Ve Víru zahájili sezonu na ledové stěně
Vír - Přes dvě desítky horolezců zahájily uplynulou neděli osmou sezonu na ledové stěně uměle vytvořené na skále Vír nad řekou Svratkou.
Vír - Přes dvě desítky horolezců zahájily uplynulou neděli osmou sezonu na ledové stěně uměle vytvořené na skále Vír nad řekou Svratkou.
Hartenberg - Hradní kaple sv. Tří králů je zpátky, hrdě hlásí z Hartenbergu. A mají být na co hrdí. U příležitosti svátku těchto tří světců si návštěvníci prohlédli nově zaklenutou kapli, výsledek několikaleté usilovné práce stovek dobrovolníků i odborníků, kteří se snaží obnovit hrad. Za záchranu památky získal majitel hradu a spolek Hartenberg v loňském roce i prestižní cenu.
Velké Meziříčí - Rušno bude v pátek odpoledne v někdejší katovně, kterou v Meziříčí užívá společnost historického šermu TAS. „Všechny zveme na den otevřených dveří. Připravili jsme program a příchozím představíme i plány do budoucna," řekl Radek Kamenský, hejtman spolku TAS. „Název je odvozen od středověkého jména prvních pánů na Meziříčí, ne podle tasení zbraně," připomněl s úsměvem Kamenský.
Zahrádka – Jeden z nejvýznamnějších českých sochařů Olbram Zoubek již od minulého roku tvoří v nadživotní velikosti sochu faráře Josefa Toufara.
Kraslice – Naskýtal se na ni děsivý pohled, hrozila jí demolice a vlastník se s opravami k ničemu neměl. Řeč je o historické, památkově chráněné hrázděnce v Kraslicích na Sokolovsku.
Mělnicko - Oběti trestných činů z Mělnicka a jejich blízcí, kteří si nevědí rady například při jednání s úřady nebo policií, se mohou od začátku roku obrátit na spolek Jekhetani Luma - Společný svět. Sociální poradna, která dosud působila zejména v Mladé Boleslavi, totiž své služby rozšířila na okresy Mělník a Semily.
Bělá pod Bezdězem - Rodičovské centrum (RC) Kaštan, jehož služeb aktivně využívaly maminky s dětmi, skončilo. Důvodem byly finance. Město odmítlo centrum dotovat, provozovatelka zase nepožádala žádost o dotaci ani grant.
Liberec - Nadšenec chce areál ve Vesci obohatit o další atrakci pro všechny.
Pelhřimov - Žáci ze druhého stupně Základní školy Na Pražské v Pelhřimově měli včera opět možnost učit se anglický jazyk přímo s rodilým mluvčím.
Mělnicko - Spolek Jekhetani Luma nabízí klientům i materiální pomoc.
Pardubice - Strom si oblíbili nejen návštěvníci zámku, ale i pávi. Pro nocování teď musí hledat jiné útočiště.
Havlovice - Jubilejní Česko-slovenský košt slivovice a likérů, který se tradičně koná v havlovickém kulturním domě, se nezadržitelně blíží.
/KALENDÁŘ PLESŮ V OSTRAVĚ/ Plesy. V minulosti bývala zábava tohoto druhu výsadou vyššího stavu, tedy šlechty. Postupem času se staly ostatně tak jako mnoho jiných původně šlechtických výsad běžnou součástí tehdejší měšťanské společnosti.
Olomoucko - Plesová sezona se naplno rozjela, podívejte se na náš velký přehled, kde a kdy můžete na Olomoucku pořádně protančit střevíce.
Ústí nad Labem - Největší spolumajitel ústeckého hokejového klubu, společnost Palírna U Zeleného stromu, a.s. (dříve Granette & Starorežná Distilleries a.s.) nabídla svůj podíl městu Ústí nad Labem. Společnost vlastní 50 procent klubu, městu ho nabízí za 7,2 milionu korun.
Ústí n. O. – Premiéra ústeckých ochotníků se blíží, představení Naši Naši furianti sehrají v pátek od půl osmé večer v Roškotově divadle.
