Ve věku 81 let po dlouhé nemoci zemřel český architekt chorvatského původu Vlado Milunić, který se do povědomí veřejnosti dostal jako spoluautor Tančícího domu v Praze. Uvedl to dnes Český rozhlas s odvoláním na architektovu rodinu. Rodák z Chorvatska, který od mládí žil v Česku, byl znám i svými názory na podobu pražských sídlišť či jako spoluautor řady sociálních staveb. Jako pedagog působil na Českém vysokém učení technickém (ČVUT), kde vystudoval architekturu.
Dlouho prázdný objekt při silnici mezi Žatcem a Bezděkovem se zřejmě dočká nového využití. V roce 1995 byl zkolaudován na výrobu bionafty, jeho současný majitel, společnost Ceres Revi s vlastníky z Ukrajiny a Švýcarska, chystá změnu užívání. V areálu chce vyrábět dřevěné pelety.
Někteří zaměstnanci brněnského dopravního podniku začali ve čtvrtek s protestní akcí. Požadují vyšší platy. Jednání odborových svazů a dopravce zatím k dohodě nedospělo. „Neberte prosím žádné ‚služby z volna‘, přesčasy se snažte vybírat ve formě náhradního volna, nedojíždějte služby. Dílenští pracovníci nedělejte nic nad rámec svých povinností. Jen tak uvidíme, jestli je naše práce tak zbytečná, aby nemohla být lépe ohodnocena," napsali ve výzvě nespokojení kolegové. Oslovovali řidiče, brigádníky, důchodce i pracovníky v dílnách.
V mládeži hájil barvy fotbalové Slavie, zahrál si za pražskou Duklu i za Viktorii Žižkov. Později se ale Pavel Tylšar rozhodl fotbal postavit na druhou kolej a upřednostnil vysokoškolské studium žurnalistiky. V současnosti jako reportér Českého rozhlasu pokrývá vrcholový fotbal a sám si chodí kopnout už jen v I. A třídě za Dubeč. „Bylo to dobré rozhodnutí, neměnil bych,“ vypráví čerstvý otec, jehož hlas můžete dobře znát z rádia.
Stovky Přerovanů se přišly v pondělí odpoledne rozloučit se zpěvákem Pavlem Novákem, který nečekaně zemřel ve věku 57 let. Lidé stáli s kyticemi a věnci před kostelem svatého Vavřince už půl hodiny před zahájením smutečního obřadu a svatostánek se zaplnil do posledního místa. Když rakev v doprovodu zarmoucených příbuzných opouštěla kostel, ozval se obrovský aplaus.
Stovky Přerovanů se přišly v pondělí odpoledne rozloučit se zpěvákem Pavlem Novákem, který nečekaně zemřel ve věku sedmapadesáti let. Lidé stáli s kyticemi a věnci před kostelem svatého Vavřince už půl hodiny před zahájením smutečního obřadu a svatostánek se zaplnil do posledního místa. Když rakev v doprovodu zarmoucených příbuzných opouštěla kostel, ozval se obrovský aplaus.
Příběh narkomanky, která v oblíbeném seriálu České televize svojí výpovědí pomůže policistům vypátrat dva brutální vrahy, se ve skutečnosti odehrál trochu jinak. Žena z Ústí nad Labem začala v realitě vypovídat až po zatčení, později byla za pašování drog odsouzena na deset a půl roku vězení.
Příběh narkomanky, která v oblíbeném seriálu České televize svojí výpovědí pomůže policistům vypátrat dva brutální vrahy, se ve skutečnosti odehrál trochu jinak. Žena z Ústí nad Labem začala v realitě vypovídat až po zatčení, později byla za pašování drog odsouzena na deset a půl roku vězení.
Podnikatel Zakaría Nemrah stíhaný v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP) je na svobodě. Z vazby na Pankráci byl po téměř třech měsících propuštěn na kauci.
