Příbram /ROZHOVOR/ - Již od nepaměti je tradicí a dobrým zvykem, že za mimořádné výkony, znalosti nebo třeba pokroky ve vědě, dostávají lidé ocenění. Taková ocenění pak ukazují nejen České republice, ale mnohdy celému světu, výjimečnost těchto lidí. Jedná se o oficiální projev díku za dobře vykonanou práci a motivaci do následujících let.
Strávit společně celý život to je jedno z přání zamilovaných. Dlouholeté soužití ale vyžaduje mnohem víc. Oba partneři na něm musejí neustále pracovat. Ovšem zabránit vkrádání nudy a stereotypu do vztahu nebývá vždy právě snadné. Jak na to?
Žďár nad Sázavou - Okolí zimního stadionu je po roce opět zcela zaplněno atrakcemi a „světskými", co jimi návštěvníky poutí baví. Třeba Ota Vilím, bývalý zedník z Pardubic, se u kolotočů nechal zaměstnat teprve před třemi měsíci. „Baví mě to," odpovídá na otázku, jak se mu to u dětského kolotoče pozdává. „Děti jsou vděčnými návštěvníky; sám mám dvě, tak vím, jak se jim to líbí. Myslím, že u toho vydržím," uvedl Vilím.
Vysočina - Edita Lesenská z Havlíčkova Brodu se před týdnem vrátila krásně opálená z Egypta. „Létáme tam každoročně v polovině května, protože manžel má silnou alergii na pyl, a jakmile u nás vše začíná kvést, je pro něj nejlěpší odjet k moři," říká Lesenská.
Mělnicko - Exekuční příkazy, díky kterým může být neplatičům alimentů pozastaveno řidičské oprávnění, slaví úspěch. Od začátku roku se o průkaz bálo v Česku už padesát dlužníků. Rodina jednoho z nich žije na rozhraní mělnického a mladoboleslavského regionu.
Rájov – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ V 50.letech minulého století, tedy přibližně před šedesáti lety, zavítali do jihočeského Rájova kousek od Zlaté Koruny filmaři. Vznikl zde dětský snímek Dobrodružství na Zlaté zátoce.
Břeclavsko – Ačkoliv je smrt čtyřiatřicetiletého muže, kterého v Pavlově ubodala dvojice jeho synovců, tragédií, rodinné spory a potyčky řeší policisté a strážníci téměř každý den. Byť s lehčími následky.
Vrbno pod Pradědem - Začalo to docela nenápadně. Student Víťa Válek zašel ve Vrbně pod Pradědem na vystoupení kouzelníka Pavla Kožíška. Vystoupení se studentovi zalíbilo, nechal si podepsat Kožíškovu fotografii, a po návratu domů se jal prohledávat umělcovy internetové stránky. Zjistil při tom, že existuje kouzelnický obchod a že je možné na internetu najít prozrazené návody, jak provádět některé zajímavé triky.
Pardubický kraj – Již deváté číslo Turistických novin pro region Východní Čechy si mohou čtenáři vyzvednout na tradičních i nových distribučních místech.
Pardubický kraj – Již deváté číslo Turistických novin pro region Východní Čechy si mohou čtenáři vyzvednout na tradičních i nových distribučních místech.
Veltrusy – Páťáci z veltruské základní školy se budou za pár týdnů loučit se svou třídní učitelkou Janou Klimešovou. Neradi. Přestože je dost přísná, berou ji prý i jako dobrého kamaráda. Stejně jako jejich rodiče, za které Janu Klimešovou do ankety Hvězda za katedrou nominovala Hana Langrová. „Je spravedlivá, naslouchá, dokáže se dětem věnovat i nad rámec svých povinností," to je pár milých slov z dlouhého dopisu rodičů osmnácti dětí z 5.A.
Lužná – Ten, kdo má rád staré poctivé stroje a zvuk právě vypouštěné páry, určitě si nenechal ujít první parní víkend v Železničním muzeu v Lužné. A kdo to nestihl, nemusí litovat, určitě se sem podívá jindy, protože železniční muzeum právě zahájilo sezonu.
