Znojmo - Od náhodného setkání před třemi lety přes duchovní přátelství a usilovnou práci se vine příběh posledního obsáhlého televizního pořadu se zesnulým prezidentem Václavem Havlem, Společného výslechu s arcibiskupem Dominikem Dukou.
Strážnice /FOTOGALERIE/ - Zvuk trubky protínal v podvečer před Štědrým dnem Strážnici. V Kostelní ulici u strážnické fary se krátce po osmnácté hodině už potřetí rozsvítil vánoční strom.
Praha /PŘEDVÁNOČNÍ SLOVO JIŘÍHO MACKA/ - Letošní Vánoce budeme, chtě nechtě, mít spojené s Václavem Havlem. S tím, který nám mnohokráte naznačil, kudy vede cesta. Mnozí z nás to pochopili, mnozí z nás nikoliv.
Praha - Policie v souvislosti s pátečním pohřbem prezidenta Václava Havla nezaznamenala žádné výraznější komplikace ani mimořádné události. Přitom se starala o bezpečnost desítek zahraničních delegací, které do Prahy přijely, aby uctily památku prvního českého prezidenta.
Praha - V obchodním domě na Národní třídě panuje čilý ruch. Slevové akce na všechno možné přiživují pocit, že by si naši přátelé či rodinný příslušníci zasloužili ještě o nějaký ten dárek více. Někteří postávají u regálu se zbožím sami, jiní si přizvali společnost, aby jim váhání co a komu koupit usnadnila.
Svitavy – Ulice skrápěl celý den jemný déšť. Symbolický právě pro den, kdy se konal pohřeb bývalého prezidenta Václava Havla. V pátek vyvrcholil třídenní státní smutek. Památku velkého politika a člověka uctili také lidé ve svitavském okrese.
Praha - Pocity naděje i smutku, soudržnosti národa a díků za možnost se pomodlit na zádušní mši při státním pohřbu bývalého prezidenta Václava Havla prožívali někteří oslovení duchovní. Naposledy se s ním rozloučit jich přišly desítky.
Krašovice - Nerespektování státního smutku za bývalého prezidenta Václava Havla vyvolalo dusno v Krašovicích na severním Plzeňsku. Starosta Josef Henžlík tu totiž nevyvěsil státní vlajku na půl žerdi a na obecním úřadě nevlaje ani černý smuteční prapor.
Pardubice - Hned na několika místech v Pardubicích mohou lidé do kondolenčních knih zapsat své vzpomínky a poděkování bývalému prezidentovi Václavu Havlovi.
Praha - Tři a půl hodiny v teplotě jen lehce nad nulou. Celou dobu ve stoje, s poznámkovým blokem v ruce. A přesto bez zbytečného remcání, mlčky a soustředěně. I tak vypadal státní pohřeb Václava Havla zpoza kamery, tedy z pohledu novinářů, kteří se v pátek dostali přímo do katedrály svatého Víta.
Vizovice, Praha - V „jejích“ Vizovicích se nenajde mnoho lidí, kteří by jí nový post ve vládě nepřáli. Třiapadesátiletá Alena Hanáková (STAN), nová ministryně kultury, kterou oficiálně do funkce jmenoval prezident republiky, má doma velkou podporu.
Praha - Na razítko k úmrtí prezidenta Václava Havla čekala před poštou na Pražském hradě těsně před jejím otevřením v 16 hodin podle odhadu asi stovka lidí. Další lidé na poštu na hradním nádvoří naproti chrámu svatého Víta přicházeli.
Plzeň - Liturgický průvod došel až na Hradčanské náměstí. Dagmar Havlová, katoličtí duchovní, státníci z celého světa, čeští politici s prezidentem Klausem i blízcí přátelé zesnulého vstoupili do majestátního chrámu sv. Víta.
Praha /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Ve strašnickém krematoriu se v pátek 23. prosince s prezidentem Václavem Havlem při hodinovém soukromém obřadu rozloučila rodina a přátelé. Na závěr zazněla hymna někdejšího Československa, kterou lidé zpívali, a Havlův hlas ze záznamu.
České Budějovice /FOTOGALERIE/ – Krátce po půl šesté ráno začala v pátek rorátní (adventní) mše svatá v klášterním kostele na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích.
Praha - Netradiční místo pro rozloučení s prezidentem Václavem Havlem si vybrali hudebníci, kteří v pátek 23. prosince na jeho počest zahráli v budově pražského hlavního nádraží. Početný orchestr a sbor přednesl v historické Fantově kavárně českou hymnu a Mozartovo Requiem.
Pelhřimov /FOTOGALERIE/ – Fotograf Josef Chaloupek z Pelhřimova byl jediným profesionálním fotografem, který mohl v červnu 1991 dokumentovat návštěvu prezidenta Václava Havla v okresním městě.
