Může to být zásadní rána českému zdravotnictví, které je dnes z velké části závislé na slovenských lékařích. Předseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr Robert Fico prosadil do programu pro únorové parlamentní volby bod, který má zabránit odchodu mladých slovenských lékařů za hranice.
V loňském roce vyjely české hokejistky do Kanady, kde postoupily na „rybníce“ do čtvrtfinále. Nešlo však o ledajaký rybník, hrálo se mistrovství světa!
Jana Vlasáková je pracovnicí Muzea Štěpánovska v Trhovém Štěpánově. A v této práci se našla. Když byl vyhlášen konkurz na tuto pozici, řekla si, že by bylo fajn zkusit posunout se v životě tímto směrem. Přihlásila se na výběrové řízení a místo získala. Kromě toho je členkou spolku Kalňáci, který si klade za cíl různými aktivitami pěstovat lásku ke krajině, ke kultuře a k sobě navzájem.
Ani jeden ze dvou testovaných hráčů si nakonec nabídku smlouvy od Sigmy nevybojoval. Ekvádorský útočník Luis Arroyo i slovenský záložník Martin Adamec tak v týmu končí a na soustředění do Turecka už nepoletí.
Mladí táborští ploutvaři absolvovali první závody v novém roce. V sobotní Velké ceně Přerova, které se zúčastnilo 17 klubů a oddílů z České republiky i Slovenska, prokázali výbornou formu a nechali se unášet na vítězné vlně.
/ROZHOVOR/ Doma má stovky fotek posedů. Myslivecké kazatelny fotí Jan Holkup (39) už 11 let, z fotografií nyní vytvořil výstavu, která je ještě měsíc k vidění v Galerii Fons v Pardubicích.
Boleslavští otužilci se v sobotu 18. ledna vrhli do ledové Jizery v rámci druhého ročníku Soutěže zimních plavců na Jizeře. Na tratích o délce 1000m, 750m, 500m, 250m poměřilo své síly 190 plavců. Trať dlouhá 100 metrů byla pro začínající a rekreační otužilecké plavce. Soutěže se účastnili také zahraniční plavci ze Slovenska, Polska a Kypru.
Čtvrtým dnem pokračovalo na Slovensku hlavní líčení v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Dnes u speciálního soudu v Pezinku nedaleko Bratislavy vypovídal podnikatel Norbert Bödör, po něm zakladatel finanční skupiny Penta Jaroslav Haščák. Jednání bude pokračovat v úterý.
Ve sportovní hale ZŠ Čapkova v Klatovech se uskutečnil již 15. ročník turnaje v halové kopané seniorů nad 45 let. Vítězství po roce obhájil slovenský tým Power Zákopčie v čele se Stanislavem Jarabicou, s pěti góly nejlepším střelcem turnaje.
Hráčky Sportovního centra mládeže při BK Strakonice Adéla Junková (reprezentace U 16) a Zuzana Bártů (přišla v letošní sezoně na hostování do extraligy U 17 z BK Sojky Pelhřimov, reprezentace U 15) se zúčastnily reprezentačních turnajů na Slovensku (Levice) a ve Francii.
Přípravný turnaj za sebou mají házenkáři extraligového Jičína. Ten svěřenci trenérů Petra Mašáta a Aleše Babáka odehráli v Povážské Bystrici na Slovensku. A v turnaji nakonec skončili na třetím místě ze čtyř.
Německé nápisy na vozidlech a ne zcela funkční odbavovací systém. Nástup nového železničního dopravce Arriva na tratě v Libereckém kraji provázely na počátku problémy. Jedním z jejich důvodů mohl být i krátký čas na přípravu. O tom, kdo bude od prosince 2019 zajišťovat dopravu na takzvané Ještědské železnici, totiž krajští radní rozhodli teprve v únoru. Arriva tak měla na sehnání vlaků či zaměstnanců jen deset měsíců.
Na jaře začíná taneční sezóna. Jsou vyhlašovány různé taneční soutěže na amatérské i vyšší úrovni, jež jsou věnovány začínajícím i pokročilým tanečním skupinám, tanečním školám, volnočasovým zařízením.
