Praha /ROZHOVOR/ - Sociální drama Poupata mělo premiéru ve čtvrtek a sklidilo velké uznání českých filmových kritiků. Film postihuje svět zoufalých sociálních vztahů a charakterů, toužících se vymanit z osudově daného prostředí a uskutečnit svůj sen o normálním životě. Nevyhnutelná krutost, s jakou se příběhy všech postav prolínají, připomíná v mnohém britská sociální dramata devadesátých let, včetně černého humoru, který jednotlivé situace jaksi bezostyšně doprovází. Důležitou roli otce zde ztvárnil Vladimír Javorský. Co o filmu řekl?
Pelhřimov /FOTOGALERIE/ – Vánoční nálada v neděli pohltila pelhřimovské Masarykovo náměstí. Konaly se tam totiž tradiční oslavy poslední adventní neděle.
Ústí nad Labem - Soudní proces s někdejším šéfem dotačního úřadu regionu Severozápad Petrem Kušnierzem, který spolu s dalšími třemi lidmi čelí obžalobě z přijímání úplatku, se zřejmě potáhne až do konce února příštího roku.
Východní Čechy - Každýtýden zveřejňujeme příběhy čtenářů, kteří se chtějí podělit o radost i smutek. Dnes, výjimečně také v sobotu, otiskujeme další z vašich dopisů. Pokud máte chuť, napište nám svoje zážitky.
Vyškov /FOTOGALERIE/ -Velká rodina bývalé hvězdné éry fotbalové vesničky se sešla ve Vyškově k exhibici. Dorazily desítky osobností a také stovky diváků.
Cheb -V úterý 20. prosince se uskuteční na nedonošeneckém oddělení Karlovarské nemocnice slavnostní předání pletených výrobků maminkám a jejich miminkům za účasti ředitelky sdružení Kláry Csirkové.
Suché Lazce – Takový podzim v Suchý Lazcích dlouho nezažili. Lazečtí fotbalisté během první poloviny sezony béčkové skupiny I.B třídy ztratili pouhopouhé čtyři body a míří neohroženě za postupem.
Londýn - S ohromením sledoval celý svět, jak se před jeho očima stává z bývalého disidenta a dramatika prezident, uvedla stanice BBC v nekrologu věnovaném dnešnímu úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla. Vyzdvihuje ho jako ve světě obdivovaného vyslance své země, který pomohl bez krveprolití zničit komunismus.
Lednice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Průvodci v historických kostýmech provázeli o víkendu návštěvníky vánočně vyzdobeným lednickým zámkem. O novinku byl zájem.
Votice – Chvíli první, ale nakonec šestí. Béčko fotbalových Votic se v podzimní reji I. B třídy neztratilo a zaujalo několika zajímavými výsledky. Snad ještě zajímavější je, že ho vedl Ivan Pihávek, který v klubu hlavně zastává funkci kouče divizního áčka. Jak obě funkce u dvou mužstev skloubil, o tom vyprávěl v rozhovoru pro Deník.
Držková /AKTUALIZOVÁNO/ – Vánoce dorazily také do mladičkého držkovského Muzea dřevěného porculánu. Stálou expozici originálních nástrojů i hotových výrobků ze dřeva, která je ke zhlédnutí v kopii salašnické stavby, tak týden před Štědrým dnem obohatil zdobený stromeček, rozličné betlémy, ozdůbky, formičky na cukroví a další předměty spjaté s časem vánočním.
Lednice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Průvodci v historických kostýmech provázeli o víkendu návštěvníky vánočně vyzdobeným lednickým zámkem. O novinku byl zájem.
Prachov – Betlémy ze dřeva, z papíru, ze skla, z nejrůznějších materiálů, betlémy tradiční i nové, ztvárněné umělecky i dětskou rukou, prostě nejrůznější betlémy si mohou prohlédnout návštěvníci vánočních výstav.
Litoměřice - Na čtvrtou adventní nedělí jsme pro vás připravili rozhovor s duchovním Janem Baxantem. Jak trávil biskup uplynulý rok, jaké budou jeho Vánoce? Poslední sobotu před Štědrým dnem přinášíme příjemný rozhovor .
Šebáňovice /FOTOGALERIE/ - V obci nedaleko Vrchotových Janovic je od soboty v provozu každý večer do 2. svátku vánočního originální Kozí betlém, v němžkromě protagonistek účinkují i koně a kravka.Raritou na malostatku Blatiny je divočák Darwin, jenž okoukal psí návyky.
Praha /VIDEO, INFOGRAFIKA/ - Václav Havel, státník, symbol společenských změn po roce 1989 a první český prezident, zemřel dnes ráno ve spánku na své chalupě na Hrádečku na Trutnovsku. Pohřeb Havla by měl být pravděpodobně v pátek 23. prosince .