Praha - Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, která si potrpí na brože a využívala je i v diplomacii, si připnula na šaty ozdobný špendlík i na pohřeb exprezidenta Václava Havla. Pro poslední rozloučení se svým přítelem si česká rodačka vzala brož s obrysem Hradčan.
Opava - Hokejbalový trenér Jiří Christ oslaví čtyřiadvacátého prosince šedesáté narozeniny. Jednonásobný dědeček vnuka Lukáše v minulosti dlouhá léta pracoval u hokeje. Následně ale přehodil výhybku, a sportem číslo jedna se pro něj stal hokejbal.
Praha - Kvůli uctění památky zesnulého prezidenta Václava Havla se v pátek v poledne na pět minut zastavil Staroměstský orloj. Apoštolové se po dobu vyzvánění zvonů zastavili v otevřených okénkách, vidět byl svatý Petr a svatý Jakub, řekl Petr Skála, který se o orloj stará.
Uherský Brod /VIDEO/ - Zhruba stovka lidí se v pátek 23. prosince kolem poledne loučila na Masarykově náměstí v Uherském Brodě s posledním československým a prvním českým prezidentem Václavem Havlem.
Olomouc /FOTOGALERIE, VIDEO/ - V centru města se v pátek v poledne sešlo několik stovek lidí, z nichž někteří položili svíčky či květiny před orloj radnice, aby tak uctili památku bývalého prezidenta Václava Havla a zároveň sledovali přímý přenos z jeho pohřbu na velkoplošné obrazovce.
Kraslice - Na bývalého českého prezidenta Václava Havla zavzpomínali i lidé v Kraslicích na Sokolovsku. Právě tady si nechal vyrobit dárek pro bývalého prezidenta USA Billa Clintona.
Pelhřimov – Jestliže pelhřimovské kino obvykle hraje nejméně pro deset diváků, v páteční poledne by tamní promítačka za všedních okolností rozhodně příliš práce neměla.
Benešovsko - Vyjádřit veřejně svůj postoj k úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla přišli ve čtvrtek 22. prosince podvečer do kostela sv. Anny na Masarykově náměstí desítky lidí.
Chrudim - Pátek je třetí den národního smutku nad úmrtím bývalého prezidenta Václava Havla. Mnozí Chrudimáci si ponechají v srdci vzpomínku na charismatického muže, který zůstal sám sebou. Když v srpnu roku 1996 zavítal do Chrudimě, pobyl ve městě přesně padesát minut.
Benešovsko - Ani pátrání ve Státním okresním archivu Benešov, ani u pamětníků nepřineslo žádné informace o tom, že by prezident Václav Havel navštívil Benešovsko více než jednou.
Praha - Na páteční smuteční rozloučení s prezidentem Václavem Havlem do Prahy přijel i slavný francouzský herec Alain Delon, který se zesnulým politikem, dramatikem a disidentem řadu let přátelil.
Rychnovsko - „Pro Čechy je velmi složité připustit si, že Havel byl opravdu tak velký, protože jim to ukazuje, jak oni byli slabí,” říká zahraniční novinář, jež se s prezidentem setkal.
Pelhřimov – Jestliže pelhřimovské kino obvykle hraje nejméně pro deset diváků, v páteční poledne by tamní promítačka za všedních okolností rozhodně příliš práce neměla.
Luhačovice - Na bývalého prezidenta vzpomněli lidé také v lázeňském městě Luhačovice. Zhruba stovka lidí se sešla a uctila památku Václava Havla u luhačovického hotelu Radun, kde každoročně provozovatelé pořádají jarmark.
Prachaticko -Většinou jen mlčky, tak vyjadřovali svou soustrast a zármutek nad smrtí Václava Havla lidé při zápisu do kondolenčních listin, které budou zaslány rodině Václava Havla.
Zlín /FOTOGALERIE/ - Hrozen lidí obsypal v pátek před polednem budovu zlínského magistrátu. Naposledy se sem přišli rozloučit s Václavem Havlem, který zemřel v neděli 18. prosince.
Prostějov /FOTOGALERIE/ – „Mami, za tři minuty už to bude,“ hlásila natěšeně při pohledu na radniční věž malá holčička. Stála dnes před polednem s maminkou před Masarykovým pomníkem, kam přišly vzdát poslední úctu muži, kterého dívenka nemohla pamatovat ani jako prezidenta.
Pardubice – Důstojné rozloučení. Tak by se dalo charakterizovat poslední sbohem Václavu Havlovi, které se uskutečnilo v den pohřbu bývalého prezidenta před Východočeským divadlem.