Vláda chce od roku 2025 zvýšit koncesionářské poplatky za televizi a rozhlas. Za Českou televizi by tak lidé měsíčně zaplatili o 25 korun více, tedy 160 korun, a o 10 korun více za Český rozhlas, za který se v současné době platí 45 korun. Platit by nově měli i majitelé všech zařízení, která umožňují sledování veřejnoprávních médií, tedy i ti, kteří místo televize a rádia vlastní chytré telefony, tablety, nebo počítače. Deník se zeptal pěti lidí z našeho regionu, co na to říkají. Do ankety se můžete zapojit také, a to formou hlasování na konci článku.
/ANKETA/ Vláda chystá od roku 2025 zdražení koncesionářských poplatků. Podle návrhu by měly měsíčně u České televize vzrůst o 25 na 160 korun a u Českého rozhlasu o 10 na 55 korun měsíčně. Počítá s tím návrh takzvané velké mediální novely, na kterém se shodli zástupci vládní koalice. Rozšířit se má i skupina plátců. Nově mají platit i majitelé zařízení, která umožňují sledování veřejnoprávních médií. Tedy nejen pro majitele televizních a radiových přijímačů, ale také pro ty, kteří mají chytré telefony, tablety, nebo počítače. Poplatky se pro ČT zvedaly naposledy před 15 lety, pro ČRo pak před 18 roky.
/VIDEOANKETA/ Zdražit koncesionářské poplatky chystá vláda od roku 2025. Podle návrhu by měly poplatky vzrůst měsíčně u České televize o pětadvacet korun na sto šedesát. U Českého rozhlasu by lidé platili měsíčně o deset korun více, nově by to vyšlo na pětapadesát korun.
Až na 160 korun měsíčně má vzrůst od roku 2025 televizní koncesionářský poplatek. Jeho zvýšení plánuje vláda. V současné době poplatek činí 135 korun měsíčně. Navýšení se bude týkat i rozhlasového koncesionářského poplatku. Místo nynějších 45 korun měsíčně lidé zaplatí 55 korun.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Každoroční Jiřinkové slavnosti ve Slovči ozdobila účast známých moderátorů Českého rozhlasu. Letos dorazili do zahradnictví Dahlia manželů Brzákových Aleš Cibulka se svým partnerem Michalem Jagelkou, a také Adéla Gondíková a Vasil Fridrich.
Návrh novely zákona o České televizi a Českém rozhlasu mění podmínky platby koncesionářských poplatků u firem. Nově nebudou platit za každý přijímač, ale podle počtu zaměstnanců. Podle vlády nejde o snahu získat od firem další peníze do rozpočtu, změna má naopak podnikatelům finančně ulevit. Podle odborníků jsou poplatky od firem službou celé společnosti.
/FOTOGALERIE/ Bohatý doprovodný program budou mít o víkendu 9. a 10. září třiadvacáté Jiřinkové dny v zahradnictví Dahlia ve Slovči u Městce Králové, kde si zájemci mohou nakoupit široký sortiment trvalek a skalniček, hrnkové chryzantémy, pokojové květiny, cibuloviny, okrasné keře, substráty, hnojiva a další zboží.
Ústavní soud (ÚS) se odmítl zabývat právní úpravou koncesionářských poplatků za média veřejné služby. S ústavní stížností a návrhem na zrušení dvou pasáží v zákonech o Českém rozhlase a České televizi se na soud obrátil muž s právním vzděláním, který neuhradil televizní poplatek za 13 měsíců v letech 2019 a 2020. Povinnost zaplatit České televizi dlužných 1755 korun mu uložil Okresní soud v Opavě. Ústavní soudci nenašli důvod k zásahu, opavský soud své rozhodnutí řádně odůvodnil, zjistila ČTK z usnesení v soudní databázi.
Až na sto šedesát korun měsíčně má vzrůst od roku 2025 televizní koncesionářský poplatek. Jeho zvýšení plánuje vláda. V současné době poplatek činí sto pětatřicet korun měsíčně. Navýšení se bude týkat i rozhlasového koncesionářského poplatku. Místo nynějších pětačtyřiceti korun měsíčně lidé zaplatí pětapadesát korun.
Od 1. ledna 2025 se má rozšířit okruh plátců televizních a rozhlasových poplatků. Povinnost platit poplatky za Českou televizi a Český rozhlas se rozšíří z domácností s televizí a rádii také na majitele chytrých mobilních telefonů a notebooků. Výběr se tak má dotknout o téměř čtvrt milionů osob více, než je tomu nyní.
Souboj znalců se ve středu odehrál u Městského soudu v Praze. U něj se rozplétá případ vraždy, ve kterém jsou obžalovány dvě ženy – zubařka z Kutné Hory a pedagožka z Prahy. Obětí je partner jedné z nich a celá kauza je spojena s činností sekty, v jejím čele kutnohorský léčitel stál. Zubařce hrozí až 20 let vězení, pedagožce navrhuje žalobkyně trest nižší 12 let. Spor mezi znalci se týká toho, zda obžalované trpěly, či netrpěly bludy. To totiž může být podstatné pro kvalifikaci činu a odpovědnost obou žen za své jednání.
Souboj znalců se ve středu odehrál u Městského soudu v Praze. U něj se rozplétá případ vraždy, ve kterém jsou obžalovány dvě ženy – zubařka z Kutné Hory a pedagožka z Prahy. Obětí je partner jedné z nich a celá kauza je spojena s činností sekty, v jejím čele kutnohorský léčitel stál. Zubařce hrozí až 20 let vězení, pedagožce navrhuje žalobkyně trest nižší 12 let. Spor mezi znalci se týká toho, zda obžalované trpěly, či netrpěly bludy. To totiž může být podstatné pro kvalifikaci činu a odpovědnost obou žen za své jednání.