/REPORTÁŽ/ Specifická vůně se vtírá člověku do nosu hned při vstupu. Zelí. A ještě v kombinaci s pálenkou. Vražedná kombinace, ale přitom tak oblíbená. V Mikulčicích na Hodonínsku čím dál oblíbenější. Dokazují to každoroční zvyšující se počty návštěvníků tradičního koštu pálenek a kysaného zelí. Letos se v prostorách místního kulturního domu koná už podevatenácté.
Na konci třetí desítky dojela Lucie Charvátová v biatlonové stíhačce v rámci závodů Světového poháru v německém Ruhpoldingu. Vítězství pro sebe získala Norka Tiril Eckhoffová, povedený závod absolvovala Paulina Fialková ze Slovenska, která skončila na druhém místě.
/FOTOGALERIE/ V Regionálním muzeu Mělník je od pátku 17. ledna k vidění zajímavá výstava s názvem Proměny tvaru a dekoru ve fajánsi a jemné kamenině ze 17. až 19. století. Vystavené exponáty patří do soukromé sbírky významné vědecké osobnosti minulého století, jakou byl vynikající ortopéd profesor Miroslav Jaroš, přednosta 1. kliniky pro ortopedickou chirurgii Univerzity Karlovy v Praze.
Dny do startu 58. ročníku Skiinterkriteria se krátí. Mezinárodní závody žáků a žákyň ve sjezdovém lyžování vypuknou 23. ledna v Říčkách v Orlických horách a organizátoři nenechávají nic na poslední chvíli.
Fotbalisté Sigmy Olomouc v prvním ze dvou přípravných utkání proti slovenské Trnavě v Národním tréninkovém centru Slovenského fotbalového svazu v Senci utrpěli porážku 0:2. Druhý mač, ve kterém nastoupili spíše mladší hráči ale vyhráli Hanáci vysoko 4:0.
Bez výraznějších změn zahájili zimní přípravu fotbalisté Brumova. Předposlední tým divizní skupiny E opustili pouze Patrik Štrbák, který se vrátil zpět na Slovensko a brankář Pavel Vaculík, jenž zamířil domů do Štítné nad Vláří.
S výraznou ztrátou se musejí vypořádat fotbalisté divizního Vsetína. Pracovně do Rakouska totiž zamířil útočník Patrik Hořelica. „Samozřejmě to je šikovný hráč, talent, ale práce je práce,“ pokrčil rameny smířlivě trenér Vsetína Miroslav Mičega.
Přestože poslední extraligový duel roku sehráli házenkáři jičínského Ronalu těsně před vánočními svátky, jsou již v plném tréninkovém procesu s cílem co nejlépe se připravit na zbývající duely základní části.
Fanoušci rybolovu míří do Břeclavi, aby se připravili na novou sezonu a užili si rady a příběhy hvězdných kolegů. Rybářský svátek Carp show Moravia startuje v sobotu v osm hodin ráno v kulturním domě Delta. Vyškovskou Hanáckou stodolu zase o víkendu rozezní zpěv.
Fanoušci rybolovu míří do Břeclavi, aby se připravili na novou sezonu a užili si rady a příběhy hvězdných kolegů. Rybářský svátek Carp show Moravia startuje v sobotu v osm hodin ráno v kulturním domě Delta. V Brně se lidí zabaví například na festivalu společenských a logických her.
Společnost OKD má v plánu těžit další uhelné zásoby, které leží na pomezí katastru obce Stonava a karvinské městské části Darkova. V prosinci loňského roku už také podala u Obvodního báňského úřadu žádost o povolení hornické činnosti, vytěžit chce dva poruby, každý o mocnosti tři metry.
Ani na startu nového kalendářního roku úspěšný ročník šumperských fotbalistů U13 neztratil nic na své formě. Z úvodní akce v Ostravě si přivezl druhé místo, navíc jen vinou horšího skóre.
Po dlouhé době budou bojovat o extraligové body v domácí hale! Hokejisté Vítkovic mají za sebou sedmizápasový venkovní trip a po měsíci se představí vlastním fanouškům.
Ukázat jižní Moravu z jiného úhlu. Takový záměr představili ve čtvrtek zástupci kraje a Centrály cestovního ruchu na brněnském výstavišti. Odstartovaly veletrhy Go a Regiontour.
