Pořádný adrenalin střídaný sluníčkem a dováděním ve vodě, pak zase porce zábavy, dobrodružné nocování a potom třeba prohlídka hradu či zámku, kde z obrazů, sbírek a nábytku mluví staré příběhy. To všechno a mnohem víc nabízejí prázdniny. A my vám přinášíme pár tipů či inspirací z palety letních možností.
Mezi sedmnácti oběťmi čtvrtečního lodního neštěstí na jezeře Table Rock v americkém státě Missouri je devět členů téže rodiny. Potvrdil to missourský guvernér Michael Parson, který již hovořil s jednou z pozůstalých. Podle ní kapitán obojživelného plavidla řekl pasažérům, že si nemusí obléct záchranné vesty a to přesto, že foukal silný vítr.
Karlovarský kraj – Byť se zdálo, že projekt Obědy do škol v Karlovarském kraji kvůli malému zájmu neuspěje, situace se obrátila. Pro školní rok 2018 až 2019 je v současnosti už přihlášeno 258 dětí z regionu.
Chrudim, Slatiňany – V chrudimských chodnících přibudou ve středu 15. srpna další Kameny zmizelých neboli Stolpersteine v připomínce obětí holokaustu. Stejného dne bude šest prvních kamenů uloženo také do dvou míst v chodnících slatiňanské ulice T. G. Masaryka.
Rakovník – Pokud hledáte místo, kde v Rakovníku zabavíte děti i dospělé, pak se vypravte do Kukuřičného bludiště. V celé České republice je jich celkem jedenáct a jedno z nich je právě v Rakovníku u sběrného dvora.
Kout na Šumavě – Adoptovaný čáp, původem dovezený ze Záchranné stanice živočichů (ZSŽ) z Jaroměře, byl umístěný do stávajícího čapího hnízda, které se nachází za místní prodejnou v Koutě na Šumavě.
Kutná Hora – Celkem v tichosti se v uplynulých týdnech v Kutné Hoře uskutečnila jedna zcela unikátní akce. Místní správa hřbitovů zde zajišťovala exhumaci ostatků členů jedné významné kutnohorské rodiny na bývalém hřbitově u kostela Na Náměti.
/ROZHOVOR/ Česká herečka a moderátorka Eva Decastelo je žena mnoha tváří, ale málokdo by do ní řekl, že je především máma, hospodyně a uklízečka na plný úvazek.
Lesní slavnosti Lapků z Drakova lákají do Jeseníků rodiny z celé republiky i zahraniční návštěvníky. Čtrnáctý ročník se koná 21. a 22. července v Biskupských lesích u Vrbna pod Pradědem.
Bílý Kámen – Tříčlenné rodině z Bílého Kamene na Jihlavsku, které během minulého týdne vyhořel dům, chce vedení obce dát finanční dar a navíc uspořádat i finanční sbírku. Plameny během požáru napáchaly škodu za pět milionů korun. Dům bude muset jít k zemi.
Jindřichův Hradec – Historie černínského rodu a jejich politické a kulturně-společenské aktivity od raného novověku do 1. poloviny 20. století. Takové je téma výstavy Dokonalý diplomat. Černínové – vyslanci, cestovatelé, sběratelé.
Dolní Lutyně – Bývalá úspěšná atletka a držitelka několika rekordů ve skoku o tyči Daniela Bártová letos uspořádala už šestý ročník Lutyňské tretry, která spojuje výkony dětí a jejich rodičů.
Britská královská rodina uveřejnila oficiální fotografie ze křtu malého prince Louise. Autorem snímků je známý fotograf celebrit Matt Holyoak, který již v minulosti vytvořil portréty královny Alžběty II.
V rodině Jaroslava Hodyce se tradovala historka, že některý z předků prý vlastnil Bouzov. Když se rozhodl ověřit její pravdivost, nestačil se divit, jak významně se Hodicové zapsali do dějin.
Obyčejně při opravách trati lidé Českým drahám spílají, protože jim způsobují komplikace. Teď národní dopravce zkouší udělat z nouze ctnost. Oblíbený výletní vlak pro rodiny s dětmi Cyklohráček pojede kvůli výluce jinou trasou. Nabídne tak cestujícím nové zážitky.
Zvole /VIDEO, FOTOGALERIE/ – Zábavní areál Šikland u Zvole na Bystřicku má za sebou první ročník velkého rodinného festivalu Blue Style Prima Fest. Akce, již v pátek 13. července odstartoval v podvečer Petr Kolář s kapelou, skupina Mňága a Žďorp či zpěvák a showman Daniel Nekonečný, nabídla hlavní příval muziky a známých osobností v sobotu odpoledne.