Přerovsko – Probírat se nabídkami agentur a nebo obcházet firmy. Ale spíše spoléhat na doporučení někoho známého. Taková je dnes realita řady mladých lidí, kteří potřebují sehnat práci na léto. Podle jejich slov je najít solidní brigádu doma rok od roku těžší, a proto mnozí z nich hledají uplatnění v cizině.
Dělají muži vůbec někdy nějakou chybu? To záleží na tom, komu tuto otázku položíme. Jestli samotným mužům nebo jejich protějškům. Ženy určité věci vnímají jako mužské prohřešky a trápí je nevůle tyto chyby přijmout a zapracovat na nich.
Nový Bor - Sklářský obr z Nového Boru připravuje spuštění dvou dalších automatických linek. Velká událost se blíží každým dnem. Kněz už v pátek vysvětil novou sklářskou vanu.
Vysočina - Edita Lesenská z Havlíčkova Brodu se před týdnem vrátila krásně opálená z Egypta. „Létáme tam každoročně v polovině května, protože manžel má silnou alergii na pyl, a jakmile u nás vše začíná kvést, je pro něj nejlěpší odjet k moři," říká Lesenská.
Opočno – Před týdnem jsme vstoupili do domů čp. 62 a 63, dnes se s nimi rozloučíme. Z minulého dílu víme, že kolem roku 1874 vlastnila oba domy kupecká rodina Zohornova.
Moskva - Rodiny z okolí Murmanska na severu Ruska se nestačí divit, jak nápaditě místní úřady plní loňské nařízení prezidenta Vladimira Putina podpořit mnohodětné rodiny přidělením bezplatného pozemku. Od úředního šimla totiž dostaly parcely na zvířecím hřbitově, v močálu či na skalnatých úbočích.
Brno - Každý drak nemusí nutně vypadat jako drak a Smrtonoš má tu nejhorší pověst mezi draky. To vše se můžou návštěvníci brněnského hradu Veveří dozvědět na výstavě Draci a drakobijci. Od včerejška ji zájemci můžou vidět kromě pondělí každý den od deváté hodiny do šesté večerní. Výstava je vhodná především pro rodiny s dětmi. „Standardní prohlídka hradu dětem moc neřekne. Draci se jim můžou zalíbit a o pár let později se třeba přijdou podívat i na celou prohlídku interiéru této památky," myslí si průvodce Pavel Uvedl.
Břeclav /ROZHOVOR/ - Sportoval odmala, na běhání se dal ale až po překonání těžké nemoci. Dal si předsevzetí, a to splnil. Když se uzdravil, zdolal Kilimandžáro a začal běhat dlouhé tratě. Letos má Vít Jonáš z Břeclavi podle svých slov nejlepší formu, chce zvládnout pět maratónů. Tři už má za sebou. A příští rok má ambice zúčastnit se maratónu za mořem. Má rád výzvy.
Východní Čechy – Zkažené zuby, zápach z úst. K děsivým závěrům došli studenti stomatologie, když v rámci republikového preventivního studentského programu Dentalarm učili žáky prvního stupně základních škol čistit zuby. Vinu dávají rodičům.
Blanensko – Moravský kras i další turisticky zajímavé lokality na Blanensku lákají cyklisty. Ti si kromě jízdy na vlastních kolech mohou vychutnat také jízdu na vypůjčených koloběžkách a elektrokolech.
Tachovsko – S nadsázkou se dá říct, že na Tachovsku je v těchto dnech přemiminkováno. V tomto týdnu se totiž na několika místech vítaly desítky malých občánků.
Česká Třebová – Vítání jara aneb Brány otevřené je název akce, která se v sobotu od 9 do 15 hodin koná v experimentálně archeologickém centru sdružení Bacrie v Křivolíku.
Břeclav – Vzkříšení Podlužanu zavrhli, protože ochrannou známku vlastní Zdeněk Balga. Vyhrál tak jiný dřívější název břeclavského piva – Kanec. Kdo by tušil, že i s ním by mohl mít Zámecký pivovar Břeclav problém. „Žambereckého Kance vaříme od roku 1997. Název je krytý registrovanou ochrannou známkou," překvapil nájemce minipivovaru v Žamberku a výrobce tamního piva Zdeněk Kalous.
Teplice - Tři kočárky do autobusu nepatří, i když se nějak vejdou. Maximálně dva. To je známá pravda. A také to tak uvádí pravidla pro cestování teplickou MHD.