Vládě Petra Fialy (ODS) nedůvěřuje 55 procent Čechů. Více než dvě třetiny lidí pak nejsou spokojeny s tím, jak kabinet bojuje s rostoucími cenami energií. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas (ČRo). Uskutečnil se 6. a 7. září a zúčastnilo se ho více než tisíc lidí.
/FOTO/ V Máchově divadle se v úterý 6. září konala vernisáž výstavy Miroslava Zimmera „Objektivně vzato XXL“. Ta navazuje na jeho předchozí stejnojmenné výstavy (I., II. a III.) Přídomek XXL naznačuje nejen, že jde o „větší balení“, ale v obráceném pořadí je zároveň šifrou římských číslic životního jubilea autora.
Počátkem září odstartovalo druhé kolo Milostivého léta, tedy tříměsíčního období, během něhož se někteří lidé v exekuci mohou zbavit svých dluhů. Týká se dlužníků u státních a veřejných institucí, třeba za jízdy načerno nebo neplacení za odpad či zdravotní pojištění. Musí ovšem do konce listopadu zaplatit původní dlužnou částku a odměnu exekutorovi ve výši 1815 korun. V tom případě ale ušetří za úroky a penále, které mohou činit až několikanásobek původní dlužné částky.
Slévárna Heunisch v brněnské Líšni nesplnila požadavky, které jí uložil Krajský úřad Jihomoravského kraje. Požadavky v podobě předložení pachové studie a návrhů technického řešení na snížení emisí z provozu měli její zástupci dodat k poslednímu srpnu. Poslední den lhůty však dodali pouze jejich část. Požadavky úřad podmínil její provoz. Informaci jako první přinesl Český rozhlas.
V Česku ve čtvrtek začíná druhé kolo takzvaného milostivého léta pro dlužníky, které potrvá do konce listopadu. Lidé se budou moci zbavit snadněji exekucí na dluh u veřejných institucí. Pokud uhradí původní dlužnou částku, neboli jistinu, a 1815 korun exekutorovi, úroky, penále a další platby se jim odpustí a exekuční řízení skončí. Akce se týká jen exekucí, které začaly před loňským 28. říjnem. Není pro lidi v insolvenci. Podrobné informace o podmínkách a postupu jsou na webu www.milostiveleto.cz.
Psychoterapeutka Magda Bartošová působila v 90. letech jako zahraniční zpravodajka a komentátorka Svobodné Evropy a Českého rozhlasu či jako vysokoškolská pedagožka na Katedře pedagogiky a psychologie na Technické univerzitě Liberec. Na jaře 2022 se zapojila do iniciativy #hlavunadvodou, jež díky penězům od dárců bezplatně poskytuje psychoterapeutické služby lidem zasaženým válkou na Ukrajině. Vzhledem k docházejícím financím však museli pozastavit příjem nových klientů.
Za prací jezdí moderátorka a herečka dlouhé trasy do všech koutů republiky. V autě si tedy zařídila něco jako druhou domácnost. Co dalšího na sebe prozradila?
Následující rozhovor se zpěvačkou Hanou Zagorovou je dost možná posledním, který poskytla. Vznikl loni v září pro pořad Českého rozhlasu Zlín Na pohovce Jožky Kubáníka. Pár dnů poté jedna z nejoblíbenějších osobností české hudební scény zkolabovala, vzápětí se začaly vršit zdravotní komplikace a o necelý rok později, v pátek 26. srpna 2022, zemřela.
Vědci z Centra polymerních systémů zlínské univerzity vyvinuli ekologicky šetrné hydrogely, které pomohu udržet vodu v půdě. Zvýší retenční schopnosti půdy a sníží negativní dopady sucha na zemědělství.
/ROZHOVOR/ Zkuste zavřít oči a pomalu přeběhnout hřiště. Zkuste zavřít oči a usednout s kamarádem na kolo, nebo přeplavat bazén. To je přeci nemožné! Nevidomý Ondra s kamarádem Markem z Děčína zvládnou i maraton a triatlon. Naposledy o víkendu u jezera Milada.