Ústí nad Labem - Tři sta korun dá město za každé divoké prase ulovené na nehonebních pozemcích. Divočáci trápí obyvatele Ústí už několik let.
Jičín – „Heja, hej, hej," pokřik, který v sobotu brzo ráno probudil některé spáče v rodinných domcích na okraji Jičína. Povyk se nesl nad polem u firmy Kobit, kde členové spolku myslivců Jestřáb a jejich příznivci uspořádali naháňku na zajíce.
Stará Paka – Po čtyřech letech se v sobotu rozjel lyžařský vlek na Staropackých horách.
Brno, Holubice /ANKETA/ - Nejen psi plní po Vánocích útulky. Lidé se zbavují také koček. Pro ty je ale v okolí Brna míst ještě méně.
Ostrov - Teploměr sice ukazoval skoro čtrnáct stupňů pod nulou, ani to ale nezabránilo ostrovským otužilcům se v sobotu ponořit do vody jednoho z Borských rybníků. V ledu si ale nejdříve museli vysekat díru, hladina dokonale zamrzla.
Tmaň (Berounsko) - Nemocný Tomášek ze Základní školy ve Tmani má už svůj speciální invalidní kočárek. Žák druhé třídy trpí svalovou dystrofií a jeho spolužáci pro něho zorganizovali sbírku plastových víček, do které se zapojili i policisté z berounského regionu.
Náchod, Běloves - Spolek lyžařů z Náchoda - Bělovse připravil pro všechny příznivce běžeckého lyžování stopy v místě nákupní zóny za obchodními centry Kauflandem a Albertem a na cyklostezce směrem od hranic na Velké Poříčí k Atasu.
Vysočina - Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) by měla ukončit ve všech sedmi vytipovaných lokalitách v Česku geologický průzkum, protože s koncem roku 2016 skončila platnost povolení. Tvrdí to obce a spolky z Platformy proti hlubinnému úložišti. Platforma sdružuje 17 obcí a 11 spolků ze všech sedmi lokalit včetně Kraví hory na Bystřicku a patří do ní i iniciativa Nechceme úložiště Kraví hora.
Horní Němčí – Když před osmi lety poprvé folkloristé z Horního Němčí uspořádali hopsácký ples, pozvali si tehdy začínající cimbálovou muziku Rozmarýn z Uherského Brodu. Od té doby jsou tyto dvě akce nerozlučně spjaty. I o letošní sobotě 7. ledna nechyběl Rozmarýn na osmém ročníku krojového plesu.
Kyjov /FOTOGALERIE/ – Ve znamení tance se nesl tento víkend v Kyjově. V sobotu totiž zahájil plesovou sezonu už počtrnácté tradiční myslivecký ples. „Důvodem je čerstvost zvěře. Ta se totiž smí lovit do jednatřicátého prosince," zdůvodnil finanční hospodář pořádajícího Mysliveckého spolku Hubert Kostelec Petr Michalčík.
Ministerstvo vnitra se od ledna věnuje i boji s dezinformacemi v kyberprostoru, cílem prý však není cenzura. A co vy? Pohoršilo či naštvalo vás v poslední době něco v médiích, na internetu či na sociálních sítích?
Polnička - Pravé zimní počasí dovolilo na Žďársku uspořádat řadu lyžařských závodů. Kromě Českého poháru v biatlonu žáků ve Vysočina Areně se uskutečnily také tradiční Párkové závody pro nejmenší v Polničce u Žďár nad Sázavou.
Tmaň - Nemocný Tomášek ze Základní školy ve Tmani na Berounsku má už svůj speciální invalidní kočárek. Žák druhé třídy trpí svalovou dystrofií a jeho spolužáci pro něho zorganizovali sbírku plastových víček, do které se zapojili i policisté z berounského regionu.
Nový Šaldorf /REPORTÁŽ/ – Mrazivé sobotní dopoledne sice zrovna nepřeje procházkám, ale před jedním z vinařských sklepů v Novém Šaldorfu se schází a sjíždí několik desítek lidí, které čeká téměř celodenní procházení sklepní ulicí. Naštěstí oblečení venkovských strýců a tet je do mrazu jak dělané.
