České Budějovice – Po šesti letech se loni plochodrážní pilot Zdeněk Simota (29) vrátil na Britské ostrovy a hned se stal velkou oporou týmu Plymouth Devils v Premier League. Stejné barvy bude hájit i letos. „Mám podepsanou smlouvu," přikývne.
Děti se ve škole učí, kdo byl strakonický dudák Švanda, ale jinak je pro většinu z nás hra na dudy velkou neznámou. Zvládnout hru na dudy není jednoduché, ale Jaromír Vrobel ze Starého Města se toho nezalekl.
Damašek/Paříž/Londýn – K islámským radikálům v Iráku a Sýrii by se mohlo do konce roku připojit až 10.000 Evropanů. Řekl to dnes francouzský premiér Manuel Valls. Teď v řadách organizace Islámský stát (IS) bojuje asi 3000 občanů evropských zemí. Podle britského listu The Sunday Telegraph se ze 700 Britů, kteří do oblasti odjeli a jsou považováni za nebezpečné, už asi polovina vrátila domů.
New York – Organizace spojených národů, Spojené státy a Británie požadovaly během pátečního zasedání Rady bezpečnosti OSN Rusko, aby propustilo ukrajinskou vojenskou pilotku Naďu Savčenkovou, kterou zadržuje ve vazbě od června loňského roku. Moskva se ale brání, že ji drží ve vazbě legálně.
Londýnský realitní boom táhne snaha vyprat špinavé peníze – lidé stíhaní za korupci totiž podle tamní policie vlastní 75 procent nemovitostí prostřednictvím tajemných zahraničních firem. Miliardy liber získané z korupce vyprali zločinci i zahraniční představitelé tím, že si v Londýně koupili luxusní nemovitosti prostřednictvím anonymních zahraničních firem. To z Londýna pravděpodobně činí hlavní světovou metropoli praní špinavých peněz, napsal britský list The Independent.
Londýn - Britský konzervativní premiér David Cameron dnes odmítl účast v televizní debatě s předákem opozičních labouristů Edem Milibandem. Duel lídrů dvou hlavních stran krátce před parlamentními volbami 7. května plánovaly a chtěly živě přenášet místní stanice. Cameron za odmítnutí sklidil podle agentury AP ostrou kritiku opozičních stran, které ho kromě jiného obvinily ze zbabělosti.
Malá Morávka, Velká Británie - Šest set šedesát devět židovských dětí zachránil před jistou smrtí v koncentračních táborech sir Nicholas George Winton. Pro děti z Malé Morávky je velkým vzorem.
Londýn – Záchod, který využívá moč k výrobě elektřiny a dokáže nabít mobilní telefon, by už brzy mohl zlepšit život v uprchlických táborech. Studenti v Británii testují nový vynález, který vznikl ve spolupráci s humanitární organizací Oxfam a Západoanglickou univerzitou v Bristolu, napsala dnes agentura Reuters.
Land Rover oficiálně potvrdil výrobu Range Roveru Evoque Convertible. Stylové SUV se stahovací střechou se do prodeje dostane v roce 2016. Výrobce zatím ukázal maskovaný vůz během testů v londýnském podzemí.
Trmice (Ústecko) - Za dobrý příklad, jak by mělo fungovat sociální začlenění do většinové společnosti, takzvaná inkluze, označili velvyslanci USA Andrew Shapiro, Velké Británie Jan Thompsonová a Norska Siri Ellen Sletnerová základní školu a neziskové organizace v Trmicích na Ústecku. Trmice jsou považovány za sociálně vyloučenou lokalitu, do zdejší školy chodí více než třetina romských dětí. Ředitelka školy Marie Gottfriedová po návštěvě diplomatů řekla, že věří v další spolupráci, škola už několik let spolupracuje s jedním zařízením ve Velké Británii.
Egham (Británie) - Americká společnost Apple v loňském čtvrtém čtvrtletí vystřídala v čele světového trhu s chytrými mobilními telefony jihokorejského konkurenta Samsung Electronics, jenž byl jedničkou od roku 2012. Vyplývá to z údajů, které na svých internetových stránkách zveřejnila výzkumná společnost Gartner.
Irbíl (Irák) – V bojích v Sýrii přišel tento týden o život Brit, který přijel posílit tamní kurdské jednotky. Oznámil to dnes velitel kurdských oddílů. Američan Jordan Matson, který bojuje rovněž v řadách Kurdů, se nyní snaží tělo Brita Konstandinose Erika Scurfielda dostat do Británie.