Divadlo Lampion v Kladně pořádá od pátku 26. srpna do neděle 28. srpna třetí ročník mezinárodního loutkového festivalu Amplion. O zahájení, které proběhne na náměstí Starosty Pavla, se postarají artisté souborů V.O.S.A. a Long vehicle cirkus, ale nebudou chybět ani herci Divadla Lampion. Celý festival zahájí patronka letošního ročníku, herečka a spisovatelka Vlastina Svátková.
Vstup do života neměl čtyřiadvacetiletý Daniel Klement z Jirkova vůbec jednoduchý. Narodil se jako nevidomý. Díky přirozenému nadšení pro hudbu se ale sám naučil hrát na několik hudebních nástrojů a dnes studuje na pražské konzervatoři a střední škole Jana Deyla hru na klavír a klarinet. Dále hraje na saxofon, kytaru, ukulele, foukací harmoniku, Panovu flétnu a bubnuje na cajon.
Na mnoha místech v Česku si v neděli lidé připomněli výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou do bývalého Československa v srpnu 1968. Řada politiků spojila ve svých vyjádřeních tehdejší invazi se současnými událostmi na Ukrajině, která čelí ruské vojenské agresi.
Výročí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy v roce 1968 je podle premiéra Petra Fialy (ODS) připomínkou toho, jak je svoboda křehká. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu nebyla tato připomínka nikdy aktuálnější než dnes, řekl předseda vlády při pietním aktu před budovou Českého rozhlasu v Praze. Události srpna 1968 přirovnávali k válce na Ukrajině i další řečníci.
Setkání lidí, projevy představitelů státu i piknik nebo koncert dnes připomenou 54. výročí začátku okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou. Invaze začala v noci z 20. na 21. srpna 1968 a již první den okupace zemřely při střetech s vojáky nebo při okupanty zaviněných dopravních nehodách desítky obyvatel Československa.
Zatímco Rumcajs je jen fiktivní postavou, loupežník Babinský skutečně žil. Narodil se 20. srpna 1796 v Pokraticích, které jsou dnes součástí Litoměřic. Ačkoliv byl vrahem, nikdy nebyl za vraždu odsouzen.
Zatímco Rumcajs je jen fiktivní postavou, loupežník Babinský skutečně žil. Narodil se před 226 lety, konkrétně 20. srpna 1796 v Pokraticích, které jsou dnes součástí Litoměřic. Ačkoliv byl kromě zbojníka i vrahem, nikdy nebyl za vraždu odsouzen.
V následujících měsících budou mít Češi znovu mimořádnou šanci zbavit se letitých dluhů. Od září do listopadu se zopakuje takzvané Milostivé léto. Dlužníci na zdravotním pojištění nebo za pokuty od městských dopravních podniků budou mít možnost se svých závazků zbavit za zlomek částky, kterou od nich vymáhá exekutor.
Mimořádnou šanci zbavit se letitých dluhů budou mít během následujících měsíců dlužníci z celé republiky. Od září do listopadu se zopakuje takzvané Milostivé léto. Dlužníci na zdravotním pojištění nebo za pokuty od městských dopravních podniků budou mít možnost se svých závazků zbavit za zlomek částky, kterou od nich vymáhá exekutor.
Mimořádnou šanci zbavit se letitých dluhů budou mít během následujících měsíců dlužníci z celé republiky. Od září do listopadu se zopakuje takzvané Milostivé léto. Dlužníci na zdravotním pojištění nebo za pokuty od městských dopravních podniků budou mít možnost se svých závazků zbavit za zlomek částky, kterou od nich vymáhá exekutor.
Mimořádnou šanci zbavit se letitých dluhů budou mít během následujících měsíců dlužníci z celé republiky. Od září do listopadu se zopakuje takzvané Milostivé léto. Dlužníci na zdravotním pojištění nebo za pokuty od městských dopravních podniků budou mít možnost se svých závazků zbavit za zlomek částky, kterou od nich vymáhá exekutor.
