Kreativ

ŠTÍTEK: spolek

Miroslavští koštovali podvacáté. Na výběr měli skoro šest set vzorků vín

Miroslav /REPORTÁŽ/ – Hlouček lidí postává v chladném ale slunečném sobotním odpoledni před miroslavským kulturním domem. Nad vchodem visí poutače na košt, vepřové hody a tibetská vlajka. Vedle vlaje městský prapor. V sobotu do budovy lidé vchází kvůli jubilejnímu dvacátému Miroslavskému koš­tu. Ochutnávat mohou z téměř šesti stovek vín ze tří moravských podooblastí a ze Slovenska a Rakouska.

Slivovice? Směs ovoce může být lepší, tvrdí degustátor

Vyškov /REPORTÁŽ/ – Už v polovině léta hlásili sadaři slušnou úrodu, pálenice pak v srpnu zájem o dvě třetiny větší, než bývalo v předchozích letech obvyklé. A tak ani není divu, že se letos v rychtářovském kulturním domě sešlo na pátém ročníku koštu poněkud víc vzorků než třeba loni.

Lenka Šiková, ředitelka Centra Hájek

Lenka Šiková je podnikatelka, zakladatelka, ředitelka a donátorka neziskové organizace CENTRUM HÁJEK, z.ú. Organizace pomáhá dětem s tělesným, mentálním nebo kombinovaným postižením prostřednictvím registrovaných sociálních služeb a speciální certifikované rehabilitace.

Lucie Hotařová, podnikatelka

Lucie Hotařová z jihomoravské Břeclavi pokračuje v rodinné tradici a před osmi lety převzala po svém otci soukromou tiskárnu Etiflex. Vzhledem k vinařskému regionu, kde žije, nabízí dodavatelům vína veškerý sortiment od etiket, dárkových krabic, kartonů, záklopek, šroubových uzávěrů až po reklamní tiskoviny a grafické zpracování veškerých propagačních materiálů.

Marie Straková, učitelka

Marie Straková (dcera vrchního zahradníka ve vile Stiassni v Brně) je i při svém nedávno oslaveném jubileu 90 let hodna ocenění z důvodu kontinuálního zájmu ve věci obnovy vily Stiassni a připomínání si významných kulturně historických událostí souvisejících s touto architektonicky významnou kulturní památkou města Brna a ČR (1938 zde sídlil generální štáb Československé armády a v roce 1945 zde pobýval prezident Beneš).

Walburga Mikešová, kronikářka

Walburga Mikešová pracovala v minulosti jako ředitelka domu kultury a řadu let řídila Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana. V současnosti pracuje jako kronikářka města Ostrova. V roce 2007 získala druhé místo v soutěži „Kronika roku" a v roce 2011 třetí místo.

Kultuře dáme 21 milionů, zní z radnice

Znojmo – Hra čísel nebo dokonce líčení reality v lepším světle. Tak mluví kritici a znojemská opozice o nedávném vyjádření radnice ohledně peněz na kulturu. Titulek tiskové zprávy zveřejněné na webu Znojma „Do kultury letos putuje 21 milionů korun" shodně označili za zavádějící. Devatenáct milionů totiž putuje přímo Znojemské Besedě, která je příspěvkovou organizací města. Spolkům a pořadatelům kulturních akcí dává město letos dva miliony korun. Naproti tomu sportu se dostává podpory v několikanásobné výši. „Je to hra s čísly. Na sport je v konečném důsledku desetkrát více, než do kultury. Kdyby byly peníze na kulturu dělené formou grantů a Beseda by si na sebe musela sama vydělat, vypadalo by to jinak," uvažoval opoziční zastupitel Jiří Kacetl.

Petra Prášková, charitativní pracovnice

Petra Prášková žije v Písku, svůj veškerý volný čas ale věnuje obci Chrášťany nedaleko Týna nad Vltavou. Živí se jako finanční poradkyně, v Chrášťanech však neziskově napomáhá rozvoji regionu a kulturního vyžití pro rodiny s dětmi.

Pavla Urbanová, zakladatelka sdružení Diahelp

Osmačtyřicetiletá Pavla Urbanová z Mostu je původním povoláním kadeřnice. Ve čtyřiadvaceti letech se osamostatnila a začala podnikat. Otevřela si vlastní kadeřnictví, začala pořádat rekvalifikační kurzy pro dospělé, stala se lektorkou budoucích kadeřnic. Zcela nový směr nabral její život ve chvíli, kdy jí lékaři sdělili, že mladší syn má diabetes mellitus 1. typu.

Inka Urbanová, manažerka

Inka Urbanová vždy myslí na dobro druhých, ať se jedná o rodinu či někoho, kdo pomoc potřebuje. Více než 30 let je oporou manželovi, výtvarníkovi Petru Urbanovi, bez její pomoci by nikdy nemohl dosáhnout takových pracovních výsledků.

Výběr haly nebyl fér, tvrdí modřická opozice

Modřice - Nohejbalisté z Modřic tam mají oslavovat vítězství a místní obyvatelé plavat nebo cvičit aerobic. Teď plány na sportovní halu za téměř sto milionů korun rozdělují tamní zastupitele. Opozici se nelíbí způsob výběru architekta haly, který zvolili radní. Zvýhodnili prý vítěze architektonické soutěže a znemožnili ostatním uchazečům v následném výběrovém řízení uspět.

Vlašimští si připomněli architekta Kamila Roškota

Vlašim – Významného vlašimského rodáka, českého architekta Kamila Roškota a jeho kulaté jubileum si připomíná vlašimská veřejnost i osazenstvo Spolkového domu sourozenců Roškotových. Kamil Roškot se narodil před sto třiceti lety na Palackého náměstí v domě čp. 65, který dnes poskytuje zázemí vlašimským spolkům a nese jméno nejen Kamilovo, ale i jeho sestry Anny.

