Pomoc pro rodinu zemřelého strojvůdce z Karviné. Jeho kolegové zřídili sbírku
Kolegové mladého strojvůdce Dalibora Ž., který 24. ledna zemřel při srážce vlaku s nákladním autem na přejezdu v Dolní Lutyni, se rozhodli, že pomohou jeho příbuzným.
Kolegové mladého strojvůdce Dalibora Ž., který 24. ledna zemřel při srážce vlaku s nákladním autem na přejezdu v Dolní Lutyni, se rozhodli, že pomohou jeho příbuzným.
/VIDEO/ Poslat viníka tragické nehody, při níž zemřely jeho dvě děti, do vězení, nebo mu uložit podmíněný trest? Před tímto nelehkým rozhodnutím stál v pondělí Okresní soud v Ostravě. Jeho trestní senát se zabýval nešťastným případem z ledna loňského roku. Třiačtyřicetiletý řidič tehdy v Ostravě-Třebovicích vjel na železniční přejezd bez závor, na kterém v té době fungovala světelná i zvuková výstražná znamení. V autě, do něhož narazil vlak, s ním cestovaly jeho dvě děti – dcera (2) a syn (12). Obě zemřely. Soud veškeré okolnosti zvážil a otci vyměřil podmíněný trest. Vše poté detailně zdůvodnil.
Vydá-li se syn v otcových šlépějích, bývá to radostná událost. Ne vždy ale touží mladší generace následovat rodiče. V umělecké rodině Slováčkových tomu tak ale je. Na pódiu se její členové sešli už po několikáté, jejich lednový koncert s hity Karla Gotta byl opravdu dojemný. Jak se navzájem dokážou kritizovat a jak vychovávají novou generaci muzikantů? To prozradili časopisu Story.
Už když přišla na svět, bylo jasné, že není v pořádku. S ramínky jí šly ven zároveň i nožičky, které měla přiklopené přes bříško k hlavičce. Trvalo několik měsíců, než je dokázala položit na podložku. Dnes už je jasné, že dvouletá Deniska bojuje s artrogrypózou, vzácným syndromem, který způsobuje ztuhlost kloubů a narušení motoriky.
Když před 60 lety probíhaly Zimní olympijské hry v Innsbrucku, sledoval je na místě z pracovních důvodů také třiatřicetiletý redaktor tehdejšího armádního týdeníku Československý voják. Jmenoval se Ota Pavel, původním jménem Otto Poper. A právě na těchto hrách jej s plnou silou zasáhla nemoc, jež proměnila celý zbytek jeho krátkého života.
Pouhé tři dny po nástupu na trůn překvapil dánský král Frederik X. svůj lid novou knihou. Jako by ji vyčaroval z kouzelného klobouku a okamžitě se z ní stal bestseller. Publikace pod názvem „Královo slovo“ odhaluje vladařovy názory na politiku a nahlíží i do jeho vztahu s manželkou Mary. Právě ten byl v posledních několika měsících narušen.
/ROZHOVOR/ Týdny izolace ve vile se skupinou dalších vybraných lidí a pod dohledem desítek kamer. Odloučení od rodiny i blízkých. S takovou výzvou se vypořádávali účastníci reality-show Big Brother, kterou vysílala od listopadu do ledna televize Nova. Mezi ústřední šestnáctkou byla také Petra Chelíková z Vyškova.
Už tuto neděli oslaví TV Nova třicet let od svého prvního vysílání, které odstartovalo z Národního muzea 4. února 1994 v 19 hodin a poté se přeneslo do studia v Měšťanské besedě v pražské Vladislavově ulici. Připomeňte si legendární pořady a seriály této televizní stanice.