V sobotu to v Kutné Hoře bylo hlavně o běhu, po páteční noční Světlušce, kdy se vybralo pro nadační fond Českého rozhlasu, který pomáhá nevidomým spoluobčanům, přesně 14 799 Kč, se v sobotu běžel hlavní závod. V něm vybojoval prvenství kolínský borec Roman Pazdera. Porazil tak Jiřího Milera, vítěze posledních čtyř ročníků.
V sobotu to v Kutné Hoře bylo hlavně o běhu, po páteční noční Světlušce, kdy se vybralo pro nadační fond Českého rozhlasu, který pomáhá nevidomým spoluobčanům, přesně 14 799 Kč, se v sobotu běžel hlavní závod. V něm vybojoval prvenství kolínský borec Roman Pazdera. Porazil tak Jiřího Milera, vítěze posledních čtyř ročníků.
V sobotu to v Kutné Hoře bylo hlavně o běhu, po páteční noční Světlušce, kdy se vybralo pro nadační fond Českého rozhlasu, který pomáhá nevidomým spoluobčanům, přesně 14 799 Kč, se v sobotu běžel hlavní závod. V něm vybojoval prvenství kolínský borec Roman Pazdera. Porazil tak Jiřího Milera, vítěze posledních čtyř ročníků.
Pročítat texty nebo sledovat videa na webech je pro velkou část společnosti samozřejmostí. S bariérami se ale potýkají lidé s postižením sluchu či zraku.
Alena Zárybnická patří bezesporu mezi nejznámější české meteorology a moderátory počasí. Od roku 1997 moderuje v České televizi pořad Předpověď počasí. Exkluzivně pro Deník zavzpomínala na povodně v roce 2002 a přiblížila současnou podobu předpovědí počasí.
Naděje, že obyvatelé Liblic a vůbec celého okolí Českého Brodu nepřijdou o „své“ vysílače, se opět trochu zvětšila. Lidé jsou ale opatrní. „Alespoň do konce roku by vysílače měly být zachovány,“ řekla Ivana Havlínová, která s Irenou Kuklovou, kolegyní ze Spolku přátel obce Liblice, bojuje za zachování unikátní stavby, jež je nejvyšší v republice (355 metrů).
Naděje, že obyvatelé Liblic a vůbec celého okolí Českého Brodu nepřijdou o „své“ vysílače, se opět trochu zvětšila. Lidé jsou ale opatrní. „Alespoň do konce roku by vysílače měly být zachovány,“ řekla Ivana Havlínová, která s Irenou Kuklovou, kolegyní ze Spolku přátel obce Liblice, bojuje za zachování unikátní stavby, jež je nejvyšší v republice (355 metrů).
Čtrnáctý ročník Dačického 12 je opět tady a to sice o nadcházejícím víkendu 12. a 13. srpna. Letos přináší organizátoři z Clubu deportivo několik novinek jako například ještě bohatší doprovodný program, hudbu střídá film aneb stylové promítání snímku Zátopek v pátek ve 21.45 hodin u chrámu svaté Barbory. Samozřejmě až po doběhu Světlušky, charitativního běhu pro nadační fond Českého rozhlasu ztemnělou Kutnou Horou, startuje se v pátek ve 21.20 hodin.
Čtrnáctý ročník Dačického 12 je opět tady a to sice o nadcházejícím víkendu 12. - 13. srpna. Letos přináší organizátoři z Clubu deportivo několik novinek jako například ještě bohatší doprovodný program, hudbu střídá film aneb stylové promítání snímku Zátopek v pátek ve 21:45 u svaté Barbory. Samozřejmě až po doběhu Světlušky, charitativního běhu pro nadační fond Českého rozhlasu ztemnělou Kutnou Horou, startuje se v pátek 12. 8. ve 21:20.
Čtrnáctý ročník Dačického 12 je opět tady a to sice o nadcházejícím víkendu 12. - 13. srpna. Letos přináší organizátoři z Clubu deportivo několik novinek jako například ještě bohatší doprovodný program, hudbu střídá film aneb stylové promítání snímku Zátopek v pátek ve 21:45 u svaté Barbory. Samozřejmě až po doběhu Světlušky, charitativního běhu pro nadační fond Českého rozhlasu ztemnělou Kutnou Horou, startuje se v pátek 12. 8. ve 21:20.
