Kladno /ROZHOVOR/ - Pustit se na fotbalovou cestu z Kladna do slavného Bayernu Mnichov? Proč ne, když máte sny. Spisovatel Josef Řemínek z Brandýska u Kladna právě o téhle cestě vydal v minulých dnes příjemnou knížečku. Za pár hodin čtení se propracujete s hlavním hrdinou Honzou Kramlem ze středočeského města až do bavorského velkoklubu.
Liberec – Šestnáct králů, tedy zpěváků a zpěvaček komorního chrámového sboru Arcikůrovci, zavítalo v pátek s tematickou korunou na hlavě do libereckého kostela Nalezení svatého Kříže. Posluchačům nabídli úchvatný kulturní zážitek, vše navíc pro dobrou věc.
Na letišti v thajském Bangkoku prosí OSN o pomoc osmnáctiletá Saúdská Arabka Rahaf Kunúnová. Dívka údajně utekla od své rodiny a tvrdí, že pokud by byla deportována zpátky do Kuvajtu, hrozí jí od příbuzných smrt. Odmítla se totiž provdat za vybraného muže a zřekla se islámu. Thajské úřady později uvedly, že nechystají deportaci Kunúnové. Dívka proto již opustila pokoj v letištním hotelu, v němž se zabarikádovala.
Zdice - Nové vedení města Zdice se rozhodlo zaměřit na rozvoj výstavby nových bytů pro mladé rodiny. „V souladu s novým územním plánem vytvoříme podmínky pro výstavbu cenově dostupných bytů, a to především pro mladé rodiny. Jejich výstavbu plánujeme na pozemcích města v lokalitě Písmena,“ uvedl starosta Zdic Antonín Sklenář.
Hubíles - Už od roku 2013 vyráží Anna Hrčková spolu s Gábinou Kaisrlíkovou a ostatními koledníky představujícími tři krále na tradiční lednovou obchůzku Hubílesa, malé vesničky na Hradecku. Jejich koledování doprovází hra na kytaru.
Liberec – Necelé tři týdny se liberecká zoo spolu s návštěvníky radovala z dvou mláďat v přírodě již vyhubených lvů berberských, kteří přišli na svět v noci ze 13. na 14. prosince 2018. První lednový týden obě mláďata bohužel náhle uhynula.
Skupina vojáků v západoafrickém Gabonu se v pondělí pokusila o státní převrat. Ve vysílání státní televize vojáci oznámili, že přebírají kontrolu nad tamní vládou. V metropoli Libreville se objevily tanky a další armádní vozidla. Gabonská vláda však o několik hodin později oznámila, že rebely zadržela a situaci má pod kontrolou.
Příbram – Šest dětí z Příbrami nacházející se v obtížných životních situacích, kdy pocházejí například z nekompletních rodin, z nízkopříjmových skupin a podobně, získalo v loňském roce možnost zažít spoustu netradičních zážitků a legrace se svými kamarády ve skautském oddíle. Podařilo se jim to díky dotaci, kterou skautský oddíl Mohawk získal od města.
Trutnov - Na mnoha místech České republiky i Královéhradeckého kraje se vydávají do ulic, domovů a institucí Tři králové. Lednová sbírka poslouží tradičně všude dobré věci. A jak probíhá v Trutnově, kde začala v pátek a potrvá až do neděle 13. ledna?
Kutnohorsko - Tři králové vyrazili, jako již tradičně na začátku roku, do ulic v Kutné Hoře. Lidé je však mohli potkat také v Čáslavi, Poděbradech a okolních obcích v sobotu 5. ledna 2019. „Ve výjimečných případech můžete koledníky na některých místech potkat do 13. ledna,“ uvedla Markéta Machanová, vedoucí střediska A+D.
Existenční i životní minimum by podle plánu ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) měly letos vzrůst o více než jedenáct procent. Nesouhlasí s tím ovšem ministerstvo financí.
Blanensko – Moravský kras patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům na jižní Moravě. Tamní jeskyně navštíví za rok více než tři sta tisíc turistů. Ty láká i okolní příroda. Své osobité kouzlo má i v zimě. Tři z přístupných jeskyní jsou otevřené i přes zimní měsíce.
Moravský kras patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům na jižní Moravě. Tamní jeskyně navštíví za rok více než tři sta tisíc turistů. Ty láká i okolní příroda. Své osobité kouzlo má i v zimě. Tři z přístupných jeskyní jsou otevřené i přes zimní měsíce.