Koncesionářský televizní poplatek se od začátku roku 2025 pravděpodobně zvýší o 25 korun na 160 korun měsíčně a rozhlasový vzroste o deset korun na 55 korun za měsíc. Počítá s tím návrh takzvané velké mediální novely, na kterém se shodli zástupci vládní koalice. Na tiskové konferenci to uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS).
V přízemní místnosti českobudějovického obchodního centra IGY už se shromáždil pestrý soubor oblíbených módních doplňků. Kabelky doplní i šátky nebo korále. V úterý přibyla várka z Lišova.
Fotbalisté prvoligového Dynama sice z daleké pohárové cesty dojeli v úterý z Velkých Hamrů až pozdě večer, přesto už ve středu ráno měli na programu dopolední trénink.
Úzkokolejka jezdící z Jihočeského kraje do Obrataně na Pelhřimovsku získá zpět povolení k provozu. Zatím jen pro pracovní stroje. Provoz na úzkokolejné místní dráze byl přerušen loni v říjnu.
Nové standardy pro vzhled dlažby na ulicích nebo náměstích použilo vůbec poprvé Brno. Ve čtvrtek o tom informoval Český rozhlas. Podle něj může taková dlažba v horkých letních dnech pomoct ulice ochladit o pět stupňů Celsia oproti obvyklým kostkám.
Aleš Tvrdík, vítěz mnoha soutěží u nás i v zahraničí a mimo jiné také první klarinetista Symfonického orchestru Českého rozhlasu, zahrál na Mírovém náměstí před jabloneckou radnicí. Koncertoval tam spolu s členy operního orchestru divadla F. X. Šaldy v Liberci.
Fotograf a pravidelný přispěvatel do rubriky Čtenář reportér Martin Stehlík zachytil při svých toulkách připomínky události z 21. srpna 1968 v Praze, od které uplynulo již 55 let.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Setkání lidí, projevy představitelů státu, koncerty i výstavy připomínají v pondělí 21. srpna 55. výročí začátku okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou. Invaze začala v noci z 20. na 21. srpna 1968 a již první den okupace zemřely při střetech s vojáky nebo při okupanty zaviněných dopravních nehodách desítky obyvatel Československa.
To nejlepší, co lze dělat s traumaty, je vypořádat se s nimi. Ne cestou černobílého vidění světa, ale snahou o poznání faktů i emocí dané doby. Prezident Petr Pavel to řekl v projevu při připomínce 55. výročí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy u budovy Českého rozhlasu. Prezident republiky se vzpomínkové akce zúčastnil po mnoha letech.
/VIDEO, FOTO/ Někoho z nich naučil česky jeden z rodičů či prarodičů, někteří se s jazykem svých předků seznamují až nyní, ale pamatují si, jak se doma pekla vánočka a škrábaly kraslice. Podporu krajanům zejména v oblasti vzdělávání a kultury poskytuje Vláda České republiky.
/VIDEO, FOTO/ Starší lidé, kteří už něco pamatují, si v pondělí 21. srpna mohou na Výstaviště Praha přijít pro vzpomínku – a mladí pro poučení. Areál, který před půlstoletím nesl označení PKOJF neboli Park kultury a oddechu Julia Fučíka (což se skutečně vžilo, i když v běžném hovoru Pražané chodili spíš do „Juldy Fuldy“), se v pondělí odpoledne stane ohniskem připomínky srpnových událostí roku 1968.
V pátek 25. srpna v 19 hodin zazní první tóny čtvrtého ročníku mezinárodního festivalu Květnovské hudební slavnosti. Vedle tří představení v kostele svatého Michaela archanděla v Blatně poblíž Chomutova a v poutním kostele Navštívení Panny Marie v Květnově bude veřejnosti otevřen i mistrovský pěvecký kurz pro budoucí profesionály zaměřený na hudbu německého klasicismu.
Z lokální kauzy ohledně neoprávněného užívání titulu Ing. krumlovským místostarostou Daliborem Uhlířem, která rozvířila celkem poklidnou letní atmosféru ve městě a mohla splasknout stejně rychle, jako začala, se během tří týdnů stala záležitost republiková.
V Havlíčkově Brodě začíná tuto neděli týdenní Letní žurnalistická škola (LŽŠ) pro studenty nejen z České republiky. Součástí jsou v týdnu od 14. do 18. srpna i odpolední a večerní debaty s výraznými osobnostmi novinářské i společenské sféry. Letos přijede například youtuber a influencer Kovy, herec a politik Milan Kňažko nebo moderátoři a novináři předních českých televizí. Debaty v klubu OKO na Smetanově náměstí jsou pro veřejnost zdarma.
/FOTO, VIDEO/ Páteční večer a následně i noc 11. srpna se v Kutné Hoře nesly ve znamení charitativního Běhu pro Světlušku, který ve městě stříbra pořádá spolek Club Deportivo v předvečer běžeckého závodu Dačického 12.
Chystáte se na dovolenou a berete s sebou kola? Pak se dobře ujistěte, že máte nosiče kol v dobrém stavu a že víte vše o tom, jak do nich kola správně upevnit a jak je převážet, abyste nedostali tučnou pokutu. Je lepší pořídit si nosič kol na střechu nebo raději za auto? A jaké jsou nejčastější chyby při upevňování kol do nosičů?