
Noc ohňů, čarodějnic a magie
Svitavy – Filipojakubská noc má mnoho názvů. Nejčastěji ji ale známe jako den, kdy se „pálí čarodějnice". Tuto noc lidé ve středověku pokládali za magickou.
Svitavy – Filipojakubská noc má mnoho názvů. Nejčastěji ji ale známe jako den, kdy se „pálí čarodějnice". Tuto noc lidé ve středověku pokládali za magickou.
Sasko - V předvečer prvního máje se na Obersdorfském jezeře rozhoří široko daleko největší májový oheň, a ne náhodou připomíná tato akce českou tradici tzv. pálení čarodějnic. Návštěvníky navíc čeká i bouřlivá zábava přes den, kdy nebude chybět ani Break Dance, střelnice či řetízkový kolotoč, grilování, čepované pivo a stánky s občerstvením.
Představujeme další šestici slečen, které se přihlásily do soutěže Českolipského deníku a rády by se staly Dívkou Máchova jezera.
Nový Bor - Vztahy mezi městy fungují už od roku 1993. Těží z toho hlavně novoborští školáci.
Hradec Králové - Byl to zájezd pro naději. Pro touhu po tom, aby se v Hradci hrála fotbalová liga také v příští sezoně. Fanoušci se vydali do Teplic.
Jižní Čechy - Do dnešního dílu jsme zařadili vaše vzpomínky na to, jak jsme dříve slavili první máje.
Sasko - V předvečer prvního máje se na Obersdorfském jezeře rozhoří široko daleko největší májový oheň, a ne náhodou připomíná tato akce českou tradici tzv. pálení čarodějnic. Návštěvníky navíc čeká i bouřlivá zábava přes den, kdy nebude chybět ani Break Dance, střelnice či řetízkový kolotoč, grilování, čepované pivo a stánky s občerstvením.
Sasko - V předvečer prvního máje se na Obersdorfském jezeře rozhoří široko daleko největší májový oheň, a ne náhodou připomíná tato akce českou tradici tzv. pálení čarodějnic. Návštěvníky navíc čeká i bouřlivá zábava přes den, kdy nebude chybět ani Break Dance, střelnice či řetízkový kolotoč, grilování, čepované pivo a stánky s občerstvením.
Břeclavsko – Břeclavská, Poštorenská, Valtická, Lednická a Knížecí cyklostezka se v sobotu propojí, aby oficiálně přivítaly letošní cyklosezonu. Pomyslná startovní čára bude před kostelem v Poštorné od devíti do půl jedenácté dopoledne, kde zájemci obdrží slosovatelné cyklopasy. Cíl bude v břeclavském přístavu Nad Splavem. „Nepojede se na čas. Smyslem je užít si celou trasu, pobavit se a společně oslavit začátek cykloturistické sezony v Lednicko-valtickém areálu," zdůraznil hlavní pořadatel Petr Hynek.
Mogadišo, Nairobi - Hladomor, který předloni postihl východoafrické Somálsko, zabil podle nového odhadu na 260.000 lidí; polovinu z obětí přitom tvořily děti mladší pěti let. Vyplývá to podle agentury AP z nově zveřejněné zprávy, která více než zdvojnásobuje předchozí odhady počtu obětí somálského hladomoru v roce 2011.
Astma trápí 800.000 Češek a Čechů, jen asi půl milionu se s ním léčí, ostatní lékaře nevyhledají. Na akutní těžké astma zemře v ČR ročně asi 95 lidí. Tři až pět procent nemocných má obtížně léčitelné astma, starají se o ně lékaři ve specializovaných centrech. Zvýšené riziko onemocnění je v rodinách, kde už astma nebo jiná alergická onemocnění jsou, řekl novinářům ředitel České iniciativy pro astma (ČIPA) profesor Petr Pohunek.
Studenec – Umí udělat korálky a šperky různých barev a vzorů, pro návrhy hledá inspiraci v přírodě a v cizokrajných zemích a její korálky a šperky z vinutých perel se mohou pyšnit prestižní značkou Haná regionální produkt. Marta Nevrlá ze Studence si výrobou vlastních korálků plní své sny.
Písecko - Ve městech a obcích se budou pálit čarodějnice a stavět májky. V Bernarticích se koná tradiční prvomájový jarmark.
Jirkov - Pěkné kvítko si dovezli na stanici jirkovští policisté.
