V obci Neubuz na Zlínsku nebyla nikdy nouze o bohatý kulturní, společenský a sportovní život. Mnoho těchto událostí organizuje spolek Komunitní škola Sova, z.s. Tato organizace byla založena v červnu 2013, aktivně pracovat pak začala v září téhož roku.
Přes tři a půl milionu korun pošle Bohumín sportovním a kulturním spolkům na jejich aktivity a téměř jeden a půl milionu korun z městské pokladny pomůže uspořádat konkrétní akce pro děti i dospělé.
V Dětřichově nad Bystřicí, v Moravském Berouně i na dalších nádražích se rozběhly demoliční práce. Ministerstvo kultury zamítlo návrh, aby dětřichovské nádraží z roku 1872 bylo prohlášeno kulturní památkou. Díky tomu sem v květnu nastoupila demoliční firma.
Včelař Vlastimil Němec z Horní Cerekve se začal věnovat svému koníčku již před padesáti lety. „V tu dobu jsem sloužil jako lesník na Šumavě. Tam jeden přítel včelařil a řekl mi, že v Dolním Dvořišti prodává nějaký důchodce včely. Takže to byly moje první včely, které jsem si opatřil. Když jsem se stěhoval zpátky, tak jsem si je vzal s sebou a od té doby včelařím,“ zavzpomínal sedmdesátiletý milovník včel.
Rodinný sokolnický spolek Penthea uspořádal v neděli 9. května pro návštěvníky areálu Statku U Merlina v obci Chyňava letové ukázky dravců. Prezentace se ujali manželé Petr a Jana Kolomazníkovi a k vidění byli draví ptáci a sovy.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Do největší československé dělostřelecké tvrze s unikátním systémem vojenských bunkrů a propracovanou soustavou podzemních chodeb postavenou na obranu proti Hitlerovi, se můžou po osmi měsících znovu podívat návštěvníci. První dorazili na Stachelberg u Trutnova v sobotu. Úvodní den si prohlédlo pevnostní muzeum a podzemní prostory v bunkru T-S 73 64 lidí.
/ROZHOVOR/ Brtnice je menším městem s necelými čtyřmi tisíci obyvateli. Přesto je mezi veřejností známá, a to zejména díky ocenění Historické město roku 2018. Že se v Brtnici o památky umí starat potvrzuje starostka Miroslava Švaříčková.
Bombardování Znojma v dubnu 1945 či operace Anthropoid v květnu 1942, jsou dva válečné příběhy, které byly součástí druhé světové války, jenž si připomněli členové spolku Orel Znojmo.
Starosta Jamného Ľuboš Varhaník patří mezi mladé starosty. Obec vede dva a půl roku a zvládl už z velké části vyřešit přetrvávající problémy s pitnou vodou. Jak v rozhovoru přiznává, pracuje na plánu, jak by mohlo Jamné do budoucna vypadat.
Na přídi voru, který má od středy 5. května namířeno z jižních Čech do Prahy, stojí dřevěná socha sv. Jana Nepomuckého. Čeká ji požehnání od kněze na Svatojánských proudech, propluje také pod pražským Karlovým mostem, pod reliéfem svržení světce do Vltavy.
/ROZHOVOR/ Starosta Jamného Ľuboš Varhaník patří mezi mladé starosty. Obec vede dva a půl roku a zvládl už z velké části vyřešit přetrvávající problémy s pitnou vodou. Jak v rozhovoru přiznává, pracuje na plánu, jak by mohlo Jamné do budoucna vypadat. Již v současnosti obec ale rozhodně nepůsobí nijak zanedbaným dojmem, spíše naopak.
Ve dnech 4. - 7. května se koná spolkem uspořádané výtvarné sympozium na téma Ticho po pěšině. Vybraní umělci i zájemci z veřejné výzvy svými uměleckými instalacemi umístěnými přímo v přírodě, tzv. land artem, vyzdobí novou procházkovou stezku.
Pandemie koronaviru zastavila na určitý čas život v mnoha spolcích po celé republice. Myslivecký spolek Dobronín ovšem nezahálí. Během dubna vysázel stromky, uklidil přírodu a samozřejmě se věnuje práci pro zvěř. Za fotografie laskavě děkujeme členům spolku.
Milým překvapením byla v minulých dnech pro Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně velká hnědá obálka s místem odeslání Wilber, Nebraska, Spojené státy. Uvnitř se totiž ukrýval výtisk krajanských novin CZECH SLAVNOSTI, které vydává tamní české muzeum a krajanský spolek. Za zaslané snímky děkujeme Silvii Lečíkové z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Odborná porota soutěže na Ostravský hmyzí mobiliář vybrala 22. dubna na svém setkání celkem 8 vítězných návrhů na hmyzí domky, které postupně během letošního roku vzniknou na osmi místech Ostravy (centrum, Poruba, Přívoz, Hrabůvka). Veřejnost se může těšit také na speciální dílny s umělci, na kterých si bude moci vyrobit a bezplatně odnést originální hmyzí domek na balkon či zahradu.