Dvacet let na manažerských pozicích v korporátních pivovarech, neustále na cestách, pryč od rodiny. Tak se dá uvést příběh třiapadesátiletého vystudovaného elektrikáře Michala Šnebergera z Dolního Žďáru na Karlovarsku, který měl odloučení už dost a toužil se vrátit domů. A tak si vyhlédl místo a s pomocí rodiny vybudoval pivovar, jenž svým názvem do lokality dokonale zapadá – Rudohor.
/FOTO, VIDEO, VIZUALIZACE/ Má váš potomek přijít na svět v dubnu či později? A chcete se hned po porodu ocitnout v domácím prostředí klasického bytu a užívat si miminka s celou rodinou? Právě to umožní netradiční novinka nymburské porodnice, která v těchto týdnech získává svoji finální podobu. Tři rodinné podkrovní apartmány, které se stanou součástí nabídky pro novopečené maminky a další rodinné příslušníky.
Potřební lidé ze Znojma a okolí budou moci dosáhnout na pomoc z brněnské potravinové banky. Umožní to nově navázaná spolupráce mezi městem a bankou.
První setkání setkání v rámci druhého ročníku jedinečné akce Family Business Week se na konci ledna konalo na zámku Svijany u Turnova.
/ROZHOVOR/ Není to žádná rychlokvaška. Protekční trenér, kterému cestu na vrchol razí někdo jiný. To rozhodně ne. Jablonecký rodák žijící na Slovácku Vít Černohous si všechno musel vydřít sám.
Poradna Respondeo, která pomáhá lidem v nouzi i na Mělnicku, často řeší problémy v rodinách, jejichž spouštěčem je alkohol. Některé smutné příběhy a jejich důsledky nyní terapeutky popsaly. Mají se stát výzvou k tomu, aby se lidé připojili k akci Suchej únor, která může být prospěšná i v řešení některých napjatých rodinných situací.
ROZHOVOR/ Není to žádná rychlokvaška. Protekční trenér, kterému cestu na vrchol razí někdo jiný. To rozhodně ne. Jablonecký rodák žijící na Slovácku Vít Černohous si všechno musel vydřít sám.
Měl to být výlet s rodinou s trochou dobrodružství při lezení po skalách. Místo toho zachraňovala rodina Kohoutova z Tábora život úplně cizímu muži. Právě díky jejich pohotové reakci se u Senožat nedaleko Bechyně nestala tragédie.
Začátek února představuje pro školáky ve vybraných okresech vítané volno v podobě jarních prázdnin. Zatímco dříve to znamenalo nejčastěji týden na horách, dnes už tomu tak zdaleka není. Během jarních prázdnin nejvíce táhnou zábavní centra, zoologické zahrady nebo aquaparky. O způsobu využití volného času přitom ve většině případů rozhoduje celá rodina společně. Vyplývá to z průzkumu realizovaného prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.
Žádní herci, ale skuteční hrdinové, kteří prožívají své osudy. To jsou Heroes z Fuck Cancer, kteří popisují své životní příběhy na konci každého dílu seriálu Smysl pro tumor. K seriálu vznikl i stejnojmenný podcast, jež moderuje bývalá onkologická pacientka Barbora Hájková, která po rakovině přišla o část lebky. Rakovinou si ale prošla i hrdinka Míša, která se rozhodla probojovat se ke zdraví smíchem. Co vše na sebe v seriálu neprozradila a kdy jí smích nepomáhal?
Poradna Respondeo, která sídlí na Nymbursku a pomáhá lidem v nouzi v celé východní části Středočeského kraje, často řeší problémy v rodinách, jejichž spouštěčem je alkohol. Některé smutné příběhy a jejich důsledky nyní terapeutky popsaly. Mají se stát výzvou k tomu, aby se lidé připojili k akci Suchej únor, která může být prospěšná i v řešení některých napjatých rodinných situací.
Poradna Respondeo, která pomáhá lidem v nouzi i na Mladoboleslavsku, často řeší problémy v rodinách, jejichž spouštěčem je alkohol. Některé smutné příběhy a jejich důsledky nyní terapeutky popsaly. Mají se stát výzvou k tomu, aby se lidé připojili k akci Suchej únor, která může být prospěšná i v řešení některých napjatých rodinných situací.