Když se český básník a prozaik Karel Hynek Mácha procházel v roce 1833 po Krkonoších, jen těžko ho mohlo napadnout, že se jeho trasa později stane terčem zájmu všech pivařů. Již devátým rokem se totiž pořádá Krkonošská pivní stezka. Na výběr máte dvě trasy, na nichž postupně navštívíte pět místních pivovarů a můžete se zúčastnit i soutěže o ceny. Krkonošská pivní stezka je výlet, který by měl každý pivař alespoň jednou v životě absolvovat.
Tropické třicítky jsou v severočeských městech v posledních dnech běžné, v pátek 5. srpna se má teploměr vyšplhat až k 35 stupňům Celsia. Byť přicházející víkend láká k opalování a odpočinku u vody, tak přílišné slunění a chytání bronzu škodí. Podle slov záchranářů jsou však lidé obezřetní.
Slovácko přišlo o jednu ze svých výrazných dominant. K zemi se ve čtvrtek 28. července, po více než 70 letech, poroučely oba 270metrové vysílače u Topolné na Uherskohradišťsku. Ty byly až do konce loňského roku funkční a do éteru po celé zeměkouli šířily signál Českého rozhlasu na středních a dlouhých vlnách.
Hašení přírodních požárů, jako je současný ve Hřensku, vyžaduje kromě lidské síly také nasazení pozemní i vzdušné techniky pro rychlou dopravu vody do místa určení. V Českém Švýcarsku zasahuje několik vrtulníků a také letadel. Posádka helikoptéry nabírá vodu z Labe bez přistání do speciálního vaku zavěšeného na lanech pod strojem. Nad požárem zasaženým lesem pak vodu vypustí. Podobně jako letadla. Těm však do nádrží na zemi natankují vodu hasiči ze svých cisteren.
Také kladenští dlužníci v exekuci dostanou od září znovu šanci, jak splatit svůj dluh za výhodných podmínek, díky tomu, že vláda rozhodla o pokračování oddlužovací akce Milostivé léto II. Minulé Milostivé léto pomohlo z bezvýchodné situace desetitisícům lidí.
Máte doma nepotřebné či okoukané, ale stále pěkné kabelky, které by mohly někomu udělat radost? Darujte je do sbírky pro osmý ročník Kabelkového veletrhu, na který si každoročně do budějovického IGY Centra nacházejí cestu tisíce lidí. Kabelky při veletrhu, který se letos v IGY uskuteční 14. září od 10 hodin, prodáme za symbolické ceny. Výtěžek pak s Nadačním fondem Jihočeské naděje rozdělíme talentovaným dětem z jihu Čech na další rozvoj jejich nadání. Kabelky zatím můžete nosit na sběrná místa po celém kraji, jejichž seznam najdete níže.
Původně soukromý semafor u bývalé pasovky v Bílině už patří městu. Převzetí schválili zastupitelé, město se dohodlo s majitelem na převodu. Světelné řízení dopravy na křižovatce tu před zhruba 20 lety nechal vybudovat soukromník, který tu měl areál v bezprostředním sousedství silnice. Semafory měly usnadnit výjezd z jeho pozemku do křižovatky.
Sedmdesáté výročí založení oslaví nadcházející neděli 17. července koncertem ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm známý Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů (BRLON). Vystoupení začíná v Dřevěném městečku v 15 hodin.
/ANKETA/ Hokejový klub LHK Jestřábi Prostějov se začátkem nového týdne odtajnil podobu nového loga. Na první pohled moderně působící znak okamžitě vyvolal vlnu diskuzí nejen u prostějovských fanoušků. Jejich účastníci se de facto rozdělili na dva tábory. Do kterého patříte vy? Hlasujte v anketě pod článkem. Zatímco na sociální síti Facebook logo nejprve sklidilo poměrně slušný úspěch, na Twitteru schytali Jestřábi solidní kritiku.