Zlín – Nakonec pouze kosmetická změna a úprava funkcí. Po rezignaci jednatele hokejového klubu PSG Zlín převzal jeho povinnosti a pravomoce dosavadní generální manažer Karel Adamík. Rozhodla o tom dnešní valná hromada, které se účastnili zástupci všech tří majitelů – zapsaného spolku HC PSG Zlín, statutárního města Zlína a společnosti PSG. Zároveň přijali rezignaci jednatele Patrika Kamase.
Kuřim – Před týdnem uplynula lhůta, kdy se účastníci územního řízení k možné stavbě jezdeckého klubu u kuřimského rybníka Srpek mohli seznámit se všemi podklady a vyjádřit se k nim. Přestože dříve podávali desítky námitek, nyní je už místní nijak nedoplnili. „Žádné vyjádření nepřišlo," uvedl vedoucí stavebního úřadu František Macek.
Královéhradecko, Týniště nad Orlicí - Kulturní centrum Týniště nad Orlicí stále hledá nového ředitele. Do hry vstoupí úplně noví uchazeči, bývalý dočasný ředitel Tomáš Kavka funkci odmítl.
Nebovidy – V sobotu od 13 do 18 hodin se na nebovidské tvrzi koná oblíbená adventní akce pro celou rodinu – Vánoce na tvrzi. V okouzlujícím prostředí tvrze čeká na návštěvníky bohatý program naplněný divadelními a hudebními vystoupeními, vánoční jarmark, tradiční zvyky, řemeslné dílny, dobré jídlo a pití.
Prostějovsko – Již popáté se zapojí na řadě míst na Prostějovsku do celostátní akce Vypouštění balónků s přáním k Ježíškovi. Děti s rodiči si tak budou moci vypustit svůj balónek k obloze a přát si tak něco hezkého nejen pro sebe, ale i pro ostatní.
Praha - Pražská organizace sociální demokracie si včera zvolila nové předsednictvo. Post předsedy obhájil bývalý ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík, který se před pár dny stal ministrem zdravotnictví.
Olomouc – Plastové vánoční kelímky plnili po okraj teplým pučem. Moderátoři vyměnili ve čtvrtek odpoledne mikrofony za prodej hřejivého moku. Jejich prodávání punče ve stánku Dobrého místa pro život na olomouckých vánočních trzích v centru města bude pomáhat. Výtěžek totiž poputuje na dobročinné účely.
Vyškov – Zaměřují se na přednášky, besedy a workshopy na různá témata, která muže baví. Ať už jde o myslivost, vinařství, politiku nebo pravidla kulečníku. Důležitou roli hraje i etiketa. Gentleman club, který sdružuje muže všech věkových skupin, tak dostává svému jménu.
Jeseníky – Jedinečný objev se podařil ochranářům ze Společnosti přátel Jeseníků. Jejich fotopast zachytila v nejvyšších moravských horách živého rysa. „Po mnoha letech je to poprvé, kdy byl rys v Jeseníkách takto jasně zdokumentován," konstatoval předseda sdružení Ondřej Bačík.
Hodonín – Na klid a vánoční pohodu zapomeňte, ve sportovní hale TEZA se opět bude hrát florbal. Nově vzniklý hodonínský klub totiž na konci roku pořádá tři turnaje. Nejmenší děti se utkají 17. a 18. prosince, žáci si to rozdají mezi svátky a muži se střetnou na druhý svátek vánoční, memoriál Slávka Jandory se opět koná na Štěpána.
Znojmo – Ocenění Dobrý skutek pro Podyjí obdrželi ve středu ve Znojmě zástupci rakouského spolku Burgerinitiative des Erhaltung des Thayatales, jehož členové v osmdesátých letech zabránili výstavbě přehrady u Býčí skály a stáli u zrodu bilaterálního Národního parku Podyjí – Thayatal. Vedení Správy parku ocenilo i obec Havraníky za výsadbu ovocných stromů a zoologa Antonína Reitera za dlouholetý přínos k poznání a ochraně Podyjí. Lidé v internetovém hlasování pak nejvíce podpořili výsadbu ovocných stromů v Havraníkách.
