Kreativ

ŠTÍTEK: Poplatek

Svoz komunálního odpadu. Ilustrační foto.

Deník srovnal okresní města. Nejméně zaplatí lidé za odpad v Břeclavi či Znojmě

Zatímco v některých okresních městech na jihu Moravy se poplatek za svoz odpadu v letošním roce nezmění, v Blansku lidé prožívají pravý opak. Z původních 540 korun je letos čeká skokový nárůst, a to hned na 780 korun. Za službu však budou moci zaplatit ve dvou splátkách. Důvodem zdražení jsou náklady na svoz, které se loni v Blansku zvýšily o bezmála tři čtvrtiny.

Ilustrační foto.

Poplatek za psa lze zaplatit i přes Portál občana

Poplatek za psa v Nymburce lze nově zaplatit i přes Portál občana. Nadále však platí také možnost zaplacení na pokladně městského úřadu. Splatnost poplatku je každoročně k 30. dubnu. I když majitel psa či více zvířat zaplatí poplatek elektronicky, stejně musí fyzicky na radnici.

Ilustrační foto.

V Kladně mají obyvatelé odpad zdarma. Za psy nebo hrobová místa se platí dál

Město Kladno letos s ohledem na tíživou ekonomickou situaci vyvolanou válkou na Ukrajině nebude vybírat poplatek za komunální odpad. Ostatní místní poplatky za psa, veřejné prostranství a další jsou vyměřené podle vyhlášky. Neměnné zůstávají i daň z nemovitosti a platby za hrobová místa, které se upravovaly loni po jedenácti letech.

Popelnice. Ilustrační foto.

Dobrá zpráva: Otrokovičtí si za odpady nepřiplatí

Obyvatelé Otrokovic při všeobecném zvyšování cen alespoň na něčem ušetří. Radní se rozhodli nenavyšovat poplatek za komunální odpad. Ten zůstává ve výši 480 korun za poplatníka, děti do šesti let zůstávají od poplatku osvobozeny. Například ve Zlíně zaplatí za komunální odpad 900 korun oproti loňským 600 korunám.

Kontejnery na tříděný odpad

Lidé v Kraslicích málo třídí a tak jim razantně zdražil svoz odpadu

V některých městech regionu se daří snižovat objem odpadu v běžných kontejnerech na směsný odpad. Jde většinou o ty lokality, kde si lidé platí za konkrétní počet odvozů. Naopak, tam kde je poplatek na občana, lidé netřídí. A města, tedy technické služby, jsou nucena jim zdražit svoz odpadu, což mnozí z obyvatel nesou nelibě.

Ilustrační foto

Jablonec úspěšně vybírá poplatky, dlužníků je minimum

Město Jablonec nad Nisou úspěšně vybírá poplatky za svoz komunálního odpadu. Z druhé pololetí loňského roku vybralo 26 milionů korun, přičemž za rok by částka měla dosáhnout 51 milionů. Dlužníci tvoří pouhé jedno procento.

Jak budou v roce 2023 zastropovány ceny energií?

Přehledný seznam: Jak budou v roce 2023 zastropovány ceny energií

Zejména v důsledku ruské války na Ukrajině v letošním roce prudce stoupaly ceny energií. Aby se s jejich růstem dokázaly domácnosti snáze vypořádat, stanovila vláda zastropování jejich cen. Odběratelé přitom nebudou muset o nic žádat, vše se z jejich pohledu bude měnit automaticky. Přinášíme přehled hlavních změn, které s sebou toto zastropování cen energií přinese.

Ilustrační foto.

Zdražení poplatku za odpady přinese Jičínu 650 tisíc ročně. Někde to jde zdarma

Loni poplatek za svoz odpadu ubránili, letos ale jičínští zastupitelé odhlasovali zdražení. Poplatek za svoz komunálního odpadu se po třech letech z původních 552 korun ročně zvedne v roce 2023 na 612 korun. Důvodem je podle radních především všeobecné zvyšování nákladů na likvidaci odpadu. Poplatek v Jičíně se stále řadí k nižšímu průměru mezi českými městy, avšak například v Nové Pace lidé neplatí odpady už od roku 2008.

Jihočeši si připlatí za teplo, vodu i další služby. Ilustrační foto.

Jihočeši si připlatí za teplo, vodu i další služby. Podívejte se na přehled

Bohužel nový rok 2023 přinese i nemilé skutečnosti. Reportéři Deníku zjišťovali, jak to bude s poplatky za vodné a stočné, energie a další služby v Jihočeském kraji. Jihočeši by se měli připravit na vyšší ceny, zdražování by však mělo být únosné. Některé samosprávy se snaží dotovat alespoň jízdné v MHD, či svoz komunálního odpadu.

Ilustrační foto.

Obyvatelův Benešova vzroste poplatek za odpad na 960 korun

Zastupitelstvo města při svém posledním letošním zasedání schválilo novou obecně závaznou vyhlášku o poplatku za obecní systém odpadového hospodářství s platností od 1. ledna 2023, která zvyšuje roční poplatek na 960 korun na osobu, což je o 120 korun více než letos.