Dobrovolné spolky i party nadšenců, kterým není lhostejné životní prostředí, vyrazily s jarním počasím do přírodních lokalit v Bohumíně, aby je zbavily odpadků. Zaměřily se hlavně na okolí vodních ploch. Očistou prošlo Kališovo jezero, areál Gliňoč a chystá se i gruntování břehů Vrbického jezera. Radnice poskytuje pomůcky k úklidu, městské technické služby BM servis zase zajišťují odvoz naplněných pytlů.
První květnový víkend se můžete vydat prozkoumat kostely na Rychnovsku, v Opočně nezapomeňte zhlédnout venkovní expozici na Trčkově náměstí a doma se zaposlouchejte do příběhů britské královské rodiny.
Ve fotbalovém světě nikdy nevíte, co vám osud postaví do cesty. Své by o tom mohl vyprávět Adam Varadi, který plánoval, že svou kariéru uzavře v dresu Frýdku-Místku. Ten už ale nejspíš nikdy neoblékne.
Vydejte se s námi na prohlídku kostelů. Dnes si představíme kostel sv. Josefa v Šedivinách, kostel sv. Máří Magdaleny v Orlických horách a dobrušský kostel sv. Ducha.
Vydejte se s námi na prohlídku kostelů. Dnes si představíme kostel sv. Josefa v Šedivinách, kostel sv. Máří Magdaleny v Orlických horách a dobrušský kostel sv. Ducha.
Spolek damnických patriotů, vinařů či ženský spolek Damněnky. Dobrovolníci, kteří s nadšením připravují společenské akce pro obyvatele Damnic na Znojemsku. Všichni čekají na uvolnění koronavirových opatření. Mezitím staví mateřskou školu, která v obci chyběla a zvelebují obec. Roste také zájem o bydlení. „Pracujeme kvůli tomu i na změně územního plánu,“ říká starostka Lenka Hodaňová, která se o obec stará už čtvrté volební období.
Také jeho příběh ukazuje, že v blanenském fotbalovém klubu není všechno v pořádku. V polovině února se na oficiálním webu druholigového celku objevilo, že se Jiří Mika stal sportovním manažerem. Na konci března se tamtéž fanoušci v jedné větě dočetli, že skončil. A v pátek tam předseda klubu Zdeněk Veselý oznámil, že se kvůli nedostatku peněz Blansko nepřihlásí do příštího ročníku druhé ligy. „Je to pro mě dost nepochopitelné,“ říká Mika v exkluzivním rozhovoru pro Deník Rovnost.
V roce 2020 uplynulo sto let od úmrtí jednoho z největších rodáků Police nad Metují, violoncellisty, pedagoga a zakladatele slavného Českého kvarteta, Hanuše Wihana.
Rozhýbat obyvatele a především děti po koronavirové pauze se rozhodli v Moravském Krumlově. Do sportu letos proto věnují z městského rozpočtu jeden a tři čtvrtě milionu korun, schválili to tamní zastupitelé.
/VIDEOVIZUALIZACE/ Kamenný hospic v v Brodě bude i když stavbu provází od začátku smůla. Zařízení chtěl stavět Spolek Mezi stromy. Nedostal ale potřebnou státní dotaci. Proto se pozemek vrací městu. Hospic chce stavět Kraj Vysočina.
Máte rádi kočky? Chtěli byste kocoura, který se pomalu dostává ze zranění oka a hledá milé a hodné páníčky? Nebo byste Pražskému spolku ochránců zvířat raději pomohli nějakým finančním příspěvkem. V případě osudem těžce zkoušeného kocourka Žižky máte možnost spojit hned dvě pomoci najednou.
/UVNITŘ FILM O ZÁHADĚ TAJEMNÉHO STATKU/ Do veřejného povědomí se statek Pohádka v Čachrově na Klatovsku dostal díky sériovému vrahovi Ivanu Roubalovi. Od té doby se ale na něj nabalila celá řada jiných hororových příběhů. Výzkumný spolek Paranormal tým se rozhodl, že se v nich pokusí oddělit mýty od skutečnosti. A v současné době o tomto hledání vydal dokumentární film.
Rozpadající se barokní sýpka bývala dlouhá léta ostudou drahanovické místní části Ludéřov, vesnice asi 15 kilometrů západně od Olomouce. Několika místním občanům, milovníkům historie, ale nebyl její osud lhostejný. Založili spolek U nás, sýpku od obce převzali a pustili se do její záchrany. Během několika let se jim podařilo vybudovat kulturní a společenské centrum, které každoročně láká spoustu turistů ze širokého okolí.