Další z mnoha náborových akcí pořádá ve středu 7. února Iveta Hlobilová se svým projektem Znojemsko na dřeň. Tentokrát pomoc směřuje ke konkrétní rodině a nemocnému chlapci.
Se zajímavou nabídkou pro mladé páry nebo rodiny přichází město Olomouc. Za zvýhodněné nájemné nabízí čtyři městské byty v panelových domech na sídlišti Černá cesta. Na podání žádostí zbývá ještě týden.
Už jste přemýšleli o tom, jak si zpestřit poslední lednový den letošního roku? Podívejte se níže na přehled dnešních zajímavých akcí a třeba vám poradíme.
Zpěvačka Petra Černocká a její dcera Barbora Vaculíková mají nádherný vztah. Ačkoliv i ten jejich prošel fází rebelie, s věkem se stále více upevňoval. Jak prozradily v časopisu Story, teď se obě snaží vymyslet, jak společně trávit ještě víc času. Třeba pracovně. Talentů mají v rodině víc.
Pokusy, jež měly ověřit účinnost silic proti plísním na bramborách, vyústily po řadě testů v objevení speciálního třívrstvého pytle. Ten díky kmínové silici zabraňuje klíčení této oblíbené zemědělské plodiny. Unikátní pytel vyrábějí v litoměřické společnosti Terpenix.
Pokusy, jež měly ověřit účinnost silic proti plísním na bramborách, vyústily po řadě testů v objevení speciálního třívrstvého pytle. Ten díky kmínové silici zabraňuje klíčení této oblíbené zemědělské plodiny. Unikátní pytel vyrábějí v litoměřické společnosti Terpenix.
Na vládu míří návrh na zřízení dětského ombudsmana, který by řešil porušování práv dětí. K jeho ustavení vyzývají mezinárodní organizace. Uvítá ho i stávající veřejný ochránce práv.
Erik. Pětiletý chlapec, na první pohled podobný ostatním klukům svého věku. Ještě v roce a půl byl vývojově napřed, ale pak došlo ke zhoršení řeči a celkové komunikace, poruchám spánku atd. Diagnóza? ADHD a porucha autistického spektra. Erik v podstatě nemluví, ale rozumí. Své okolí intenzivně reflektuje, avšak prostě po svém. Přes den chodí Erik do školky. Po zbytek času jsou jeho rodiče pod extrémním tlakem. Péče o chlapcovy potřeby a bezpečí je fatálně vyčerpává. Navíc mají dvě starší dcery, kterým se musejí rovněž věnovat. A jsou na to všechno sami. Přesněji řečeno: byli na to sami. Do té doby, než se rozhodli vyzkoušet homesharing pod patronací Centra Orion v Rychnově nad Kněžnou.
Čtyřčlenná rodina v Klatovech se dočkala krásného bydlení v bytovém domě ze 30. let minulého století. To lze i díky řadě atypických prvků považovat za nevšední. Navíc jde o velmi prostorné životní útočiště, zabírá totiž celé třetí patro. A vydařená rekonstrukce bytu vdechla nový život.
Mobilní hospic pomáhá v rodinách umírajícího se zdravotní i psychologickou péčí. Může je také podpořit, když se vyrovnávají se ztrátou blízkého. Následující příběh ukazuje, jak služba v praxi funguje.
Alena Votavová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální práce v Chebu. V roce 2012 očekávala narození potomka a také řešila péči o těžce nemocného dědečka. V emočně náročné situaci rodina nemohla sehnat pomoc. Tehdy si uvědomila, jak důležitý je profesionální průvodce z hospice, jenž provází umírajícího i jeho blízké. Jenže tyto služby nebyly v západočeském pohraničí dostupné. Zkontaktovala proto dva muže, kteří uvažovali o založení hospice v Chebu. Jedním byl lékař Jan Cabadaj, jenž ve volném čase dojížděl jako dobrovolník do rodin, které se staraly o umírajícího blízkého, druhým byl kněz Petr Hruška.