Česko má jeden z nejstarších vozových parků v Evropě. Průměrný věk osobního vozidla je těsně pod hranicí šestnácti let

Lidé vozí z ciziny čím dál starší ojetiny. Zvyšme ekodaň, navrhují prodejci

Česko má jeden z nejstarších vozových parků v Evropě. Průměrný věk osobního vozidla je těsně pod hranicí šestnácti let. Hůře jsou na tom již jen Řecko, Rumunsko, Litva a Estonsko. Důvodem je nejen všudypřítomná drahota, ale také nedostatek nových vozidel. Zákazníci tak hledají alternativní řešení a pořizují sice levnější, ale starší auta ze zahraničí. 

Ilustrační foto.

Ve Zruči nad Sázavou nebude muset více jak tisícovka lidí platit za odpad

Ve Zruči nad Sázavou nebudou muset děti do 15 let a senioři ve věku 70 let a výše platit v příštím roce poplatek za svoz komunálního odpadu. Rozhodli o tom zastupitelé na svém posledním zasedání. Výše poplatku se v ostatních případech nemění a zůstává stejná jako loni, tedy 800 korun za osobu a rok.

Předseda liberální strany SaS Richard Sulík (vlevo) s prezidentem Gašparovičem

Slováci už nebudou platit koncesionářské poplatky. Kritici: Hrozí zestátnění

Slováci nebudou od léta příštího roku platit koncesionářské poplatky. Dva dny před Vánocemi to schválil slovenský parlament. Rozhodnutí ale mnohé zaskočilo, včetně vedení veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS). Instituce bude nově placená ze státního rozpočtu. Někteří kritici rozhodnutí se obávají, že RTVS tak přijde o nezávislost od vládnoucí garnitury.

Ilustrační foto

Poplatek za odpad? Poděbradští zaplatí o polovinu méně než lidé z Nymburka

Konec roku je tradičně dobou, kdy zastupitelé měst a obcí rozhodují o případné změně poplatku za svoz komunálního odpadu. V Nymburce se rozhodli cenu navýšit oproti letošnímu roku o sto korun, takže většina místních příští rok za svoz odpadu zaplatí 960 korun. V Poděbradech poplatek oproti letošku zůstává stejný na 500 korunách. Do budoucna však chce stávající vedení poplatek města snižovat a dosáhnout toho, že místní za odpad nebudou platit nic. Takzvanou „teplickou cestu“ nulových poplatků prosazuje starosta Jaroslav Červinka.

Stavba D35 z Časů do Ostrova se zítra otvírá pro řidiče

Nový úsek dálnice D35 bude zpoplatněný hned, už od čtvrtka. A švindl se vymstí

Už od svého otevření 22. prosince bude zpoplatněn i nový úsek D35 z Časů u Pardubic do Ostrova před Vysokým Mýtem. Nevyplatí se fígl, kdy si řidič známku zakoupí až v momentu, kdy před sebou vidí hlídku. Elektronická dálniční známka vyjde na 1500 korun za rok. Řidiči, kteří bez ní vjedou na placený úsek, riskují, že dostanou pokutu až 20 tisíc korun. 

Stavba D35 z Časů do Ostrova se zítra otvírá pro řidiče

Nový úsek dálnice D35 bude zpoplatněný hned, už od zítřka. A švindl se vymstí

Už od svého otevření 22. prosince bude zpoplatněn i nový úsek D35 z Časů u Pardubic do Ostrova před Vysokým Mýtem. Nevyplatí se fígl, kdy si řidič známku zakoupí až v momentu, kdy před sebou vidí hlídku. Elektronická dálniční známka vyjde na 1500 korun za rok. Řidiči, kteří bez ní vjedou na placený úsek, riskují, že dostanou pokutu až 20 tisíc korun. 

Ilustrační foto.

Vedení Čáslavi odmítlo doporučení ekonoma, svoz odpadu zdraží minimálně

Poslední tři roky platili obyvatelé Čáslavi za svoz komunálního odpadu 550 korun za osobu. Zastupitelé nyní schválili navýšení této částky na příští rok. To je ale minimální. Jak už dříve radnice avizovala, cena vzroste pouze o 20 korun. Ani tato částka ale podle vedení města nepokryje inflaci.

Ilustrační foto

Odpad za tisíc? Jirkov upustil od zdražení, přestože má schodkový rozpočet

Také Jirkov už má schválený rozpočet pro následující rok a podobně jako ostatní velká města Chomutovska bude i on hospodařit se schodkem. Ten přesahuje 27 milionu korun v rámci celkového objemu 449 milionů. Dobrou zprávou pro Jirkovany je, že město navzdory deficitu upustilo od plánu zvýšit poplatek za odpad.

Provozovatelé vozidel na elektrickou trakci budou osvobozeni od poplatku z obnovitelných zdrojů energie. Rozhodla o tom Evropská komise.