Malá Morávka, Velká Británie - Šest set šedesát devět židovských dětí zachránil před jistou smrtí v koncentračních táborech sir Nicholas George Winton. Pro děti z Malé Morávky je velkým vzorem.
Londýn – Novináři tří britských listů spadajících do skupiny Mirror Group Newspapers (MGN) několik let pravidelně odposlouchávali mobilní telefony celebrit. Londýnskému soudu to dnes řekl advokát, který v občanském sporu zastupuje osm postižených osobností. Je mezi nimi například i bývalý anglický profesionální fotbalista Paul Gascoigne nebo herečka Sadie Frostová. MGM se k jejich odposlouchávání přiznala loni, informoval dnes zpravodajský server BBC.
České Budějovice – Na svou třetí kompletní sezonu v prestižním britském šampionátu superbiků se pečlivě chystá motocyklový závodník Jakub Smrž (31 let).
Praha – Ve slevách nakupuje během roku 92 procent Čechů. Třetina z nich uvedla, že si zlevněné zboží pořizuje čím dál častěji. Pro 28 procent jsou slevové akce doslova koníčkem. Jen zhruba dvě procenta nakupují ve slevách čím dál méně. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost Cetelem realizovala agentura Stem/Mark.
Rakovník /NÁZOR/ - Město Rakovník se v letošním roce po dvanácti letech nepřidá k akci Vlajka pro Tibet. Rozhodli o tom radní a následně vládnoucí koalice.
Bratislava – Britská maloobchodní společnost Tesco v rámci svého ozdravného plánu zvažuje podle slovenského listu Sme odchod z některých zemí střední Evropy, včetně ČR a Slovenska. Společnost tyto informace nepotvrdila.
Jaroměř - Parlamentní výbor pro životní prostředí v pátek navštívil stanici pro hendikepované živočichy v Jaroměři. Zde strávený čas patřil debatě o roli záchranných stanic pro hendikepované živočichy.
Jaroměř - Parlamentní výbor pro životní prostředí v pátek navštívil stanici pro hendikepované živočichy v Jaroměři. Zde strávený čas patřil debatě o roli záchranných stanic pro hendikepované živočichy.
Newcastle - Zhruba čtyři stovky lidí se dnes sešly v severoanglickém Newcastlu na první demonstraci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) v Británii. Do centra města přišlo ale také asi 2000 příznivců tolerantní a otevřené společnosti. Hnutí Pegida, které kritizuje údajnou islamizaci Evropy a nezodpovědnou imigrační politiku, vzniklo původně loni v říjnu v Německu.
Harare - Zimbabwský prezident Robert Mugabe, který v zemi na východě Afriky autoritativně vládne už od roku 1980, dnes oslavil 91. narozeniny a večírek na jeho počest se konal na golfovém hřišti u Viktoriiných vodopádů. Velkolepé oslavy, která stála více než milion dolarů (asi 25 milionů korun), se zúčastnily tisíce Mugabeho příznivců. Celá země se však spíše ptá na to, kdo dlouholetou hlavu státu v prezidentské funkci nahradí, napsala agentura Reuters.
Praha - Žádná z českých judistek se na Evropském poháru v Praze neprobojovala do bojů o medaile. Alena Eiglová a Adéla Szarzecová si ve váze do 70 kilogramů připsaly po jednom vítězství, další čtyři reprezentantky vypadly hned v prvním kole.
Praha - Dodávka zbraní na Ukrajinu by v současné době pouze eskalovala situaci. Po setkání s britským ministrem zahraničních věcí Philipem Hammondem to dnes zopakoval český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zbraně na Ukrajinu se v současné době nechystá dodávat podle Hammonda ani Velká Británie. Chce si ale nechat možnost změnit svůj názor, kdyby se situace změnila. Oba politici to řekli novinářům po svém dnešním setkání.
Londýn – Bývalý britský rockový zpěvák Gary Glitter, který byl uznán vinným ze sexuálního zneužívání tří nezletilých dívek v letech 1975 až 1980, byl dnes odsouzen k 16 letům vězení. Sedmdesátileté hvězdě, vlastním jménem Paul Gadd, hrozilo doživotí. Zpěvák při soudním procesu vinu popíral.
Břeclav – Meziroční nárůst tržeb o sedmadvacet procent, vylepšení pozice na západních trzích i historicky nejvyšší tržby 531 milionů korun. Takový byl loňský rok břeclavské společnosti Racio podle jejího obchodního ředitele Radoslava Marka.
