V polovině března se 8 hodin plánovaly sociální služby na ORP Prachatice pro další období, s více jak čtyřmi desítkami aktérů, poskytovatelů, uživatelů i zadavatelů a s firmou MOORE Praha v rámci projektu podpořeného Jihočeským krajem, EU.
/FOTO, VIDEO/ Nové pohádkové představení v Mostě doprovází dobročinná akce zaměřená na místní útulek pro opuštěná a zatoulaná zvířata. Cílem je podpořit adopci psů a upozornit na další možnosti pomoci.
/ROZHOVOR, FOTO, VIDEO/ Kolínské zastupitelstvo na svém 12. zasedání zvolilo nového 2. místostarostu města. V tajné volbě zastupitelé vybrali dvaceti hlasy Romana Šulce.
S fotbalem to jde do kopce… Děti mají zájem o tuto lidovou zábavu. Asi takto lze uvést organizaci SK Býšť, který sídlí v obci na dříve tolik frekventované pětatřicítce. Žádné obavy o budoucnost, navíc nikomu se nechce odejít za lepším. Klub funguje jako rodina. A dává o sobě vědět čím dál tím více nahlas. Starší žáci šíří pověst tak, že už to lépe nejde. Po podzimní části vévodí tabulce okresního přeboru skupina Holicko. Do jarních bojů naskočí den po Velikonocích.
Další setkání rodinných firem Family Business Week hostila v polovině března v Brně-Slatině rodinná firma Renocar. Tentokrát se v rámci debaty řešilo, jaké výhody přináší externí management v rodinných firmách. Jako druhé pak bylo probíráno téma role rodinných firem v rozvoji regionu a spolupráce s krajem.
Že je skládání prádla nekonečné? V rodině s malými dětmi je tato domácí práce na denní bázi. Maminky však skládání prádla svým dětem svěřovat někdy nechtějí, protože mají strach, že ho po nich stejně budou muset skládat znovu. To ovšem neplatí, pokud jim vyrobíte jednoduchého kartonového pomocníka. S ním zvládnou uklízet oblečení i nejmenší děti. Triko po chvíli tréninku složí i za pět vteřin. A navíc s nadšením.
Lavička Rumcajsovy rodiny je konečně na světě a ihned se stala dalším jičínským unikátem. Spolu se slavnostním odhalením dřevěného posezení s reliéfy postav známého ilustrátora Radka Pilaře totiž lavička od pelhřimovské Agentury Dobrý den získala zápis do knihy rekordů za největší pohádkovou lavičku u nás.
Příběh rodiny Dobrých z Petrovic u Karviné, která se vzpamatovává z tragického požáru svého domova, otevírá kapitolu nového začátku. Po rozhodnutí o demolici poničené stavby se nyní rodina připravuje na výstavbu nového domu, s nadějí na lepší budoucnost.
Když se malá Laura narodila, rodina neměla žádné pochybnosti. Všichni předpokládali, že je zdravá. Za rok ale začal kolotoč se spoustou vyšetření. U Laurinky lékaři objevili cystu ve třetí komoře, nystagmus třetího stupně, mikrocefalii a mentální retardaci.
Možná jste viděli některý z těchto filmů - oskarový Rain Man (1988) s fenomenálním Dustinem Hoffmanem, nebo český s názvem Spolu (2022) se Štěpánem Kozubem v hlavní roli. Anebo dokument Veroniky Stehlíkové Děti úplňku (2017). Co mají všechny tyto filmy společného? Jejich ústředním tématem je autismus, respektive pohled na něj a pokus o pochopení a porozumění.
Titul nejlepších učitelů roku 2023 získalo v Pardubicích sedm pedagogů, jejichž jména najdete v článku. Během večera v divadle byla předána i další ocenění za práci s dětmi.