Jindřichohradecko – Kdy jindy udělat dobrý skutek než v době adventu! Jindřichohradecký deník proto vyhlašuje materiální sbírku pro pejsky a kočky bez domova, o které se na Jindřichohradecku aktuálně starají členové spolku Cibela, kteří poskytují v mikroazylech opuštěným zvířatům dočasný domov, než jim najdou nové milující páníčky.
Žákovský parlament na krnovské Základní škole na Janáčkově náměstí přišel s nápadem, jak podpořit péči o zatoulané pejsky. Organizuje pro žáky, rodiče i učitele přímo na škole ve čtvrtek 8. prosince od 14.30 do 16 hodin vánoční jarmark.
Sobíňov – Velkým úspěchem obce Sobíňov bylo ocenění v soutěži vesnice roku, zlepšit by se ale mělo odpadové hospodářství, to znamená třídění různých odpadů, myslí si starosta Sobíňova Miloš Starý.
Mělnicko - Česko zpívá koledy opět po roce i na Mělnicku. Zatím je jisté, že se bude 14. prosince od 18 hodin zpívat ve Mšeně, Neratovicích, Tuhani a Všetatech.
Praha - Festival komorní grafiky, který ve středu začne v galerii spolku Hollar na Smetanově nábřeží, uzavře pro grafiky letošní výstavní sezonu. Festivalu se mohou tradičně zúčastnit všichni členové Hollaru, kteří připraví svá díla v daném formátu. Během výstavy se uskuteční Grafický trh, kde bude přibližně 15 grafiků osobně nabízet své drobné grafiky a další práce ze svých archivů. Festival komorní grafiky potrvá do 23. prosince.
Třebíčsko - V jedinou chvíli se všichni v celé republice zastaví, aby si v předvánočním shonu společně zazpívali koledy. To je myšlenka tradiční akce vydavatelského domu Vltava Labe Media Česko zpívá koledy. Letos se uskuteční 14. prosince v 18 hodin. Zapojit se může každý, kdo si chce zpříjemnit adventní dobu. Setkání pořádají okresní redakce Deníku, ale i obce, farnosti i různá sdružení a spolky.
Uherské Hradiště – Baroko mnoha tváří v prostoru staroměstského kostela sv. Ducha představí Slovácký komorní orchestr (SKO), Jiří Pospíchal a jejich hosté. Koncert nazvaný Barokní šleh se uskuteční v neděli v 16 hodin.
Janov - Po celý rok, pět dnů v týdnu, je využívána nová hospoda a zrekonstruovaný sál. Renovace stála sedm milionů korun, ale podle místních stála za to.
Jihlava – Bývalá provozovatelka kočičího útulku ve Skrýšově u Polné Taťána Homolková dostala za falšování faktur jeden rok odnětí svobody podmíněně na třicet měsíců a peněžitý trest třicet tisíc korun.
Pelhřimov – V neděli 11. prosince v 18 hodin bude na půdě kaple svatého Kříže neboli Kalvárie v Pelhřimově zahájen druhý ročník projektu Zapalme svíčku. Zavzpomínat a zapálit svíčku za vyhaslý mladý život chodí nejen rodiče, ale i lidé touto ztrátou nezasažení.
Orlickoústecko – „Panenku, Barbie, nebo princeznu," přeje si pod stromeček holčička Eliška, kterou letos obdaruje dobročinná akce Strom splněných přání.
Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Mladoboleslavští včelaři si připomínají rok od vyhlášení nezávislosti na Českém svazu včelařů (ČSV). Od té doby čelili namátkové kontrole, vstoupili v jednání s ministerstvem zemědělství a organizovali vznik nové platformy včelařské spolupráce. Vyprávěl o tom předseda Leoš Dvorský.
Trstěnice – Žádné třpytivé koule a hromada dárků, ale staré tradice. Přesně takové Vánoce prožívají členové Spolku archaických nadšenců ze Sebranic. V sobotu nechali veřejnost nahlédnout „pod pokličku" a otevřeli Mikšíkův statek v Trstěnici. Voněla tu povidla, ochutnávaly se křížaly a lidé se podívali, jak pokračuje rekonstrukce polygonální stodoly a statku.
