Manželé Mosauerovi byli zavražděni v koncentračním táboře v Izbici, stejně jako Laura Weinerová. Lékař Alfréd Klein s manželkou zemřeli v Osvětimi, kde skonala i Pavlína Szabová, Herta Löwithová, její nevlastní syn Hanuš a desetiletý syn Tomáš. Porodník Rudolf Stein s manželkou a rodina Weisskopfova byli zavražděni ve Varšavě. Čtrnáct nových kamenů zmizelých neboli Stolpersteine nyní připomíná osudy dalších Židů, kteří žili v Plzni a za druhé světové války se stali oběťmi holokaustu.
Anglické město Woking po třech letech řeší případ ženy, která umřela hlady, protože si nedokázala dojít nakoupit. Laura Winhamová byla hluchá, trpěla schizofrenií a byla paranoidní. Kvůli tomu nedokázala opustit svůj byt a její mumifikované tělo v něm našli až tři roky po její smrti v roce 2021. Nyní u soudu zazněly výňatky z jejího kalendáře, kam si psala poznámky.
V Česku žije šest tisíc lidí v pokročilém stádiu roztroušené sklerózy. Potřebovali by pravidelně rehabilitovat. Specializovaný stacionář ale zatím funguje v Česku jediný. Domov svatého Josefa v Žirči na Trutnovsku.
Nepříjemné bzučení průzkumných dronů nad hlavou, občasné zvuky výbuchů po izraelských útocích ve městě a řada civilistů prchajících z jihu Libanonu, kteří spí na volných prostranstvích nebo ve svých autech; tak ČTK aktuální situaci v Bejrútu vylíčila Slovenka, která zde dlouhodobě žije.
Početná rodina provázela sedmdesátiletou vitální dámu Ludmilu Konvalinkovou celý život. I to jí pomáhalo zvládat nástrahy, které na ni osud přichystal. V současné době již žije pět měsíců v Domově sociálních služeb Meziboří, kde ji její blízcí pravidelně navštěvují.
Princezna z Walesu Catherine se vrací ke královským povinnostem. Na hradu Windsor se v doprovodu svého muže, prince Williama, setkala s šestnáctiletou fotografkou Liz Hattonovou, která trpí vzácnou a agresivní formou rakoviny v terminálním stádiu. Princezna Kate tak těžce nemocné dívce splnila sen vyfotit královskou rodinu, který si napsala do svého seznamu všech věcí, které by ještě chtěla stihnout udělat. Snímky ze setkání s dívkou a její rodinou zveřejnila královská dvojice na svém oficiálním Instagramu. Virální se stala hlavně fotka, kde se s mladou dívkou princezna Kate objímá.
/FOTOGALERIE/ Čtvrtý ročník tradiční akce Veselé rozloučení s létem znovu nadchl stovky návštěvníků. Na celé odpoledne se dobříšská sportovní hala proměnila v centrum zábavy, tvořivosti a hudby pro malé i velké. Akce přilákala jak místní rodiny, tak návštěvníky z okolních měst, kteří si užili bohatý program plný her, workshopů a vystoupení. Letošní ročník navíc přinesl několik novinek, které slavily úspěch, mimo jiné stánky s lokálními výrobky a křest nově vydané knihy.
Pomáhat je lidské. Toto úsloví se v těchto dnech naplňuje v případě sbírky nazvané Naděje na normální život dvou malých bojovníků Toma a Máti, která má finančně pomoci rodině bojující s nepřízní osudu.
„Kdyby to šlo, vyměníme vlastní život za její,“ říkají rodiče osmileté Laurenky z Karviné. Ještě nedávno byla zdravou, akční, veselou a naprosto bezproblémovou holčičkou. Náhle jí však byl diagnostikován nejzhoubnější nádor mozku u dětí Meduloblastom group IV. Okamžitě proto musela podstoupit operaci, při které jí byl nádor z velké části odstraněn. Bohužel však stále dorůstá a nikdo neví, jak se bude její zdravotní stav dále vyvíjet.