Začátek roku 2024 se v rámci pořádání turnajů vedených spolkem Tenisová rodina náramně vydařil. V sobotu 27. 1. 2024 jsme v tenisové hale v Děčíně uspořádali náš letošní 2. turnaj tentokrát v tenisové hale v Děčíně. Vypsali jsme tentokrát turnaj Čtyřhra muži a podařilo se nám dát dohromady 11 mužských párů.
/FOTO, VIDEO/ Masopust byl v posledních dekádách na Hradecku k vidění výjimečně. Tradice přerušená za socialismu se však postupně vrací a maškarní reje dnes spojují obyvatele na venkově i ve městech. Podobně jako ve Svinarech, kde se mísí atmosféra vesnice s prostředím sousedícím s krajskou metropolí. „Masopusty děláme už déle než dvacet let. Tehdy ještě zdaleka nebyly tak populární jako dnes. Byli jsme ojedinělá, exotická skupina bláznů, která chodila po Hradci Králové. Mnoho lidí tehdy něco podobného vidělo poprvé,“ líčí vedoucí hradeckého folklorního souboru Červánek Iva Ondráčková.
Božský vítr. To v překladu znamená slovo kamikaze. Sebevražední letci, které japonská armáda využívala ve druhé světové válce, považovali smrt za císaře a Japonsko za čest. V muzeu ve městě Chiran uchovávají příběhy těchto mladých mužů, i jejich poslední dopisy před sebevražedným letem. Piloti se v nich loučili s rodinami.
Devětadvacátého ledna 2024 měl Leoš Mareš na Instagramu 1 210 839 sledujících. A právě tolik korun poslal na transparentní sbírkový účet učitelce krumlovské základní školy T. G. Masaryka Anně Vlašánkové a její rodině. Těm 13. ledna shořel po výbuchu plynu dům v Kamenném Újezdě. Moderátor tím pokračuje v tradici Dobrodnů, kterou rozjel už v roce 2015.
Se zajímavou nabídkou pro mladé páry nebo rodiny přichází město Olomouc. Za zvýhodněné nájemné nabízí čtyři městské byty v panelových domech na sídlišti Černá cesta. Na podání žádostí zbývá ještě týden.
Už se to blíží! Jeden z nejlepších, nejkrásnějších a nejveselejších karnevalů letošního roku. Karneval pro malé i velké s animátory z Veselé rodiny nabídne opět bezvadný program a spoustu zábavy! Pojďte se s námi přenést do kouzelného světa plného princezen, rytířů, zvířátek, šašků, policajtů, čarodějnic a dalších postav! Veselý karneval se uskuteční v neděli 11. února od 15.30 hodin v Kulturním domě Dobříš.
Odstartujte nový týden účastí na nějaké zajímavé události. Podívejte se níže na přehled dnešních zajímavých akcí a třeba vám poradíme.
/FOTO, VIDEO/ Heroutovi jako jedna z prvních rodin v kraji získali v rámci podpory rodin s dětmi s mentálním postižením, takzvaného homesharingu, hostitele pro syna s Downovým syndromem se znaky autismu. Čtrnáctiletému Lukášovi se několikrát v měsíci věnuje Daniela z Kladna. Rodin, které by uvítaly hostitele, je ale v Česku dvacetkrát více než hostitelů. Ve středních Čechách scházejí nejvíce na Příbramsku a na Berounsku.
Heroutovi jako jedna z prvních rodin ve středních Čechách získali v rámci podpory rodin s dětmi s mentálním postižením, takzvaného homesharingu, hostitele pro syna s Downovým syndromem se znaky autismu. Čtrnáctiletému Lukášovi se několikrát v měsíci věnuje Daniela z Kladna. Rodin, které by uvítaly hostitele, je ale v Česku dvacetkrát více než hostitelů. Ve středních Čechách scházejí nejvíce na Příbramsku a na Berounsku.