Liberecký kraj /ROZHOVOR/ – Přinášíme další díl nového seriálu Příběhy pamětníků z Libereckého kraje. Projekt vznikl za podpory Libereckého kraje. Další díl vyjde za dva týdny, opět v sobotním vydání Deníku.
Brno - Lví řev se rozléhá brněnskou zoo už rok. Před dvanácti měsíci se totiž do Brna po letech vrátil král zvířat, nejdříve v podobě lvice konžské Kivu, o několik týdnů později přicestoval i lev Lolek. Nyní už se návštěvníci brněnské zoo mohou kochat i jejich dva potomky. A stejné to bude i v příštích měsících, z původních plánů na dovoz dalšího dospělého lva totiž sešlo a na další vrh mláďat si Brňané ještě také budou muset počkat.
Londýn, Liberec – K tragické události došlo ve čtvrtek krátce po půlnoci místního času. Podle portálu Blesk.cz pocházeli rodiče zavražděné Kateřiny z Liberce. Dívka se měla stát už dvaapadesátou obětí útoku nožem v Londýně.
HLASUJTE V ANKETĚ / Sedmiletý Kubík Guryča z Rožnova pod Radhoštěm jako jediný v Evropě trpí Toriello-Carey syndromem. Vzácné genetické onemocnění mu lékaři diagnostikovali krátce po narození.
Vzhůru vede celkem osm různých tras dělených podle náročnosti, délky či památek, které lze po cestě spatřit. Na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, Lysou horu, ročně vystoupá na statisíce turistů. Nejen zkušení trampové, ale i rodiny s dětmi si zde užívají krásnou přírodu a úchvatný panoramatický rozhled, který tento otevřený masiv nabízí.
"Kluci, držte se u svých rodin. Nenechte si poplést hlavy tím, že vám budou nabízet peníze. Své příběhy vyprávějte až poté, co budete připraveni," vzkázal dvanácti zachráněným chlapcům, vyproštěným z thajské jeskyně, bývalý chilský horník Luis Urzua. Sám patří mezi 33 horníků, kteří se před osmi lety ocitly v ohnisku světových médií poté, co je na 69 dnů uvěznil zával v dole.
Kapely Mňága a Žďorp, Slza, Jelen, Olympic, Lucie Bílá, Petr Kolář nebo Jaroslav Uhlíř s kapelou. To jsou některá z lákadel, která nabídne první ročník festivalu Prima Fest v největším přírodním zábavním areálu Šikland na Vysočině. Dvoudenní akce nabídne široké spektrum aktivit pro všechny věkové kategorie, startuje už v pátek 13. července.
Písek – Zoologické oddělení Prácheňského muzea pravidelně zve veřejnost na akce v přírodě. Jednu z nich připravilo na neděli 15. července pro rodiny s dětmi, ale nejen pro ně.
Dočkala se. Vdova po zesnulém držiteli Nobelovy ceny míru Liou Siao-poovi, Liou Sia, dostala povolení svobodně vycestovat z Číny. Žena, která žila osm let pod přísným dohledem čínského režimu a spojit se s ní nemohla ani rodina, získala podle BBC souhlas úřadů k tomu, aby si zaletěla do Německa.
Vysoké Mýto - Mýtská městská galerie i letos vsadila na děti. Až do 26. srpna ji totiž ovládly loutky a ilustrace režisérky a výtvarnice Kristiny Dufkové a její výstavě Povídání.
Chodov – Domácí mazlíčky vnímá naprostá většina lidí jako členy rodiny. Když tento člen rodiny navždy opustí náš svět, často majitelé stojí před problémem.
Zbraslavice - Nově zrekonstruované hřiště na minigolf těší klienty Rehabilitačního ústavu Kladruby, a to díky Pavlu Pajerovi ze Zbraslavic, který ústavu poskytl finanční dar. Hřiště bylo slavnostně otevřeno v úterý 26. června.
/FOTOGALERIE/ Princ Louis, teprve jedenáct týdnů starý třetí potomek prince Williama a Kate Middletonové, byl v pondělí pokřtěn v Paláci sv. Jakuba v Londýně. Obřadu se zúčastnili oba rodiče, dále například novomanželé princ Harry a Meghan Markleová či Louisovi sourozenci George a Charlotte. Královna Alžběta a princ Philip naopak účast na další velké slávě své rodiny odřekli.
