Stavba rodinného domu začíná volbou pozemku, projektu a potřebnými administrativními úkony. Pak přichází na řadu finance a následně samotná stavba. Na něčem se šetřit nevyplácí, na něčem naopak ušetřit lze? Poradíme.
/ROZHOVOR/ Hrad Doubravka. Výletní místo nad Teplicemi. Mnozí ale ani netuší, kdo je letitým majitelem této stavby. Už od roku 1963 je to organizace, která dnes nese název AVZO TSČ ČR Teplice hrad Doubravka p.s. Kromě sportovně společenských aktivit se musí také starat o to, aby hrad coby kulturní památka nechátral a zůstal výletním místem i pro další generace. Nakolik je taková činnost těžká, kde na to brát peníze a jak může pomoci veřejnost, to v rozhovoru říká předseda organizace Martin Richter.
Obnova sedlecké kostnice zatím vyšla na skoro 50 milionů korun. Nyní se navzdory koronavirové krizi dostává do další fáze. V přístavbě, která vznikla v podzemí na úrovni dolní kaple, se začíná připravovat finální pohledová stěna z dusané hlíny.
Obyvatelé brněnského Komína i další návštěvníci budou mít už za půl roku snadnější přístup k řece Svratce. Dělníci u lávky přes jednu ze dvou řek, které symbolizují Brno, totiž vybudují schody. Ty zabodovaly v loňském participativním rozpočtu.
/MAPA PODLE OKRESŮ/ Počet nakažených lidí koronavirem v Moravskoslezském kraji činí podle nedělních údajů Ministerstva zdravotnictví 434 případů. Tři lidé v regionu jsou vyléčení. V Česku je nyní 4 475 nemocných lidí, 62 lidí na nemoc zemřelo, celkový počet uzdravených činí 78. Poslanecká sněmovna bude schvalovat prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák má jasno.
/FOTOGALERIE/ Kopec Cvilín nad Krnovem je tradičním cílem sportovců, kteří si během do schodů udržují kondici. Dobře znají všech 218 kamenných schodů, které se staly ideálním místem trénování i závodů. Tato komunita, která si říká Schodaři, se v těchto dnech kvůli dodržování preventivních opatření nemůže setkávat na svých oblíbených cvilínských schodech.
Kaple na Křesťanském (Křesťanovském) vršku nově postavena v roce 1859 a zasvěcena památce Utrpení Páně byla za příspěvky různých zbožných dobrodinců vně i zevně náležitě opravena a v neděli 18. července roku 1880 děkanem Ferdinandem Císařem vysvěcena.
Ačkoliv muzeum v Tachově je kvůli vládním opatřením zavřené, pokračují v něm práce na dokončení částečné rekonstrukce, kterou prodělala především křížová chodba a schodiště.
Během posledních let se role podlahy radikálně změnila. Z nedůležité části pokoje často překryté kobercem se stala prvkem, který udává styl a atmosféru celému interiéru. O důvod víc, abyste jejímu výběru i pokládce věnovali dostatek pozornosti.
V příloze Týden je dnes v rubrice Z notýsku vzpomínka na velkou opravu Černé věže, která začala 1. března 1982 a trvala do 3. prosince 1985. Ze seriálu „Kapitoly o Černé věži“ zveřejňovaného v Jihočeské pravdě před 38 lety připomeňme část s titulkem „Jak se bydlí na věži“.
Desetiletí stoupali pracovníci a návštěvníci tachovského muzea do patra po schodišti potaženém linoleem. Netušili, že pod novějšími schody se skrývá téměř unikát – původní dřevěné klášterní barokní schodiště.
Oprýskané zdi. V přízemí okénko s rychlým občerstvením, o kousek dál pak zbytky tržnice. Bývalá hasičská budova v centru Blanska léta chátrá. Radnice chce dvoupodlažní objekt, který je součástí podzámčí, opravit a přesunout do něj ze sousední Rožmitálovy ulice informační kancelář Blanka.
Fádní řadový dům postavený na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století prošel radikální proměnou, která stísněný prostor úzkých a dlouhých pokojů proměnila ve vzdušné a prostorné obydlí pro početnou rodinu.
Až o padesát dětí více může po rekonstrukci přijmout hustopečská mateřská škola Na Sídlišti. Oprava školky, která je mezi rodiči známá pod názvem U Rybiček, spolkne na sedmatřicet milionů korun. Začít s ní tamní chtějí už v dubnu.
Tentokrát přinášíme kriminální příběh Zločin na Bílou sobotu, který se stal roku 1916 v Písku. Autorem je spisovatel Vladimír Šindelář. Z důvodu omezeného prostoru jsme museli příběh redakčně zkrátit. V plném znění jej naleznete v knize Historické panoptikum jihočeského zločinu.
Od soboty 1. února se policisté zabývají šetřením krádeže pískovcového schodiště. Obrátila se na ně majitelka jedné chalupy v obci Lanžov na Královédvorsku, které v průběhu ledna mělo zmizet celkem 10 pískovcových kvádrů různých rozměrů tvořících schodiště.