Včelná – V tom chladu a dešti se málokomu chtělo ven do rozbředlého sněhu, přesto v sobotu vyrazil nespočet skupinek tříkrálových koledníků na své obchůzky.
Altenberg /FOTO/ - V České republice si tihle naši borci asi nikdy nezazávodí. Přesto při jejich dosavadním největším úspěchu si mohli připadat jako na české půdě!
Altenberg /FOTO/ - V České republice si tihle naši borci asi nikdy nezazávodí. Přesto při jejich dosavadním největším úspěchu si mohli připadat jako na české půdě!
Kolín – Závěr Tříkrálové sbírky se uskutečnil první lednovou neděli na kolínském Karlově náměstí. Přítomní, především rodiny s dětmi, sledovali příchod Tří králů, kteří mimo jiné požehnali i kolínské radnici, kde přepsali loňské datum na to letošní.
/ROZHOVOR/ Kvůli bolavému kotníku nedohrál podzimní část FORTUNA:LIGY, kterou fotbalisté Baníku Ostrava zakončili na fantastickém třetím místě. Sedmadvacetiletý stoper Martin Šindelář už ale bolavý kotník doléčuje, těší se na jaro a boj o Evropu.
ROZHOVOR/ Kvůli bolavému kotníku nedohrál podzimní část FORTUNA:LIGY, kterou fotbalisté Baníku Ostrava zakončili na fantastickém třetím místě. Sedmadvacetiletý stoper Martin Šindelář už ale bolavý kotník doléčuje, těší se na jaro a boj o Evropu.
Markéta Halaštová vyrazila s malými koledníky v kostýmech tří králů již po sedmé. Naopak malé slečny Ella Mrkvičková, coby Kašpar, i Eliška Musilová, která si střihla roli Melichara, koledovaly poprvé.
Chodov – Zvony v kostele sv. Vavřince, křížová cesta či krypta Plankenheimů. To jsou některé důkazy toho, že Chodovským rozhodně není historie lhostejná.
Karlovarský kraj – Na sběr víček jsou rozporuplné názory. Každopádně policisté i občanští zaměstnanci Policie ČR Karlovarského kraje ve sbírání víček nepolevují a shromažďují je už téměř pět měsíců.
Jihlava - Novinku si na rok 2019 připravili v jihlavském DIODu. Je to projekt Kino DIOD, v lednu se prostřednictvím filmu Soumrak vrátíte na začátek 20. století do divukrásné Budapešti. Dále vás čeká oblíbená PechaKucha Night (neboli noc tlachů) na téma průšvihy, povídání dobrodruha Dana Přibáně, vyprodaná inscenace Turnový háj v podání brněnského divadla Husa na provázku a mnoho dalšího.
Luka nad Jihlavou - Čtyřsedačka je v provozu. Na sjezdovce v Lukách nad Jihlavou se v pátek opět dala do pohybu lanovka a očekává se, že se zastaví až po prvním jarním dni.
Bedřichov /FOTO, VIDEO/ - Stovky lyžařů si nenechali opět letos ujít Bedřichovský Night Light Marathon – noční jízdu Jizerskými horami. Pořadatelé slyšeli právem samou chválu. Noční atmosféra byla na zasněžených tratích i v cíli výborná. První díl seriálu Ski Tour zná své vítěze i poražené.
Blansko - Klavír, violoncello, akordeon. Někdo nezahraje ani na jediný z těchto nástrojů, Karolína Kunčáková z Blanska s přehledem zvládá všechny tři a ještě si k tomu zazpívá. Hraní a zpěvu se věnuje řadu let a stále ji to nepřestává bavit. Právě naopak, přemýšlí, že se z koníčku možná stane její povolání.
Východní Čechy - Městy i vesnicemi nyní procházejí tisíce koledníků s kasičkami. Každoroční Tříkrálová sbírka Charity ČR je nejen velkým vrcholem vánočních svátků, ale také největší dobrovolnickou akcí.
Zbraslavice /FOTOGALERIE/ - V předešlém roce provázelo Tříkrálovou sbírku v Zbraslavicích mírné až jarní počasí, v sobotu 5. ledna letošního roku bylo pro změnu všude bílo a vládla pravá zimní atmosféra.
Ráno v nemocnici u porodu, večer už v hokejové výstroji na ledě. Útočník David Krejčí má za sebou pořádně rušný den. Navíc s tím nejlepším možným koncem jeho manželka přivedla na svět čilého chlapečka a bostonští Bruins pak doma porazili Calgary 6:4.
