Kreativ

ŠTÍTEK: rodina

Lubor Šušlík.

Lubor Šušlík: Nacisté ho chtěli na konci války popravit

Byl podzim roku 2018. Tehdy jsem poprvé navštívil Lubora Šušlíka před jeho bytem v Pardubicích. Čekal jsem devadesátiletého starce, namísto toho jsem uviděl vysokého muže ve skvělé kondici oblečeného v moderní bundě. V očích měl klukovskou hravost a prýštila z něj energie. Chystal se totiž splnit svou skautskou a vlasteneckou povinnost – předat svůj příběh mladým lidem.

Ilustrační snímek

Náročný návrat do školy. Výdaje rodin za pomůcky či aktovky jdou do tisíců

Začátek školního roku je pro řadu rodinných rozpočtů zátěžovým obdobím. Letos více než polovina rodičů utratila na přelomu prázdnin a školního roku přes 3000 korun za jedno dítě na základní nebo střední škole. Vyplývá to z průzkumu společnosti Fair Credit, podle kterého i loňský pandemický rok spojený s téměř desetiměsíční distanční výukou byl pro rodiny nákladově náročný. Zúčastnilo se jej 1050 respondentů.

Z ukázek rehabilitačních pomůcek pro děti s postižením v sídle organizace EDA na pražském Chodově.

OBRAZEM: EDA představil na Chodově rehabilitační pomůcky pro děti s postižením

Akce Rehabilitační pomůcky pro děti s postižením se uskutečnila ve čtvrtek 23. září v sídle organizace EDA na pražském Chodově. Setkání bylo určeno jak odborníkům z oblasti fyzioterapie a rehabilitace dětí, rané péče nebo speciálního školství, tak zástupcům nadací, které pomáhají nákladné pomůcky rodinám dofinancovat. 

 Vladaně Gomes Adolfo je 48 let. Pochází z Ostravy, ale už pět let žije v Africe.

Z Ostravy do Afriky. Ve čtyřiceti změnila svůj život, dnes si v Angole plní sny

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Vladaně Gomes Adolfo je 48 let. Pochází z Ostravy, ale už pět let žije v Africe, a to v hlavním městě Angoly - v Luandě, o které se říká, že je nejdražším městem pro život cizinců. Vladana své děti i vnoučata má v Česku. I kvůli nim se sem pravidelně vrací a rozhodla se o životě na druhém kontinentě napsat knihu. Nejen o krásách krajiny, ale i o realitě běžného života v africkém paneláku.

 Vladaně Gomes Adolfo je 48 let. Pochází z Ostravy, ale už pět let žije v Africe.

Z Ostravy do Afriky: Život změnila ve 40, teď si v Angole plní sny a píše knihu

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Vladaně Gomes Adolfo je 48 let. Pochází z Ostravy, ale už pět let žije v Africe, a to v hlavním městě Angoly - v Luandě, o které se říká, že je nejdražším městem pro život cizinců. Vladana své děti i vnoučata má v Česku. I kvůli nim se sem pravidelně vrací a rozhodla se o životě na druhém kontinentě napsat knihu. Nejen o krásách krajiny, ale i o realitě běžného života v africkém paneláku. Jak dnes říká: „I se čtyřicítkou na krku a vráskami na čele můžete změnit svůj život a pořádně si ho ještě užít. Afrika je nádherná země, s krásnou přírodou a se spoustou možností pro experimenty i objevy.“ Kniha ponese název Na Afriku zapomeň a nakladatelství Alpress chystá její vydání ještě letos.

Evakuace afghánských rodin z Kábulu.

Pomoc utečencům? Vysídlení Afghánci by mohli najít nový domov v Rybitví

Česká republika hledá možné bydlení pro afghánské rodiny, které byly zachráněny z Kábulu. Stát oslovil kraje, aby vytipovaly místa, kam bude možné afghánské spolupracovníky české armády umístit. Pardubický kraj uvažuje o bývalém internátu v Rybitví. Česká republika evakuovala celkem 169 Afghánců.

Davy lidí shromážděné u mezinárodního letiště v afghánské metropoli Kábulu, 17. srpna 2021

Skrývají se, nespí, hrozí jim popravy. Afghánští homosexuálové volají o pomoc

Dospívání v Afghánistánu, který dlouhodobě diskriminuje sexuální minority, je pro mnoho mladých lidí obtížné. Situace v zemi se však po pádu Kábulu ještě zhoršuje. „Budeme zabiti, žádáme o evakuaci,“ řekl pro CNN afghánský bojovník za práva homosexuálů, který žije v úkrytu. Server CNN World přinesl několik svědectví přímo ze země. Všichni jsou v úkrytech a vystupují pod pseudonymy.

Zavražděná blogerka Gabby Petitová.