Čeští vědci spojili dohromady dvě zdánlivě nesourodé disciplíny - kybernetiku a egyptologii. Výsledkem je velmi podrobné poznání vztahů mezi hodnostáři, členy královské rodiny či kněžími ve starém Egyptě. Útržkovitá data o téměř pěti tisících lidí, získaná z různých zdrojů, dokážou seřadit tak, že vytvářejí pozoruhodné sítě vztahů mezi významnými lidmi v období stavitelů pyramid.
Školky ani jesle dětem neškodí, u dětí z přistěhovaleckých rodin se jejich prostřednictvím navíc zlepšuje jazyková vybavenost. Zjistili to vědci z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA), kteří zkoumali přes 130 tisíc dětí v Německu. Z dat z Německa vycházeli proto, že v Česku není předškolní péče tolik rozšířená a v poslední době se o ní intenzivně diskutuje.
Připomínáme, co nikdo nezažil a zažít ani nechce, uvedl farář Mach. Pomník padlým v 1. světlové válce ve Velíkové odhalili na státní svátek Den slovanských věrozvěstů. Váží 7 tun a pochází ze Žlutav.
Střední Čechy /FOTOGALERIE/ – Poté, co v sobotu kolem poledne dopravu v centru hlavního města doslova opanovala spanilá jízda motorkářů – byli opravdu k nepřehlédnutí i přesto, že z šedesáti tisícovek účastníků oslav 115. výročí založení značky Harley-Davidson dostaly příležitost účasti ve spanilé jízdě pouze čtyři tisícovky vylosovaných šťastlivců, kteří navíc vyráželi do ulic postupně ve třech vlnách – pokračují harleyářské oslavy pestrým programem. Ten v neděli vyvrcholí rodinným dnem, určeným návštěvníkům z řad široké veřejnosti.
/FOTOGALERIE, VIDEO/Poté, co v sobotu kolem poledne dopravu v centru hlavního města doslova opanovala spanilá jízda motorkářů – byli opravdu k nepřehlédnutí i přesto, že z šedesáti tisícovek účastníků oslav 115. výročí založení značky Harley-Davidson dostaly příležitost účasti ve spanilé jízdě pouze čtyři tisícovky vylosovaných šťastlivců, kteří navíc vyráželi do ulic postupně ve třech vlnách – pokračují harleyářské oslavy pestrým programem. Ten v neděli vyvrcholí rodinným dnem, určeným návštěvníkům z řad široké veřejnosti.
Mladí fotbalisté uvěznění v zatopeném jeskynním komplexu na severu Thajska v sobotu prostřednictvím potápěčů poslali svým blízkým krátké vzkazy. Potápěči doručili rodičům dětí také dopis od fotbalového trenéra, který se v něm omlouvá a píše, že děti jsou pro tuto chvíli v pořádku.
/INFOGRAFIKA/Mezi obyvateli metropole je stále populárnější tvorba rodokmenů. Díky digitalizovaným záznamům Archivu hl. m. Prahy je i pro laika poměrně snadné najít své příbuzné. U starších textů se ale neobejdete bez pomoci odborníka. Za jeden záznam se platí kolem 250 korun.
Židovská rodina Anny Frankové, proslulé dětské autorky deníku, jenž se stal symbolem tragického osudu Židů za druhé světové války, se pokoušela uprchnout před nacisty do Spojených států. Zabránila jí v tom ale tehdejší restriktivní přistěhovalecká politika USA i nešťastný osud. Ukázal to nový výzkum, jehož výsledky byly zveřejněny tento pátek.
Severní Čechy /ANKETA/ - Dotazníkové šetření mezi zákazníky obchodních řetězců ukázalo, že až absolutní většina Čechů sleduje alespoň občas reklamní letáky.
Severní Čechy /ANKETA/ - Dotazníkové šetření mezi zákazníky obchodních řetězců ukázalo, že až absolutní většina Čechů sleduje alespoň občas reklamní letáky.
Severní Čechy /ANKETA/ - Dotazníkové šetření mezi zákazníky obchodních řetězců ukázalo, že až absolutní většina Čechů sleduje alespoň občas reklamní letáky.
Severní Čechy /ANKETA/ - Dotazníkové šetření mezi zákazníky obchodních řetězců ukázalo, že až absolutní většina Čechů sleduje alespoň občas reklamní letáky.
Severní Čechy /ANKETA/ - Dotazníkové šetření mezi zákazníky obchodních řetězců ukázalo, že až absolutní většina Čechů sleduje alespoň občas reklamní letáky.