/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Když hořčici, tak z Břvan. Právě v této typicky zemědělské obci na Lounsku se vyrábí už skoro třicet let. Základem je stejnojmenná plodina, která se pěstuje na polích v blízkém i širším okolí. Měsíčně se této neodmyslitelné součásti grilování, opékání a další přípravy jídla nejen v české kuchyni vyrobí v Břvanech několik set tun, vyváží se také na Slovensko či do Maďarska.
Silné globální téma. A velký úspěch v konkurenci desítek tvůrců. Blanenský dokumentarista Stanislav Komínek si z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech přivezl prestižní ocenění. V soutěži českého kola Nespresso Talents 2021 obsadila jeho krátká verze snímku Ve stínu kakaovníku třetí místo.
Porážkou 81:83 vstoupili basketbalisté BK ARMEX Děčín do základní skupiny B Federálního poháru, kterou pořádají. Svěřenci Tomáše Grepla nestačili na USK Praha.
Jeřáby v pátek 3. září přemístily na základovou desku na náměstí Velké mostecké stávky těžké díly Památníku hornických tradic a důlních neštěstí. Práce koordinovali jeho autoři, manželé Klaškovi.
Úspěšné letní hrané prohlídky v klášteře Želiv na Pelhřimovsku mohou diváci spatřit už jen tuto sobotu 4. září. Prohlídky začínají od 14.00, 16.00, 18.00 a 20.00 hodin, kdy se rozehrají příběhy z dávné minulosti.
/ROZHOVOR/ Oslava dvacátých festivalových narozenin se stala příležitostí pro speciální a dlouho toužený dárek – kompozici nové skladby přímo pro Lípu Musicu.
Úspěšné letní hrané prohlídky v klášteře Želiv na Pelhřimovsku mohou diváci spatřit už jen tuto sobotu 4. září. Prohlídky začínají od 14.00, 16.00, 18.00 a 20.00 hodin, kdy se rozehrají příběhy z dávné minulosti.
Čtyřiašedesát představení od souborů ze sedmi zemí uvede v Plzni od 15. do 23. září 29. ročník mezinárodního festivalu Divadlo. Mezinárodní program nabídne soubory z Belgie, Francie, Itálie, Litvy, Polska, Slovenska, diváci nepřijdou ani o výběr toho nejlepšího z českých divadel.
Úspěšné letní hrané prohlídky v klášteře Želiv na Pelhřimovsku mohou diváci spatřit už jen tuto sobotu 4. září. Prohlídky začínají od 14.00, 16.00, 18.00 a 20.00 hodin, kdy se rozehrají příběhy z dávné minulosti.
/FOTOGALERIE/ V Osoblaze se chystá v sobotu 4. září desátý ročník tradičního gastrofestivalu Ochutnej Osoblažsko. Je to ideální příležitost spojit gurmánské a železniční zážitky a udělat si výlet do Osoblahy po úzkokolejce.
Basketbalisté BK ARMEX Děčín finišují s přípravou na novou sezonu. Svěřenci Tomáše Grepla udolali v posledním přátelském zápase Královské Sokoly z Hradce Králové 73:71.
Kdyby vás v sobotu vBrně tak trochu štípaly oči, nedivte se. Je to tím, že v jedenáct hodin odstartuje 9. ročník akce Chillibraní a Chilližrout!Pěkně ostrá akcička, která má vBrně již svou tradici a spoustu příznivců, první zářijovou sobotupobaví všechny návštěvníky. I když se již podruhé uskutečnívmenším měřítkua bez vstupného, neztratí na kvalitě. Chilli bude vonět všude! Zlatým hřebem akce bude v šest hodin souboj chilližroutů o titul Mistra ČR a SR v pojídání pálivého.
/VIDEO/ První poprázdninovou výstavou zahájenou v rakovnické Rabasově galerii je přehlídka fotografické práce Josefa Chrástky. Vernisáž se konala ve čtvrtek 2. září ve Výstavní síni na rakovnické radnici. Autor, který prožil v Rakovníku značnou část svého produktivního života a před lety se odstěhoval do Aše, je stále aktivním členem fotoklubu Amfora.
Zatímco měl basketbal 3x3 v červenci v Tokiu olympijskou premiéru, odehrály se o prázdninách u nás i na Slovensku formou turnajů nejvyšší soutěže v tomto sportu. Z řady regionálních týmů dosáhly největších úspěchů hráčky Slávie Ostravská univerzita Michaela Drtilová, Adéla Morávková, Kateřina Káňová, Gabriela Busková (Stella Tarkovičová).
Laurencia Helásková z Podbořan fotografuje téměř celý svůj život. Pořizuje portréty, rodinné i svatební fotografie. Nejvíc ji ale baví fotit přírodu, zvířata a zátiší. A jde jí to. Alespoň soudě podle úspěchů v největší fotografické soutěži v Česku a na Slovensku. Stejně jako loni, i letos vyhrála jednu z kategorií soutěže Fotograf roku, kterou řadu let pořádá časopis FotoVideo.