Písek – Na cestu za skutečnými příběhy našich předků se zájemci mohou vydat ve středu 11. ledna.
Hlízov - V sobotu 7. ledna se v Hlízově uskutečnila již druhým rokem Tříkrálová sbírka. Organizace se zde opět ujal Hlízovský unikátní spolek. Během sobotního dopoledne se na cestu Hlízovem vydalo se svými vedoucími 15 dětí v pěti skupinkách.
Jedna posádka sice cestou skončila ve vodě, její část ale pokračovala dál. Stejně jako ostatní tak zdárně dokončila další ročník Novoročního sjezdu řeky Olše. Akci pořádá vodácký spolek Posejdon ve Věřňovicích v Dolní Lutyni a její tradice sahá do roku 2008.
Litvínov - Křest byl součástí vernisáže k výstavě fotografií, které se v obou kalendářích objevily.
Kamenná deska z Vikštejna se v letošním roce dočká zrestaurování.
Pardubice - Předsedkyně Eva Hrdinová objasňuje založení nového subjektu.
Ústecký kraj – Sněžení z posledních dvou dnů výrazně zlepšilo podmínky v lyžařských areálech v Ústeckém kraji. Napadlo až půl metru nového sněhu, areály tak rozšiřují provoz.
Brno – Vyměňovat si osivo na své zahrádky mohou od čtvrtka Brňané. V kavárně Tři ocásci v Gorkého ulici totiž otevřeli první brněnské výměnné místo Semínkovnu. „Každý může přijít, zdarma si vybrat osivo a po vypěstování rostliny je zase vrátí pro ostatní. Semena nesmí pocházet z křížených či chemicky ošetřovaných rostlin," uvedla Kateřina Horáčková ze spolku Permakultura (CS).
Domažlicko – Okresní myslivecký spolek Domažlice pořádal vloni dvanáct zkoušek lovecké upotřebitelnosti, jarní svod a dvoje zkoušky vloh v sedmi sdruženích našeho a klatovského okresu.
Tmaň - Nemocný Tomášek ze Základní školy ve Tmani má už svůj speciální invalidní kočárek.
Podkrkonoší - Neziskové organizace z Podkrkonoší se mohou také v letošním roce těšit na příspěvek z grantového programu obecních svazků, působících v regionu Úpicka a Královédvorska.
Osek - V sobotu 7. ledna si v Oseku připomenou, že uplynulo 83 let od tragického výbuchu na dole Nelson III. Pietní akt se uskuteční u pomníku, který je věnovaný uctění památky obětem katastrofy.
Čerchov, Capartice – Desítky kilometrů běžeckých stop nebo nová útulna pro turisty a lyžaře. To vše příznivcům zimních radovánek nabízí okolí Čerchova na Domažlicku.
Šindelová – I v letošním roce bude pokračovat záchrana v republice unikátní památky, kterou je vysoká pec v Šindelové. Na svá bedra si ji vzal dobrovolnický spolek, který již díky sponzorům, dotacím a dalším dárcům zamezil její další zkáze. S pomocí loni přispěchal i Dobrovolný svazek měst a obcí Kraslicka. Ten na záchranu hutě věnoval 90 tisíc korun.
Jablonec n. N. - Kolem jablonecké přehrady se poslední den v roce běžel největší Silvestrovský závod v republice.
Mělnicko - Dotace podporují volný čas, zdravý život i prevenci kriminality.
Česká Lípa - Kurz psaní pro otevřenou encyklopedii Wikipedie nabídne v lednu Městská knihovna v České Lípě.
Slavkov u Brna (Vyškovsko) - Svaz diabetiků lidem nabízí lekce pilates.
Jívová – Kulturní dům, který stojí v Jívové, mohou sousední vesnice jen závidět. Obci se vloni podařilo získat peníze od Olomouckého kraje a suterén, který byl v havarijním stavu, opravila.
Lanžhot – Do nového úkolu se pustil spolek Dočasky.cz z Lanžhota, který poskytuje dočasnou péči psům. Lanžhotší rozjíždí pilotní projekt na zavedení povinného čipování psů v regionu Podluží a vznik funkční databáze jejich majitelů.