Ostrava -Ostravané stárnou, jsou vzdělanější a mají složitější partnerské vztahy. Vyplývá to z výsledků březnového sčítání lidu, který zveřejnil Český statistický úřad. Bojí Romové přiznat svou národnost?
Vysočina - Panenka, stavebnice nebo nějaká technická vymoženost. Takové dárky chtěli naši dědové a babičky a zrovna tak si dnes o ně píší Ježíškovi jejich vnoučata. Dětská přání se příliš nemění, pouze jejich splnění odpovídá trendům doby.
/HISTORIE/ Rudolf Saliger, rodák z Leskovce nad Moravicí na Bruntálsku, byl jedním z nejvýznamnějších vědců první poloviny 20. století, který se specializoval na praktické využití železobetonu.
Praha /ROZHOVOR/ - Scenárista a režisér Zdeněk Jiráský debutuje v celovečerním hraném filmu sociálním dramatem ze současnosti Poupata, za jehož scénář získal hlavní cenu ve scenáristické soutěži Nadace RWE a Barrandov Studio v roce 2008. Film vstoupil do kin ve čtvrtek a už teď se kritici shodují, že jde o filmařský počin roku. Co o něm říká jeho tvůrce?
Náchodsko /ADVENTNÍ ABECEDA/ - Pouštění skořápek po vodě - Řadu variant má zvyk pouštění skořápek po vodě. Nejčastěji ve dvojici, kdy si chlapec a dívka rozpůlí ořech, dají do každé skořápky svíčku a pustí je na vodu. Když se skořápky přiblíží, láska vydrží. Když odplují, stejný osud potká i lásku.
Tábor – Vánoční ozdoby, cukrovinky, náušnice nebo třeba pouzdro na mobilní telefon. To a mnohem více si mohli ve čtvrtek koupit návštěvníci zdravotnické školy, kde se konal trh. Studentky maturitních ročníků pomáhaly neziskovým organizacím.
Mělnicko -Na Mělnicku vzniknou tři takzvaná jednotná výplatní místa pro sociální dávky. Od ledna příštího roku už je lidé na sociálních odborech radnic nedostanou.
Hradec Králové - Rozkošné vánoční představení pro celou rodinu, které je symbolem Vánoc po celém světě, uvede v neděli odpoledne hradecké artkino Centrál.
Litvínov, Janov - Z bývalé janovské základní školy má být nové komunitní centrum. Jedno zde již funguje - dětské nízkoprahové centrum Jaklík. To nové má Jaklík doplňovat, nabízet více služeb hlavně v oblasti sociálních služeb.
Východní Čechy /ŘÁDKY DŮVĚRY/ - Zveřejňujeme příběhy čtenářů, kteří se chtějí podělit o radost i smutek. Nyní otiskujeme další z vašich dopisů. Pokud máte chuť, napište nám svoje zážitky.
Příbram /NAŠE ŘEMESLO, FOTOGALERIE/ Hornické muzeum nenabízí jen prohlídky důlního prostředí, ale také možnost vrátit se historii o několik desítek let zpět a poznat, jak žila hornická rodina. V Hornickém domku na Březových horách před vánočními svátky pracují řemeslníci, kteří představují historická řemesla. Deník vyzpovídal Jiřího Černohlávka, který se věnuje řezbě do měkkého kamene.
Hořovice – V době Adventu by se lidé měli zříci veškerých bujarých oslav, přemíry jídla a pití. Měli by se také zamyslet nad tím, jak celý rok prožili. To vše a mnohé další zvyky našich předků si připomněli návštěvníci zámku Hořovice při Adventních prohlídkách. Ty poslední se konaly uplynulou sobotu i neděli.
Strávit závěr roku v Jeseníkách není problém, hotely a penziony stále ještě mají volná místa. Zatímco v minulých letech byly silvestrovské pobyty vyprodané dlouho dopředu, letos jsou lidé váhavější.
Východní Čechy /ŘÁDKY DŮVĚRY/ - Zveřejňujeme příběhy čtenářů, kteří se chtějí podělit o radost i smutek. Nyní otiskujeme další z vašich dopisů. Pokud máte chuť, napište nám svoje zážitky.
Holice - /FOTOGALERIE/ - Sečteno, podtrženo… Podzimní Tip liga čtenářů Pardubického deníku psala svojí závěrečnou pasáž. Stalo se tak v holické restauraci U Skrblíka.
Jirkov - Obyvatelé jednoho ze tří vchodů panelového domu, který zasáhl přes noc požár, jsou již ve svých domovech. Domů mohli zhruba po osmé hodině,“ informoval velitel zásahu hasičů. Vchod 1512 totiž nebyl požárem zasažen a hasiči nařídili evakuaci kvůli bezpečnosti.