Roky připravovaná rekonstrukce vlakového nádraží v Lovosicích spojená s prodloužením podchodu do Nového Klapý by měla letos konečně začít. Mluvčí Správy železnic Nela Friebová uvedla, že zahájení prací je naplánované na listopad.
Bez hole už neudělá předsedkyně brněnské pobočky spolku Senioři České republiky Alena Kudličková v ulicích ani krok a zdolávat schody ji zmáhá. Jak zjistil Brněnský deník Rovnost, stejně jako jiní hůře pohybliví důchodci si přeje, aby v odbavovací hale hlavního nádraží v Brně byly eskalátory.
Obci Malé Svatoňovice na Trutnovsku se už podařilo vybrat ve veřejné sbírce na novou rozhlednu Žaltman 1 773 478 korun. Vyroste v letošním roce na místě původní rozhledny z roku 1967, která byla loni zbourána. Vysoká bude 22 metrů.
Zábradlí na schodišti k bývalému kostelu v Aši je upravené. Schodišťová madla byla nainstalována nedostatečně, proto došlo k doplnění zábradlí na střed schodišťového ramene.
O půvabném venkovském domě, který stojí na kraji středočeské obce v Chráněné krajinné oblasti Český kras, ví architekt Tomáš Klanc všechno. Před dvanácti lety totiž vytvořil projekt a realizoval novostavbu pro tehdejší majitele, stojí za nedávnou rozsáhlou rekonstrukcí pro nové investory a existuje už i jeho návrh, který promění dům v plnohodnotné bydlení „na stáří“.
Nové schodiště spojuje frekventovanou ulici Nádražní s terasami pod katedrálou svatého Petra a Pavla v Brně. Lidé si však zkratku zatím neužijí, protože schody za téměř pět milionů korun ještě nejsou zkolaudované.
Nové schodiště spojuje frekventovanou ulici Nové sady s terasami pod katedrálou svatého Petra a Pavla v Brně. Lidé si však zkratku zatím neužijí, protože schody za téměř pět milionů korun ještě nejsou zkolaudované. Stavební práce začaly loni v létě a skončily už před Vánocemi. Chodcům však brání v cestě na Petrov mříže z obou stran, takže místo musejí obcházet po ulici Bašty.
Jednou za pět let pořádají v Rešicích netradiční sportovně-společenskou akci Opálkovy schody. Místní rodák Adolf Opálka se narodil přesně před 105 lety 4. ledna. Letošní pátý ročník tak vyšel přesně na jeho narozeniny.
"Je až k nevíře, že v dnešní době bezbariérových chodníků, autobusů, vlaků, toalet, bytů a dokonce i rozhleden existuje v Třebíči veřejná budova, kterou denně navštíví víc než tisíc lidí a je plná překážek," kroutí hlavou Třebíčan Rostislav Novák. Na mysli má rozpadající se objekt hlavní pošty v ulici Smila Osovského v samém centru města, který volá po rekonstrukci.
/FOTOGALERIE/ Jakub Černý dal své umělecké instalaci nazvané „Zde domov můj“ životnost asi dva týdny. Na známé vyhlídce nad městem nicméně vydržela čtyři měsíce… a lidé začali řešit, kdo a proč ji zničil.
/FOTOGALERIE/ Jakub Černý dal své umělecké instalaci nazvané „Zde domov můj“ životnost asi dva týdny. Na známé vyhlídce nad městem nicméně vydržela čtyři měsíce… a lidé začali řešit, kdo a proč ji zničil.
/FOTOGALERIE/ Jakub Černý dal své umělecké instalaci nazvané „Zde domov můj“ životnost asi dva týdny. Na známé vyhlídce nad městem nicméně vydržela čtyři měsíce… a lidé začali řešit, kdo a proč ji zničil.
Jako předvánoční dárek Pražanům i návštěvníkům metropole prezentuje vládnoucí koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) novinku, kterou dopravní podnik hlavního města od pátku testuje v několika stanicích metra. Informační tabule zobrazují příjezd nejbližších dvou vlaků v obou směrech. Po půl roce magistrátní společnost pilotní provoz vyhodnotí a případně monitory vybaví další stanice pražského metra.
Drobná krkonošská chatka Černá voda, která vyrostla na místě vlekařské stanice, získala nominaci na Českou cenu za architekturu. Ubytovat se v ní mohou přátelé majitele boudy Tereza, neméně zajímavé moderní horské stavby umístěné nedaleko.
V jednom z panelových domů v Mukačevské ulici v Prešově vybuchl v pátek krátce po poledni plyn. Výbuch způsobil mohutný požár, jenž hasiči po několika hodinách dokázali zlokalizovat a v hašení budou zřejmě pokračovat celou noc. Zničených je několik poschodí. Na místě zasahuje velké množství hasičů, záchranářů i vojáků. Exploze si vyžádala nejméně pět lidských životů a zhruba 40 zraněných. Příčinou výbuchu by podle slovenských médií mohla být nedávná výměna plynových potrubí.
Částečnou rekonstrukcí projde rozhledna na Tanvaldském Špičáku. Návštěvníci se po mnoha letech dočkají nového vzhledu věže. Úprava čeká schodiště, okna, střešní krytinu a ochoz. Oprava bude probíhat za provozu a přijde na pět milionů korun.