Krycí název Priboj dostal plán, který před tři čtvrtě stoletím spustil Sovětský svaz. Nechal deportovat přibližně sto tisíc lidí z pobaltských zemí na Sibiř, aby donutil ostatní obyvatele Estonska, Lotyšska a Litvy ke kolektivizaci zemědělství. Akce známá i jako březnové deportace byla brutální. Týkala se především žen a dětí. Všechny oběti cestu na Sibiř absolvovaly v nelidských podmínkách, v dobytčácích mnoho z nich zemřelo.
Teodor, který žije se svými rodiči ve Vejprnicích na Plzeňsku, nedostal od osudu nejlepší karty. Na svět přišel předčasně už ve 29. týdnu těhotenství, což s sebou přineslo zdravotní komplikace. Kromě toho se bohužel potýká i s vrozenou neléčitelnou vadou – centronukleární myopatií. Lékaři délku jeho života odhadovali na dny, možná měsíce. Díky svému odhodlání a neúnavné péči rodičů ale oslavil letos v lednu druhé narozeniny.
Tábor jako maloměsto se řadou sociálních a kriminálních kauz s celospolečenským dopadem. Jeho odvrácenou stránku a podsvětí stojící na reálných základech chtějí ukázat divákům tvůrci nového seriálu České televize (ČT) Ratolesti. Ty mají být sondou do života jedné rodiny a zároveň v deseti různých příbězích přibližovat, proč je těžké obstát při výchově dětí.
Teodorek, který žije a maminkou a tatínkem ve Vejprnicích na Plzeňsku, nedostal od osudu nejlepší karty. Na svět přišel předčasně, už ve 29. týdnu těhotenství, což s sebou přineslo zdravotní komplikace v podobě postižení plic. Kromě toho se bohužel potýká i s vrozenou geneticky podmíněnou a neléčitelnou vadou – centronukleární myopatií. Lékaři délku jeho života odhadovali na dny, možná měsíce. Díky svému odhodlání a neúnavné péči rodičů ale oslavil letos v lednu své druhé narozeniny.
Od narození je Radek těžce tělesně i mentálně postižený a odkázaný na neustálou péči matky samoživitelky. Již tak těžký život rodině zkomplikoval fakt, že jí zástupci úřadu práce zamítli příspěvek na auto, ač jim ho dříve schvalovali.
/FOTOGALERIE/ Velikonoce patří k nejvýznamnějším církevním svátkům. Váže se k nim celá řada tradic. Zejména pomlázka, koleda nebo barvení vajec patří k těm, které si nenechají ujít i lidé nevěřící. Velikonoce na zámku Kačina v letošním roce zpestří rodinná hra v parku a výstava tradičních velikonočních symbolů. O těch se návštěvníci dozví při prohlídce zámeckých interiérů.
/FOTOGALERIE/ Velikonoce patří k nejvýznamnějším církevním svátkům. Váže se k nim celá řada tradic. Zejména pomlázka, koleda nebo barvení vajec patří k těm, které si nenechají ujít i lidé nevěřící. Velikonoce na zámku Kačina v letošním roce zpestří rodinná hra v parku a výstava tradičních velikonočních symbolů. O těch se návštěvníci dozví při prohlídce zámeckých interiérů.
V roce 2004 se na televizní obrazovky dostal první český nekonečný seriál Rodinná pouta, který si získal srdce milionů diváků. Tento fenomén otevřel dveře dalším podobným projektům. V současnosti nabízí stále nové díly třeba Ulice, Ordinace v růžové zahradě 2 nebo ZOO. S Deníkem si čtenáři mohou připomenout i ostatní úspěšné tituly.
Britská princezna Catherine má rakovinu a aktuálně podstupuje chemoterapii. V pátek to oznámila ve videu, které na sociální síti X zveřejnil Kensingtonský palác. Zpráva přichází po týdnech spekulací o princeznině zdravotním stavu. Manželka následníka britského trůnu v lednu podstoupila blíže nespecifikovanou operaci břicha a stáhla se z veřejného života.