Břeclav – Meziroční nárůst tržeb o sedmadvacet procent, vylepšení pozice na západních trzích i historicky nejvyšší tržby 531 milionů korun. Takový byl loňský rok břeclavské společnosti Racio podle jejího obchodního ředitele Radoslava Marka.
Mostecko, svět - Josef Karas je hlavní tváří mezinárodní reklamy na fotorobota, který nahrazuje fotografa. Stroj umí ve studiu fotit z různých úhlů i chodící modelky a auta.
Mostecko, svět - Josef Karas je hlavní tváří mezinárodní reklamy na fotorobota, který nahrazuje fotografa. Stroj umí ve studiu fotit z různých úhlů i chodící modelky a auta.
Londýn – Maskovaný muž, který se objevoval na videích Islámského státu (IS) s vraždami západních zajatců a označoval se za Johna, je ve skutečnosti Mohammed Emwazi z Londýna. Zjistily to britské úřady. Podle zpravodajského serveru BBC se zveřejněním jeho identity z taktických důvodů čekaly.
Pokud chce člověk v dnešní době najít dobrou práci, je znalost cizího jazyka prakticky nutností. U přijímacích pohovorů na řadu pozic patří dotaz na aktivní angličtinu mezi první, které uchazeči o práci dostanou. Učení cizího jazyka ale nepatří mezi typické oblíbené činnosti.
Vinohrady - Před devadesáti lety založil ve své vile český spisovatel Karel Čapek Československý PEN klub. Ten po celém světě sdružuje spisovatele, básníky a další tvůrce. Právě u příležitosti významného výročí navštívilo historický dům na Vinohradech přes 40 členů klubu z různých částí světa. Ti si prošli dům prvního československého předsedy a mnozí si prohlídku v anglickém jazyce pochvalovali.
Se zástupci národnostních menšin žijících v regionu se ve středu odpoledne setkali členové Komise expertů evropské Charty pro menšinové a regionální jazyky.
Kyjev/Londýn/Varšava – Jako krok správným směrem ocenil dnes polský prezident Bronislaw Komorowski britské rozhodnutí vyslat na Ukrajinu armádní instruktory, aby pomohli vycvičit ukrajinské vojáky, válčící na východě země s proruskými separatisty. Podle Komorowského bude i Varšava uvažovat o této možnosti.
Londýn – Přinejmenším od roku 2008, kdy tehdejšímu kandidátovi do Bílého domu Baracku Obamovi vymyslel chytlavé heslo „Yes, we can", platí David Axelrod ve Spojených státech za mága politických kampaní.
Praha – David Guetta, jeden z nejslavnějších DJů současnosti se po pěti letech od vyprodané Tesla Areny vrací do Prahy. Dějištěm jeho letošní show, která se uskuteční 5. června, bude O2 arena.
Londýn – Britská Sněmovna lordů včera čelila tlaku z domova i ze zahraničí kvůli průlomovému zákonu, který by z Británie udělal první zemi na světě umožňující umělé oplodnění s použitím DNA od tří osob.
Praha – Čerstvá zpráva Sněmovny lordů je nebývale kritická k účasti Velké Británie v ukrajinské krizi. Bývalý britský velvyslanec v Moskvě Tony Brenton, který byl jedním ze svědků výboru, si postěžoval na klesající jazykovou výbavu diplomatů.
Praha - David Guetta, jeden z nejslavnějších DJů současnosti se po pěti letech od vyprodané Tesla Areny vrací do Prahy. Dějištěm jeho letošní show, která se uskuteční 5. června, bude O2 arena. Jméno tohoto francouzského DJe, producenta a remixéra začal hudební svět skloňovat hned při vydání jeho debutového alba Just a Little More Love, které ho proslavilo nejen v jeho rodné zemi, ale také v Belgii a Švýcarsku.
Londýn - Britská média obvinila dva poslance a bývalé ministry Malcolma Rifkinda z tábora vládních konzervativců a Jacka Strawa patřícího k opozičním labouristům, že byli ochotni přistoupit na korupci. Obvinění opřela o reportáž, při níž se novináři při jednání s politiky vydávali za podnikatele a vše natáčeli skrytou kamerou. Uvedly to dnes zahraniční agentury.
Prodej elektromobilů a hybridních vozů v Evropě loni stoupl o polovinu na 97 791 aut. Česko zaznamenalo růst o 23 procent na 588 prodaných vozidel. Oznámilo to dnes Sdružení automobilového průmyslu na základě údajů evropského sdružení výrobců ACEA.