Strakoničtí vojáci vybojovali začátkem ledna v Bratislavě třetí místo na Mistrovství Česka a Slovenska v rybníkovém hokeji. Zajistili si tak postup na Mistrovství světa, které proběhne v půlce února v kanadské provincii Nový Brunšvik.
Jeden už se zimní přípravou začal, druhý ji teprve odstartuje. Oba týmy z Vysočiny pojímají přestávku v MSFL rozdílně. Nové Město trénuje už od druhého lednového týdne, hráči Velkého Meziříčí mají nástup teprve následující pondělí.
Státy visegrádské skupiny (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a Rakousko si na premiérském summitu v Praze potvrdily shodu mimo jiné v otázce migrace, zásadně se ale rozcházejí v pohledu na energetickou budoucnost Evropy. Rakousko je proti jaderné energetice a odmítá, aby na její rozvoj směřovaly unijní peníze určené pro regiony závislé na uhlí. ČR, Slovensko a Maďarsko naopak chtějí posilovat význam jádra ve svém energetickém mixu. Premiér Andrej Babiš (ANO) summit využil i k bilaterální schůzce s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem, za hlavní problém vztahů pak označil chybějící dálniční spojení.
Elitní jednotka slovenské policie NAKA zadržela bývalého generálního prokurátora Dobroslava Trnku v souvislosti se zneužíváním pravomocí a obvinila ho. Vyplývá to z dnešního oznámení policie. Jde již o druhé stíhání Trnky. Dopoledne policie zveřejnila nahrávku, jak v poutech vyvádí Trnku z jeho domu v obci Hamuliakovo nedaleko Bratislavy.
Mladoboleslavští judisté kategorie U16 jeli na tradiční turnaj do Bielsko-Biała v Polsku, který se těší velké oblibě v Čechách na Slovensku a Ukrajině.
Jedna dlouhá trenérská kariéra je (zřejmě) na úplném konci. Dušan Kohút, jemuž brzy bude 66 let, dokončil podzim na lavičce petrovické Lokomotivy, která hraje fotbalový krajský přebor, a poté předal žezlo dalším. „S vedením jsme se domluvili, že dojedu podzim a že pak budou hledat někoho nového,“ řekl Kohút.
Soudce Jiří Zrůst se vyjádřil k případu jedenáctileté talentované tanečnice Alexie. Ta minulý týden po rozhodnutí brněnského krajského soudu nastoupila do krizového centra, aby tam při sobotních schůzkách opět navázala vztah s otcem ze Slovenska. Brněnský Deník Rovnost nedávno informoval, že právě soudce Zrůst rozhodl o tom, že dívka má od 1. července žít s otcem v Prešově.
Talentovaní florbalisté Kanonýrů Kladno se zásadně podíleli na triumfu výběru Středočeského kraje na celorepublikovém turnaji v Ostravě. Matyáš Bachmaier byl dokonce nejproduktivnějším hráčem turnaje (8+6), Hugo Hübner byl zařazen do All Stars a tuto dvojici doplnili ještě Dominik Prudil, Filip Molhanec a Matěj Vencl. Navíc tým podporoval Jakub Bohuslávek, jenž kvůli zranění nemohl hrát.
Na osm let do vězení poslal s definitivní platností v úterý slovenský nejvyšší soud podnikatelku Evu Zámečníkovou původem ze Strání, za přípravu vraždy jejího slovenského manžela v roce 2014. Proti verdiktu se nelze odvolat. K vraždě nakonec nedošlo, neboť korunní svědek se obrátil na policii, která smrt zinscenovala. Ve středu 15. ledna o tom informoval server Novinky.cz
Slovenská policie vyhlásila mezinárodní pátrání po Evě Zámečníkové, na Slovensku přezdívané "květinářka". Mohla by se skrývat v Česku, kde má trvalý pobyt. Policie po ní začala pátrat poté, co ji slovenský Nejvyšší soud uznal vinnou za přípravu vraždy jejího manžela a poslal na osm let za mříže.
Nejen studenti z Plzně, ale také z Číny, Slovenska, Chorvatska a Německa se zúčastnili Mezinárodní robotické soutěže Robo-vozítko Plzeň 2020, kterou pořádá Plzeňský kraj ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni.