Kreativ

ŠTÍTEK: rodina

Jak bydlí dobrodruh Petr Holeček: vzdušný byt, ve kterém i artefakty hrají úlohu

Jméno Petra Holečka jste možná zaslechli v souvislosti s expedicí Tatra kolem světa 2020. Z projektu sice odstoupil, ale jeho nadšení pro legendární tatrovky to nezmenšilo. Tyhle náklaďáky s ním prožily spoustu let v Angole, kde podnikal. Spolu s artefakty ze vzdálené africké země je, samozřejmě ve zmenšené podobě, najdete v jeho pražském bytě, kde žije se ženou a dětmi.

Nekonečný příběh. Spor o křižovatku v Libici musí dle policie vyřešit jiné úřady

Kvůli sporné křižovatce v Libici nad Doubravou na Havlíčkobrodsku nikdo trestně stíhán nebude. Havlíčkobrodští kriminalisté prověřili podnět manželů Dymákových a došli k závěru, že spor budou muset vyřešit jiné úřady, případně soud. „Nebyly zjištěny skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že by byl spáchán trestný čin,“ napsal ve vyrozumění policejní komisař Patrik Švec.

Kluci z Lapače - nová kniha od autorů z Uherského Brodu. Přečtete si ji?

Autoři Alena a Lubomír Bartošíkovi si vybrali téma dětských her a malých dobrodružství. Příběh nás zavede do 70. a 80. let minulého století, do ulice nazvané v knize – ulice Zbrojováků, kde spolu vyrůstá několik desítek dětí. Jejich dnes už zapomenuté hry dnešním generacím dětí moc neřeknou…., přesto by bylo škoda na ně zapomenout. Nebyli by to kluci, kdyby v nich nedřímala touha objevovat nejprve tajemné kouty v okolí čtvrti Lapače, později okolní zahrady a sady se zralým ovocem – například Tománkovu i Panskou, fotbalové hřiště s jeho zákoutími, či staveniště školy Na Výsluní. S přibývajícím věkem se pouštěli na delší výpravy do města i za město, ale i do okolí Uherského Brodu.

Do dlažby sokolovského náměstí byly zasazeny první kameny zmizelých

Kameny zmizelých se objevily v dalším městě Karlovarského kraje. Po Chodovu, Ostrovu a Karlových Varech je to Sokolov. Zasazeny byly do dlažby na Starém náměstí, aby tady připomínaly pohnutou historii židovského obyvatelstva. Patří rozvětvené židovské rodině Steinigerů, konkrétně Theodora Steinigera, jenž zemřel v roce 1942 v Terezíně.

Knihy pomáhají zahnat samotu. Příběhy vtáhnou čtenáře do jiného světa

V této nelehké době je velmi důležité zůstat v sociálním kontaktu s lidmi, které máme rádi, i když třeba jen na dálku. Mnoho seniorů v sociálních zařízeních své rodiny neviděli už hodně dlouhou dobu, a tak se často cítí sami. I když mají kolem sebe příjemný a veselý personál nebo jiné klienty, rodinu to pořád nenahradí. Jelikož je naše knihovna z důvodu nařízení vlády zavřená a nemůžeme doplňovat ani regál na hulínském nádraží, rozhodli jsme se vyřazené knihy poslat dál a pomoct tak zahnat samotu. Příběhy čtenáře vtáhnou do jiného světa a pomohou mu zažít zase něco jiného a na chvíli ho rozptýlit od každodenních starostí. 

Listopad roku 1989 nově připomíná 31 ovocných stromů

/FOTOGALERIE/ Se švestkami, ale rozhodně bez slivovice, se v úterý rozhodli ostavit státní svátek 17. listopadu v Tuchoměřicích na Praze-západ. A také s třešněmi – ale i s jabloněmi a hrušněmi. Místní se nad obcí, v lokalitě zvané Nad Skálou, pustili do sázení stromů, takže vznikl nový sad. Jeho 31 ovocných stromů připomíná právě události před 31 lety – v listopadu 1989.

Listopad roku 1989 nově připomíná 31 ovocných stromů

/FOTOGALERIE/ Se švestkami, ale rozhodně bez slivovice, se v úterý rozhodli ostavit státní svátek 17. listopadu v Tuchoměřicích na Praze-západ. A také s třešněmi – ale i s jabloněmi a hrušněmi. Místní se nad obcí, v lokalitě zvané Nad Skálou, pustili do sázení stromů, takže vznikl nový sad. Jeho 31 ovocných stromů připomíná právě události před 31 lety – v listopadu 1989.

Listopad roku 1989 nově připomíná 31 ovocných stromů

/FOTOGALERIE/ Se švestkami, ale rozhodně bez slivovice, se v úterý rozhodli ostavit státní svátek 17. listopadu v Tuchoměřicích na Praze-západ. A také s třešněmi – ale i s jabloněmi a hrušněmi. Místní se nad obcí, v lokalitě zvané Nad Skálou, pustili do sázení stromů, takže vznikl nový sad. Jeho 31 ovocných stromů připomíná právě události před 31 lety – v listopadu 1989.

Hned, jak začala epidemie koronaviru, vrhla jsem se na Netflix a zcela náhodně si pustila Grace a Frankie. Hodně mi to pomohlo v náladě, vzpomíná Iva Janžurová.

Poselství hvězd. Janžurová, Matásek či Preissová napsali emotivní dopisy lidem

Blíží se advent. Ten letošní bude v prožitku jiný, pro některé smutnější, pro jiné naopak dojemnější, tišší a více meditavnější. V minulých letech jsem vždycky touto dobou zpovídala různé osobnosti a ptala se jich, jak se připravují na Vánoce, jaké mají sváteční rituály a zda jim při jejich vytížení vůbec zbývá čas těšit se na Ježíška.