Salaquarda. Toto neobvyklé příjmení, které nosí jen pár desítek lidí v Česku, má i René, osmačtyřicetiletý majitel rodinné restaurace Na Zámku v Chrasti na Chrudimsku. Vedle svého angažmá v gastronomii, kde si zakládá na regionálních farmářských potravinách, vytvořil známý spolek otužilců. A to rovnou s benefičním přesahem.
Jediný český hororový cirkus Ohana zamířil se svým nejnovějším počinem do jižních Čech. Navštíví postupně Tábor a České Budějovice. Hororová rodina v čele s klaunem Špínou přiveze kolo smrti i nové artisty z Keni a Portugalska. Na co se těšit, přiblížil Deníku manažer cirkusu Matěj Břešťák.
/FOTO, VIDEO/ V jičínské Valdštejnově lipové aleji nově stojí doslova pohádková lavička. Zobrazuje známou loupežnickou rodinku – Rumcajse, Manku a Cipíska. Navíc vyjadřuje pohádkový charakter města Jičína a představuje nejvýznamnější pamětihodnosti a turistické lokality. Lavička, která vrátila život 300 let starému dubu, bude velkým zpestřením letošního Pochodu Českým rájem – Putování za Rumcajsem. Stane se i atraktivním lákadlem pro návštěvníky města. V aleji ji bude možné obdivovat přibližně měsíc, její stálé místo se teprve hledá.
Kolem 360 tisíc obyvatel Haiti rozvráceného násilím gangů a ochromenou politikou přežívá v nouzových přístřeších. V hlavním městě Port-au-Prince přestává být dostupná i základní zdravotní péče.
Arthrogryposis multiplex congenita. To je vrozená vývojová vada, se kterou se před devíti lety narodila Terezka z Čepiroh u Mostu. Postižené ruce a nohy mají zkrácené šlachy, ztuhlé klouby, chybí na nich svaly.
Arthrogryposis multiplex congenita. To je vrozená vývojová vada, se kterou se před devíti lety narodila Terezka z Čepiroh u Mostu. Postižené ruce a nohy mají zkrácené šlachy, ztuhlé klouby, chybí na nich svaly.
Další díl reality show Výměna manželek, kde si dvě ženy na dobu deseti dnů vymění domácnost, má za sebou televizní premiéru. Tentokrát se natáčelo v Novém Městě pod Smrkem na Frýdlantsku a v irském Dublinu.
Pod srdcem dítě, v srdci žal. Spokojený život Barbory Chrástecké ukončilo náhlé úmrtí její životní lásky. Barbora s Lukášem pro sebe byli jako stvoření a těšili se na své třetí dítě. Tatínkovi dvou dětí se však náhle udělalo nevolno, byl převezen do nemocnice a po dvou dnech zemřel. Těhotná žena zůstala na vše sama. Lukášovo srdce nyní tluče v těle jiného člověka.
Světový den Downova syndromu připadá každoročně na 21. března. Že lidé s Downovým syndromem nejsou oběti, ale aktivními členy společnosti, upozorňuje například i video Kanadské asociace Downova syndromu. S názvem „Předpokládej, že můžu,“ obletělo sociální sítě. Ukazuje důležitost změny přístupu společnosti k lidem s touto diagnózou. To samé by si přála také maminka malého Šimona, který se narodil se vzácnou mozaikou Downova syndromu.
V rodině Michaely Pipotové se radost ze zdravého miminka proměnila v boj s neznámou genetickou mutací. Dcera Johanka se narodila s vzácným postižením, které zasáhlo její celkový vývoj a způsobilo řadu komplikací. Příběh rodiny odhaluje nejen jejich každodenní výzvy, ale i nedostatečnou podporu systému a nejistotu, která s takovou diagnózou přichází.
