Se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která náhle zemřela v neděli ve věku 65 let, se její příznivci mohou rozloučit dopoledne 1. dubna v Ostravě. Smuteční síň krematoria ve Slezské Ostravě jim bude zpřístupněna od 09:00 do 12:00. Odpoledne se poslední rozloučení uskuteční pouze v kruhu rodiny a přátel. ČTK o tom dnes informoval Adam Pavlík, syn Věry Špinarové a vedoucí její doprovodné kapely.
Bystřany - Sté narozeniny Anny Jordánové v pondělí slavili v Domově důchodců v Bystřanech. Dlouhá fronta gratulantů s květinami, v čele se starostou Bystřan Ivanem Vinickým, přišla do nazdobené jídelny popřát hodně zdraví, štěstí a pohody jubilantce.
Rychnov nad Kněžnou - Pravidelné pivovarské Vítání jara v Rychnově letos vyšlo dokonale. Ideální jarní počasí, dobré pivo, od čepu pálenka, soutěžní guláš - a výsledkem byly stovky návštěvníků hlaholících až do večera.
/FOTOGALERIE/- Poblíž vraku jihokorejského trajektu Sewol, který se potopil před téměř třemi lety, byly nalezeny kosti. Jihokorejské vládní úřady zprvu uvedly, že by mohlo jít o pozůstatky některého z devíti pohřešovaných pasažérů lodi. Později ale podle agentury AP oznámily, že se jednalo o kosti zvířecí. Trajekt byl minulý týden vytažen z vody, naložen na částečně ponornou transportní loď a měl by zamířit do přístavu na pevnině.
Loni se po několika letech zastavil růst podílu potravin a drogerie, které Češi kupují ve slevách. Lidé koupili v akcích 46,7 procenta tohoto sortimentu, o 0,2 procentního bodu méně než předloni. I tak je tento podíl nejvyšší v Evropě. Vyplývá to z údajů společnosti GfK. Řadu měsíců klesá i výše slev potravin.
Kolínsko /FOTOGALERIE/ - Polabské rockování, které se koná v Nymburce v restauraci U Strejčka, letos pomohlo Maximkovi Čejskovskému z Kostelce nad Černými lesy.
Krev nelze uměle vyrobit a její potřeba pro člověka je trvalá. Bez zásob krve se neobejde fungování žádné nemocnice. To vědí i v nemocničních zařízeních na Benešovsku, Kutnohorsku a Kolínsku.
Krev nelze uměle vyrobit a její potřeba pro člověka je trvalá. Bez zásob krve se neobejde fungování žádné nemocnice. To vědí i v nemocničních zařízeních na Benešovsku, Kutnohorsku a Kolínsku.
Krev nelze uměle vyrobit a její potřeba pro člověka je trvalá. Bez zásob krve se neobejde fungování žádné nemocnice. To vědí i v nemocničních zařízeních na Benešovsku, Kutnohorsku a Kolínsku.
Praha - Pětatřicetiletou herečku a zpěvačku Lucii Černíkovou mohou diváci znát z Ordinace v růžové zahradě i dalších českých seriálů. Kromě toho má Lucie na kontě především divadelní role, a to například v muzikálech West Side Story nebo Bídníci. Už patnáctou sezonu navíc hostuje v divadle Semafor, kde momentálně ztvárňuje několik ženských rolí, mimo jiné Agátu Decemberovou v inscenaci Skleněné prkno nebo Kláru ve hře Hodiny jdou pozpátku. Kam bere svoji malou dcerku na procházky?
Pelhřimovsko – Spolky, organizace, děti ze škol či lidé z obcí a měst na Pelhřimovsku se v následujícím měsíci zapojí hned do několika osvětových akcí, v rámci kterých opět vyčistí a zkrášlí prostředí ve svém okolí.
Brno - Pětadvacet rolí sám, bez rekvizit a kostýmů. Osmatřicetiletý rodák z Brna Radim Schwab zahrál v Brně unikátní představení Mistero Buffo. Uvedli ho minulý týden v Divadle Husa na provázku. „Byla to velká výzva a nesmírně moc jsem se na tom představení naučil. Je to geniální dílo," říká o monodramatu z pera nositele Nobelovy ceny za literaturu Daria Foa.