Na startu 134. ročníku Velké pardubické se Slavia pojišťovnou budou jediným ryze dámským týmem. Trenérkou i majitelkou devítiletého valacha jménem Her Him je Ivana Porkátová, v sedle bude talentovaná jezdkyně Lenka Neprašová. „Herhimek je trochu lump a šašek, ale na takového koně čekáte celý život. Je to člen rodiny,“ líčí Ivana Porkátová pro Deník. Koně připravuje v areálu Albertovec-Padělky.
Zpěvák Marek Ztracený ze Železné Rudy, který si po třech vyprodaných Edenech dal pauzu, své fanoušky ve středu potěšil. Vrací se a chystá na léto velké turné nabité energií Zpátky tour. A nejen to, složil nové písničky a první již brzo vypustí do světa.
/VIDEO/ Tahle kapela je jiná. Pravidelně zkouší za zdmi ženské věznice ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Hrají a zpívají v ní společně jak zaměstnanci věznice tak i odsouzené ženy.
/FOTO, VIDEO/ Ve Westernovém městečku zasahovala policie i záchranka. Auto narazilo do jednoho z dřevěných domů. Tak by se dala ve dvou větách popsat akční scéna, která se v úterý 1. října odehrála v Boskovicích. Když ale prozradíme, že na místě byl přítomný herec Bolek Polívka nebo herečka Jitka Čvančarová, dojde nám, že se tu musel točit nějaký film. A přesně tak to bylo. Tvůrci si toto místo vybrali pro svůj nový český snímek inspirovaný francouzskou komedií.
Pokud se nestane nic mimořádného, na svobodu se dostane pár měsíců předtím, než z něj bude důchodce. Petr Kramný, který si ve věznici na Mírově za vraždu své ženy a dcery odpykává výjimečný osmadvacetiletý trest, ale na život nerezignoval. Za mřížemi cvičí a medituje. Jeho životu a také trápení jeho matky a otčíma se věnuje další díl třetí série unikátního projektu Deníku Příběhy zla Jiřího Nováčka.
V září si zprávy na webech Deníku přečetlo celkem 4 060 585 lidí. Oproti předchozímu měsíci to znamená rekordní rozdíl více než šest set tisíc návštěv. To je největší nárůst ze všech zpravodajských webů na českém internetu. Vyplývá to z dat auditu NetMonitor.
/ROZHOVOR/ Už 7. rokem pravidelně druhý víkend v říjnu hostí jihočeský Tábor zajímavý dobročinný projekt, charitativní sraz mustangů a amerických vozů. Jeho hlavním pořadatelem je vojenský policista Jaroslav Grepl (38).
Čeští vědci vyvinuli funkční model léku na vzácné genetické onemocnění. Nyní vybírají peníze na preklinické testování a registraci léku. Naděje pro více než půl milionu lidí po celém světě má ale cenovku 22 milionů korun. Oči k ní upírá také Magda Paloušová, která s manželem vychovává tři děti. Nejstarší, dnes dvanáctiletá dcera trpí Angelmanovým syndromem. „Pro nás rodiče by to znamenalo obrovskou úlevu a naději,“ svěřuje se k iniciativě maminka Magda.
Specializované sociálně-zdravotní zařízení zaměřené na poskytování ambulantních služeb pro děti se specifickými potřebami, Dětská rehabilitace Hlučín, pomáhá rodinám ze širokého okolí již neuvěřitelných třicet let. Za tu dobu získala organizace skvělé renomé v celém kraji a pomohla tisícovkám dětí. Při příležitosti třiceti let fungování zve zájemce na Den otevřených dveří, který se uskuteční v pondělí 7. října od 12.30 do 16.30 hodin.