Havířov - Malou, ale přesto potřebnou částkou 2 500 korun přispěl spolek Trianon a havířovský magistrát 12letému Kryštofovi, který se zotavuje z náročné léčby nádoru mozku.
Březnice – O sobotním podvečeru vtrhli do Březnice čerti, andělé a Mikuláš. Bouřlivou podívanou na náměstí, během níž vzplály ohně a řinčely řetězy, si nenechaly ujít stovky lidí.
Mladá Boleslav - Boleslavští včelaři si připomínají rok od vyhlášení nezávislosti na Českém svazu včelařů (ČSV). Od té doby čelili namátkové kontrole, vstoupili v jednání s ministerstvem zemědělství a organizovali vznik nové platformy včelařské spolupráce. Vyprávěl nám o tom předseda Leoš Dvorský
Hranice – Na alarmující čísla, která obsahuje Územní energetická koncepce kraje, poukazuje spolek Čisté Hranice. Podle dokumentu, jenž zpracoval krajský úřad, se Hranice potýkají s nadměrným znečištěním oxidem uhelnatým, oxidy dusíku, tuhými látkami i těkavými organickými látkami.
Brno – Když v roce 1900 vyšla série fantaskních pohlednic o tom, jak bude Brno vypadat za sto let, byla na nich spousta vzducholodí a snových vynálezů, ale Německý dům stál stále na Lažanského – dnešním Moravském náměstí. Nakonec se tato budova v Brně dočkala čtyřiapadesáti let. Poté ji město na přání mnoha Čechů zbouralo. Historii Německého domu a s ním spřízněných spolků představuje nová kniha, jejíž křest je ve čtvrtek v Moravském zemském muzeu.
Rakovník - Slavnostní ráz mělo tentokrát sobotní pravidelné představení v loutkovém divadle v Rakovníku. Členové Loutkářského spolku Před Branou připravili dětem premiéru s názvem Příběh z vánočního nebe.
Zábřeh – Nový obětní stůl požehnal v neděli 4. prosince v kostele svaté Barbory v Zábřehu biskup Josef Hrdlička. Završila se tak desetiletá obnova tohoto chrámu.
Jeseník – Dát si svařák na náměstí u nazdobeného stromu? V řadě měst v Česku běžný předvánoční kolorit, v Jeseníku vyloučená věc. Předvánoční pochutiny tu nikdo nenabízí. Podle radnice je na vině nezájem podnikatelů.
Plzeň – Hanka čte trochu tišeji ze zápisků: „Hra o čas se mi vždycky projevila, když se projevila moje nemoc, a to ve směru depresivním i manickém. Jednou jsem se ocitla na samém konci sil a snědla jsem léky. Mé pocity byly hrozné. Myslela jsem si, že jsem k ničemu a že nemohu žít. Jela jsem do lesa, kde jsem chtěla zemřít, ale nakonec jsem po zkonzumování léků jela domů a tam vše řekla. Rodiče mě odvedli k lékařce a později do léčebny." Všichni v místnosti zaraženě mlčí, je rozpačité ticho.
Otročiněves - úterý 6. prosince slaví svátek Mikuláš. Oslava tohoto svátku se koná v předvečer tohoto svátku, což je dnes 5. prosince, a je spojená s rozdáváním dárků. Většinou drobností a sladkostí.
Mirovice – Bazárek podruhé, který pořádal Žákovský parlament v mirovické základní škole pod záštitou Spolku rodičů, přinesl 18 877 korun, což je téměř o 1800 korun více než loni.
Hranice – Vánoční veselí, které na hranickém náměstí propuklo čtvrtečním rozsvěcením stromu, pokračuje. Páteční podvečer patřil Betlémským Vánocům, v jejichž rámci byl hranickým děkanem Jiřím Doleželem posvěcen betlém s figurami v životní velikosti. Na vše z výšky dohlíželi andělé a uchu lahodily vánoční zpěvy.