Utkání před několika okamžiky skončilo a čeští fotbalisté do 19 let na trávníku slavili postup na ME v Gruzii. Hromový pokřik v hloučku, který zkrápělo šampaňské, vystřídal zpěv oblíbené písně Vysoký jalovec. Možná nejvíc ze všech si úspěch užíval Michal Sadílek.
Praha - Hovoří nemocniční kaplani o Bohu? To také – hlavně je však řeč o životě. Co jste s ní udělal? Tuhle otázku nedávno položila nemocničnímu kaplanovi Marku Drábkovi maminka pacientky ležící v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze – a dcera tuhle situaci těžko snášela. Najednou byla jako vyměněná. Pomohl vzkaz nemocničnímu kaplanovi, že by si pacientka ráda popovídala – byť obě ženy nejsou věřící.
Hradec Králové - Světový Den vody v sobotu využilo několik desítek lidí k návštěvě malé vodní elektrárny v Hradci Králové, která je chráněnou technickou památkou a jejíž přezdívku Hučák znají generace hradeckých obyvatel.
Český Krumlov – Když na to přijde, v dílnu se mění některé prostory Regionálního muzea. Před nedávnem se jedna z místností v horním patře stala dílnou ručně šitého patchworku.
Praha - Finanční správa při exekuční akci zajistila od dlužníků 11 milionů korun. Akce byla zaměřena na několik desítek dlužníků se sídlem nebo provozovnou v Praze, kteří mají daňový nedoplatek celkem zhruba 28 milionů korun. Správa o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě. Největší podíl na celkové dlužné částce tvořily daňové nedoplatky na dani z přidané hodnoty (DPH).
Pětice sexuálních asistentek, jejichž služby využívají lidé s postižením či senioři, poskytla za téměř rok a půl svého působení na 250 asistencí. Na speciálně vyškolené pracovnice se obracejí nejen přímo klienti, ale také jejich příbuzní i zařízení pro handicapované. Společnost počítá do budoucna s vyškolením dalších asistentek, ale také asistentů.
Koncert v Čáslavi byl bohužel posledním, na kterém Věra Špinarová před odchodem do hudebního nebe zazpívala. Její blízký spolupracovník Petr Klér z Kutné Hory se podělil o vzpomínky, které ho se zpěvačkou pojí.
Mostecko - Spisovatelka Jarmila Křížová bude mít autorské čtení v Horním Jiřetíně, v mosteckém muzeu se návštěvníci dozvědí zajímavé informace o hmyzu, bude se i tvořit.
/ROZHOVOR/ Jaké je být uznávaným lékařem v České republice, když pocházíte z muslimské země? A zvláště v době, kdy Islámský stát (IS) terorizuje svět stále početnějšími útoky? Doktor Abass Jahaf byl zhruba před třiceti lety z Jemenu vyslaný do tehdejšího Československa na studia. Dnes má české občanství, pracuje v Nemocnici Most na urologickém oddělení a spolupořádáním společenských akcí se snaží sblížit muslimskou komunitu s českými občany.
Česká Lípa - V kruhu rodiny si oslavu stých narozenin užila Vlasta Vogelová z České Lípy. Pochází ze středočeských Štíhlic, ale více než polovinu svého života žije v České Lípě.
Vysočina - Je známý po celé České republice, přesto si mladý zpěvák Václav Lebeda, kterého většina zná spíše pod pseudonymem Voxel, na nic nehraje a nenechává se strhnout popularitou.
Soběslav/OBRAZEM/ – Pondělní ráno mělo pro děti i učitele ze školy v Komenského ulici výjimečný průběh. Vítali „doma" Lukáše Lisa, který po čtyři dny v Praze bojoval o korunku nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos.
Brno – Cestu z ubytovny hledají jen těžko kvůli počtu dětí, romskému původu nebo tomu, že nemohou našetřit na kauci. Padesátka takových rodin hledá pomoc v brněnském projektu rychlého zabydlení. Poslední z nich se mají ubytovat ještě v tomto měsíci.