Do řadového domu v Otavské ulici v Písku se má přestěhovat šest dětí z dětského domova. Projekt, který jim má dopřát život co nejvíce podobný životu běžných rodin, se však setkal s odporem sousedů, tedy některých.
Rodiče sedmiletého Vilíka si před rokem vyslechli zdrcující diagnózu. Od samého začátku byli připravováni na to, že jim zbývají poslední společné měsíce se synem, který onemocněl vzácnou formou rakoviny. Ještě tři měsíce zpátky měli naději. Před pár dny ale s těžkým srdcem oznámili, že Vilík boj s Ewingovým sarkomem (nádor neurogenního původu) prohrál. Vilíkův tatínek poděkoval všem, kteří rodině pomohli strávit zbývající čas pohromadě.
Druhý ročník Burzy filantropie v Královéhradeckém kraji skončil skvělým výsledkem. Na podporu neziskových projektů se podařilo vybrat 551 tisíc korun, což je o pětinu více než v loňském roce. Díky Donátorům z řad soukromého i veřejného sektoru budou moci hendikepovaní jezdit na kole, pomoc dostanou maminky dětí s postižením i truchlící nad ztrátou potomka.
V nechtěné drama se šťastným koncem se proměnil běžný výlet do lesa v Kohoutově na Královédvorsku. Sedmdesátiletá žena bez mobilu se ztratila při sbírání hub. Když ji rodina nedokázala najít, požádala o pomoc policisty. Ti ženu našli živou.
Milionový dar pro 3. základní školu, příspěvky na obědy pro děti ze sociálně slabých rodin a pořízení licence programu COMDI, který posoudí schopnosti dětí vzhledem k jejich budoucím profesím. To jsou školská témata, jimiž se zabývali jindřichohradečtí radní.
První zářijovou sobotu se konal již 7. ročník benefiční akce pro širokou veřejnost na podporu Centra pro náhradní rodinnou péči v Litoměřicích. Malí i velcí závodníci letos běželi na Střeleckém ostrově v Litoměřicích, slunečné počasí všem přálo a přispělo k uvolněné atmosféře. Za společnost Holcim, která s Centrem pro náhradní rodinu spolupracuje od roku 2006, se účastnil tým 6 lidí.
Moravskoslezský kraj ocenil pět pěstounských rodin za přínos v oblasti náhradní rodinné péče. Obdarovány byly i dvě svépomocné skupiny neformálních pečujících, kteří v domácím prostředí pečují o blízkého člena rodiny s postižením.
Sobotní den bude v Chrudimi ve znamení Pochodu generací. Akce, která má propojit lidi všech věkových kategoriích, zavede účastníky ke Kočičímu hrádku a k rozhledně Bára.
/VIDEO/ V Nepálu už několik dní vytrvale prší. Není nic zvláštního, že přišly monzunové deště. Nikdo ale nečekal, že budou mít takovou sílu. Kvůli záplavám a sesuvům půdy už v zemi zemřelo téměř 200 lidí. Úřady se obávají, že obětí bude více. Lidé se novinářům svěřili s příběhy z útěku před rozbouřenou vodou.
Připojte se k oslavám 30 let Společnosti pro ranou péči v Jihočeském kraji. Přijměte pozvání na akci "Zabrejli s námi z Rabenštejnské věže", která se uskuteční 5. října od 10 do 18 hodin.
V pátek 20. září 2024 se konal v Domově V Podzámčí v Chlumci nad Cidlinou Komunitní den s rodinou. Akce byla určena klientům Domova V Podzámčí, jejich blízkým, ale i veřejnosti.
Ve věku 98 let v pátek zemřela Jaroslava Skleničková, poslední přeživší žena lidické tragédie. Jako šestnáctiletá byla spolu s matkou, starší sestrou Miloslavou a ostatními ženami poslána do koncentračního tábora v Ravensbrücku, jejího otce Jaroslava Suchánka nacisté s dalšími lidickými muži zastřelili a vesnici srovnali se zemí. Skleničková zemřela tiše a v péči rodiny ve svém domě v Lidicích, řekla v sobotu ČTK její dcera Jitka Pečová.