S krátkou přestávkou už čtvrtým rokem mohou turisté o letní sezóně potkat usměvavou, letos 59letou, Janu Lazengovou u vstupu na 22 metrů vysokou rozhlednu na Velkém Lopeníku. Zájemcům umožní nejen vstup na vyhlídku.
Skvělý mezinárodní mládežnický turnaj ročníků 2012 a mladší uspořádal FK Liptál. 16 týmů z Čech a Slovenska svedlo mnoho zajímavých bojů, přičemž celkovým vítězem se stal Trenčín.
Vesna je dívčí kapela zpěvačky a textařky Patricie Fuxové. V listopadu 2018 vydala debutovou desku Pátá bohyně, za niž získala nominaci Ceny Anděl na Objev roku. Na podzim 2019 odjela první klubové turné MyaVy po Čechách a Slovensku.
Dva měsíce po oslavě čtyřicátých narozenin ukončil bohatou hokejovou kariéru. Bývalý brankář Beranů Tomáš Duba se tak rozhodl na začátku září. Dvojnásobný juniorský mistr světa o tom informoval na oficiálním instagramovém účtu.
Úspěšné letní hrané prohlídky v klášteře Želiv na Pelhřimovsku mohou diváci spatřit už jen tuto sobotu 4. září. Prohlídky začínají od 14.00, 16.00, 18.00 a 20.00 hodin, kdy se rozehrají příběhy z dávné minulosti.
Za dobrodružstvím i zábavou vyrazily tři posádky automobilů z jižních Čech, při poloorientační rallye Gumbalkan najezdily necelých 3 800 kilometrů přes Slovensko, Ukrajinu až do cílového Rumunska. Během své cesty účastníci zájezdu potkali medvědy hnědé a zvládli projet i obávanou romskou osadou Luník.
Poslední srpnový týden se v Brně odehrálo florbalové mistrovství světa juniorů, které výtečně dopadlo pro české barvy. Naši reprezentanti do 19 let prošli až do finále a v něm si v dramatické koncovce došli pro zlato a obhajobu titulu z posledního mistrovství světa v kanadském Halifaxu.
V nové sestavě spolu trénují už měsíc, teď budou mít basketbalistky SBŠ herní premiéru. Na domácím Memoriálu Jiřího Jurdy nastoupí v ostravské hale Tatran v pátek ve 20.30 hodin proti Slovance Mladá Boleslav a v neděli od 11 hodin se utkají se Lvicemi z Hradce Králové.
Koukali jsme na to s otevřenou pusou, protože to bylo asi jediné opatření, které trochu platilo. Tak komentovala mluvčí třebíčské radnice Irini Matrakidisová situaci ohledně rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení vyhlášky, na jejímž základě mohly města vyhlašovat bezdoplatkové zóny.
Členové stříbrského hornického spolku po lockdownové pauze opět pokračují v pravidelných výjezdech za kolegy horníky do jiných krajů a zemí. Tentokrát zavítali na Slovensko.
Horkovzdušné balóny z celé České republiky se po roce opět vracejí k okolí přehrady Rozkoš. Ode dneška budou různobarevné "koráby" brázdit nebe v okolí Ratibořic, České Skalice, Nového Města nad Metují a Náchoda. Čtyřdenní fiesta (setkání) horkovzdušných balónů nazvaná „25 balonů nad Rozkoší“ už dávno překonala hranici 25 účastníků a řadí se letos k největším akcím tohoto typu v České i Slovenské republice. Přečtěte si více v článku.
/FOTOGALERIE/ Opavští basketbalisté jdou znovu do akce. V pátek a sobotu je čekají dva zápasy Federálního poháru v Bratislavě. Jedná se o jeho první fázi. Slezané nejdříve narazí na bratislavský Inter, o den později hrají se Svitem.
Před několika lety zaměstnávali ještě na padesát lidí, dnes jich pracuje v družstvu Agro Petrovice na Znojemsku zhruba polovina. „Hlavně pro mladé lidi není práce v zemědělství žádné terno. Výrobu teď zajišťujeme s minimálním počtem pracovníků, na hranici únosnosti,“ uvedl místopředseda družstva a zootechnik Pavel Herman.
Co se nemohlo konat mezi svátky, uskutečnilo se na sklonku prázdnin. Smutná zpráva se objevila na stránkách Prague Volleyball Games v prosinci loňského roku. Mezinárodní turnaj mládeže musel být kvůli pandemii odložen. Organizátoři však slibovali náhradní termín, a své slovo dodrželi.