Českobudějovicko - Sto dvacet lodí a raftů se s osádkami pustilo v sobotu od římovského jezu na tradiční sjezd do Českých Budějovic. Při akci nazvané Láďovo Malše, která se konala již po dvacáté, zahájili vodáci sezonu odemknutím Malše a dobrovolníci vyčistili i řeku.
Slavonice - Ve Slavonicích přivítali první Nordic walking tour s nadšením, na pochod se vydali dospělí i dět.
Vrchlabí - Na Den otevřených dveří dorazilo v sobotu více než osm tisíc lidí, čekala je prohlídka závodu i zajímavý doprovodný program.
Stará Chodovská - Již loni vedle fotbalového areálu vzniklo nové multifunkční sportovní hřiště
Českobudějovicko - Sto dvacet lodí a raftů se s osádkami pustilo v sobotu od římovského jezu na tradiční sjezd do Českých Budějovic. Při akci nazvané Láďovo Malše, která se konala již po dvacáté, zahájili vodáci sezonu odemknutím Malše a dobrovolníci vyčistili i řeku.
Opava /ROZHOVOR/ - Když poprvé spatříte Martinu Klézlovou, v první chvíli vás napadne, jestli ona sama Černého pavouka vůbec zažila. Působí totiž velmi mladistvě. „Párkrát jsem tam byla jako studentka na střední škole. Tenkrát jsem ale spíše navštěvovala antikvariát a k samotnému klubu jsem s obdivem vzhlížela," vysvětluje Martina Klézlová.
Vrbno pod Pradědem /ROZHOVOR/ - Nikdo z její rodiny sportovní vlohy neměl, i přesto si cestu k vrcholovému sportu našla. Už v první třídě základní školy začala Eva Haltof běhat orientační běhy.
Praha – Je obyčejný den. Řekněme středa. Osm hodin večer. Ještě je světlo. Je vidět. V tramvaji jedoucí z holešovického nádraží k Výstavišti je nezvykle plno. Žádné dámy v sukních, žádní pánové v oblecích jako jindy. Zvláštní šrumec. Jakési příjemné napětí ve vzduchu. Kolem jen samé šusťáky, legíny, sportovní trička.
Jičínsko - Přinášíme vám inspiraci, kam se vydat na tradiční pálení čarodějnic.
Kraslice – Víkend patřil ve městě stavění máje. I přes chladné počasí přišly desítky lidí
Olomouc – Rodina dikobrazů srstnatonosých z olomoucké zoo na Svatém Kopečku, se koncem března zase o něco rozrostla. Po sto desetidenní březosti samice porodila, 29. března, své další mládě. Na základě hlasování dětí ze Zooklubu dostala jméno Tera.
Blansko – Kontrolu mateřských znamének mnoho lidí podceňuje. Podobně jako Eva Heřmanová z Blanska. „Samozřejmě vím, že mohou být nebezpečná. Ale přiznám se, že jsem na jejich prohlídce nikdy nebyla. Nemám jich mnoho, tak to snad takový problém není," popsala žena postoj svůj a dost možná i mnoha dalších lidí.
Zlínsko - /ANKETA/ Čtyři útulky v kraji vám nabízejí psy, kteří se už těší na novou rodinu. Třeba si jednoho ze čtyřnohých chlupáčů vyberete právě vy
Janov - Jaro přivítaly v Janově rodiny s dětmi spolu se zvířátky. Zajímavou akci pro ně připravilo občanské sdružení Baneta, které se věnuje hiporehabilitaci.
Okres Louny - Co se děje zajímavého na stříbrných plátnech v regionu.
Kovářov /FOTOGALERIE/ - Zážitkový park, který se nachází u Kovářova na ploše devíti hektarů, je určený především pro rodiny s dětmi.
Praha - Nejoblíbenější jsou prý dynamické a rozhodné Ukrajinky nebo Moldavanky s mnohdy vysokoškolským vzděláním.
Rakovník /ROZHOVOR/ - Zatímco sportovci bědují, že kvůli zákazu heren ve městech přicházejí o peníze, někteří Rakovničané to vidí jinak. Za úplné zrušení heren se také postavil ředitel rakovnické policie Jiří Šiler.
Bílý Kostel, Pelhřimov - Vyrobit gigantický olomoucký tvarůžek se chystají manželé Hyškovi, kteří v Bílém Kostele provozují minimuzeum másla a chleba. Posloužit k tomu má takzvaná Klapačka, obří forma na tvarůžky, kterou podle staré předlohy z roku 1880 vyřezal z lipového dřeva místní truhlář Jiří Kirchhof.