Ve věku 98 let zemřela Jaroslava Skleničková, poslední přeživší žena lidické tragédie. Skleničková zemřela tiše a v péči rodiny ve svém domě v Lidicích, řekla v sobotu ČTK její dcera Jitka Pečová.
Tichý, manuálně zručný otec, společenská a veselá žena, rodinné sluníčko. Další díl třetí série unikátního projektu Deníku Příběhy zla Jiřího Nováčka se zaměřuje na to, kým vlastně jsou či byli hlavní aktéři kauzy Petra Kramného. Muže odsouzeného za vraždu ženy a dcery, který i po více než deseti letech trvá na své nevině a snaží se dostat z vězení.
V letošním roce uplyne 30. září osmdesát šest let, kdy o nás bez nás byla podepsána tzv. Mnichovská dohoda. Zástupci čtyř zemí se dohodli, že Československo musí do 10. října 1938 postoupit pohraniční území obývané Němci (tzv. Sudety) Německu.
Zemřela britská herečka Maggie Smithová, bylo jí 89 let. Podle médií o tom dnes informovala její rodina i producent. Smithová získala mimo jiné Oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní ženské roli ve snímku Nejlepší léta slečny Jean Brodieové z roku 1969. Za své výkony sklidila i řadu dalších filmových ocenění. V posledních letech byla známá i díky roli profesorky Minervy McGonagallové ve filmech o čarodějnickém učni Harrym Potterovi nebo díky roli Violety Crawleyové v seriálu Panství Downton. Vzpomínají na ni herečtí kolegové i politici.
Lidé opět dokázali posunout hranice Chariťáku, který se konal v Klatovech. Během jeho jubilejního pátého ročníku dokázali vybrat rekordní částku - 214 157 Kč. Ta byla přerozdělena mezi trojici rodin, které se kvůli různým druhům postižení jejich dětí nachází v nelehké, pro mnohé nepředstavitelné, situaci.
Měl to být den jako každý jiný. Patnáctiletá Klára přecházela po přechodu pro chodce před svou školou. Následkem střetu, který způsobil svou bezohlednou jízdou 20letý motorkář, se však ocitla v bezprostředním ohrožení života. Musela být uvedena do umělého spánku a dodnes čelí následkům zranění. Na její podporu se v neděli 29. září koná benefiční koncert. Bez nároku na honorář vystoupí přední české hvězdy jako Kateřina Brožová, Míša Nosková či Michael Hejč.
Neštěstí, které způsobily povodně na severu Moravy, vyvolalo mezi lidmi napříč Českem vlnu solidarity. Část z nich se rozhodla pomoct i díky Deníku, který v článcích ze zničených vesnic a měst upozornil na konkrétní případy obyvatel, k nimž se pomoc zatím nedostala.
Zatímco lednový zápas Jaromíra Soukupa s youtuberem Alešem Bejrem na turnaji Clash of the Stars prošel hladce a bez jediného škrábance díky diskvalifikaci soupeře, hned zkraje tohoto týdne dostal Soukup strašlivou nakládačku. Někdejší mediální magnát je na aktuálních fotografiích k nepoznání: má zlomený nos, monokly velikosti dlaně, ruku v sádře a několik tržných ran v obličeji. A dění v Suchdole dále nabírá na obrátkách.
Deset mužů z Věznice Jiřice dostalo v sobotu jedinečnou příležitost strávit celý den se svými dětmi a rodinami díky projektu „Hra s mámou a tátou“. Akce, kterou uspořádala nezisková organizace Mezinárodní vězeňské společenství, z.s., zahrnovala fotbalové utkání, živou hudbu a další aktivity, které posílily rodinné vazby.