Od roku 1992 instalují nejrůznější města takzvané kameny zmizelých. Jedná se o dlažební kostky s mosazným povrchem, které jsou vsazené do chodníku a připomínají oběti holokaustu. Ne jinak je tomu i v Kroměříži. Doposud „zdobí“ město pět takových dlažebních kostek. V tomto roce mají přibýt další čtyři.
Pardubice - Bytový dům u nádraží, který město plánovalo zbourat, bude novým domovem pro dvě oddělení městské policie. Strážníci sem z Pernerovy ulice přesunou přestupkové oddělení a služebnu prvního obvodu.
Česká Lípa – Zájem o lůžkový hospic, který zahájil v Liberci svůj provoz právě před třemi roky, trvale stoupá i u lidí z Českolipska. Na péči o umírající se podílí také českolipská nemocnice. Ta postupně vytvořila čtyři pokoje s hospicovým lůžkem. Zde mohou pacienti trávit poslední chvíle života společně se svými blízkými, v soukromí a klidu.
Klatovy – Během novoročního setkání na radnici v Klatovech popřál starosta města Rudolf Salvetr čestnému občanu města Františku Wiendlovi, který poslední den v roce, na Silvestra, oslavil již 95. narozeniny.
Měsíce čekání viditelnou změnu nepřinesly. Zatím. Lidé tak stále musí chodit přes Brněnskou ulici v Prostějově kde se jen dá. A těch míst není mnoho. Od vnitřního okruhu města totiž existuje na dvoukilometrovém úseku jediný přechod.
/INFOGRAFIKA/ S novým rokem odstartovala už posedmnácté tradiční Tříkrálová sbírka Charity ČR. Dobrovolníci budou v pražských ulicích vybírat peníze, které pomohou například obětem domácího násilí, lidem pečujícím o své blízké a chudým rodinám.
Příbram - Stalo se již tradicí, že na svátek Tří králů jedou v Příbrami v čele tříkrálového průvodu Kašpar, Melichar a Baltazar na živých velbloudech. Nejinak tomu bude letos. Sraz účastníků je v sobotu 5. ledna jako vždy před budovou radnice před 16. hodinou.
Obrovská očekávání fanoušků se Ester Ledecké na lyžích v letošní sezoně zatím zcela naplnit nepovedla. Trenér Ondřej Bank ale tvrdí, že olympijská vítězka z Pchjongčchangu má předpoklady k tomu, aby se už brzy prosadila ve Světového poháru na stupně vítězů.
Jižní Morava – Vedle doktorského studia politologie na Masarykově univerzitě stíhá Alexandra Šmídová ještě péči o rodinu. „První syn se mi narodil hodinu po odevzdání diplomky, státnicovala jsem v šestinedělí a pak se mnou syn byl i u přijímaček na doktorát. Loni se nám narodila dcera. Láska v rodině stačí i na třetí miminko. I když se přiznávám, že s každým dítětem je těžší zvládat vědeckou kariéru,“ svěřuje se Šmídová. Podobně v současnosti k rozšiřování rodiny přistupuje stále více žen. Podle údajů Českého statistického úřadu v Jihomoravském kraji proto přibývá novorozených dětí.
Orlickoústecko /FOTOGALERIE/ - Maminky se rozhodly poslat rodině, přátelům a známým fotografii svého miminka prostřednictvím Orlického deníku. Redakce se připojuje ke všem gratulantům.
VIDEO/ FOTOGALERIE / Vzít do ruky křídu, zapečetěnou kasičku a upravit si korunku na hlavě. Podmínkou, i když ne nutnou, jsou i dobře trénované hlasivky. Popěvek „My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám,“ totiž musejí koledníci zazpívat na přání desítkám kolemjdoucích. V Přerově v pátek odstartovala Tříkrálová sbírka, jejíž výtěžek má pomoci lidem v nouzi.
Rychnovsko - V sobotu 5. ledna vyjdou do ulic na Dobrušsku, Opočensku a v Týništi nad Orlicí skupiny tří králů. Tradiční sbírka pořádaná na těchto místech Farní charitou v Dobrušce pomůže rodinám a lidem v nouzi a podpoří charitní dílo.
Žižice /VIDEO/ - Na základě oznámení vyjížděli v pátek krátce po 17. hodině záchranáři do obce Žižice u Slaného. V potoce tam byl nalezen muž, který nejevil známky života.