Stát dopravcům vrátí stamiliony korun. Budeme investovat do aut i vlaků, slibují

Dobrá zpráva pro městské dopravní podniky a železniční dopravce. Provozovatelé vozidel na elektrickou trakci budou osvobozeni od poplatku z obnovitelných zdrojů energie. Rozhodla o tom Evropská komise. Ročně tak ušetří podniky v celkovém součtu zhruba 1,2 miliardy korun, z toho by 300 milionů získají městské dopravní podniky. „Po zastropování cen energií se jedná o další podporu dopravních podniků. Ekologicky šetrná doprava s vozidly na elektřinu si zaslouží podporu, a právě osvobození od poplatků za obnovitelné energie je jednou z možností, jak ji zajistit,“ říká ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Prodejna dětské obuvi. Ilustrační snímek

Hudba v obchodech bez autorských poplatků. Zeman podepsal novelu zákona

Živnostníci zanedlouho nebudou muset hradit autorské poplatky v případě, že budou mít například v zázemí prodejny puštěnu z rádia hudbu jako zvukovou kulisu. Změnu přinese novela autorského zákona, kterou prezident Miloš Zeman podepsal navzdory výhradám správců autorských práv. Výtky k novele mají i producenti v audiovizi. ČTK o prezidentově podpisu informoval Hrad.

Ilustrační foto

Kroměříž ruší poplatek za odpad za děti do šesti let

Obyvatelé Kroměříže nebudou v příštím roce platit za odpad za děti do šesti let věku. Vyplývá to z obecně závazné vyhlášky města o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství, kterou ve čtvrtek schválili zastupitelé. Samotná výše poplatku za odpad zůstává i nadále 492 korun.

Svoz odpadu, ilustrační foto

Malé děti a senioři za odpad platit nebudou. Chomutov to vyjde na sedm milionů

Osm set korun ušetří v příštím roce rodiče dětí do tří let a senioři od 75 let výše. Chomutovští zastupitelé na doporučení radních schválili změnu vyhlášky o odpadech, aby ulevili nejzranitelnějším skupinám lidí v době energetické krize. Úleva se vztahuje také na děti od čtyř do patnácti let, za které budou rodiče nově odvádět jen polovinu poplatku.

Svozové auto. Ilustrační foto.

Změna svozu odpadu ve Slavkově: lidé se ho dočkají pouze jednou za dva týdny

Doposud jsou obyvatelé Slavkova u Brna zvyklí za odvoz odpadu z popelnic každý týden, od ledna se však připraví na svoz pouze jednou za čtrnáct dní. Zástupci radnice to vysvětlují prudce stoupajícími náklady na odpadové hospodářství. „Nezahrnuje to pouze nárůst ceny za svoz, který bude v příštím roce o dvacet procent vyšší, ale zejména postupné zvedání poplatku za uložení komunálního odpadu na skládce. Ten vychází ze zákona o odpadech a nutí obce ke snižování jeho produkce. Proto je velmi důležité, abychom postavili systém tak, aby obyvatele maximálně motivoval ke třídění,“ sdělila mluvčí města Veronika Slámová.

Ilustrační foto

Poplatek za odpad v Přerově zdraží na 800 Kč. Návrh opozice neprošel

Přerované si v příštím roce připlatí za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé na svém pondělním zasedání podpořili návrh na zvýšení poplatku ze 700 na 800 korun na osobu a rok. Radní předkládali tři varianty - první počítala se zachováním původní částky 700 korun, druhá s navýšením o sto korun na 800, třetí možností byla cena 950 korun. Protinávrh opozice, aby částka zůstala na stejné úrovni jako dosud, neprošel.

Ilustrační foto

Čas se krátí. Na zaplacení poplatku za odpady je již jen týden

Jen do konce listopadu mají obyvatelé Děčína čas na to, aby zaplatili druhou splátku poplatku za svoz komunálního odpadu. Zaplatit jej mohou hotově na pokladně magistrátu, složenkami, které byly rozeslané v průběhu listopadu, bankovním převodem nebo prostřednictvím SIPO.

Třídírna odpadu. Ilustrační foto

Lidé ve Žďáře si připlatí za svoz odpadů. O více než sto korun na osobu za rok

Ve Žďáře nad Sázavou zvednou poplatek za svoz odpadů. Poplatek se navýší o více než sto korun na osobu za rok. „Rada města doporučila zastupitelstvu schválení návrhu na zvýšení poplatku za svoz komunálního odpadu od příštího roku. Ze současných 580 korun na 696 korun za osobu na rok,“ sdělil místostarosta Žďáru Jaroslav Hedvičák.

Ilustrační foto.

Za popelnice zaplatí Chrudimáci už 1000 korun ročně. Pardubice naopak nezdražují

Dál to nešlo udržet. Tvrdí to chrudimští radní v reakci na poměrně razantní navýšení poplatku za svoz směsného komunálního odpadu. Dosud lidé hradili částku 600 korun, v příštím roce si musejí připravit tisícovku. Nově přibyla možnost rozvrhnout poplatek do dvou splátek po pětistovce. Naopak v Pardubicích se pro příští rok cena za svoz a likvidaci odpadu oproti letošnímu roku nemění, zůstává na 650 korunách.