Kvalitní kadeřník, oslava narozenin včetně balónků, psí hotel nebo třeba každodenní vaření krmné dávky z čerstvých surovin. To vše jsou Češi ochotni dělat a také platit svým zvířecím mazlíčkům. Prakticky každá druhá domácnost v tuzemsku má psa či kočku. Někteří je nechávají spát u sebe v posteli, jiní zase neváhají zvířátku vyprávět o svých životních strastech stejně jako psychologovi. Psi a kočky jsou zkrátka bráni jako součást rodiny se všemi privilegii. Tomuto trendu se říká humanizace zvířat.
Ve své hokejové kariéře toho zažil více než dost. Michal Dobroň prošel řadou klubů, má dva mistrovské tituly, osmkrát reprezentoval a vyzkoušel si na vlastní kůži francouzskou ligu. Před letošní sezonou Krajské ligy se po dvou letech odmlky vrátil do Poděbrad, kde se stal opět trenérem.
/FOTO/ Deset vězňů z Věznice Jiřice zažilo díky projektu „Hra s mámou a tátou“ nezapomenutelný den se svými dětmi. Akce nabídla rodinám možnost strávit společně čas v radostné atmosféře plné her a aktivit.
Sem tam vylámaný zub, ale vždy úsměv na široké oranžové tváři. Tím úsměvem těší všechny, kteří jdou na procházku nebo jedou na cyklistický výlet kolem hospody U Kiewegů v Libějovicích. A kdo se pyšní tím širokým úsměvem? Velké dýně! Některé jen do vesela malované, jiné už s halloweenskou vizáží.
Ve čtvrtek devatenáctého září v Humpolci položili sedm kamenů zmizelých. Pietní událost byla věnována obětem holokaustu, rodinám Lüftschitzových, Metzlových a Anně Mendlové, které žily v domě číslo popisné 90. Budova stávala v místech dnešní budovy kina.
Pětiletý Maxík žil se svou rodinou v přízemním bytě nedaleko Prahy. Má staršího brášku Alexe, který je ale na rozdíl od něj zdravý. Hendikepovaný Maxík má vzácný Kleefstrův syndrom, který mu způsobil těžkou mentální retardaci. Jediné, co ho dokázalo uklidnit, bylo kutálení malé dřevěné kuličky po zemi. To však sousedy rušilo natolik, že se musel s rodinou odstěhovat.
/POZVÁNKA/ Sportovní seriál Valachy tour míří do finále. V sobotu 19. října se ve Velkých Karlovicích chystá čtvrtá, závěrečná akce 12. ročníku – běžecký závod Běhej Valachy. Tradiční dvě trasy pro dospělé a šest tras pro děti doplní novinka: Rodinný závod dvojic. Navíc jako hosté dorazí olympionici a beachvolejbaloví mistři světa Ondřej Perušič a David Schweiner, s nimiž mohou zájemci poměřit síly na trase a zasoutěžit si o volejbalové ceny.
Je mu třiatřicet let a rok už fotbal nehraje. Kopačky pověsil na hřebík, především kvůli zdraví a rodině. Teď se k němu vrátil a jeho obnovená premiéra byla vítězná. Kutnohorský fotbalista Marek Wolf pomohl svému mužstvu k vítězství 1:0 nad Polabanem Nymburk v dalším kole I.A třídy a stal se Osobností Deníku.
Vyrůstala v rodině, kde byl alkohol běžnou součástí kultury. Poprvé se opila v deseti letech. Svoji pětiletou závislost popisuje jako nejhorší období života. „Člověku je prakticky permanentně špatně, velmi trpí a alkohol mu slouží už jen k tomu, aby se alespoň chvíli cítil normálně. To už není super párty ani slast. Je to duševní stav, který provází halucinace, dezorientace nebo paranoia,“ popisuje v rozhovoru osobní zkušenosti s alkoholem koučka a terapeutka Elena Kovalčíková.