/FOTO/ Wolfrumovi patřili k nejvýznamnějším podnikatelským rodinám v Ústí nad Labem od 40. let 19. století až do konce druhé světové války. Zakladatel rodinné firmy Carl Georg Wolfrum pocházel z bavorského Hofu, po učednických letech založil barvírnu v saském Meerane, odkud roku 1843 přesídlil do Ústí nad Labem. Ve Velké Hradební ulici vybudoval ulici velkou tkalcovnu, vypracoval se v jednoho z nejvýznamnějších místních podnikatelů a angažoval se i ve veřejném životě. Poté, co získal rakouské státní občanství, se stal městským radním a později i poslancem zemského sněmu a říšské rady. Stál rovněž u počátků evangelické obce v Ústí nad Labem.
Lukáš Navrátil z Mirošova u Rokycan musel opravit starý dům. Budova byla v tak žalostném stavu, že hrozilo její zřícení. Muž se ale nakonec rozhodl pro celkovou rekonstrukci domu. S rodinou pak svépomocí vytvořili i krásnou odvětrávanou fasádu z modřínů.
Pracovitému, aktivnímu a šikovnému muži z Českobudějovicka se loni změnil život ze dne na den. Ačkoliv se už od dětství musel vyrovnávat s cukrovkou, i tak žil Jan Žamberský naplno. Poslední půlrok si doslova prošel peklem. Začalo to únavou, problémy s očima, častou nevolností, pokračovalo to složitou operací srdce, umělým spánkem a nakonec ochrnutím.
S podporou desítek tisíc dárců se setkala finanční sbírka, již po předvánoční tragické střelbě v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy vyhlásil Nadační fond UK (NF UK). Do sbírky, kterou vypsal prakticky bezprostředně poté, co 24letý student historie z Kladenska, vyzbrojený s až šokující důkladností, zabíjel a zraňoval studující i pedagogy, dárci poslali celkem 52,6 milionu korun. To je souhrn příspěvků od 41,4 tisíce podporovatelů.
/FOTO/ Atypický Rettův syndrom zjistili lékaři dvouletému Matyasovi z Brankovic na Vyškovsku. Kvůli nevyléčitelnému genetickému onemocnění je na úrovni dvouměsíčního dítěte. Zájemci mají letos příležitost k podpoře jeho rodiny, přispějí prostřednictvím sbírky na webu donio.cz.
Iva je čtyřiatřicetiletá maminka malého Martínka, která se s manželem těšila na příchod dalšího člena rodiny. Místo toho však v polovině těhotenství zjistila, že má agresivní rakovinu prsu. Musela proto okamžitě podstoupit chemoterapii. Po předčasném porodu druhého syna ji čeká ještě odebrání obou prsů, další chemoterapie a nejspíš i odebrání reprodukčních orgánů.
Kroměříž, Vsetín, Staré Město, Želechovice nad Dřevnicí, Jablůnka a Nivnice. To je výčet šesti měst a obcí ve Zlínském kraji, které se v příštích měsících zúčastní auditu „familyfriendlycommunity“. Jeho cílem je probudit zájem obcí a jejich obyvatel, aby společným úsilím utvářeli prostředí, ve kterém se dobře žije všem místním napříč generacemi.
/FOTO, VIDEO/ Život je změna! S tímto mottem se pětatřicetiletý Jakub Jirgle z Ústí nad Labem rozhodl vyměnit panelový byt a déšť za moře a slunce a podniknout s rodinou tříměsíční výlet do Španělska. Stačily mu k tomu dvě věci - chuť a dodávka. Muž, který se na Ústecku živí jako kondiční trenér a založil například projekt Nebuď fotřík, tak po boku manželky a tří dětí poznává život ve Španělsku. Jezdí ve skateparku, kde řádil legendární Tony Hawk, chodí po horách, poznává nové fitness trendy, a hlavně zdravý životní styl dopřává nejen sobě, ale i svým nejbližším.