Další detaily záhadné smrti mladé blogerky. Byla zavražděná, potvrdil koroner

Dvaadvacetiletá Gabby Petitová byla zavražděná. V pondělí FBI zveřejnila první výsledek forenzního ohledání těla mladé ženy, které bylo nalezeno v národním parku ve Wyomingu v USA. Již dříve okolnosti nasvědčovaly tomu, že jde o pohřešovanou Gabby Petitovou. Mladá blogerka a cestovatelka před několika týdny zmizela na dovolené, kterou trávila se snoubencem. Nyní je jasné nejen to, že tělo skutečně patří jí, ale i že zemřela násilnou smrtí.

Výuka kejlení s překladem do znakového jazyka.

Valdštejnská zahrada přivítala neslyšící děti

Valdštejnská zahrada pod Pražským hradem ožila rytířskými slavnostmi. Zábavné odpoledne plné her si užívala stovka dětí se sluchovým postižením a jejich rodičů. Všechny aktivity, včetně hudebních a divadelních vystoupení, byly tlumočeny do českého znakového jazyka. Akci pro rodiny s dětmi uspořádalo Centrum pro dětský sluch Tamtam a Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených v termínu, kdy komunita neslyšících celého světa zahajuje oslavy Mezinárodního týdne neslyšících (20. až 26. září).

K explozi došlo v rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku

Meziříčí finančně podpoří rodiny zemřelých hasičů z Koryčan

Peněžní podporu pozůstalým po dvojici dobrovolných hasičů, kteří ve středu 15. září tragicky zahynuli při výbuchu plynu v rodinném domě v Koryčanech, schválili zastupitelé ve Valašském Meziříčí. Město oběma rodinám poskytne shodně částku 10 tisíc korun.

Adam skončil po operaci ve vigilním kómatu

Po operaci skončil Adam v kómatu. Sestry byly k nepoužití, řekla matka u soudu

/FOTO, VIDEO/ Okresní soud v Pardubicích se znovu zabývá kauzou Adama Vyčítala, který po operaci mandlí v Pardubické nemocnici skončil v kómatu. Předchozí jednání bylo v červnu odročeno, protože nebyla vyslechnuta obžalovaná lékařka. Dnes hlavní líčení pokračuje. Soud bude v Pardubicích probíhat tři dny. Dále budou vypovídat zdravotní sestry a lékař.

Běh proti demenci.

Pomoc potřebují i rodiny nemocných, říká ředitelka organizace Dementia

/FOTOGALERIE/ V úterý 21. září je Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Na Berounsku funguje organizace Dementia, která pomáhá s péčí o klienty právě s touto nemocí a dalšími formami demence. Organizace v regionu působí od roku 2017 a jejím cílem je také přinést veřejnosti více informací o této problematice. V současnosti se Dementia věnuje stovkám klientů a podle její ředitelky a zakladatelky Veroniky Maslíkové se lze na život s Alzheimerem v určité míře připravit.

Z odhalování kamenů zmizelých v Plané.

Oběti holocaustu v Plané připomínají kameny zmizelých

Emil a Regine Weissovi provozovali v Plané na náměstí v domě číslo 8, kde je dnes obchod s potravinami, prodejnu s pánskou konfekcí a lněným, módním a manufakturním zbožím, galanterii. V rodinném domě fungovala i ordinace lékaře Hanse Adlera.

Z odhalování kamenů zmizelých v Plané.

Oběti holocaustu v Plané připomínají kameny zmizelých

Emil a Regine Weissovi provozovali v Plané na náměstí v domě číslo 8, kde je dnes obchod s potravinami, prodejnu s pánskou konfekcí a lněným, módním a manufakturním zbožím, galanterii. V rodinném domě fungovala i ordinace lékaře Hanse Adlera.

Aki si vyzkoušel roli psího modela.

Psí osudy: Seznamte se s Akim, kterému se život otočil o sto osmdesát stupňů

V tomto seriálu vám přinášíme osudy psích duší, které nalezly lásku a pochopení až poté, co si prožily své a často nehezké. Příběhy jednotlivých pejsků pro vás zpracovala Sylva Kaplanová, která je sama patronkou některých z nich. Příběh Akiho je symbolem toho, proč "to všechno" organizace Jménem psa, z.s. dělá. Proč pomáhá psům ze špatných podmínek do nového života. Stačí se podívat na fotky "před" a "po".

Pietní akt, ke kterému přijelo z celé republiky několik set většinou potomků perzekvovaných sedláků, připravila Asociace soukromého zemědělství ČR.