Týn nad Vltavou - Ladislav Hodný z Týna nad Vltavou zdědil netradiční řemeslo po otci, sám ho předal svému synovi. Všichni v rodině navíc rádi malují a pracují v domě u řeky Vltavy
Pacov – V malý indonéský festival se v pátek večer proměnilo pacovské kino. Asi padesát příchozích zhlédlo komentovanou projekci a potleskem odměnilo zejména osm tanců v podání tuctu českých i indonéských tanečnic.
Petrovice /FOTOGALERIE/ - Všechno se odehrává v Jablonném v Podještědí a jeho okolí. Po středeční premiéře se inscenace představí také v Žitavě.
Pokud se právě nacházíte v období, kdy máte doma dítě v pubertě, s největší pravděpodobností se vaše nervy nacházejí v dezolátním stavu. Oslovili jsme etoložku a sociální pracovnici Lenku Průšovou, která tvrdí, že puberta není nemusí být tak tragická, jak se občas může rodičům jevit.
Kolín – Kromě litých bojů kolínských hokejistů nepamatuje zimní stadión moc jiných událostí, těch kulturních už téměř vůbec ne. Pamětníci si vzpomenou na zastávky kapel Kabát a Divokej Bill v rámci jejich turné a jeden neúspěšný pokus o mega koncert Heleny Vondráčkové a jejich hostů. Tento slabý výčet se změnil poslední dubnový pátek, kdy do Kolína zavítala hvězda diskotékového popu Michal David.
Kunovice – Další zánovní stroj L 410 z produkce kunovického Aircraft Industries v neděli ráno odletěl z tamního letiště do Ruska. Rituálu, jímž se letadlo symbolicky loučí se svým mateřským závodem nízkým přeletem nad přistávací plochou, přihlížely desítky lidí, převážně rodin s dětmi.
Horšovský Týn – Pro návštěvníky hradu a zámku v Horšovském Týně jsou na letošní rok připraveny výstavy k televiznímu seriálu a II. světové válce
Bukurešť - Sedmadvacetiletý daviscupový reprezentant porazil ve finále Španěla Guillerma Garcíu-Lópeze 6:3, 6:2 a ve světovém žebříčku se poprvé posune do čtvrté desítky.
Brno - Volejbalistka Markéta Chlumská ve středu vstoupila mezi největší legendy svého sportu. Jiná věta je na úvod nedostačující.
Příbram /ROZHOVOR/ - Pokud se právě nacházíte v období, kdy máte doma dítě v pubertě, s největší pravděpodobností se vaše nervy nacházejí v dezolátním stavu. Oslovili jsme etoložku a sociální pracovnici Lenku Průšovou, která tvrdí, že puberta není nemusí být tak tragická, jak se občas může rodičům jevit.
Remeš - Nejméně tři oběti si v neděli vyžádalo zřícení části obytné budovy v Remeši na východě Francie. Dalších minimálně 14 osob včetně několika dětí utrpělo zranění. Informoval o tom server francouzského deníku Le Monde s odvoláním na úřady místní správy.
Hustopeče – Staří lidé a zdravotně postižení už nebudou odkázáni jen sami na sebe a běžnou pomoc. Pokud se jim přihodí něco zlého, budou se moct obrátit na novou tísňovou péči, která má s podobnými problémy bojovat už od letošního podzimu.
Klenčí pod Čerchovem - Wolf Maxmilián Lamingen je pohřben v hrobce pod kostelem sv. Martina v Klenčí. Že jde skutečně o Lomikara, bylo potvrzeno v roce 1945.
Jižní Morava, Vysočina - Mají krásný život a žijí si jako v pohádce. I když si to někteří mohou myslet, podobné tvrzení o lidech, kteří na jihu Moravy a Vysočině vlastní zámek, neplatí. K majetku obvykle přišli v devadesátých letech minulého století v restitucích nebo si ho od restituentů koupili.
Havířov /FOTOGALERIE/ – Každý den Davida Panáčka na základní škole Žákovské navštěvují děti čtvrtých a pátých tříd z celého Havířova, aby se podívali, jak se správně hraje volejbal, basketbal a nebo házená.
Blansko – Jana Horná z Blanska bývala zvyklá, že ji i několikrát do týdne navštěvovali podomní prodejci. „Řekla bych, že loni už mou rodinu vyloženě atakovali. Navíc byli čím dál víc drzí a vlezlí. Dělalo mi stále větší problém se jich zbavit," přiznala žena.
Scházeli jsme se po tanečních v odstaveném vagoně na těšínském nádraží