem 14 miliónů dolarů (asi 282 milionů korun) je v současnosti největším diamantem ve střední Evropě. Diamantová přehlídka, která potrvá do 30. listopadu, nabídne také šperky, jiné drahokamy i malé diamanty.
Kyjev - Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč dnes posílil obavy skeptiků v kauze vězněné expremiérky Julije Tymošenkové, když se znovu vyslovil proti jejímu omilostnění. Připravovaný zákon, který má umožnit její vycestování k léčbě do Německa, podle Janukovyče nemá Tymošenkovou zbavit trestní odpovědnosti. Bývalá premiérka by se tak po vyléčení na berlínské klinice měla vrátit do vězení.