V březnu roku 1644 se v Číně začal uzavírat tragický osud císařské dynastie Ming, v doslovném překladu zářivé dynastie, vládnoucí této zemi od roku 1368. K Pekingu se blížili povstalci vedení vzbouřeným rolníkem Li C'-čchengem, jichž bylo dost na to, aby jim císař Čchung-čen už nemohl čelit. Z loajality k němu proto spáchalo 200 členů pekingské císařské rodiny a dvora sebevraždu, aby nepadli do rukou povstalců.
Geny i nezdravý životní styl, na který má vliv prostředí. To vše ovlivňuje tělesnou hmotnost včetně rostoucí dětské obezity. Klinická pediatrička, dětská endokrinoložka a diabetoložka Irena Aldhoon Hainerová z výboru České obezitologické společnosti proto vítá jakýkoli krok vedoucí k tomu, že děti nebudou vystavovány nezdravým výrobkům či sedavému trávení volného času. „Dobré není ani to, když mají málo spontánního pohybu. Tedy když třeba místo toho, aby vyšly schody, jedou výtahem,“ říká v rozhovoru pro Deník.
Jak na celostátní, tak i na krajské úrovni. ODS, TOP 09 a KDU-ČSL půjdou do letošních krajských voleb v Moravskoslezském kraji SPOLU. V pondělí 18. března představily strany na tiskové konferenci i svého lídra. Bude jím Radek Kaňa.
Díky sbírce na Donio poslali lidé nemocné Lil už 1 milion a 200 tisíc korun. Matka šestnáctileté dívky je ale přesto stále v zoufalé situaci. Ví, že pokud budou nyní její nemocnou dceru operovat, existuje nemalá pravděpodobnost, že zákrok její aktuální stav ještě zhorší. Odbornou lékařskou pomoc ale její dcera potřebuje. Aby však byl případný zákrok úspěšný, potřebuje šestnáctiletá Lil znát přesnou diagnózu, kterou jí žádný lékař v České republice nestanoví. Musí kvůli tomu do nemocnice v zahraničí. Pokud však nevybere dostatek peněz, dveře pro přesnou diagnostiku její dcery zůstanou zavřené. Ačkoli lidé byli štědří a poslali už více než milion, rodině stále chybí posledních 300 tisíc.
Jako ředitel společnosti Auto Eder spojil před více než třemi lety své síly s volejbalovým klubem VK ČEZ Karlovarsko, aniž by tušil, že se spolupráce z pozice hlavního partnera klubu postupně promění v rodinnou záležitost. A to doslova. „Volejbal je pro naši rodinu opravdu srdcovka,“ sdělil Jan Eder.
Už v sobotu večer se ukáže, kdo zvítězí ve třetí řadě světoznámé televizní soutěže pro amatérské pekaře a cukráře Peče celá země. Okouzlit tím nejtradičnějším, co se u nás doma peče, se pokusí zbývající trojlístek mistrů svého oboru - Roman, Tereza a Vojtěch.
Jan Zeman pracuje ve výzkumné organizaci PAQ Research jako analytik vzdělávání a školství. Stojí za novým katalogem Dobrá praxe, jenž upozorňuje na příběhy měst, které dokázaly zatočit s neúspěchy ve vzdělávání. „Města si stále málo uvědomují, jak důležité je vyřešit sociální podmínky a úspěšné vzdělávání svých občanů,“ říká v rozhovoru pro Deník.
Iva Richtrová z Lštění nedaleko Blížejova přeměnila svou zálibu pro šití v pomoc psům z útulku. Výtěžek z prodeje jejích ručně šitých výrobků podporuje chod útulku Tlapky v naději v Horšovském Týně.
Pružnost má rodinná firma Gumex ve své DNA. A to nejen proto, že produkty z gumy (neboli pryže) tvoří základ jejího sortimentu. Za třicet let své existence dokázal podnik se sídlem ve Strážnici překonat nejednu výzvu a pružně se přizpůsobovat změnám a situacím. „Společně s rodinou jsme tak dokázali dovést gumařskou vizi daleko za původní plány,“ říká zakladatel firmy Jan Sedláček.