Odmalička byla kreativní a v sedmé třídě si na sebe ušila první kraťasy a první tašku s klopou přes rameno. Přesto se po základní škole rozhodla vystudovat úplně jiný obor, který ji ale nenaplňoval. V necelých čtyřiceti letech si však řekla, že půjde za hlasem svého srdce a za svým kreativním snem. A tak Jana Peřinová z Horky nad Moravou založila značku Voja hand made, pod kterou navrhuje a šije originální oblečení pro ženy.
Odmalička byla kreativní a v sedmé třídě si na sebe ušila první kraťasy a první tašku s klopou přes rameno. Přesto se po základní škole rozhodla vystudovat úplně jiný obor, který ji ale nenaplňoval. V necelých čtyřiceti letech si však řekla, že půjde za hlasem svého srdce a za svým kreativním snem. A tak Jana Peřinová z Horky nad Moravou na Olomoucku založila značku Voja hand made, pod kterou navrhuje a šije originální oblečení pro ženy.
Narození potomka je pro každou rodinu velkou událostí. Po bezproblémovém porodu, ze kterého vzejde zdravé miminko, obvykle následují okamžiky nepřeberného štěstí a úlevy, že vše dobře dopadlo. V případě malého Jiříka však okamžiky štěstí vystřídal strach rodičů o život dítěte a chlapec musel podstoupit několik operací. Ty mu měly zachránit život. Jiřík, kterému byla stanovena střední mentální retardace, nyní potřebuje pomoc.
Dnes je to právě sedmnáct let, co si vzal život legendární skladatel Karel Svoboda. Jeho syn Petr Svoboda se v časopisu Story otevřeně vyjadřuje ke komplikovanému vztahu s novou otcovou rodinou. Filmový režisér napsal o svém tátovi knihu a věří, že vzpomínka na Karla Svobodu bude v budoucnu spojena pouze s pozitivním pohledem na jeho život. Hudební skladatel byl podle Petra „okouzlujícím, příjemným a hodným člověkem“.
Novou odlehčovací službu poskytuje od začátku letošního roku rodinám, které pečují o mentálně postižené děti, Domov pro osoby se zdravotním postižením v Milířích.
Nastala sezona školních lyžařských výcviků a mnohé rodiny řeší, kde vzít na pobyt, stravu, skipas a vybavení peníze. Na takovouto mimořádnou částku totiž nejsou jejich rozpočty připraveny. Pomáhá jim ale stále více nabídek finanční pomoci, které lze pro mimoškolní aktivity dětí využít. Deník.cz zmapoval hlavní možnosti.
/FOTOGALERIE/ Snem každého rodiče je přivést na svět zdravé dítě. Někdy to nevyjde. Zuzana Burešová z Krnova v roce 2019 zažila, jaké to je, když se maminka vrací z porodnice domů bez miminka. Její Ivánek zůstal v nemocnici napojený na přístrojích.
Ochota odpůrců Istanbulské úmluvy naslouchat racionálním argumentům je malá, brání jim strach.
/FOTO/ Škoda v milionech. Dva lehce zranění lidé. Tak dopadl sobotní požár chaty v Jedovnicích na Blanensku, o kterém už Deník Rovnost informoval. V pátek se na platformě Donio objevila sbírka na pomoc rodině, která ničivým požárem přišla o střechu nad hlavou.
/AUDIO, VIDEO/ Nečekané obvinění pro třebíčskou radnici. Podle majitelky pouťových atrakcí se s ní třebíčští představitelé domluvili na provozování ruského kola během adventu. Žena nechala kolo za pět milionů korun vyrobit, radnice poté upřednostnila jiného provozovatele.