Maminky z Ostravy založily fond pro nedonošené děti. Začíná se 17. listopadu

Pomáhat rodinám předčasně narozených dětí, které se ocitly v tíživé finanční a psychické situaci a podporovat Oddělení neonatologie FN Ostrava – to je cíl Nadačního fondu Kulíšek nedonošeným dětem. Svoji činnost spouští symbolicky na Světový den nedonošených dětí, tedy 17. listopadu. Přispívat je možné finančně i věcně.

Pietní připomínka Dne válečných veteránů na Písecku

Magické datum 11. 11. je spojeno od roku 2004 s významným dnem České republiky, Dnem válečných veteránů. Toho dne, kdy se každoročně připomínají oběti účastníků válečných bojů, bylo v roce 1918 bylo podepsáno příměří ukončující první světovou válku.

Před dětmi jsem do kuchyně nechodila, přiznává podnikatelka ve zdravé výživě

Na začátku byla víla Eruwen, kterou si koupila na vánočním trhu v době, kdy zvažovala, že si otevře vlastní obchod. V okamžiku, kdy ji Eva Prokešová z Velkých Pavlovic poprvé uchopila do ruky, otevřel se jí rázem pohled do krámku. A ona věděla, že právě Eruwen bude vílou v jeho logu, a také to, že se její vysněná prodejna bude ubírat směrem zdravé výživy a zdravého životního stylu. „Vnímala jsem ji jako potvrzení a jasnou myšlenku, že právě toto je cesta pro mě,“ vzpomíná.

Bez návštěv jsou pacienti osamělí, říká kaplanka Thomayerovy nemocnice

Kvůli zákazu návštěv v nemocnicích v době epidemie covidu-19 pacienti prožívají velkou osamělost. Více než jindy je pro pacienty potřebná služba nemocničních kaplanů, kteří k nim i jako zaměstnanci nemocnic mohou přicházet a být jim nablízku. Lidé teď využívají příležitost svěřit se v daleko větší míře, řekla v rozhovoru kaplanka Thomayerovy nemocnice v Praze Doubravka Vokáčová. 

Komentář: Koronavirus nám nastavuje nemilosrdné zrcadlo

V době koronaviru stoupá počet domácího násilí, říká statistika. Podle manažerů Bílého kruhu bezpečí jsou podmínky nouzového stavu pro násilné chování v rodinách živnou půdou. Je to sice smutné, ale každá mince má dvě strany. Bohužel zákeřný koronavirus prověřuje nejen naši fyzickou kondici a imunitu, ale svým způsobem i nás samotné a nastavuje nám nemilosrdné zrcadlo.

V Terezíně se starala o nemocné, v Osvětimi o děti. Příběh Jarmily Weinbergerové

Lékařka z pražské židovské rodiny prošla za druhé světové války čtyřmi koncentračními tábory. V Terezíně zachraňovala životy vězňů jako zdravotní sestra na marodce, v Osvětimi se v tzv. rodinném táboře starala jako vychovatelka o malé děti. Jarmila Weinbergerová je letošní laureátkou Ceny Paměti národa, kterou každoročně 17. listopadu uděluje organizace Paměť národa.

FOTO: Les Ochoza má své tajemství. Střeží obrázky s příběhy a strašidly

Vůně jehličí, šelest větru v korunách stromů a k tomu lyžařské tratě, singletracky a tajemná zákoutí s obrázky. To vše je novoměstský les Ochoza. Lesní porost obklopující slavný sportovní areál Vysočina arenu láká vyznavače adrenalinu, romantiky i milovníky historie a lidských příběhů. Součástí Ochozy je i obrázková stezka. „Je to příjemná procházka za poznáním, už jsme ji absolvovali,“ usmívá se Jiří Kratochvíl z Brna.  

Sociální pohřby stojí v Kladně statisíce, ve Slaném už letošní částku vyčerpali

Loučení se zesnulými je nejen smutné, ale i nákladné. Přibývá proto pohřbů v kruhu rodinném bez honosných obřadů. Zemřou-li lidé nemajetní nebo osamělí, podle zákona jim takzvané sociální pohřby musí vypravit obce. Ve Slaném už letošní částku na sociální pohřby, s níž počítali na základě loňských zkušeností, dávno přesáhli.

Hokejbal může hrát každý, kdo opravdu chce, říká Daniel Langer

Dvaatřicetiletý Daniel Langer je Boleslavákem tělem i duší. V civilu IT pracovník, na hokejbalovém hřišti zkušený útočník a kapitán boleslavských Tygrů. Mimo to také táta od rodiny a dlouholetý redaktor klubového webu BK Mladá Boleslav. „V Mladé Boleslavi jsem se narodil, studoval a bydlím zde se svými syny a manželkou. S Boleslaví je spjatý celý můj dosavadní život a do budoucna na tom nic měnit neplánuji,“ říká jednoznačně. V civilu se živí jako IT pracovník ve společnosti T-Mobile a věnuje se projektům pro boleslavskou automobilku. Mimo IT je ale aktivním sportovcem – v mládí vyzkoušel několik různých odvětví, až zakotvil u hokejbalu. Aktuálně jako kapitán vede druholigový tým Tygrů Mladá Boleslav.

První kameny zmizelých v Sokolově

S myšlenkou tzv. stolpersteine, neboli kamenů zmizelých, nebo také kamenů, o které je třeba zakopnout, přišel pan Gunter Demnig, německý umělec, jenž první kámen položil již v roce 1992 v Kolíně nad Rýnem.