OBRAZEM: Masky, soutěže i pohádka... Jarní prázdniny zakončil dětský karneval

Nekoř – Poslední únorovou neděli zakončil v Nekoři tradiční dětský maškarní karneval. Sál Kulturního domu zaplnilo množství pohádkových bytostí, filmových, televizních a večerníčkových postav či tvorů ze zvířecí říše… Tak pestré byly kostýmy téměř 90 dětí, kterým patřil v nedělním odpoledni taneční parket.

Crestyl už poslal městu první platbu za demolici

Situace okolo volného prostranství za Slezankou se začíná měnit. Alespoň takto okomentoval přijetí více než čtyř milionů korun, které Opavě podle všeho zaslala společnost Crestyl, primátor města Radim Křupala z ČSSD.

Cena Ď: zbývají poslední dny pro nominace do městského kola

Znojmo – Ještě do neděle mohou lidé ze Znojemska nominovat na Cenu Ď dobrodince, kterým není lhostejný osud ostatních. Městské kolo se uskuteční třiadvacátého března v prostorách jídelny základní školy na Václavském náměstí ve Znojmě. Organizuje ho Klub Rotary Znojmo. „Ačkoliv ve Znojmě je Cena Ď teprve batoletem, v celorepublikovém měřítku už opouští pubertu. Myšlenka na jedno místo pozvat obdarované a jejich dobrodince napadla Richarda Langera v létě roku 2000," sdělil Jiří Výmola ze znojemského Rotary klubu.

Marie Petrovová, podnikatelka

Marie dlouhé roky pracovala v korporátních firmách a pak se rozhodla začít podnikat. Má tedy zkušenosti a ráda je předává dále.

Obnově staveb na Vřesové studánce chtějí zabránit ekologové

Loučná nad Desnou – Proti chystané obnově poutního místa na Vřesové studánce v Jeseníkách se postavily ekologické organizace. Chtějí zabránit výstavbě kostelíku a horské chaty, které zde stály do druhé poloviny 20. století. Tvrdí, že by projekt vedl ke zničení zdejší cenné přírody. Zástupci spolku, který obnovu iniciuje, to odmítají.

Irena Bařinová, invalidní důchodkyně

Irena Bařinová, historička-amatérka, pomáhá uchovávat historii slovácké obce Ratíškovice. Před lety ji s manželem na výstavě o obci, kde žije, zaujaly krásné staré fotografie – tehdy se rozhodli pátrat po dalších a digitalizovat je nejen pro následující generace.

Metropolitan dá větší prostor politikům. Část opozice je proti

Brno – Čtenáři brněnského informačního časopisu Metropolitan se v březnovém čísle dočkají změn. Magistrát, který informační listy vydává, se rozhodl nabídnout více prostoru politikům a nechat je komentovat zásadní témata. Ti se ještě v únorovém vydání mohli vyjadřovat pouze na názorové straně. Změnu kritizuje část opozice, jiní politici ji vítají.

Brno registruje zájem o lístky na Grand Prix. Co sleva pro rodiny a důchodce?

Brno - Nejlevnější vstupenky jsou pořád k mání. Ačkoliv původně měl prodej těchto lístků na srpnovou Velkou cenu silničních motocyklů v Brně už končit, fanoušci je mohou dál nakupovat. Nový spolek pořádající motocyklový podnik ve čtvrtek oznámil, že vlnu prodlužuje až do konce března.

Prodej vstupenek na Velkou cenu: ve hře je sleva pro rodiny a důchodce

Brno – Původně měla vlna nejlevnějších vstupenek na srpnovou Velkou cenu silničních motocyklů skončit tuto neděli na veletrhu Motosalon na brněnském výstavišti. Nový spolek pořádající motocyklový podnik ale ve čtvrtek oznámil, že vlnu prodlužuje až do konce března.

V Kochánově pomáhají koním už šest roků

Kochánov – Pěti desítkám zanedbaných nebo týraných koní pomohla za šest let své existence koňská záchytná stanice v Kochánově na Havlíčkobrodsku. „Téměř pro všechny se podařilo najít nový domov, na umístění teď čekají dva valaši," řekla Zuzana Kazdová ze spolku Na volno, který stanici provozuje.

Festival Mitte Europa ohrožuje insolvence

Karlovarský kraj - Hudební svátek Mitte Europa, určený především milovníkům artificiální hudby, čelí existenčním problémům. Spolek Misslareuth 1990 Mitte Europa, tedy pořadatel festivalu, byl nucen, podat u Obvodního soudu v Drážďanech návrh na vyhlášení insolvenčního řízení.

O kronikách aneb Bez rukavic nešahat!

Jičín – Eva řekla: „Potřebuju rukavice." Pavel podal jemné bílé, lidi se seskupili okolo a Eva začala listovat. Kniha se jmenuje Kronika města Jičína 1929 – 1930. Je v krásné kožené vazbě, kterou navrhl Čeněk Musil, měří 55 x 35 centimetrů. Je psána úhledným rukopisem na ručním papíře.

Vládní zákaz koštů? Budeme demonstrovat

Valašsko - Konec tradičních koštů slivovice. Situace, kterou si žádný Valach ani nedokáže představit. Přesto reálně hrozí, že může nastat. V Poslanecké sněmovně leží vládní návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který už prošel v Poslanecké sněmovně prvním čtením. S košty slivovice, a také vína, skutečně nepočítá.