/FOTO, VIDEO/ Nejstarší dochovaná písemná památka z Lipnice nad Sázavou se za dva měsíce na čas vrátí tam, kde vznikla – na tamní hrad. Unikátní Lipnickou bibli přivezou z Muzea bible v americkém Washingtonu. Současně s přípravami na její výstavu teď vrcholí i práce na publikaci Lipnická bible - štít víry v neklidných časech pozdního středověku, která bude vydána nákladem okrouhlického spolku Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého.
Začátkem týdne jednali zastupitelé ve vesnici na jihu Rokycanska. Po ekonomické problematice (loňské hospodaření obce, účetní závěrka atd.) se věnovali podpoře tamních spolků. Konkrétně sportovců z TJ Slavia a pak i dobrovolných hasičů. Prostor byl vyhrazen také majetkovým záležitostem.
Jihočeška Pavla Benettová se začala problematikou senosečí zabývat po vlastní negativní zkušenosti. Potom, co našla po traktorovém sečení pole mrtvolku srnčete nedaleko bydliště, rozhodla se touto problematikou zabývat do hloubky. Složila myslivecké zkoušky, udělala si pilotní licenci na dron, a především založila aktivní spolek Stop! Sečení srnčat.
„Podařilo se! Na projekt podpory biodiverzity botanicky a zoologicky cenného území bývalého vojenského areálu v Chomýži jsme získali sedmimilionovou dotaci,“ napsal starosta Krnova Tomáš Hradil na svém facebooku a doplnil poděkování Lukáši Matelovi a Adrianovi Czernikovi za jejich úsilí a nadšení. O jaký projekt se jedná?
Centrem Prahy prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám. Organizátoři ze spolku Kulturus upozornili na situaci vězněného předáka ruské opozice Alexeje Navalného, který od začátku dubna drží hladovku.
/FOTOGALERIE/ Terorismus, jeho financování, propagace a podpora. Taková podezření podle středečního vyjádření Martina Bílého z Vrchního státního zastupitelství v Praze figurují v nejnovější česko-ruské aféře, která, jak se alespoň zdá, výrazně zasahuje do středních Čech.
Linec – U burgenlanské obce Rechnitz hledá rakouský památkový úřad masový hrob obětí masakru z roku 1945. V nejbližších dnech ho podpoří bagr armády, píše Volksblatt.
/FOTOGALERIE/ Na Paloučku u židovského hřbitova vzniká pod iniciativou spolku nový komunitní park. A právě příprava trvalkového záhona, která proběhla v neděli 18. dubna, je jeden z prvních kroků k celkové přeměně místa.
Ve funkci starostky městyse nedaleko Prostějova je teprve něco málo přes rok a půl. Veronika Petrželová Bašná je však svým založením životním optimistou a výzev se nikdy nebála. Do všeho jde vždy se zápalem a nadšením a vývoj v její rodné obci jí není lhostejný.
Vzhledem k současné situaci, kdy stále není možné realizovat plnohodnotně všechny vzdělávací aktivity, které má Zoo Hodonín běžně v nabídce, připravilo její vzdělávací centrum několik aktivit určených především pro děti, které lze realizovat i takzvaně na dálku.
Třicetimetrová hromada u Vážan nad Litavou na Vyškovsku ukrývá podle odhadů tři miliony tun odpadu včetně nebezpečného. Problematické tři hektary však obec odkoupí od spolku Bike Park.
/ROZHOVOR/ Dlouhý je výčet akcí, které se v Kamenici na Jihlavsku podařilo v uplynulých letech zrealizovat a snad ještě delší je seznam těch, které jsou v plánu do budoucna. Podstatné je, že se vše naplánované daří také udělat. „Kdyby to byla jen polovina nebo třetina, mít radost z toho nebudeme,“ řekla starostka Eva Jelenová.
Farmářské tržiště Náplavka v sobotu neotevře. Navzdory návrhu opatření ke splnění vládních omezeních souvisejících s infekční virózou covid-19 ze strany pořadatele městská firma Trade Centre Praha (TCP) původní souhlas zrušila. Prodejci i zákazníci se zlobí.
Suchdolský divadelní spolek SUD neusnul ani v době epidemie. Ochotníci se schází u počítačů a inscenace oprašují on-line cestou. Mimo dobu covidu se sházeli každou neděli v místním sále kutlurního střediska. Ochotnické divadlo má ve městě letitou historii, v Suchdole nad Lužnicí působí s několika přestávkami už od roku 1906.
23letý Jiří Herlitze z Novosedlic je členem Českého Červeného kříže. K dobrovolnické práci ho přivedla babička. Před pěti lety založil svoji skupinu ČČK působící v oblasti Novosedlic, Dubí a Proboštova. Začínal se sedmi lidmi, dnes jeho spolek sdružuje už několik desítek členů a má tendence se dále rozrůstat.
Většinu života tráví Lenka Hřibová v obklopení dětí a přírody. Nejprve „na divoko“ vychovala čtyři vlastní potomky, dnes jako zakladatelka lesního klubu Kořínek nabízí své služby rodinám s předškoláky z celého Semilska.