Opava /POZVÁNKA/ - Komedii s matematickým titulem 1+1=3 provázelo v sezoně roku 1995 bouřlivé nadšení publika, kterému herci ničili bránice. O něco později se Opavané bavili u komedie Dvouplošník v hotelu Westminster.
Korycany – Říká, že jedinou výhodou jejího zaměstnání je, že si může kdykoliv udělat volno, že je v tomto ohledu svobodná. Zároveň ale v posledních týdnech spí jen pět hodin denně, což je nouzový režim. Nemá však na výběr, mílovými kroky se totiž blíží den, kdy bude muset představit dílo, které právě vzniká v její domácí dílně.
Mladá hasička a policistka Jana Ottenchlägerová z Netřebic, která v dubnu zemřela při dopravní nehodě na křižovatce u Velešína, pomáhá i po svém odchodu.
Majitelé psů si musí pomalu začít zvykat na to, že nepořádek se prostě uklízet musí. Strážníci v Uherském Hradišti totiž slibují, že s nešvarem, který představují nevzhledné hromádky roztroušené všude ve městě, konečně zatočí.
Třebíč - Na účtu třebíčské nemocnice je nyní přibližně deset milionů korun, za dalších dvacet od banky bude ručit Kraj Vysočina. Peníze mají pokrýt loňskou čtrnáctimilionovou ztrátu a také odškodní rodinu Hlavatých za smrt rodičky. Nemocnici rovněž opustí asi třicítka zaměstnanců. Hlavním problémem ale prý jsou faktury s až rok prošlou splatností.
Praha – Častým problémem, které operátorky Senior telefonu s volajícími řeší, je zhoršení zdravotního stavu. To často vede až ke ztrátě soběstačnosti starších lidí.
Praha - Předsednictvo ČSSD dnes projevilo zájem pořídit pamětní desku připomínající čestného předsedu strany Valtra Komárka, který ve čtvrtek zemřel. Instalována by měla být v jeho rodném Hodoníně. Novinářům to po jednání stranického vedení řekl šéf opoziční strany Bohuslav Sobotka. Zdůraznil, že svůj plán chtějí sociální demokraté konzultovat s rodinou zesnulého.
Ústí nad Labem – Alenka Táborská ze Střekova, pětiletá holčička, která již přes rok bojuje se zákeřnou leukémií, se stala jednou z hlavních tváří kampaně nadace Dobrý anděl. Ta její rodině již rok pomáhá.
Zlín /ROZHOVOR/ – Zlínský moderátor v rádiu Kiss Publikum a dýdžej Ondřej Albrecht se vždy cítil dobře, když byl středem pozornosti. I proto si může pochvalovat současnou práci. Co mu určitě nelze upřít, je smysl pro humor. Patrné to je i z jeho odpovědí, některé je potřeba brát s určitým nadhledem. „Protože o čem by ten život byl, kdybychom se trochu nepobavili," tvrdí.
Jablonecko, Maloskalsko - Slavnostní otevření druhé části Naučné stezky Jany a Josefa V. Scheybalových bude zahájeno 18.května v 9 hodin pod rozhlednou Kopanina v restauraci Na Vejpřeži. Poutníci si poté mohou projít trasu, která povede na hrad Frýdštejn či na Dlaskův statek v Dolánkách.
Praha – Bydlení v takzvaných satelitních výstavbách, které rostly v okolí velkých měst hlavně v 90. letech minulého století velkým tempem, už lidi netáhne. Vracejí se do lépe vybavených měst. Tento trend přetrvává už několik let, nyní mu navíc nahrává situace na realitním trhu. Byty v centrech měst jsou totiž stále dostupnější. Vyplývá to z vyjádření zástupců realitních kanceláří.
Praha – Fenomén sousedských pouličních slavností je každým rokem silnější. Kromě celopražské slavnosti Zažít město jinak vzniká i řada místních obdob sousedských klání. Na mapě společenských aktivit Prahy 10 se začíná prosazovat fenomén Krymské ulice ve Vršovicích.
Ostrava /FOTOGALERIE/ - Lístky zmizely během několika dní. Lidé se tísnili ve frontách a jejich očekávání byla velká. Diváci nad manipulací, nátlakem, ponižováním a agresí prodejců kroutili hlavami