ROZHOVOR/ Po ne zrovna ideální letní přípravě vstoupí v sobotu házenkáři Zubří do nového ročníku extraligy. Zrušené zápasy na Slovensku, očkování týmu, dlouhá absence pěti juniorských reprezentantů a nakonec i zranění. S tím vším se musel v létě vypořádat nový zuberský trenér Peter Dávid.
Co má společného chemie a astronomie? Oba vědní obory jsou velkými koníčky sedmašedesátiletého Vratislava Zíky ze Žlutavy. Ten je sice již v důchodu, ale astronomii se věnuje dál. Vyvíjí matematické modely pro navrhování slunečních hodin, které informují o čase a současně zdobí domy, zámky, úřady či školy.
Premiér Andrej Babiš připustil, že jeho vláda loni v září nezvládla epidemii covidu-19 pokud šlo o návrat dětí do škol a lidí z dovolených. Jeho loňský srpnový výrok "Best in Covid" byl ale podle něj vytržen z kontextu a zneužit některými novináři a opozicí. Babiš to řekl před dnešním odletem na Bledské strategické fórum do Slovinska, kde bude s premiéry několika dalších evropských zemí a unijních institucí diskutovat o budoucnosti Evropy, včetně jejího zotavení z pandemie covidu-19.
/FOTO, VIDEO/ Budovy bez střech, mnoho tříd bez oken, před nimi a na nich popadané stromy či jejich části. Tak vypadal areál Základní školy U Červených domků v Hodoníně před dvěma měsíci po průchodu ničivého tornáda.
/FOTO, VIDEO/ Budovy bez střech, mnoho tříd bez oken, před nimi a na nich popadané stromy či jejich části. Tak vypadal areál Základní školy U Červených domků v Hodoníně před dvěma měsíci po průchodu ničivého tornáda.
Za chvíli budeme slavit výročí - 15 let od premiéry filmu Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále. Ten večer, kdy jsem jej viděl v kině, si pamatuju úplně přesně. Byl jsem totiž zasažený výkonem slovenského herce pana Martina Huby v roli vrchního Skřivánka a okouzlil mě natolik, že jsem pak na něj několik dnů myslel.
Železní judisté mají za sebou další ročník prestižního turnaje v Banské Bystrici. Jako každoročně i letos se na turnaj sjela řada špičkových judistů z osmi zemí Evropy. I v této konkurenci se podařilo Hraničanům vybojovat medaili. Tu si domů odváží Vojtěch Kubala, který ve váze do šedesáti kilogramů zvítězil ve třech zápasech a odváží si tak bronz.
Hodonínské gymnázium a obchodní akademie má novou ředitelku. Mezi třemi uchazeči zvítězila pedagožka Kateřina Kouřilová. Ta na ředitelském postu střídá Jiřího Hubačku.
Focení pro nejprestižnější módní časopisy světa, přehlídky nejvěhlasnějších značek. Taková budoucnost zřejmě čeká vítěze letošního ročníku modelingové soutěže Schwarzkopf Elite Model Look. Výsledky porota vyhlásila v pondělí na Pražském hradě.
Během druhé světové války i po ní se Vsetín díky průmyslu rozrůstal co do počtu obyvatel. Těm se však neodstávalo bytů, a tato skutečnost donutila příslušné úřady v roce 1946 vypracovat plán výstavby města, jehož autorem byl architekt a rodák z Krásna nad Bečvou, Václav Hilský. Více se dozvíte v článku Pavla Mašláně, za který moc děkujeme.
/FOTOGALERIE/ Sportovní areál kravařského Buly centra hostil po dva dny mezinárodní žákovský fotbalový turnaj Visegrad Cup. Šlo už o jeho osmý ročník. Do bojů zasáhlo dvacet družstev ze čtyř zemí. Vítězství nakonec putovalo na Slovensko, a to zásluhou Trenčína.
/FOTOGALERIE/ Sportovní areál kravařského Buly centra hostil po dva dny mezinárodní žákovský fotbalový turnaj Visegrad Cup. Šlo už o jeho osmý ročník. Do bojů zasáhlo dvacet družstev ze čtyř zemí. Vítězství nakonec putovalo na Slovensko, a to zásluhou Trenčína.
/FOTOGALERIE/ Tým Olympia Spartan Training Kutná Hora měl opět náročný víkend na více frontách. Jeho závodníci se postavili na start v Třinci, Malinu Brdu i St. Pöltenu.
Ondřej Rudzan po příchodu z Mladé Boleslavi stihl na Slovensku z pozice stopera už třikrát skórovat. Jeho Skalica je navíc po šesti kolech na třetím místě druhé slovenské ligy.
Po osmnácti letech navštíví Slovensko opět papež. Tentokrát to bude František a ani zdaleka nepůjde o návštěvu formální. Čtyřdenní pobyt hlavy katolické církve v jedné z nejreligióznější zemi Evropy mohou věřící leckde jinde ve světě jen závidět.