Akci Kulak připomíná památník u Řípu. Je první svého druhu v Česku

/FOTO/ Právě před 70 lety odstartovali komunisté největší vlnu vystěhování selských rodin z jejich statků v tehdejším Československu. Počátek likvidace selských tradic a obrovské bezpráví od pátku 17. září připomíná pomník na konci lipové aleje směřující pod úpatí Řípu nedaleko Krabčic.

Pietní akt, ke kterému přijelo z celé republiky několik set většinou potomků perzekvovaných sedláků, připravila Asociace soukromého zemědělství ČR.

Akci Kulak připomíná památník u Řípu. Je první svého druhu v Česku

/FOTO/ Právě před 70 lety odstartovali komunisté největší vlnu vystěhování selských rodin z jejich statků v tehdejším Československu. Počátek likvidace selských tradic a obrovské bezpráví od pátku 17. září připomíná pomník na konci lipové aleje směřující pod úpatí Řípu nedaleko Krabčic.

Děti ze školky si v Jungmannově základní škole v Berouně vyzkoušely, jaké je to zasednout do lavic a učit se psaní a počítání

Škola základ života. Co od ní očekáváme?

Zápis dětí do školy se celé generace bral jako samozřejmost. Rodiče vzali kluka nebo holčičku do nejbližší školy a zapsali je tam. Dnes se tomu říká spádovost školy. V menších obcích nebo městech jiná možnost nebyla. Ve větších městech se stávalo, že rodiče děti zapsali do školy, kam chodili kdysi sami nebo jim ji někdo doporučil. 

V rámci setkání v Apríl baru je vždy společná večeře i fotografie u tabla, předání diplomů, či dokonce medailí!

Přemysl Votava, učeň TONAVA 1957 – 1960: Jak jsme poznávali Úpici

Jak se pražský kluk dostane do podkrkonošské Úpice? A považte, nikdy jsem toho nelitoval. Zázračný školákem jsem nebyl, válečné ročníky byly silné, proto na mě „vyšlo“ učiliště v Úpici. Rodiče, ale ani já, jsme netušili nic o řemesle a dokonce jsme ani nevěděli, kde ta tajemná Úpice je. Hledali jsme ji na mapě, byla to malá tečka pod Trutnovem.

Klokánek

"O letech v Klokánku syn nechce mluvit." Děti pěstounů potřebují čas na zhojení

Měli už devítiletou dceru, když se s manželem rozhodli, že se stanou pěstouny. Jejich rodina se od té doby rozrostla o dva syny. To je začátek příběhu jedné pěstounské rodiny z Chrudimska. A není to příběh zdaleka tak prostý, jak se může na první pohled zdát. A už vůbec není o penězích, které jsou podle mnohých hlavní motivací pěstounských rodin… 

Před časem získal mobilní hospic Nablízku důstojné prostory v centru Lysé nad Labem.

Mobilní hospic v Lysé nad Labem se účastní kampaně za umírání doma

Přednáška o paliativní péči, benefiční divadelní představení, Den otevřených dveří a koncert vážné hudby. To vše připravil domácí hospic Nablízku sídlící v Lysé nad Labem na takzvaný Týden mobilního hospice, který se uskuteční od 4. do 10. října v rámci kampaně DOMA. Organizace zdůrazňující možnost umírání doma však chce nejen tento týden upozorňovat na to, že tuto možnost zdaleka nemají všichni ti, kteří si to přejí.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko

Přiznej se a dostaneš se na svobodu. Tlak na běloruskou opozici roste

Ta otázka krouží nad Běloruskem. Bude amnestie? Propustí Alexander Lukašenko politické vězně? Třeba kvůli oslavě nového státního svátku Národní jednoty? Možná ano, ale má to háček. Režim vytváří dojem, že pouze ten, kdo se přizná a požádá o milost, má šanci být propuštěn.

Torek u Jany brzy zapadl do smečky.

Psí osudy: Seznamte se s Torkem, který páníčky našel díky správnému načasování

V tomto seriálu vám přinášíme osudy psích duší, které nalezly lásku a pochopení až poté, co si prožily své a často nehezké. Příběhy jednotlivých pejsků pro vás zpracovala Sylva Kaplanová, která je sama patronkou některých z nich. Příběh Torka měl několik nečekaných zvratů vyvolaných jeho rošťárnami a byl korunován závěrem načasovaným jako z filmu.

Torek u Jany brzy zapadl do smečky.

Psí osudy: Seznamte se s Torkem, který páníčky našel díky správnému načasování

V tomto seriálu vám přinášíme osudy psích duší, které nalezly lásku a pochopení až poté, co si prožily své a často nehezké. Příběhy jednotlivých pejsků pro vás zpracovala Sylva Kaplanová, která je sama patronkou některých z nich. Příběh Torka měl několik nečekaných zvratů vyvolaných jeho rošťárnami a byl korunován závěrem načasovaným jako z filmu.