Praha - Na Zbraslavi se v rodině s velkou hudební tradicí narodil před 115 lety, 28. března 1902, Jaromír Vejvoda, kterého proslavila zejména polka Škoda lásky. Refrén Vejvodovy nejslavnější písně, kterou složil v roce 1927 jako Modřanskou polku a od dva roky později ji překomponoval do dnešní podoby, znají lidé po celém světě. Českého textu se dočkala až v polovině 30. let, jeho autorem byl Vašek Zeman.
Písek – Paličkování k ní patří odjakživa. Marie Štrosová (35) z Písku je profesí oční optička, ale bez precizní ruční tvorby si svůj život nedovede ani představit.
Jižní Čechy – Lukáš Lis ze soběslavské ZŠ Komenského a Alena Šedivá, učitelka z Gymnázia Pierra de Coubertina, prožili náročný víkend, který je vynesl do elitní rodiny oblíbených Ámosů.
Louka /FOTOGALERIE/ - Od povidel přes pečivo a cukroví až po slivovici. Trnky v pevném i tekutém stavu ochutnávali v sobotu návštěvníci jedenáctého ročníku koštu v Louce. Doprovodný program ozvláštnil vzácný host – uznávaný hudebník Felix Slováček, který si do malé obce na Horňácku přijel zanotovat a ochutnat také jiné dary folklorního regionu.
Zuzana Kuraňková pracuje jako zdravotní sestra v Karlovarské krajské nemocnici. Jedná se o spolehlivou a zodpovědnou zdravotní sestru. Poslání, čímž by se profese zdravotní sestry určitě dalo nazvat, provádí s maximální precizností.
Sofie Kalyani Sarras je odhodlaná, odvážná a velmi inspirativní 47 letá žena. Přes nelehké začátky profesní - již od 18 let pracovala jako zdravotní sestra na JIP a pak s umírajícími v hospicu i osobní - rozvod a výchova dcery jako samoživitelka, dokázala s partnerem, ještě pod jménem Pavla Mašková, během 10 let vybudovat úspěšnou školu pro psychospirituální rozvoj Cestou domů, kterou na různých sebepoznávacích seminářích, meditacích a výcvicích prošly stovky účastníků, kterým se tím změnil život k lepšímu.
Vlasta Faiferlíková je ženou s neutuchající energií měnit věci a především vztahy k lepšímu. Ředitelka Mezigeneračního a dobrovolnického centrum TOTEM, z.s., které se dlouhodobě snaží vytvářet pozitivní a funkční mezilidské vztahy a to nejen v rodině, ale i v širším kontextu občanské společnosti.
Zdeňka Vondráčková je již 14 let předsedkyně Společnosti pro pomoc při Huntingtonově chorobě – spolku s celorepublikovou působností, který pomáhá osobám zatíženým Huntingtonovou chorobou (HCH) - vzácným dědičným neurodegenerativním dosud neléčitelným onemocněním, které se obvykle projevuje po 35. roce života.
Zoja Kučerová je akční žena s neutuchající energií. Vystudovala Střední knihovnickou školu a dnes působí v roli vedoucí slánského infocentra, které je od roku 2013 součástí Knihovny Václava Štěcha ve Slaném.
Čím je výjimečná paní Vanda Stanieková? Úžasná farářka, pastorační pracovnice, dobrovolnice, manželka, maminka, babička a dcera, to jsou hlavní role paní Vandy Staniekové.
Věra Šístková je zdravotní sestra, ale především skautka tělem i duší. Se svou rodinou bydlí v Dobřanech. Ve svém volném čase zde vede dívčí skautský oddíl Bílá stopa. Stará se nejen o chod oddílu, ale především o program a náplň setkání. Společně s oddílem pravidelně organizuje akce pro veřejnost, které jsou velmi úspěšné a oblíbené. Mezi tradiční akce určitě patří například Pohádkový les či Hororový ostrov. Tím však aktivita paní Věry nekončí.